Stalin heeft niet gesproken Radioprogramma- Opheldering in Indië? KERKVERVOLGING in „Ook wij zullen atoomenergie en vele andere dingen hebben" IN MOSKOU is de 28ste verjaardag gevierd der revolutie. Naar algemeen verwacht was en zelfs medegedeeld werd zou Stalin een belangrijke rede houden. Maar Stalin hield geen rede en gaf zelfs geen dagorder uit. De rede van Molotof behelsde niets nieuws. De groote pro blemen werden als gewoonlijk omzeild. Over de hopelooze toe standen tengevolge van Russi sche maatregelen in verschil lende deelen van Oost-Europa werd met geen woord gerept. Wel een verkapt dreigement aan Spanje! De oude manier: ben je niet communistisch dan ben je fascist. Over de atoombom verklaar de Molotof: „Uitvindingen als van de atoombom, konden in geen geval onder berusting van een staat of groep van staten blijven", zooals zekere partij gangers van het imperialisten buiten onze grenzen wel willen beweren", zonder een ernstige bedreiging van den vrede te veroorzaken. „Wij zijn van meening, dat de oprichting van een geallieerde controlecommissie voor Japan van het het grootste belang is voor den toekomstigen wereld vrede". „Die commissie is nog wel niet verwezenlijkt, doch de U.S.S.R. is er zeker van. dat de uitvoering van dit plan Japan voor altijd als agressor zal uit schakelen en de vrtiendschap tusschen de geallieerden zal b- vestigen." Tegen blocvorming. Maar wat doet Rusland? Over de eventueele vorming van een bloc of van groepeerin gen van staten zeidë Molotof, dat een dergelijke politiek geen middel ter verdediging was. De U.S.S.R. zou nimmer deelnemen aan een bloc, dat tegen wien dan ook gericht zou zijn. Even wel, aldus zeide hij, deed men in het Westen pogingen om een bloc te vormen, dat een duidelij ke anti-Sovjet-karakter zou dragen. Wij willen goede relaties heb ben met alle volken, die den vrede wenschen. Men vraagt zich af, of het verbond van Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie op het oogen blik even hecht is als het tij dens den oorlog was. Het fias co van de conferentie te Londen verwekt te dien aanzien twijfel- maar laten wij er op wijzen, dat ook tijdens den oorlog tusschen de Vereenigde Volken moeilijk heden zijn gerezen, en dat deze immer na een bepaald tijdsver loop zijn opgehelderd. Met betrekking tot de organi satie van den vrede zeide Mo lotof, dat deze niet mag ontaar den in een imperialisme van een enkel volk, maar dat het eenig mogelijke systeem de sa. menwerking is van die mo gendheden, die het fascisme hebben overwonnen. De Sovjet- Unie van haar kant is steeds bereid den vrede niet alleen met woorden, maar ook met daden te verdedigen. voor Donderdagavond 8 Nov. HILVERSUM 1. 301 M. 6.01 Waterstanden. 6.04 Ster van den dag. Kwartier van den arbeid. Tony Schifferstein. Nieuwsberichten. Reportage. Eddy Walis. Nederland Herrijst. Aansluiting m. h. Concert gebouw te Amsterdam. Mensch en Maatschappij. De „Serenade". Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Jan Corduwener. 7.Dora Lindeinann, Max. van Doorn. Programma Ned. Strijdkr. George Frank. Landbouwpraatje. Gramofooninuziek. Rcgeerings voorlichtingsdienst Jack Stadt, Bernard Druk ker. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuwsberichten. 10.15 Het orkest van de week. 6.30 6.45 7.— 7.15 7.30 10.15 10.30 11 7.30 8.01 8.30 8.45 9.