Menschen van den nieuwen tijd stempel Gruwel der Duitsche wreedheid CANADEEZEN HELPEN KERKEN BOUWEN Kort na de bezetting werd in al onze kerken een brief voorge lezen van het Episcopaat, waarin de groote geloofswaarheden duidelijk ten gehoore werden gebracht en onomwonden werd uitgesproken, dat deze lijnrecht stonden tegenover de leer van het Nationaal-Socialisme. Een kapelaan te Den Haag vond hier gereede stof om op de Vastenzondagen van het jaar over dezen Bisschoppelijken Brief conferenties te geven. Zij maakten zoo'n opgang dat men ertoe overging deze conferen ties in bescheiden boekvorm uit te geven. Na korten tijd werd de kapelaan bij de Gestapo ge citeerd en men vreesde reeds, dat hij niet meer in de pastorie zou terugkeeren. Maar de kape. laan was verstandig, hij kende de moffen. Instemming der Aartsbisschop. Nu had de Aartsbisschop hem een brief geschreven waar in hij instemming en erkente lijkheid betuigde met de ge houden conferenties en hem kracht toewenschte zóó voort te gaan. Toen de Duitschers dit stuk zagen, toonden zij onmid dellijk het voorgewende res: peet en gaven te kennen dat hij weer heen kon gaan omdat uit dit schrijven bleek, dat hij in opdracht handelde van zijn hoogste geestelijke Overheid. Zoo waren de Duitschers in het begin. Later werden ze min. der zoetsappig, Het slot was dan ook, dat de kapelaan op een gegeven dag verdween, juist een kwartier vóór de S. D. hem kwam ophalen. Hij bleef verder ondergedoken tot de capitulatie van de moffen ook hem de vrij heid en daarmee de veiligheid terugschonk. De Jeugd dankt de Bis schoppen, de Bisschop dankt de Jeugd, Dezelfde kapelaan organiseer de in de oorlogsjaren in de de kenale kerk te Den Haag confe renties voor jonge menschen, over allerlei godsdienstige en actueele onderwerpen. Deze conferenties stonden op een vasten tijd en verheugden zich in een zeer opvallende belang stelling van alle jongeren. Om deze opzet en het daardoor ge presteerde tot zijn volle recht te laten komen, heeft in de rij van conferenciers de Bisschop van Haarlem Woensdagavond voor een stampvolle kerk de jongen toegesproken. „Weest menschen van den nieuwen tijd, doch van den ouden, katholieken stempel," Dit is de leuze die de Bis schop aan de katholieke jeugd thans geef. Aan kap. Kraak man werd in zijn begroetings woord gezegd, dat deze bijeen, komst te verstaan was als een uiting van dankbaarheid voor de krachtige leiding van de bisschoppen, de Bisschop op zijn beurt, wilde de jeugd, de katholieke jeugd danken voor de kracht en de standvastig heid die zij op alle terreinen had getoond. Z.Hoogw. Exc. wekte hen op mede te werken met de genade van den H. Geest en te zorgen dat wat de Duitsche vijand met dwang en geweld niet vermocht, nu niet door den duivel met list en verlokking zou worden bereikt. De jonge ren moeten in alle opzichten den toon aangeven: van hén moet den invloed ten goede uitgaan tot het herstel van de zeden in alle lagen der bevol king. Weest één. „Luistert ook niet naar aller lei adviezen die spreken over samenwt :ing, maar die door velen gebruikt worden als een masker waarachter de eigenlij ke bedoeling verborgen gaat, de katholieken los te maken van hun eenheid en hun eigen organisatieleven. Want juist in de harde jaren die achter ons liggen is deze eenheid de rug- gesterm geweest van den strijd." De indrukwekkende plechtig heid werd besloten met de her nieuwing der doopbeloften en met het zingen van het „Chris tus vincit, Christus regnat, Christus imperat". De mannen van de 7de Canadeesche infanterie brigade, gelegerd in Ede en nu op weg naar hun va derland, hebben een belangrijk aandeel gehad in den