(ZCö iemand Reorganisatie legerleiding JCtuióen £acA daad 11 ■r -verre reizen doet r LEGERRAAD INGESTELD Het optreden vair luit.-gen. Mr. H. J. Kruis als chef van den Generalen Staf gaat gepaard met een reorganisatie van de hoogere legerleiding. De leidende gedachte hierbij is te geraken tot grootere centralisatie dan voor 1940 het geval was. Hiertoe wordt den chef van den generalen staf, rechtstreeks onder den Minister van oorlog ressorteerende, met ingang van 1 November a.s. de hoogste bevelsbevoegdheid in de kon. land macht opgedragen. Teneinde de werkzaamheden in de hoogere legerleiding te coördineeren wordt met ingang van 1 November onder voor zitterschap van den minister een Legerraad ingesteld, waar van de leden den minister van advies dienen omtrent de hoofd lijnen van zijn beleid. In dezen TRUMAN ONTVING EEN VRIENDELIJK ANTWOORD Tijdens een persconferentie heeft Truman medegedeeld, dat hij een bevredigend ant woord van maarschalk Stalin op zijn boodschap, overgebracht door den Amerikaanschen ge zant, Harriman, had ontvan gen. Hij noemde Stalin's brief een vriendelijk antwoord op zijn mededeelingen en deelde nog mede, dat de briefwisse ling te zijner tijd zou worden gepubliceerd. Aangaande het aanstaande bezoek van den Engelschen mi nister-president, Attlee, ver klaarde Truman, dat deze na tuurlijk naar Washington kwam om de problemen van de atoomenergie te bespreken, doch dat het Attlee vrij stond, ook nog andere problemen ter sprake te brengen. Voorts zei- de hij geen antwoord te kunnen geven op de vraag of het on derhoud met Attlee als een aanduiding van een nieuwe bij eenkomst van de „Big Three" moest worden beschouwd. Tru man was van meening, dat de mededeeling, welke in het En- gelsche Lagerhuis werd ggdaan, inzake een geheime overeen komst over de atoombom tus- schen president Roosevelt en Winston Churchill, niet waar was. Het protest tegen Sovjetcensuur verworpen. Molotof heeft het protest, dat door Engelsche en Amerikaan- sche dagblad- en radiocorres pondenten was ingediend tegen de Sovjetcensuur. van de hand gewezen. In zijn antwoord, dat door een ambtenaar van de pers afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie, werd overge bracht, verklaart Molotof, dat hij het protest over het geheel genomen niet gefundeerd achtte en het niet noodzakelijk vond, het in overweging te nemen. De Sovjet-censuur bemoei lijkt niet alleen de werkzaam heden van de journalisten, doch zij belemmert ook het weder- zijdsch begrip en de bevorde ring van goede verhoudingen tusschen de Sovjet-Unie en de overige wereld. legerraad hebben zitting, be halve Prins Bernhard als in specteur-generaal, de secreta ris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den gen. staf, de kwartiermees. ter-generaal en de adjudant- generaal. Uit twee functies in dezen le gerraad blijkt, dat ook eenige wijzigingen worden gebracht in de organisatie van het de partement van oorlog. Dagorder chef generalen staf Luitenant-generaal mi. H. J. Kruis heeft ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn nieuwe functie een dagorder uitgegeven, die is voorgelezen voor alle onderdeelen der ko ninklijke landmacht. De generaal zeide o.m.: De tijden zijn nog moeilijk, de toekomst is nog onzeker. Gij vormt met uw kameraden van zeemacht en luchtstrijd krachten het deel van het volk, dat geroepen is om vrijheid en veiligheid te waarborgen. Gij zult dat dikwijls onder moei lijke omstandigheden moeten doen en wellicht zal uw dienst u veelal teleurstellingen en te genslagen brengen. Laat u echter door niets weerhouden, uw plicht als Nederlander en als soldaat op de beste wijze te vervullen. Helpt mij mede de konink lijke landmacht te maken tot een orgaan, dat eerbied af dwingt en waarop ons volk trotsch kan zijn. Er heerscht in ons land nog steeds een aanzienlijk te kort aan hotelruim te, tot groot onge rief van de velen, die door allerlei omstandigheden ge dwongen zijn een nacht buiten hun woonplaats door te brengen. De oorzaak hiervan is tweele dig: ten eerste zijn er talrijke hotels gevorderd ten bate van de geallieerde strijdkrachten en ten tweede is er een groot gebrek aan linnen, hand doeken enz. Welkom, vreemdeling! Om aan deze moeilijkheden tege moet te komen is op 21 Sept. jl. door vertegenwoordi gers van de Spoor wegen, de A.N.V.V., de