— 9.15 Wij hebben geen koloniën... wij kennen geen verdrukten en verdrukkers. „Er bestaan in de Sovjet- Unie geen klassen van ver drukten en verdrukkers", zeide Molotof. „Wij hebben geen ko loniën en half-koloniën. De verschillende volken van de Sovjet-Unie zijn op denzelfden voet geplaatst en zij hebben al len het recht gelijkelijk te ge nieten van de weldaden der beschaving. Om deze reden is de Sovjet-Unie onoverwinne lijk." Molotof Vergeleek de Wester. sche en de Sovjet-democratie en zeide van de laatste, dat deze als voornaamste doel had de politieke opvoeding van het volk, om op die wijze tot een universeelen vrede te komen. Vrijheid van spreken beteekent in sommige landen -goor nauwe lijks gecamoufleerde nazi's een mogelijkheid hun bezigheden voort te zetten. Wij wenschen ïh vrede te levenmaar Molotof wees op het belang van de a.s. verkiezingen in de Sovjet-Unie. die over den toe komst van het land zullen be slissen. In verband met de om. zetting van de oorlogsindustrie naar den vrede zeide Molotof, dat ook de behoeften van het roode leger en de roode vloot niet moesten worden vergeten. „In dit tijdperk van de ont wikkeling der atoomenergie moeten wij op de hoogte blij ver- van de ontwikkeling der techniek en in de pas marchee- ren met de andere technici. Wij wenschen in vrede te leven met alle volken der wereld, maar zoolang de rassenhaat en het fascisme niet zijn uitgeroeid mag onze waakzaamheid niet verslappen en moeten wij voortdurend bedacht zijn op het handhaven van den vrede." (Vervolg) Economie en Industria- liseerinp'. Sociale zore- in uitgebreide zin. Eigen leger. Onder systematische en krachtige leiding van de over heid zal de economische poli tiek gericht worden op het her stel en de vergrooting van de volkswelvaart, onder meer door de oprichting van de daarvoor geëigende organisaties en door het totstandbrengen van deug delijke werkplannen. Daarbij zal eenerzijds voor de ontwik keling van groote, middelsoort en kleine bedrijven voor alle landaarden ruimte geschapen worden en anderzijds deelne ming van Indonesiërs. Indo- Arabieren en Indo-Chineezen in groote bedrijven bevorderd worden. Met alle middelen, waaron der industrialiseering, zal wor den gestreefd naar een ver hooging van de productie en een verbetering van de ver deeling van het volksinkomen, terwijl tevens de eigen kapi taalsvorming met kracht zal worden bevorderd. Met volle inachtneming van de hierbqven aangegeven doel stelling zal door een doelmati ge samenwerking met Neder land en het buitenland de grondslag van de volkshuishou ding versterkt worden. Als ge-' volg van de ontwrichting die oorlog en bezetting gebracht hebben zal een zich tot alle klassen van de maatschappij uitstrekkende sociale zorg meer dan ooit noodzakelijk zijn. Door voorloopige voorzieningen zal het muntwezen zoo spoedig mo gelijk gezuiverd moeten wor den om met inachtneming van de economische en financieele positie van Indonesië in de we reld op een vasten voet ge bracht te worden. Opgebouwd zal worden een krachtige weermacht op den grondslag van algemeene weer baarheid, waaraan alle land aarden zullen bijdragen en waarin zij allen deel zullen hebben. Samenwerking maar niet in een sfeer van geweld en bloedvergieten. De wederopbouw van Indo nesië is alleen te bereiken door werkelijke samenwerking tus schen de burgers van verschil lende landaarden, tusschen moederland en Indonesië die tezamen een veel sterker ge heel kunnen vormen dan ieder op zichzelf. Deze wederopbouw moet snel ter hand worden ge nomen omdat anders de alge meene yerarming en verwilde ring dusdanige afmetingen aan zullen nemen dat herstel bijna niet meer mogelijk zal zijn. Aan de steeds verder gaande afbraak en verwoesting moet een einde komen. Alleen door daarbij den wettigen weg te volgen van hervormingen kan dit proces in gang gebracht worden. De regeering doet dan ook een krachtig beroep op allen, dien de belangen van dit land aan het hart liggen, hun krach ten op dien grondslag te ver eenigen. Hierbij is de regeering zich volkomen er van bewust dat de jarenlange Japansche verdrukking en Japansdhe pro paganda, de jarenlange afslui ting van de buitenwereld even als de verwarring en de nood van het op die verdrukking ge volgde overgangstijdperk oor zaak geweest zijn van allerlei uitingen en handelingen die ondqp normale omstandigheden bestreden zouden zijn met de strafwet. De regeering beseft, dat een basis van samenwerking alleen bereikt kan worden wanneer bij de beoordeeling van aller lei feiten over en weer ten voj.