F )0RTE GOLF Uati KaAdinaaló-mxmtettj^ KONINGIN WILHELMINA IN HET BROWN's HOTEL Radioprogramma— L De Berliinsche ondergrondsche ver- rt thans weer ruim vijf millioen agiers per week. nationalisten in Indo-China zijn hun strijd gaan bedienen van rifïïgde dranken en voedsel. Volgens A.F.P. is de Finsche pre- flt, maarschalk Mannerheim, die een kuur moet houden, per schip naar tugal vertrokken. Bij een door het Grieksche tijd rit „Kemios gehouden enquête is leken, dat de meerderheid van de [nemers aan deze enquête voor de archie waren, n.l. 458 tegen 190 i de republiek. Masaryk. de Tsjecho-Slowaaksche ister van buitenlandsche zaken, t een beroep gedaan op Engeland Amerika Tsjecho-Slowakije graan en te sturen om 700.000 ondervoede «ieren te redden, van welke 50 pet nde is aan tuberculose. In Indo-China zijn nieuwe gevech- ontbrand tusschen Britsche en Indo- ïeesche troepen. vier groote anti-fascistische ijen in Duitschland, die deel uitma- van het z.g. Eenheidsfront", heb- in een resolutie wetten geëiscut, ke de vergelding van de misdaden nazisten verzekeren^ De aartsbisschop van Westminster e Londen teruggekeerd van een reis Parijs, Brussel, Den Haag en de sche zone in Duitschland naar nchen en Berlijn, op welke reis hij ierenties heeft gehad met de Duit- en Oostenrijksche bisschoppen. In Engeland is onder leiding van I: Harvey een organisatie opgericht, ke ten doel heeft Engelsche Roomsch lolieken in staat te stellen eigenaar- itter te worden van een boerderij complexen van gronden, waarbij ook ken en scholen zullen worden ge- wd. Bardossy, de voormalige Hongaar premier, is wegens hoogverraad oordeeld tot den dood door den >P. - Arthur van Schendel is na een oreis van zeven dagen met zijn fa- ie uit Sestri Levante in Italië in ons d teruggekeerd. Admiraal Raeder en de vroegere f van den propaganda-dienst Fritsche naar Neurenberg overgebracht om berecht te worden. Op Martin mann na bevinden zich thans alle raanstaande beschuldigden te Neu berg in verzekerde bewaring. Door den omroep is bekend ge akt, dat dr. Lise Meitner, de vrou- ijke Joodsche geleerde, tevens so- iste, die er het eerst in slaagde te ekenen welke energieën er gemoeid met de splitsing van het uranium- _m. is toegevoegd aan den staf van katholieke universiteit te Washing- Zij zal college geven over atoom- e^nenergie. SPORT VOETBAL. Z.L.C.ALPHIA 1—3. een goed gespeelden wedstrijd is Z.L.C. niet mogen gelukken beide ten thuis te houden. Voor de rust Alphia iets in de meerderheid en ten zij een 21 voorsprong te ver gen. Na de rust een steeds aanval- Z.L.C. maar zij konden niet tot ren komen. Even voor het einde een aarlijke doorbraak van Alphia, die een goed schot werd besloten, da4, trof 3—1. ALPHEN-ROODENBURG 6—5. ok Roodenburg heeft het Zondag tot een overwinning kunnen bren- en moesf met leege handen iwaarts keeren. Wanneer de bal wordt afgetrapt on- neemt Roodenburg een gevaarlijke val en v. d_ Weyden weet direct in doel te plaatsen 01. Hierna wordt hen sterker en kunnen zij dank zij irse fouten in de Roodenburg-ach- loede hun achterstand omzetten in 4—1 voorsprong. Voor de rust nog iet v. Dorp in 42. In de tweede t wordt Roodenburg sterker en door de doelpunten van v. d. Weyden en de stand spoedig gelijk 4—4. s wten zij weer door v. d. We.v- de leiding te nemen 45. Alphen ut hierna weer een kans, ontstaan een misverstand van de achterhoe- 5-5. k denken deze wedstrijd in een ge- spel te zien eindigen maar dan t bij een Alphen-aanval de Rooden- g-achterhoede staan voor vermeend enspel en zoo komt Alphen gemak- aan de leiding 65. In dezen ld komt geen verandering meer. NED. HOCKEYBOND. Uitslagen van Zondag 4 November. Heeren: le klasse A: H.D.M.