Radioprogramma ajc De Tweede Volkenbond De Kamer aanvaardt het Hand vest der Vereenigde Naties. Doordat de Tweede Kamer het Hand vest der Vereenigde Volken heeft aan vaard, zal, wanneer aanstonds de Eer ste Kamer hetzelfde zal hebben gedaan, Nederland officieel zijn toegetreden tot de nieuwe wereldorganisatie, welke een bijdrage moet leveren voor het behoud yan den wereldvrede. Met nuchteren Nederlandschen zin hebben de tijdelijke Staten-Generaal het charter beoordeeld. Een deskundige als pater dr. Beaufort die deel uitmaakte van de Ne- derlandsche delegatie te San Francisco, verheelde de fouten niet. Een gematigd optimisme, aldus deze spreker, is niet misplaatst. Het handvest is een eerste stap naar een blijvende vrede en met f het voortschrijden van den tijd kan het aan kracht winnen. Reden tot gejubel is er niet. maar een hoopvol begin is gemaakt. Het zou geen moeite kosten een fel requisitoir te houden tegen de fouten van dit docu ment. Overheerschend dient echter te zijn de dankbaarheid voor het feit, dat men dit heeft kunnen bereiken. In eindeloos geduld zal deze groot- sche taak moeten worden voortgezet. Er is reeds groote vooruitgang vergeleken bij den Volkenbond. Toen had iedere natie het vetorecht. Dit is nu beperkt tot de vijf groote. In de toekomst zal het nog meer dienen ineen te schrom pelen. Met klem dringt de vraag zich op of het offer, dat Nederland hier brengt, gebracht moet worden, gezien het be perkte doel, dat er mee bereikt wordt. Met volle overtuiging beantwoordt spr deze vraag bevestigend, gezien ook het universeele karakter der organisatie en de mogelijkheid van oplossing van economische en sociale vraagstukken. De prijsgave van onze neutraliteitspo litiek betreurt spr. niet. Deze politiek herinnert te veel aan het: „Ben ik mijn broeders hoeder?" In klaar besef, dat het handvest slechts een stap is op den weg naar een rechtsgemeenschap der volken, zal Ne derland het gaarne willen aanvaarden. De Kamer aanvaardde het Statuut met slechts één stem, die van den Staatkun dig Gereformeerden ds. Zandt, tegen. DE NIEUWE VISCHKAART. In verband met de invoering van vischkaarten kan nog worden meege deeld, dat de aanwijzing van een bon een plaatselijke aangelegenheid is. Nadat het bedrijfschap voor visscherij- producten een bepaalden distributie kring een toewijzing voor visch zal heb ben verleend, zullen burgemeester en wethouders van de gemeente, die voor het in ontvangst nemen is aangewezen, hiervan kennis geven aan het plaatse lijk distributiekantoor en in samenwer king daarmede een bon aanwijzen, waar op de visch verkrijgbaar wordt gesteld. Het rantsoen per bon is voorloopig vastgesteld op 300 gram versche zee- visch, 150 gram versche zeevisch in mooten, 150 gram gerookte visch, 100 gram gefileerde gerookte visch. voor Donderdag 1 November. HILVERSUM I. 301 M. 6.45 Ochtendgymnastiek. 7.01 Nieuwsberichten. 7.20 Licht ochtendprogramma. 7.50 Ochtendwijding. 8.01 Nieuwsberichten. 8.20 Licht operetteprogramma. 9.Radiobaken. 9.30 Waterstanden. 9.33 Edwin Fischer speelt Bach. 10.Muziek bij den arbeid. 10.45 „De Zonnebloem". 11.15 Orgelconcert. 11.45 Krijgsgevangenen in Indiö. 12.01 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkest Charles Borgman. 12.30 Nederland gaat weer aan den slag. 12.35 Orkest Charles Borgman. 1.Nieuwsberichten. 1.20 Instrumentaal en vocaal. 1.45 Radiobaken. 2.30 Mexicaansche melodieën. 3— Kieuterklas. 3.15 Voor de vrouw. 3.30 Orkest Lex van Spall. 4.30 Nachtvorstverwachting. 4.31 Variaties van Beethoven. 5.Jeugdkrant. 5.30 Sylvestre-trio. 6.04 Ster van den dag. Maggie Teyte. 6.30 Kwartier van den arbeid. 6.45 André Kostelanetze speelt Mark Twain. 7.Nieuwsberichten. 7.30 Jan Corduwener Non-stop. 8.Nederland Herrijst. 8.15 Radio Philharmonisch Ork. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Pro Arte-kwartet. 11.01 Nieuwsberichten. HILVERSUM II, 415 M. 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Ai Bowlly, zang en Sydney Torch, orgel. 7.Stephan Askenase, piano. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.01 Omroeporkest. 8.30 Landbouwpraatje. 8.45 Omroeporkest. 9.— Regeeringsvoorlichtingdienst 9.15 Zangvaria. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuwsberichten. 10.15 Het dansorkest van de week: Ambrose. STADSNIEUWS RUSSISCHE DANS EN MUZIEK. Onder leiding van mevrouw Sonia Gaskel, leerlinge van Djagilef, werden hier twee dansavonden gegeven door haar Jjalletgroep, uitsluitend naar Rus sische muziek van Arensky Mous- sorgsky, Liadow, Rubinstein, Rachma ninoff en Prokofieff. Al deze muziek heeft de verdienste van expressieve karakteristiek en dramatische bewogen heid, veelal in nationaal type. Dans is de kunst van rhythme, lijn en onthech ting aan het aardsche, inventie en in spiratie. Nadat verschillende leden van de balletgroep zich solistisch hadden voorgesteld, volgden twee groote ballet ten. Wij vonden „Libelle" een van de meest geslaagde dansen. Pennifer Ro- ders' vermogen is hier fantaseerend en zij danst bovendien elegant. Het „Meis je uit den Kaukasus", van Beatrix Leoni was eveneens mooi door ingeto gen gracieus bewegen. Zoo zouden wij nog kunnen noemen „Nacht" en „Me lodie", waaruit temperament sprak, „Poppen" vlug en veerkrachtig even als de „Marsch", strak van rhythme. Er was wel een en ander in het pro gramma dat te weinig uitdrukking had en ook technisch onzeker was. In de twee balletten van geheel verschillen den aard danste de groep in haar ge heel, en men heeft de choreografische intuitie van mevrouw Gaskel kunnen waarnemen, die op oordeelkundige wijze van elk van de medewerkenden de eigenschappen naar voren brengt. Er zijn goede, maar ook mindere krachten in het ensemble, zoodat het vereischte tempo niet steeds homogeen kon vol gehouden worden, „Une nuit sur le mont chauve" naar het symphonisch ge dicht van Moussorgsky voldeed min der dan de Russische Boerenbruiloft, 't Dansen was wat overdreven beweeglijk, met dat veel gebruik van armenherha- ling van dezelfde bewegingen en wij virv den niet. dat de fantasie van den com ponist absoluut benaderd was. In de Boerenbruiloft" hier was de pijn van het scheiden van vriendinnen, ouders en jongemeisjesleven wel suggestief, en er waren wel mooie dansensembles, daargelaten een rhythmisch foutje af en toe, vooral bij de heeren. De muzikale verzorging bij de heeren Bunge en Born, die wij ook hoorden solieeren in wer ken van Rachmaninoff, was in orde. Vaardig, beschaafd en muzikaal werd de dans begeleid door twee- of vier' handig klavier. J. Kortmann. IVON BAARSPUL. Naar wij vernemen, is door de Maat schappen voor Toonkunst te Leiden tot dirigent van het bekende Kamer-Orkest benoemd, de talentvolle orkest-dirigent Ivon Baarspul, wel bekend van het Re sidentie Orkest, waarover hij meerdere malen den dirigeerstok zwaaide. Het lijkt ons een buitengewoon goede keuze, omdat een orkest, onder leiding van zoo'n enthousiasten musicus als Baarspul is, een veel belovende toe komst tegemoet gaat. Wanneer zal Leiden kunnen genie ten van de uitvoeringen van een eigen symphonie-orkest Voor instrumentalisten, die er prijs op stellen, om in een goed orkest en onder bekwame leiding te kunnen mede werken, lijkt dit een goede kans. De heer A. J. J. Peeters. te Oegst- geest, hoopt op 1 November a.s. vijf en twintig jaar aan het kantoor verbonden te zijn van rar.' dr. H. D. M. Knol. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afdeeling schoenen. Afhalen van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. Van 1 November 1945 af dienen aan vraagformulieren voor schoeisel en rij wielbanden als volgt te worden afge haald aan het kantoor Langebrug, lo ket 26. De letters A t.m. F de eerste Maan dag en Dinsdag van iedere maand. de letters G t.m. L de tweede Maan dag en Dinsdag va niedere maand, de letters M t.m. R de derde Maan dag en Dinsdag van iedere maand, de letters S t.m. Z de vierde Maandag en Dinsdag van iedere maand. Aan de volgorde der letters zal streng de hand worden gehouden. Inleveren van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. In den vervolge kunnen genoemde aanvraagformulieren uitsluitend de eer ste 10 dagen van iederen maand worden ingeleverd aan loket 28. De uren waarop aanvragen en indie nen behoort te geschieden blijven van 8.45 uur tot 12 uru en van 12.15 uur tot 4 uur. Zaterdag van 8.45 uur tot 12 uur. Brieven over schoenenaanvraag kun nen niet worden beantwoord, per post gezonden of in de bus geworpen formu lieren worden niet in behandeling geno men. De wnd. Directeur van den Distributiedienst, L. J. DE REEDE. GEMEENTE LEIDEN. Ter kennis van de leden van den tij- delijken gemeenteraad wordt gebracht, dat de eerste vergadering van dien raad vermoedelijk zal plaats vinden op Maan dag 12 November a.s., des namiddags te 2 ur. Vijf-Mei-Vereeniging. In de Maandag 29 October in den foyer van de Stadsgehoorzaal gehou den algemeen ledenvergadering van de 5-Mei-vereeniging werden de statuten van deze vereeniging goedgekeurd. De contributie werd bepaald op 1.50 per jaar. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. C. Kok. SPORT KON. NED. VOETBALBOND. Afd. Leiden. De gehouden bestuursverkiezing voor de afdeeling Leiden van den Ned. Voet balbond heeft tot resultaat gehad,, dat de aftreedende bestuursleden, de hee ren G. J. v. d. Ploeg, G. A. Brokaar en C. Burggraaf met groote meerder heid zijn herkozen. L.P.S.V.R.A.F. 3—3. Gistermiddag vond op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel een voet- baledstrijd plaats tusschen de L.P.S.V. en de R.A.F. (Valkenburg). Het begin is geheel voor de R.A.F., vooral de rechtsbuiten en de linksbin nen zijn een voortdurend gevaar voor den L.P.S.V.-doelman. Eenigen tijd weet L.P.S.V. stand te houden, tot eindelijk de goedspelende L.P.S.V.-keeper moet zwichten voor een hard schot 01. Daarna komen de politiemannen eerst goed los en ondernemen een serie aan vallen op het R.A.F.-doel, die eindelijk bekroond worden met een goed doel punt van Windhorst 11. Kort hierop is het R.A.F.-linksbin- nen, die de geheele L.P.S.V.-verdedi- ging passeert en zijn elftal weer de lei ding geeft 1—2. Even later herhaalt de NEDERLAND DANKT IERLANDI Vrijdagmiddag j.l. heeft een Neder landsche delegatie onder leiding van den heer ir. A. H. Boerma aan den minis terpresident van Eire, den heer De Va lera, den dank van het Nederlandsche volk overgebracht voor de verstrekte giften in natura. De Nederlandsche de legatie werd aan den min.-president voorgesteld door den heer Weenink, consul-generaal van Nederland te Du blin. De heer Boerma offreerde den heer De Valera een vaas van Delftsch aardewerk. De andere heeren van zijn gezelschap waren: T. J. Kielstra. A. C. Janssen, dr. P. Kuin en J. Verhage. In een interview zeide de heer Boerma o.a.: „Ik ben naar Ierland ge komen, omdat mijn land zeer dankbaar is voor de vele giften, die de Ieren naar Nederland gezonden hebben. Ik dank de regeering van Eire en haar vertegen woordigers voor hetgeen zij voor ons gedaan hebben". OP KORTE GOLF R.A.F.-rechtsbuiten dit spelletje en het is 1—3. Na de karnemelk wordt er dor de po litiemannen een schepje opgegooid en ziet Zwart kans den achterstand te ver kleinen 23. Steeds weer komt de politie terug, maar de R.A.F.