- le met deze omstandigheden rekening gehouden wordt. Deze samenwerking kan niet bereikt worden wanneer Ne derlanders en Indonesiërs de door veel'- gewelddadige gebeur tenissen opgewekte gevoelens zouden laten overheerschen. Street) door het verleden Een streep zal door het ver leden kunnen worden gehaald ten aanzien van veel van het geen tijdens en na de bezetting is gebeurd, doch ten aanzien van bepaalde handelingen zal de rechter uitspraak moeten doen omdat anders het rechts gevoel geen bevrediging zal vinden. Diegenen die willens en wetens aan hun medebur gers leed hebben berokkend hetzij door vrijwillige samen werking met den vijand, of door het plegen van of aansto ken tot misdrijven tegen per sonen en goederen, zullen ter verantwoording moeten wor den geroepen. Ook zal zoover dat nog mogelijk is on ieder hersteld behooren te worden in hetgeen zijn rechtmatig eigendom was 'wanneer hem dit door den vijand of anderen is ontroofd. Oorlogsschade en wapens. Daarbij zal het vraagstuk van de oorlogsschade afzonder lijk behandeld moeten worden en bij de oplossing daarvan zal rekening gehouden moeten worden met de draagkracht van de geheele. samenleving en met de draagkracht der "betrokke nen, terwijl ook daarbij herstel van de volkswelvaart het be langrijkste richtsnoer moet zijn. Ten slotte zullen "e wape nen die de vijand wederrech telijk heeft uitgeleverd aan on bevoegden of die door bepaal de personen zijn geroofd, over gedragen moeten worden aan de geallieerden. Het dragen van wapenen zal alleen geoorloofd zijn aan hen, die daartoe Britsche waarschuwing Radio Singapore gaf nadere bijzonderheden omtrent de her haalde waarschuwing aan de Indonesische „heethoofden". De woordvoerder van het Seac die deze herhaalde waarschuwing uitte, zei gisteren: J>e extremisten schijnen niet te beseffen, dat de Britten geen volk zijn dat een gemeene moord op een van hun com. mandanten ongestraft laat. Het is van het grootste belang, dat zij zich de beteekenis van mo. derne tanks in geoefende han den realiseeren en ook de kracht van de vliegtuigen, die door de R, A. F, bemand worden. Wij hebben den laatsten tijd veel gevochten en de afgeloo- pen paar jaren hebben ons in de moderne oorlogvoering goed geoefend. Het is noodzakelijk, dat speciaal de jonge heethoof den in Soerabaja, Semarang en Magelang heseffen, waarmee zij te maken hebben". krachtens hun functie of krach, tens een vergunning van het wettig gezag gerechtigd zijn. Het oogenblik om zich aaneen te sluiten is ge komen en een einde te maken aan den on- cruchtbaren strijd. Het is noodig dat de recon structie van Indonesië zoo spoedig mogelijk aangevangen wordt. De verdeeldheid die heden heerscht doet het land steeds verder afglijden naar den chao{ die noch de internationale we> reld noch de bevolking van In-f< donesië. kan dulden. Voor' allen die deze recon structie willen aanpakken h het oogenblik gekomen om zich aaneen te sluiten. Bovendien is het de bedoe ling van de Regeering om de in het uitzicht gestelde ronde' tafelconferentie zoo spoedij mogelijk te doen aanvangen," Daartoe is het noodig, dat de: orde wederkeert, opdat kar worden overgegaan tot de aan-l) wijzing van de afgevaardigden! uit Indonesië met voortvarend heid en in een overleg dat vrijL is van bedreigingen. Het geheele land wacht op; het oogenblik, waarop de herd bouw kan beginnen en de elf. lende, waarin velen verkeer enf( kan worden verzacht. De Req geering ziet met groote be' zorgdheid door misverstand es opwinding de tegenstellingen groeien. Zij is overtuigd, dal aan beide zijden de wil bestaat om uit het conflict te komen en tot constructieven arbeid te geraken. Zij heeft met het bo venstaande den weg voor allen