—H.H.IJ C. 42; 1 Victoria—B.H.H.C. 2—2. Dames: Prom.-klasse A: H.H.IJ.C. II Victoria I 03; Togo IIKieviten I 05; R.B.C. I—Leiden 1 1—3.è 2e klasse A: Aeolus 1Leonidas 40; Leiden IIS.O.S. 40; Te Werve I Dordhecht 24. NED. KORFBALBOND. Uitslagen van Zondag 4 November. le klasse: H.K.V.—H.S.V. 9—3; Vic. Orientis—D.K.C. 2—1. 3e klasse: ZuiderkwartierReady II 6-1. KORFBAL. VIC. ORIENTIS—D.K.C. 2—1. D.K.C. verschijnt volledig. Vic. Orien tis heeft twee invallers. Het spel is nauwelijks enkele minuten oud als mevr. DonKalis D.K.C. de lei ding geeft. Vic. Orientis speelt enthou siast verder en komt iets in de meer derheid, totdat v. d. Broek na 20 min. van verre inschiet 11. Ook na de vakverwisseling blijft Vic. Orientis het meest in den aanval en na 40 minuten heeft zij succes als v. d. Wa ter, Vic. Orientis met een ver schot weer de leiding geeft 21. In de tweede helft komt D.K.C. in ue meerderheid, maar zij heeft met eenige schoten geen geluk. Ook Vic. Orientis heeft geen geluk als een schot van de Water boven op de mand komt en weer in het veld springt. De spanning wordt nu grooter, maar de verdedigingen weten stand te hou den en heeft Vic. Orientis een kleine maar verdiende overwinning behaald. ZUIDERKWARTIER I—READY II 6—1. Zuiderkwartier had in dezen wedstrijd een groot overwicht en leidde reeds met de rust met 41. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Een sterk aanvallend Zuiderkwartier die ten slotte de stand tot 61 weet op te voeren. HOCKEY. DAMES. R.B.C. I—LEIDEN. 1 1—3. Leiden mist haar rechtsbuiten. Reeds spoedig na het begin weet mej. Nijpels Leiden de leiding te geven 0—1. Daarna komt R.B.C. opzetten en na eenigen tijd is de stand weer gelijk 11. Kort voor de rust neemt Leiden 'weer de leiding door mej. Huisman 12. Na de rust wegen beide partijen goed tegen elkaar op en alleen door een fout van de R.B.C.-keepster kan Leiden haar voorsprong vergrooten 13. LEIDEN II—S.O.S. I 4—0. In een zeer eenzijdigen wedstrijd wist Leiden eerst in de laatste 15 minuten het groote overwicht in 4 doelpunten uit te drukken.De vele goede voorzetten van mevr. den Hartog—Ballego werden resp. benut door mej. Kobes (3 x) en mej. Nijpels. S.O.S. verscheen met 10 speelsters. ATHLET1EK. In de door de G.A.C. te Gouda geor ganiseerde Wiebago-loop, waarbij ,onge- veer 125 loopers aan den start versche nen, hebben de Leidsche athleten weer zeer goede prestaties'" verricht. In het totaal-klassement werden J. v. Bakel (Holland), J. Riethoven (Z.L.C.) en H. Mentink (D.O.C.O.S) resp. 3, 5 en 6. In de C-kl. wisten zij de eerste, tweede en derde prijs te bemachtigen. Derace werd gewonnen door H. Swart (D.O.S.). uit Rotterdam, welke vereeniging tevens de vereenigingsprijs won, met als twee de de bekerhoudster A.V. '40 uit Delft. WANDELSPORT. Zaterdag en Zondag j.l. werden de Be vrijdingswandeltochten gehouden, die georganiseerd waren door de Ncd. Wandelsp. Bond, waaraan door vele wandelsportvereenigingen werd deelge nomen. De afstand voor deze tochten be droeg 18 km. Aan deze marschen werd door ruim 200 personen deelgenomen, die na afloop een fraaie herinneringsme daille in ontvangst konden nemen. STADSNIEUWS VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H. SACRAMENT. Alle leden worden vriendelijk herin nerd aan de Algemeene H. Communie op a.s. Woensdagmorgen, onder de H. Mis van zeven uur in de Dekjnalc kerk, waar een H. Mis wordt opgedragen voor