-verdediging retour neert alles. Eindelijk is het weer Wind- horst, die de partijen op gelijken voet brengt 33. De spanning stijgt nu en beide elftal len vechten om het winende doelpunt. Beide verdedigingen zijn nu echter het sterkst en eindigt dezen wedstrijd onbe slist. Scheidsrechter Swanenburg leidde correct. Kon. Ned. Korfbalbond. Uitslagen competitie van Zondag 28 October. le klasse: D.K.C.Deetos 16; H.S.V. Vic. Orientis 37; 't ZuidenAchilles 0—6. 2e klasse A: Ons Eibernest IIHou Stand I 42. 3e klasse: Algemeene IH.S.V. II 50; Algemeene IIRood Wit 45. ALGEMEENE I—H.S.V. II 5—0. Zooals uit de eerste wedstrijden is ge bleken, beschikt Algemeene over be hoorlijke schutters. C. Harteveld wist op fraaie wijze na goed combinatiespel de Algemeene reeds na 15 minuten een vei lige 2—0-voorsprong te geven. De vak- verwisseling breng De Wolf c.s. voor den korf en deze wisten voor de rust den stand tot 30 op te voeren. Ook na de rust zijn de Leidenaars het meest in den aanval, doch eerst na een half uur spelen weet De Wolf opnieuw te scoren 40. Direct weer een Leid- sche aanval en J. Harteveld maakt er 50 van. Na nog vele kansen te heb ben gemist kwam ten slotte het einde van dezen wedstrijd met een verdien de Leidsche overwinning. ALGEMEENE II—ROOD WIT 4—5. Algemeene was danig verzwakt door met drie invallers te moeten spelen, terwijl Rood Wit volledig verschijnt. Na een half uur spelen had Algemeene zich een 30 vodrsprong weten te verschaf fen. Toch weet Rood Wit dezen achter stand tot 32 in te loopen. Nog voor de rust maakt mej. R. Zwetsloot 42. Na de rust heeft Rood Wit het voor deel van den wind en kan de achter stand, geheel teniet doen 44. Er wordt nu aan beide kanten fel gestreden om het winnende doelpunt, wat ten slotte door Rood Wit gelukt dat in de laatste minuut door Van Beek scoort 45. In een kelder te Hamburg zijn ze« venenveertig waardevolle schilderijen ge vonden. Zij maakten deel uit van Riö-I tentrop's oorlogsbuit en zijn voor hetl meerendeel afkomstig uit Parijsche ver-l zamelingeüi. Deskundigen verklaarden^ dat verschillende doeken van Manet, Ingres, Fragonard en Courbet zijn. Te Caracas is een uitzending van een geheim radiostation, dat waar schijnlijk in San Domingo staat, opge vangen. Dit station meldde, dat in San Domingo een revolutie ontketend is. Volgens geruchten zo upresident Raracl Trujillo Molina, hoofd van de Domini- caansche republiek, vermoord zijn. Deze geruchten zijn niet bevestigd. Zaterdag a.s. wordt in het stadion te Amsterdam de eerste Amerikaansche voetbalwedstrijd in Nederland gespeeld door twee militaire teams uit Brussel. Om twee uur wordt eerst een Engel- sche rugbywedstrijd gespeeld en daar na volgt de Amerikaansche voetbal match, die door een muziekkorps van 45 man wordt ingeleid. De toegang is gratis. Een zeer zware storm teisterde Milaan en Genua. Het verkeer te Genua werd lamgelegd. In sommige straten stond zeventig centimeter water. In het industriegebied werd veel schade aan gericht, evenals aan vele gebouwen te Milaan. Te Londen is officieel medegedeeld, dat in alle Engelsche havens waar de arbeiders staken of nog zullen staken, het lossen en laden van alle soorten cargo's door soldaten zal geschieden. Een groote partij hout uit het par ticuliere boschbezit van den Japanschen keizer zal aan oorlogsslachtoffers wor den verkocht voor het herstellen van houten huizen. De Engelsche minister voor de voedselvoorziening Ben Smith, heeft verklaard, dat er binnen afzienbaren tijd geen vrees behoeft te bestaan voor brood- of meelrantsoeneering in Enge land. Begin November wordt het scheep vaartverkeer in de thans vrijwel her stelde haven van Koningsbergen her opend, terWijl voorts het scheepvaart verkeer is hersteld met de havens van Moermansk, Tallinn, Riga, Iibau en Memel. Prins Carl van Zweden heeft in' verband met