bouw van verschillende noodkerken in de zoo zwaar getroffen Betuwe. Deze kerken, die 300 tot 400 per sonen kifnnen bevatten, kwamen in onderdeelen uit Zwitserland via Frankrijk en België in N iderland aan. Het was nog een heele moeilijkheid voor de burger lijke autoriteitenze op te sporen, maar mede door de hulp der Canadeezen zijn bijna alle onderdeelen op de plaats van bestemming aangekomen. In Eist, Ech ten, Ressen en Angeren hebben de mannen van het „Regina Rifle Regiment" bij den voorloopigen kerk bouw geholpen. Deze houten noodkerken zullen later, wanneer weer voldoende materiaal voorhanden is, door permanente bedehuizen worden vervangen. Duitsche laarzen vertrapten alles zonder mededoogen. Zonder genade werden te za. men met volwassenen zelfs kin deren vernietigd. Zij vermoord den hen met hun ouders groeps gewijze en alleen. Zij ver moordden in kindertehuizen en hospitalen, door hen levend te begraven, ze in het vuur te werpen, ze aan de bajonet te rijgen, ze te vergiftigen, expe rimenten op hen te doen, hun bloed af te tappen ten behoeve van het Duitsche leger. hen in de gevangenis te werpen en ze op te sluiten in de martel kamers van de Gestapo en con centratiekampen, waar de kin deren stierven van honger, mis handeling en epidemieën. Deportatie. De dagvaarding vermeldt dan uitvoerige gegevens over de de portatie van burgers uit de be zette gebieden. In België wer den tusschen 19401944 min stens 190.000 burgers als dwang arbeiders gedeporteerd Uit de Sovjet-Unie werden 4.978.000 Sovjet-burgere weggevoerd. Verijdelde plannen ore steden weg te vagen. Op het grondgebied van Sovjet-Unie hebben de Duit schers 1710 steden, meer dan 70.000 dorpen en gehuchten er meer dan 6.000.000 gebouwet verwoest of ernstig beschadig» en ongeveer 25.000.000 personen dakloos gemaakt. Uit een officieel memorandum van het Duitsche opperbevel blijkt, dat de Duitschers van plan waren geheele Russische steden, o.a. Leningrad van den aardbodem v/eg te vagen. De Duitschers verwoestten 427 musea, w. o. de schitteren de musea van Leningrad, Smo. lensk, Stalingrad, Nowgorod en Poltawa. In het gebied van Stalingrad werd in de kolenmijnen een schade aangericht van 2 mil liard roebels. Een kolossale ver nietiging werd aangericht in dd industrieele centra, vanwaar de meeste machines en fabrieken verwijderd werden. In Kiew werden meer dan 4.000.000 boe ken, tijdschriften en manuscrip. ten. van welke laatste er vele waardevol waren en zelfs uniek, alsmede een groot aantal kunst voorwerpen. gestolen. Alleen al door den staf van Rosenberg werden 100.000 waardevolle boeken en 70 kisten met oude periodieken en kostbare mono grafieën weggesleept. Cultuur-monumenten met opzet verwoest. Met speciale voorliefde ver. nietigden de Duitschers cul tuur-monumenten, die het Rus sische volk dierbaar waren. Zij verwoestten het landhuis van den dichter Poesjikin. ontwijd den zijn graf en verwoestten de naburige dorpen en het kloos ter van Svyatogor. Zij ver woestten het huis en het mu seum van Leo Tolstoy en ont wijdden het graf van den groo- ten schrijver. Zij verwoestten 1670 Grieksch-orthodoxe ker ken, 237 Roomsch-Katholieke kerken, 67 kapellen en 532 synagogen. Zij vernielden en ontwijdden oo zinlooze wijze de meest waardevolle monu menten van de christelijke kerk en de meeste oude kloosters en kerken. De bedoeling? De bedoeling van deze poli tiek van plundering en ver woesting was het land woest en ledig achter te laten. Het materieele verlies dat de Sov jet-Unie op deze wijze heeft ge leden, wordt op 679 milliard roebels geschat. De economische schade, aangericht in Tsjecho- Slowakije wordt geschat op 2 