de oorlogsslachtoffers onder de leden van den Vriendenkring. Zij, die verhinderd mochten zijn, wor den verzocht, a.s. Zondagmorgen In eigen parochiekerk voor de zielerust van onze medeleden ter H. Communie te willen gaan. Bestuur en Geestelijk Alviseur. TOT VLAG VOOR ARNHEM (jgïiiim een jaar geleden woedde de l rond Arnhem en deze slag is dit Plechtig herdacht. Ter gelegenheid f dezeii verjaardag trof ons een bij- idere onthulling in de Engelsche bla- 1942 werd door een Poolschen koe- heimelijk uit een Britsch vliegtuig boodschap boven zijn bezette vader- uitgeworpen, dat de brigade der parachutisten een vlag noodig eftlden- die zou moeten dienen in den ^gtoenden strijd om de groote rivieren het Westen. Toen de vrouwen van r jSchau dit verzoek vernamen en aan ^«"1 overigens zeer gevaarlijken arbeid Wen gaan, konden zij in de door den oorlog zwaar getroffen stad geen zijde vinden. De nagelaten betrekkingen van kardinaal Dunajweski, Prins-Bisschop van Krakau, die in 1859 stierf, schon ken toen tot dat doel diens purperen zijden pelerine, terwijl een ander het als een erfstuk bewaarde bruidskleed van haar grootmoeder afstond. Van deze sto-ffen werd een vlag ge maakt* in het scharlaken en wit van Polen en men borduurde daarop de woorden „God en Vaderland". De vlag werd in het geheim gewijd in een kloos ter te Warschau en aldus door de bri gade der Poolsche parachutisten ge bruikt bij den slag om Arnhem. Een huis met een romantisch verleden „Brown's Hotel" In het Londensche West end, waar de Koningin haar intrek heeft geno men, is een der oudste en voornaamste hotels van de Engelsche hoofd stad. Er is zeker geen ander hotel in Londen, dat sinds eeuwen zoo veel vorsten uit alle deelen der wereld onder zijn gasten heeft gehad, als dit statige huis met zijn romantisch ver leden. Franscbe en Spaan- sche troonpretendenten zonden van hieruit hun afgezanten naar het vas teland of werkten er aan de voorbereiding van een „coup d'état". Zoo heeft het eenigen tijd den Franschen kei zer Napoleon II en Kei zerin Eugenie gehuis vest.... tegelijk met Na poleons politieken tegen stander den hertog van Nemours. De hoteldi rectie had tot taak er voor te zorgen, dat Na poleon en de hertog el kaar niet in het hotel zouden tegenkomen. Van daar dat de eene den voorkant, de andere den achterkant van het ho tel moest gebruiken. Don Carlos, pretendent voor den Spaanschen troon, vluchtte van dit hotel uit naar Amerika, nadat de directeur hem wel willend van een baard had voorzien. Theodoor Roosevelt bracht hier in 1886 de eerste dagen van zijn huwelijk d^or. ..De meest democra tische vorstin". Er zijn door de hotel directie voor het ver blijf van Koningin Wil- helmina geen bijzondere schikkingen getroffen. Zij wenscht geen uitzonde ringspositie temidden van de andere gasten en het leven gaat hier dan ook zijn normalen gang. De manager, die na vijf jaar krijgsgevangenschap in Duitschland, kortge leden is teruggekeerd, vertelde: „Koningin Wil- helmina is de meest de mocratische vorstin, die ooit in dit hotel heeft gewoond. In haar zitka mer hebben wij een schilderij gehangen, waarop wijlen Koningin Emma staat afgebeeld. Dat is de eenige ver andering die wij in haar appartementen hebben aangebracht." HEROPENING ZOMERZORG. Ook „Zomerzorg" is herrezen. Na de zware beschadiging opgeloopen bij het bombardement op onze stad, is deze „van-ouds bekende gelegenheid" in de afgeloopen week feestelijk heropend. Het café-restaurant staat onder nieuwe directie, die met „Zomerzorg" een goe de toekomst tegemoet gaat