Ned. Reisver- eeniging 'de A.N. W.B. en de Rijks- horeca een bespre king gehouden, welke tot resul taat had. dat tot nauwe samenwer king werd beslo ten en in een vijf tigtal plaatsen in ons land overge gaan zal worden tot de oprichting van informatiebu- reaux, waar men inlichtingen zal kunnen krijgen over logies en eet gelegenheid. Deze bureaux zul len veelal samen vallen met de plaatselijke bureax der V.V.V.'s en het zal ook niet al tijd een hotel zijn, waarin men 'een bed zal kruinen vinden. Talrijke particulieren, hetzij als dependance van een hotel, hetzij als particulier zullen bij deze logiesvoor- ziening worden in geschakeld. Laat uw komst tijdig weten! Het blijft steeds aan te bevelen, in dien mogelijk van te voren een bed te bespreken. In sommige hotels, die tendeele voor de Canadeesche auto riteiten zijn gere serveerd, zal hét wel voorkomen, dat na zes uur des avonds nog kamers voor het publiek vrij gegeven zullen worden, doch men moet hier niet op rekenen. Ook het medebrengen van lakens, handdoe ken en zeep is vrij. wel steeds noodza kelijk, terwijl het niet dienstig is na zonsondergang nog te trachten een ka mer te krijgen. Het ligt in de bedoe ling, dat de infor- matie-bureaux zul len blijven werken tot het oogenblik, waarop de laatste trein is gearriveerd. Zoover is de orga nisatie op dit mo ment echter nog niet overal en daar het meerendeel der V.V.V.-bureaux des avonds na half zes gesloten is, zou een late gast wel eens „pech" kunnen heb ben. En vergeet uw bonnen niet. Op vele stations zijn op duidelijke wijze op uniforme borden het adres en het telefoon nummer van het plaatselijke inlich tingenbureau aan- gegeven. Wat de prijzen betreft, in de meeste hotels zijn de prijzen van Mei 1940 gehand haafd. Deze zullen ook voor de parti culieren als basis blijven dienen. Te gen prijsopdrijving zal zooveel moge lijk opgetreden worden. Tot slot nog een opmerking over de eetgelegenheden. Men vergete bij voorkeur niet zijn bonnen. De toewij zingen aardappelen, peulvruchten en brandstoffen zijn niet groot, zoodat het kan gebeuren, dat het bonlooze menu is uitver kocht en „zwart" eten is zoowel voor den restaurateur als voor den cliënt verboden en dus strafbaar gesteld. Gisteren en vandaag In alle katholie ke kerken, las he denmorgen iedere priester zijn drie H.H. Missen, loopen de menschen de kerken in en uit voor het verdienen van een aflaat toepasseUik op de zielen van het vagevuur. In menig gezin wordt een vader of zoon herdacht die in den strijd is geval len en meer dan ooit is er de gang naar het kerkhof. Bovenal gaat van vele bevrijde Katholieke Nederlanders en heel bijzonder in het Zui den hun sympathie op dezen dag uit naar de soldatenkerkhoven, die vooral in het Zuiden en in Brabant talrijk zijn. Op bijna ieder soldatenkerkhof in het Zuiden had een kleine kerkelijke plechtigheid plaats, wer den er kransen gelegd en licht ontstoken als het teeken van dankbaarheid jegens hen, die het offer brachten van hun leven en die wij zoo van ganscher harte toewenschen, dat zij de eeuwige glorie genieten en een on- verganklijken vrede. Het meest imponeerend is het geweldige kerkhof van Margaten, de rustplaats van 18.000 Amerikanen. Margaten is een klein dorpje, langs den grooten weg van Maas tricht naar Aken. De hevige strijd om de Siegfriedlinie heeft den Amerikanen dui zenden en duizenden soldaten gekost. Aan vankelijk in de volle verwarring van den strijd moesten deze dappere jonge kerels voorloopig ergens worden begraven, maar toen de doorbraak gelukt was viel aan Mar graten de eer ten deel dat de gesneuvelde Amerikaansche bevrijders weer allen ver- eenigd werden in het heroïsche leger van den dood. Zij vonden hun laatste rustplaats op de akkers, rondom dit kleine Limburg- sche dorp. Honderden handen werkten en arbeidden om dit kerkhof te maken tot een piëteitvol monument en steeds dichter werd het woud van kruisen. Achttienduizend kruisen geplant op achttienduizend graven, spreken daar de taal van het offer, maar leggen ook getuigenis af van de hoop der verrijzenis. Achttienduizend kruisen. Wan neer de zon boven dit kerkhof zijn gouden vlag hijscht is het alsof deze kruisen zich aaneen rijen tot het witte regiment, dat op trekt in den dag en ons dieper doet beseffen hoe kostelijk de vrijheid is die door deze Amerikaansche jongens werd