milliard Tsjechische kronen. In verschillende bezette gebieden, grenzende aan Duitschland heb. ben de Duitschers getracht, deze landen politiek, cultureel, so ciaal en economisch te germa- niseeren. De misdaden tegen de men- schelijkheid hadden tot doel allen, die vijandig waren of verdacht van vijandschap ten opzichte van de nazi-partij te vermoorden en te vervólgen, ook gedurende de jaren, die aan den oorlog voorafgingen. De Joden werden systema tisch vervolgd sinds 1933. Zij werden van hun vrijheid be roofd, in concentratiekampen geworpen, v/aar zij werden vermoord en mishandeld. Hun eigendom werd in beslag geno men. Honderdduizenden Joden werden op die manier voor 1 September 1939 behandeld. Na dezeri datum werd de vervol ging van» de Joden met nieuwe kracht uitgevoerd. Millioenen Joden uit Duitschland en de bezette Westelijke landen wer den naar het Oosten getrans porteerd om te worden uitge roeid. In Rusland werden de Joden bij tienduizenden tege lijk gefusilleerd. Duizenden Jo den werden, wanneer zij uitge put waren van den arbeid, we kelijks in speciale wagons dood. gegast. VOOR AHNEXATIE Door het zeer groot aantal menschen van naam en gezag uit allerlei kringen van het Ne- derlandsche volk is een mani fest uitgegeven, waarin een ieder wordt aangespoord om een eisch tot gebiedsuitbreiding met alle kracht te steunen. Wij lezen daarin o.a.: Met groote ernst richten wij ons tot het Nederlandsche volk. Als in 1648 en 1815 zijn de grenzen van Europa aan de orde. Als in die dagen zijn wij geroepen aan de veranderingen mede te wer_ ken. Groote beslissingen worden ons gevraagd, die niet alleen dc huidige generatie, maar ook het nageslacht zullen binden. Het gaat om de toekomstige plaats van Nederland in de rij van volkeren en den toekomstigen vorm en de kracht van ons va derland. Duitschland heeft ons enorme geestelijke en materieele schade berokkend. Wanneer deze niet wordt vergoed, is de opbouw van een nieuw en welvarend Nederland nagenoeg onmogelijk Alleen in den vorm van grond is Duitschland in staat ons een deel van de schade terug te betalen. Geschiedt dit niet, dan zullen wij gedurende een onaf zienbare reeks van generaties gebukt gaan onder den last, ons door de Duitsche agressie opge legd. Door Duitsche schuld is het probleem van de overbevolking in ons land nog minder oplos baar geworden, daar tal van bestaansbronnen zijn vernietigd. Geen annexatie beteekent, dat Veel Nederlanders naar den vreemde zullen moeten emi- greeren, met alle bittere na- deelen van dien. In overname van Duitsch ge bied krijgt ons land een moge lijkheid om de schade hersteld te krijgen en tot nieuwe wel vaart te geraken. In 1648 en 1815 waren het enkelen die voor- ons beslisten, thans moet het volk oordeelen! SOEKARNO VRAAGT INTERVENTIE VAN TRUMAN EN ATTLEE. Volgens een te New-York uit Batavia ontvangen telegram zou Soekarno een beroep heb ben gedaan op president Tru man en den Britschen eerste minister Attlee, om hun bemid deling te verleenen „ter voor koming van oorlogsgeweld op geheel Java." WEERBERICHT, tot Zaterdagavond. Geleidelijk naar Oost omloo. pende wind, aanvankelijk nog krachtig of stormachtig, morgen langzaam afnemend Wisselende bewolking vooral in den nacht nog enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Verdere da ling van temperatuur. Wind- en stormwaarschuwings- dienst: Vrijdagmorgen 10.30 alle dis tricten; verwacht wordt harde" Noord-Oostelijke wind. TABAKSBON 11 INLEVEREN VOOR SCHEERZEEP. In den loop van de maand December zal wederom scheer zeep beschikbaar worden ge steld. Deze zeep wordt verkrijgbaar gesteld op bon 11 der tabaks- kaart. Men moet dezen