koersen. Onze beste wenschen vergezellen haar. LAETITIA VERA. Laetitia Vera is een vereeniging, be staande uit enkele heeren uit de Harte- brug-parochie en wel de heeren Van Cleef, Koelewijn, Jansen en pater Lou- we, met het doel om nuttige, gezellige en hoogstaande avonden te geven op velerlei gebied o.a. tooneel, muziek, zang e.d. Voorts organiseert zij cur sussen voor godsdienstige, sociale en maatschappelijke ontwikkeling. Vier moedercursussen werden reeds gegeven. Mocht deze actie een saldo afwerpen, dan wordt dit gebruikt voor goede wer ken. DE VIER JAARGETIJDEN. Dit spel van Antoon Coolen werd Za terdag in de Stadsgehoorzaal ten too- neele gebracht, door de tooneelafdee- ling „Laetitia Vera" uitgegeven. De inhoud: de liefde voor zijn land is ieder aangeboren", wordt veronder steld bekend te zijn. Het is een moeilijk stuk, dat hooge eischen stelt aan de spelers. Er is echter gebleken, dat met toewijding en enthousiasme, ook dilettanten een ge notvol en leerzaam spel kunnen aan bieden. De geheele avond was de zaal één en. al aandacht. De nuttige les, hoe onredelijke stijfhoofdigheid veel ver driet veroorzaakt in het leven van an deren en van zichzelf werd leerzaam weergegeven. Het was goed spel, eeni ge zwakke plekjes daargelaten. Meer dere spelers speelden zelfs uitstekend. Boer van den Eerden beheerschte zijn rol en speelde met groot talent. Zijn dictie was zeer goed en hij sprak zijn dialect met veel verve. In Meulendüks kwam het scherpe karakter zeer goed naar voren en zijn spel deed voor dat van Van den Eerden niet onder. Het optreden van Vrouw Van den Eerden en Martha Meulendijks was ze ker zeer verdienstelijk, maar zij heb ben haar stemmen niet mee. De vroolijke Hanna heeft een pluim verdiend Zij speelde echt natuurlijk, maar als boerenmeisje deed ze soms een ietsje te steedsch. Anne-Marie had een moeilijke rol, doch speelde goed, zéér goed. Eimerd bracht de komische noot. Wat een kostelijk warm geluid. De Jonker paste zich goed aan in het boerenmi- lieu en al had hij een zware taak en al werd er veel van hem geëischt, zijn spel was boven alle lof verheven. Het spel van Jan was zeker zeer goed in de scène, waar hij gezeten op den koffer, samenspel had met den Jonker. Maar overigens hadden we bij hem graag wat meer meeleven al thans uitwendig gezien. De notaris was jammer genoeg niet rolvast. Maar de postbode mocht er zijn. Ciska had klank in haar stem en haar gebaar bracht ook fleur, maar als meid was ze ons te deftig. De heer J. P. Mank had de regie. De muziek speelde keurig o.l.v. den heer Brunt. De costuums en de grime waren ver zorgd door de firma Hoppezak. Het publiek was zeer voldaan en ap- plaudiseerde enthousiast. Er waren bloemen voor de speelsters en de spe lers deelden in de eer. „Laetitia Vera", pater Louwe, Katho liek Leiden is u dankbaar. Gaat zoo door. Gij zijt op den goeden weg. Wij verwachten nog veel van u. Aan het programma, dat Chaja Goldstein op haar dans— en voordracht avond, met muzikale medewerking van Herman Kruyt, piano, Vrijdag 16 No vember in den Leidschen Schouwburg zal uitvoeren, ontleenen wij o.a.: Het meisje uit het Ghetto, Chassdische dans, Bruiloftsdansen, Joodsche en He- breeuwsche volksliederen. Geslaagd voor het diploma zwem onderwijzerfes) te Haarlem onze stai- genooten mej. C. Dorlijn en de hee ren H. Lepelaar en C. W. v. Zijp. THEO OLOF. In de goed bezette „groote zaal" kwam de violist Theo Olof de aandacht vra gen in een mooi programma, met aan den vleugel de voortreffelijke pianist Lucter Ponse. Olof, die hier vóór den oorlog al