aangegeven, waarlangs aan dei onvruchtbaren strijd een einde kan worden gemaakt. Rechtens bestuurd door de scholen, 20 middelbrae en 10 regeering Benesj te Praag, kweekscholen voor Kath. on- 'doch MMi,k o„a«, c.Ml, S&°«X'rkd«e der commissarissen van de volking een petitionnement Nationale Bevrijdingsraad, hij de regeering ingediend wordt Slowakije geleidelijk vo,or, hetoJ?eh0ll^ der Kath 7 scholen, 20 middelbare en 10 voorbereid op inlijving bi] de inwoners teekende dit, Sovjet-Unie. Opheffing katholieke scholen. Alle Katholieke scholen zijn genationaliseerd, honderden priesters gevangen genomen, maar het verzoek werd onwettellijk verklaard. Vervolging van priesters en kloosterlingen. Mgr. Kmetko, aartsbisschop van Nitra. Mgr. Jantausch van Trenava. Mgr. Skrabik van het democratisch recht van Banske en Mgr. Carski van petionnement is afgeschaft, Kosice moesten zich huiszoe- het tuchtelooze ruwe Roode king en verhoor laten welge- Leger maakt uit wat wet en vallen, terwijl zij verzocht orde is. De drie leiders van werden zich eens te verklaren den Nationalen Raad zijn com- met de intrekking van het munisten: Hussak, minister volksplebisciet. Hierop volgde van binnenlandsche zaken en natuurlijk een weigering. Alle zijn handlangers; Novomeski, documenten, ook particuliere minister van onderwijs en brieven, werden uit het paleis Lictavec, minister van veilig- van den aartsbisschop ge heid en hoofd van de roode roofd. De namen van allen, die Gestapo. Hun werk heeft zich het petitionnement teekenden, tot nu toe hoofdzakelijk he- zijn opgeschreven, doch tot nu paald tot vervolging der Kath. toe werden geen maatregelen Kerk. Er bestaan 2200 lagere tegen hen getroffen. De kloosters der P.P. Fran ciscanen en Salesianen, als mede alle huizen der Jezuieten Werden doorzocht en geplun derd. Aan de Universiteit van Bratislava was een convict verbonden voor minvermo gende Katholieke studenten, dat grootendeels in stand ge houden werd door de finan- ciëele steun der Slowaaksche Katholieken in Amerika. Op 4 Juli werden 46 dezer studenten gevangen genomen en het convict tot staatseigen dom verklaard. Tot op heden werden ruim 10.000 intellec- tueelen, dokters, advokaten, leeraren, enz naar Rusland verbannen. Een groot aantal kinderen werd aan de ouders ontnomen en met onbekende bestemming weggevoerd. Kloosterzusters van Duit- sche en Hongaarsche nationa liteit werden over de grens gezet en aan haar lot overge laten. Het volk overgeleverd aan barbaren. Honderden gezinnen zijn uit hun huizen gevlucht, kinderen en grijsaards sterven van hon ger. Kloosterlingen van Slo waakse afkomst zijn allen uit hun huizen gezet, maar mo gen in het land blijven. De professoren der Kath. Theolo gische Faculteit zijn als poli tiek onbetrouwbaar gevangen genomen: 6 priesters stierven in de gevangenis op geheim zinnige wijze. Even tragisch is het lot der bevolking in het algemeen. Dag en nacht wor den huizen geplunderd door de roode soldaten. Wat niet meegenomen wordt, wordt verni.Id. Kostbare boeken, documenten en schilderstuk ken worden als oud vuil be handeld. Slowaaksche vrou wen Van jong tot oud worden voor de wellustelingen als oorlogsbuit beschouwd. Moorden en diefstal in de straten zijn aan de orde van den dag. Militaire politie be staat bij de Russen niet. Een soldaat kan de burgers op straat alles ontrooven, wat hem bevalt. Bij verzet wordt de eigenaar doodgeschoten. Geslachtsziekten breiden zich steeds meer uit. Een groot deel van het Russische leger bestaat uit vrouwen, die met de mannelijke soldaten in de. zelfde kazernes zijn. Het volk ziet verlangend uit naar red ding van den kant der geal lieerden. die evenwel niet in staat ziin aan de Russische gruweldaden paal en perk te stellen. Deze gegevens zijn ontleend aan een artikel in de Catholic Herald van 21 Sep tember 1945.

De Burcht | 1945 | | pagina 2