bon bij zijn leverancier inleveren in de week van 11 tot en met 17 Nov. a.s. tegen ontvangstbewijs. De aflevering der scheerzeep zal tegen afgifte van dit ontvangst bewijs plaats hebben na 8 Deé. a.s. Per bon zal men 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snelscheer- crême kunnen koopen. GROENTEBON AANGEWEZEN. Met ingang van 25 November a.s. is voor het geheele Noorden des lands ook voor groente klantenbinding inge voerd. Ten einde van 25 November t.m. 22 December a.s. groente te kun nen betrekken moet men bon G 01 der groentekaart uiterlijk op 17 November a.s. bij een handelaar in groente inle veren. Ten einde tot 25 November groente te kunnen betrekken, wordt de geldig heidsduur van den groentebon 638 ver lengd tot ea met 24 November a.s. 0FFICIEELE B0NNENLIJST Van 11 tot en met 24 Nov. 1945. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t/m 141 800 gr. brood 142 143 200 gr. bloem 144 1 rants, gebak 145 70 gr. beschuit 146 400 gr. suiker 147 125 gr. boter 148 250 gr. margarine 149 125 gr. margarine 150 200 gr. kaas 151 10O gr. chocolade of suikerw. 152 150 gr. vleesch 153 154 2 kg. aardappelen Bil, B 12 400 gr. brood B 13 1 kg. aardappelen A 14 2 liter melk B 14, C 14 314 liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235 236 800 gr. brood 237 238 200 gr. bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rants, gebak 241 70 gr. beschuit 242 500 gr. suiker 243 250 gr. boter 244 125 gr. margarine 245 200 gr. kaas 246 100 gr. chocolade of suikerw. 247 6 liter melk 248 150 gr. vleesch 249 1 kg. aardappelen D 11, D 12 400 gr. brood E 11 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten Q 413. 05, 06 2 rantsoenen tabaksarti- kelea (geen import cigaretten). De borifcen voor lucifers, vleesch en aardappelen zijn geldig tot en met Za terdag 17 November a.s. Op de bonnen 150 en 245 zal in het Westen des lands voor een deel Argen- tijnsche kaas worden geleverd; in het Oosten des lar.ds zal uitsluitend 200 grain Hollandsche kaas verkrijgbaar zijn. Dc Hollandsche kaas zal voor de helft in vo'vette of 40plus kaas en voor de helft in magere of 20plus kaas worden geieverd. Op de bicodbonnen kan men Engel- sclie biscuits betrekken, voor zoover de detaiiiiit of oakker deze nog voorradig heeft. Op een bon. welke recht geeft op 400 gram brood, is voortaan 400 Engelsche biscuits verkijgbaar. Voor de week van 18 tot en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en Zuidvruchten. Bovengenotmde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 November a s. van des middags 12 uu* af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 12 November mag worden afgeleverd. Wederom ontvangen personen van 4 jaar eii ouder 1 kg. aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van één kilogram per persoon is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware derhalve deze kilogram aardappelen. De aardappelbonnen met den opdruk ,,land" zijn uitsluitend geldig in het z.g. landgebied. WAT OP DEN GEBAKBON VERKRIJGBAAR IS. De waarde van een rantsoen gebak budtargt: een hoeveelheid van 75 gram koeirjes, soecuiaas of stroopwafels of een hoeveelheid cake, gebakjes, taart of gevuld korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel, bloem of zetmeel is ver werkt. Poffertje. Hollandsche en Panische wafels en oliebollen zijn in den vervol ge verkrijgbaar op bloembonnen, met dien verstande, dat per bon een iioe- vec'heia van deze artikelen verkrijgbaar zal zijn, waarin de hoeveelheid meel of bloem, welke op deti bloembon ver krijgbaar is, verwerkt is. Bovendien moeten wisselbonnen voor boter worden afgegeven.

De Burcht | 1945 | | pagina 2