een goeden naam had is een geboren violist, een virtuoos met een vurig jong temperament, met een even wichtige beheersching, en een diepere reflexie, die telkens weer de belang stelling vraagt. Hij begon met de „So nate g. kl. t." van Tartini. Hij deed technisch groote dingen, maar ook de geest van het werk wist hij te omvat ten. Er was feu sacré, impulsief schoon en fraai bel-canto. Het samenspel was prachtig. Welk een zeldzame aanslag heeft deze pianist, welk een charme en lyrische bewogenheid. Voor solo-instru ment speelde Olof „partita d kl. t." van Bacil, de geweldig groote opgaaf waar in hij ons weer gauw bracht in de rus tige zekerheid van zijn technisch artis tieke begaafdheid. Hij speelde de so nate rein en fraai van klank, technisch beheerscht, klankvolzongen. en fijn ont leed, en toch zullen wij na jaren moeten zeggen: Olof is in zijn opvatting en be grippen gegroeid. Den speelden de twee bevoorrechten „Mozarts sonate Bes gr. t." in subtiele verhouding, verrijkt met licht of donkerder kleur, al naar de klanklijn steeg of daalde, en de dy namische situatie verlangde, in glans van jeugd, expressie. Overstelpend van klank was Bloch's Joodsche klaag zang „Baal Schem", en hij eindigde met de virtuoos en intelligent gespeel de „Campanella" van Paganini, welke aller bewondering opwekte. De bege leidingen waren een feest om te beluis teren. Ten slotte uitbundig applaus en een „Slavische dans" van Dvorak als toegift. J. Kortmann. Leiden bezat voor den oorlog aan straatbeplanting pl.m. 47 km. dubbele boomenrijen, in Mei 1945 waren er nog maar 2V> km. overgebleven. De jonge boomen, welke a.s. voor jaar in de hoofdstraten geplant worden, zijn reeds 8 jaar gekweekt en zullen bij een goede verzorging, wanneer zij met rust gelaten worden, binnen 10 jaar aan de stad weer een prettig aanzien ge ven. De Plantsoendienst is momenteel overal bezig, voorloopig de vernielde gazons van nieuwe graszoden te voor zien. Helpt U mede ook dit onderdeel van de beplantingen te beschermen? DAMMEN. Kampioenschappen van Leiden. Dit jaar zullen de kampioenschappen verspeeld worden in drie klassen n.l. hoofdklasse, le en 2e klasse. De in schrijving is opengesteld tot uiterlijk 10 Nov. a.s. Zij. die hieraan wenschen deel ,te nemen moeten zich opgeven bij een der onderstaande adressen: L. R. v. d. Vlist, Botermarkt 3, J. Moolenaar. Ge- nestetstraat 79, F. Schild, Rapenburg 90. A. v. d Putten, Kraaierstraat 32. Ook degenen, die geen lid zijn van 'n Leidsche damvereeniging kunnen hier aan deelnemen. De wedstrijden zullen 13 Nov. aanvangen. OEGSTGEEST. Distributienieuws. Het inleveren van schoenenformulieren kan geschie den op eiken Dinsdag en Woensdag van 912 uur. Voor textiel kunnen tot na dere aankondiging geen aanvragen wor den gedaan. De uitreikingen voor zwa- ren en langdurigen arbeid zijn op Woensdag 14 en Donderdag 15 Novem ber van 912 uur en van 24 uur. Daar na om de twee weken op dezelfde da gen. OMGEVING SASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Willemijn- tje Aletta d. van D. Snaterse en J. W. Roubos. Ondertrouwd: J. J. van der Geest jm. 26 j. en C. A. Rotteveel *jd. 24 j. Getrouwd: W. van Zonneveld jm. en C. E. Moolenaar jd. Raad van Arbeid. Naar wij ver nemen heeft de heer J. A. J. Roozen eervol ontslag verzocht als vertegen woordiger van den Raad van Arbeid te Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Alphensche Schaakclub. De uitsla gen van de Woensdag j.l. gespeelde bordenwedstrijd van de Alphensche Schaakclub, luiden als volgt: Groep I: HooijerZweers HaverkampJoh. Brunt *4 Pos- thumaVerschuur 01; Joh. Brunt Kantebeen 01; HaverkampC. Brunt xx. Groep II: VosVerhagen xx; Bree- dijkHardewijn 01. Groep II: Van TeeffelenHeijkamp 10; De VriesVan Elk 10. Groep IV: SteehouwerM. v. Nierop 01; SchimmelDe Visser 01. ROELOFARENDSVEEN. Monument voor oorlogsslachtoffers. Om te komen tot de oprichting van een monument voor de oorlogsslachtoffers in de gemeente Alkemade zijn reeds vele voorbereidingen gemaakt. Geruimen tijd zijn voor dit doel gelden ingeza meld bij de gemeentenaren, er is een uitvoerend comité gevormd en ook is er een ontwerp van het monument door ten bekenden kunstenaar van Welie. Burgemeester J. W. Peek, voorzitter van het comité, heeft Vrijdagavond de gemeentenaren opgeroepen tot een bij eenkomst. waarbij de neer van Welie zn ontwerp van het monument heeft veiklaard en de kunstzinnige zijde on dieoe beteekenis heeft belicht. Hierna stonden uit de vergadering verschillende sprekers op naar aanlei ding van de indrukwekkende woorden var. den heer van Welie en naar aanlei ding van de plaats van het monument tn de uitbeelding er van. Vervolgens werd met algemeen goedvinden aan het ccmité succes toegewenscht op den in geslagen weg. De „paarsche handschoen" won van „De ijzeren vuist" Gisterenavond hebben de Amsterdammers in een feeste lijke bijeenkomst i.un nieuwen Deken begroet. Deze bijeen komst groeide echter uit tot een machtige demonstratie der katholieken die heel bijzonder van dankbaarheid getuigt je gens de Nederlandsche bis schoppen. „De paarse handschoen", zoo zeide Mr. Kropman, „nam het op tegen den ijzeren vuist". „De eerste Bisschoppelijke brief tijdens de bezetting van alle kansels voorgelezen, waar in het fascisme als heidensch werd veroordeeld, en waarin tot verzet werd opgeroepen, is een glorieus moment in onze nationale kerkgeschiedenis. Het Episcopaat is ae glorie van de Nederlandsche katholieken, maar dat de katholieken en bloc aan het verzet deelnamen, is de glorie van het Episco paat". GECONDENSEERDE MELK IN HET WESTEN DES LANDS. Ten gevolge van de in het najaar en des winters steeds optredende daling van de melkproductie, zal het straks niet meer mogelijk zijn in het Westen des lands het geheele melkrantsoen in losse melk te verstrekken. Teneinde het huidige rantsoen zoolang mogelijk te kunnen handhaven, zal binnenkort in genoemd gebied een aanvang worden gemaakt met het verstrekken van gecon denseerde ongesuikerde melk in blikjes, z.g. ..evaporated milk", ter vervan ging van een gedeelte van het melk rantsoen. De prijs van de in consump tie te brengen blikjes is dezelfde als voor een liter losse gestandaardiseerde melk. De gewichtsinhoud der te ver strekken blikjes kan onderling geringe verschillen vertoonen; voor de distri butie geldt elk blikje voor een liter melk. voor Dinsdagavond. HILVERSUM I. 301 M. 6.01 Waterstanden. 6.04 Ster van den dag. Jack Hyltou. 6.30 Engelsche les. 7.Reportage. 7.30 Vogels van diverse pluimage 8.Nederland Herrijst. 8.15 Vragenkwartier. 8.30 Radio-Philharmonisch Ork. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Ninon Vallin, Paul Robson en Eileen Joyce. 11.01 Nieuwsberichten. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Wekelijksche optreden van Janie Bron. 6.50 Voor je slapen gaat. 7.Oude kamermuziek. 7.30 Programma Ned. Strijd krachten. 8.01 Jan Corduwener. 8.30 De werkende vrouw. 9.Departementen spreken.,.. 9.15 Ensemble George Frank. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuwsberichten. 10.15 Wil Walis met sweet and swing.

De Burcht | 1945 | | pagina 3