zijn hoogen leeftijd (84 jaar) i zijn ontslagaanvrage ingediend als voor-f zitter van het Zweedsche Roode Kruis., Een colonne van 8 auto's is uit Vaticaanstad naar Duitschland vertrok-1 ken met ruim 4 ton aan voedsel, klee-! ding en medicijnen voor personen, die E zich nog in concentratiekampen bevin-E den. r De theologische faculteit te Heidel-; berg is heropend. BON VOOR HONDEN- EN f KATTENBROOD. Van 1 tot en met 30 November 1945r- worden op bon no. 9 van de noodj kaarten voor honden- en kattenbrood met de serieletters B.T.W.D.L.R.C. enJ BK, alsmede op bon no. 9 met opdruk 1 „asyl" de gebruikelijke hoeveelheder honden- en kattenbrood of -meel be- schikbaar gesteld. Na 30 November is^ bon 9 ongeldig. Allerheiligen droeg in de oude Kerk den naam van Aller-martelaren, omdat» in de eerste eeuwen alleen zij, die den marteldood gestorven waren, door de Kerk als heiligen werden vereerd. De vereering van Aller-martelaren stamt uit het Oosten en Johannes Chrysostomus spreekt in zijn 74e Zon- dagspreek reeds over de martelaren van geheel de wereld. De Christenvervolgingen, vooral die onder keizer Diocletianus, hadden het aantal der martelaren zoo doen stij gen, dat het onmogelijk werd. ze al len op hun sterfdag te gedenken. En omdat volgens de opvatting der oude. Kerk geen martelaar zonder ver eering mocht blijven, werd een ge dachtenisviering ingevoerd van „alle heilige martelaren". In de Oostersche Kerk werden voor al twee dagen voor deze viering aan gewezen: Zondag na Pinksteren, en die feestdag bestaat heden ten dage bij de Grieken nog en Vrijdag na Paschen. Men bracht het feest van Aller-martelaren daar graag in be trekking met Paschen. Met Paschen immers begint de verheerlijking van den gekruisten Christus. Welnu, de martelaren zijn de gekruiste ledema ten van Christus, het Hoofd. Derhalve moeten in den Paaschtijd met Christus 't Hoofd, ook de gekruiste ledematen, de martelaren, verheerlijkt worden. Aanvankelijk heeft de Kerk van Rome deze viering, zoowel als de vier dagen van 't Oosten overgenomen. We vinden immers in een oude kalendarium de Zondag na Pinksteren genoemd: Dominica in notale Sanctorum, ter wijl op Vrijdag na Pinksteren nog steeds de statie gehouden wordt in de „Sancta ad Martyres", het hei ligdom van aller martelaren in het gekerstende Pantheon. In het jaar 27 vóór Christus had Mar cus Agrippa, gunsteling van den Ro- meinschen Keizer Augustus, dezen prachtigen tempel gebouwd. Hij noem de hem Pantheon, d.w.z. Aller goden, óf omdat men er alle goden in ver eerde, óf omdat hij het verblijf aller goden moest verbeelden. Toen na het edict van Milaan vele heidensche tempels werden gesloopt, bleef het Pantheon bestaan, maar het werd voor den heidenschen cultus ge sloten. In het jaar 608 liet Bonifacius IV dezen tempel aller goden, hem door Keizer Phocas geschonken, reinigen en consacreerde hem den 13en Mei ter eere van Maria en van alle Heilige Marte laren. 13 Mei werd nu feest van Aller- martelaren. Er gaat nog een verhaal, dat Paus Bonifacius IV ter gelegenheid van die consecratie 28 wagens met heilige beenderen uit de Romeinsche cata- comben naar het Pantheon heeft la ten overbrengen. Gelet op den grooten eerbied voor de graven der martela ren in de 7e eeuw, kan men de geloof waardigheid van .dit verhaal met re den betwijfelen en het meer als le gende dan als historie beschouwen. Hoe werd nu het feest van Aller- martelaren het feest van Aller-heili- gen en hoe versprong dezen feestdag van den 13én Mei naar den eersten November? Sinds den dood van Martinus van Tours, was men naast de H.H. Mar telaren ook -Christenbelijders als hei ligen gaan vereeren. Terwijl nu in Italië door de-her haalde invallen der Longobarden de graven der martelaren aan plundering waren blootgesteld, ontstond