betaald. Volgens een gisteravond gepubliceerd, rapport van de British Intelligence Ser vice, heeft Hitier zich zelf op 30 April 1945 om 2 uur nam. in de Berlijnsche Rijkskanselarij doodge schoten, terwijl Eva Braun zich zelf vergiftigd heeft. Volgens dit rapport wer den de lichamen van Hit- Ier en Eva Braun verbrand waarna de beenderen wer den verstrooid. In het zeer uitvoerige rapport, getiteld „de laat ste dagen van Hitier en Eva Braun" wordt ver klaard, dat Hitier zich door zijn mond schoot, na dat hij door Eva Braun was overgehaald in Ber lijn te blijven. Op 29 April was Hitler met Eva Braun .in het conferentievertrek van een bunkerschuilkel der getrouwd en het hu welijk werd gevierd met een feest. De Britsche majoor, die het onderzoek in deze aan gelegenheid' heeft geleid, verklaarde, dat hij met ongeveer 20 getuigen ge sproken heeft o.a. politici en generaals, die Hitier tusschen 20 en 30 April hebben gezocht: leden van den staf van de rijkskan selarij; secretaressen, wach ten binnen en buiten den bunker en verschillende personen, die daar toeval lig moesten zijn. De ma joor deelde mede, dat het onderzoek geheel door de Engelschen had plaats ge vonden, doch dat met de Russen overleg werd ge pleegd. SPOORBRUGGEN BIJ DEVENTER GEREED Dank zij den energieken ar beid van geallieerde militairen en Nederlandsche spoorweg mannen is de nieuwe spoorbrug te Deventer geopend, zeven maanden nadat de Duitsdhers deze in de lucht deden vliegen. De brug heeft een lengte van 527 meter en is een verbeterde constructie van het z.g. Baily- systeem, waarvan luit.-kol. W. F. Everall de uitvinder is. De onderbouw van de brug is ver zorgd door de Ned. Spoorwe- fen, de bovenbouw door de ngelsche pionierstroepen. DE VERDEDIGER VAN MUSSERT. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom is door den president van het bijzonder gerechtshof aan Mussert als verdediger toe gevoegd. Mr. Wijkerheld Bis dom neemt dus de plaats in van wijlen mr. Rolandus Ha- gedoorn. OFFiCIEELE BONNENlIJSf Van 28 Oct. t/m 10 Nov. 194:"" Elk der volgende bonnq geeft recht op het koopen vai v. Bonkaarten KA, KB, KC 512°J! 118 250 gr. bloem !ao 119 200 gr. zout Jel" 120 250 gr. jam v" 121 250 gr. peulvr. 122 plm. 225 gr. huishoudzeep 124 150 gr. vleesch m' 125 126 2 kg. aardappelé— b 06 1 kg. aardappel^ a 07 2 liter melk ter, b 07 c 07 3 liter melk kn een Bonkaarten KD, KE 512. be- 250 gr. bloem 200 gr. zout 250 gr. jam pkn. 225 gr. huishoudzeep 150 gr. vleesch rsir. 1 kg. aardappeli 6 liter melk 1042 cht. 213 214 215 216 217 218 219 Tabakskaarten Q 413. ing 04 1 rantsoen import-cigarettf"'' Bovengenoemde bonnen kunnen rejng. op Vrijdag 2 November van des im)54 dags 12 uur af worden gebruikt, met tj zondering van de bonnen voor melkL. aardappelen, waarop eerst n:et ingf van Maandag 5 November mag wori afgeleverd. De aardappelbonnen met den opdJMn „stad" mogen uitsluitend in stadjpra- bied, de aardappelbonnen met den lei- druk „land" uitsluitend in landgebpe_ worden gebruikt. (ur. Deze week wordt wederom één kj gram aardappelen per persoon mf-~ verstrekt aan personen van 4 jaar i ouder. Dit kilogram extra is besteGa_ om een voorraad te vormen. Men hou hiermede dus rekening en beware l43* kilogram. }er- Op den jambon kan men in den volge jam, stroop, kunsthoning of gelslag koopen, voor zoover de kelvoorraad deze keus toelaat. Per welke recht geeft op 250 gram jamP stroop of kunsthoning, kan men gram hagelslag betrekken. |es- Zelfverzorgers voor graan, vlees! 38. melk of aardappelen moeten op doorl 3e distributiediensten te bepalen dagen)21. daar inleveren resp. de bonnen vê040 brood, vleesch, melk of aardappef WEERBERICHT, tot Zaterdagavond Aanvankelijk nog betrok' en nevelig, later plaatselijk klaring. Geen regen van beti kenis. Meest zwakke wind. pej 95 z LEGERAUTO'S DEMOB1LISEEREN. Ook de Nederlandsche regeering heef een deel der uitrusting van de Realn™ lieerde strijdkrachten, welke binnenkort naar hun land zullen terugkeeren. over genomen. In Rotterdam, waar het filiaal van de General Motors is gevestigd dat het rijdende materiaal reviseert, staan eenige duizenden legerauto's, d»»er- weldra in het burgerlijk verkeer zullen werden opgenomen. Aspirant-kooper J. onderwerpen hun toekomstige wagen aan een nauwkeurig onderzoek. eeg Foto: Anefo/Hoff

De Burcht | 1945 | | pagina 2