in het Oosten de beeldenstrijd, waarbij de beeldstormers heilige beelden ep re likwieën vernietigdeh. Dit alles eischte eerherstel en daar om liet Paus Gregorius III (731741). in de St. Pieter van Rome een ver zoeningskapel bouwen ter eere „van de Apostelen, Martelaren, Belijders en van alle Christenen, die volkomen ge rechtvaardigd in den Heer ontslapen zijn". In het Vaticaansche heiligdom bad een koor van monniken iederen dag het H. Officie, terwijl iederen dag bij het H. Misoffer al de heiligen werden herdacht, wier geboortedag voor den hemel in de verschillende kerken van den katholieken aardkring werd ge vierd. Paus Gregorius IV (827844) maak te den feestdag van Allerheiligen al gemeen. En nu verhaalt een Middeleeuwsche schrijver, Ado, dat jaarlijks op 13 Mei zooveel pelgrims naar Rome kwamen om Allerheiligen te vieren, dat men daar geen levensmiddelen ge noeg bezat om ze behoorlijk te spijzi gen en daarom verlegde Paus Grego- rus IV de vierdag na den oogsttijd en bracht hem van 13 Mei op 1 No vember. Lodewijk de Vrome voerde dezen feestdag in zijn Rijk en in van daar uit heeft dezen feestdag zich over West-Europa verspreid. Paus Sixtus gaf het feest een oc taaf. Zoo kregen de heiligenfeesten van het Kerkelijk Jaar, die als zege van het verlossingswerk werden gevierd, in het feest van Allerheiligen hun vol tooiing en bekroning. Allerheiligen werd het groote ker kelijke feest in den herfst. Als de oogst van de velden in de voorraadschuren wordt binnengereedn, als de vallende bladeren spreken van sterven en ver gaan, als de laatsten Zondagen na Pink steren ons herhaaldelijk vermanen over den dood en het oordeel, wijst de Kerk op het Allerheiligenfeest op de groote zielenoogst Gods en vervult zij onze harten, die dood en oordeel vree zen, met de zalige hoop, dat ook wij eenmaal door den vlegel des lijdens ge- dorscht, als het rijpe graan zlulen ge borgen worden in de voorraadschuren Gods. In de folklore is maar weinig over Allerheiligen te vinden. In Bretagne zegt het volk: Koren op den laatsten October gezaaid, geeft het beste meel, wani alle heiligen zegenen de vel- dm». Ook wordi Allerheiligen als het ein de van den zomer beschouwd. Daarom is het Allerheiligenzonnetje bekend, door het volk „oude wijvenzomer" ge noemd. Rond Allerheiligen moet de zon eenige dagen schijnen, evenals zij op Za terdag eenige uren ter eere van Ma ria door de wolken moet breken. Is Allerheiligen het eind van den zomer, dan ook tevens het begin van den winter „Als het met Allerheiligen sneeuwt Leg dan uw pels gereed". „Allerheiligen gebiedt, dat wij ons met kleere bewaren, opdat de vorst ons niet schade". Daarom kleedde het ambacht van de kleermakers te Brugge jaarlijks op Al lerheiligen 13 arme menschen. Op Allerheiligen worden in sommi ge streken vuren gestookt, 't Allerhei- ligenvuur (wintervuur). Allerheiligen, als het begin van den winter, is ook een merkeldag en daar om beslissend voor het weer. Schijnt de zon op 1 November, dan is een open winter te wachten; vriest het dan is het ijs sterk met Kerstmis. Loopt het anders, dan berust het volk met kalme gelatenheid in Gods beschikking, immers: „De mensch maakt de kalender, maar God het weer", en „Alle weer is Gods weer".... Het voorspellend karakter van Al lerheiligendag, wordt van het weer overgebracht op de liefde. Daarom schenken onze jongens en meisjes aan hun geliefden op Allerheiligen noten Men brandt er twee in het vuur. Lig gen ze stil en branden ze te samen op, dan voorspelt dat een gelukkig hu welijk, spatten ze krakend uiteen, dan beteekent dat een ongelukkig hu welijk. Zij, die op Allerheiligen geboren worden, kunnen geesten zien. Velsen-Driehuis. J. B. (Nadruk, ook met bronvermel ding. verboden).

De Burcht | 1945 | | pagina 2