moeilijkheden Woensdag 31 Oct. laatste dag OP KORTE GOLF De vroegere Britsche minister van buitenlandsche zaken Anthony Eden is eeredoctor geworden van de universi teit van Leeds. Hij hield een rede waarin hij den internationalen toestand behandelde. Naar zijn meening zal geen natie ooit sterk genoeg zijn om ge'ietl Europa te beheerschen en zal de vol gende oorlog tot een vernietiging van het menschdom leiden. Aan het pauselijk secretariaat is medegedeeld, dat het concordaat waar bij den status van de Roomsch Katholieke Kerk in Duitschland is geregeld, zoo als dit twaalf jaar geleden door Hitler werd onderteekend, door de geallieer den wordt erkend van kracht te zijn De vraag of Zwitserland zich al dan niet moet aansluiten bij de orga nisatie der Vereenigde Volkeren zal op een bijeenkomst van 45 Zwitsersche ex perts onder de oogen worden gezien. Deze vraag is van zulk belang, omdat het lidmaatschap van de Vereenigde Volkeren het einde zou beteekenen van Zwitserland's „permanente neutraliteit" In de haven te Enschede liggen 24 schepen, geladen met 10.000 balen ruwe katoen, welke bestemd zijn voor de tex tielindustrie te Enschede. Een gedeelte van een partij ruwe katoen, welke on langs door Engelsche vrachtauto's is aangevoerd, is door de katoenspinnerij Bamshoeve tot garen gesponnen en per versierde trailer naar Helmond gezon den. Op 26 October staakten in de Ver eenigde Staten 225.000 arbeiders. Bc General Molois staakt men om dertig procent loonsverhooging te verkrijgen. Het uitvoerend comité van de in ternationale vereeniging voor vrouwen kiesrecht vergadert sedert 20 OCtobei te Genève. Er zijn vertegenwoordigsters uit Engeland, Nederland, Zweden, Frank rijk en Duitschland. Volgens generaal 'I home, bevel hebber van de Britsche troepen in Noor wegen, zullen alle B itsche tm.oen voor Kerstmis Noorwegen hebben ver laten Het aantal schepen, dat In 3e Lon- densche haven in verband met de sta king op lossing wacht, is gestegen tot 69. Volgens radio New York zullen Von Rundstedt en Kesselring voor de rechtbank worden gedaagd, zoodat het proces tegen de 24 voornaamste Duit sche oorlogsmisdadigers geëindigd zal zijn. Barrachin, een 55-jarige Fransche inspecteur van politie, is ter dood ver oordeeld, daar hij verantwoordelijk ge oordeeld is voor de arrestatie door de Duitschers van 70 Fransche patriotten, van wie er 18 werden gefusilleerd. Vijf leidende persoonlijkheden van de UNRRA, onder wie de vice-direo- teur-generaal Robert Jackson, zijn door den Paus in particuliere audiëntie ont vangen. Het Libertyschip Charles Glover Is tengevolge van den storm onder de Fransche kust bij St. Nazaire vergaan. Amerikaansche ambtenaren heb ben voor een waarde van twee en een half millioen dollar aan radium gevon den in het gebouw van het Duiische consulaat te Osaka in Japan. Ptt ra dium, afkomstig uit Tsjecho-Slowakijc, was bestemd voor Japansche hospita len. Voor de eerste maal sedert Ko ning Leopold's troonsbestijging, zal op zijn naamdag, 15 November, ln de Bel gische kerken geen Te Deum worden gezongen. Wel zal een plechtige votief- mis worden opgedragen, met een spe ciaal gebed „Pro Rege" (voor den ko ning). De primaat van België, kardi naal Van Roey, heeft per brief deze opdracht aan de Belgische geestelijk heid gegeven. Deze beslissing zou zoo wel de moeilijke positie van koning Leopold, die thans half onttroond in Zwitserland verblijft symboliseeren. als uiting geven aan de loyale gevoelens van de Belgische katholieken. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Zilveren Jubileum. Op 24 October j.l. was de heer C. J. Ponsioen 25 jaar lid van het Armbestuur in de parochie van St. Bonifacius, te Alphen. „Ijs" Ponsioen is werkelijk het voorbeeld van een armenmeester. Hij is geen ambte naar, hij is geen man van het papiertje en de statistiek, maar een man met een hart, een gul en gouden hart, een man met een sociaal gevoel, voor wie de armen geen lastige menschen zijn. maar mede-menscheu, die het waarachtig be ter verdienen te hebben daq dat ze fei telijk in de armoe zitten. Hij is een fel tegenstander van het be faamde systeem van „oppotten maar" en hij begrijpt dat, als iemand wat aan de armen vermaakt, dat zoo iemand dan niet direct de bedeoling heeft voor dat geld een „mooi effect" te koopen en dan a raison van zooveel jaar een cou ponnetje te knippen en dat luttele be dragje uit te deelen. Hij houdt van „groote nooden, dan ook krasse maat regelen". Het is te hopen, dat zijn so ciale visie in het zoo kiesche werk hulp en steun vreleenen aa nde armen bi] an deren veel begrip moge vinden en nog meer navolging. De laatste jaren heeft Ijs bij Deken Hellegers gediend, en ik denk, dat deze boven in den heme lnu wel extra aan Ijs zal denken. Zij konden wel eens proestig tegenover elkander zijn. maar de deken had geen gewilliger dienaar om uit te deelen en Ijs vond nergens beter gehoor bij zijn pleiten voor de armen dan bU deken Hellegers. Het moge den heer Ponsioen gegeven zijn nog vele jaren ln het armbestuur te werken in nauw contact met parochie geestelijkheid en zoovele anderen aan wie de belangen van de „minsten der Mijnen" het meest ter harte gaan. LEIDSCHENDAM. K.J.M.V. De Jonge Middenstandver. houdt vanavond een z.g. schijnwerpers avond met als spreker pater drs. W. Heijmeier S.J. Aanvang 8 uur. H.A.R.K. Dezer dagen vernamen wij, dat het Hark-comité, alhier. de verstrekking van textielgoederen zou hebben gestaakt. Te bevoegder plaatse vernamen wij echter, dat de verstrek king van onder- en/of bovenkleeding nog steeds iederen Maandagavond plaats heeft. Er moet echter rekening mede gehouden worden, dat wegens de aan houdende staking ln de Engelsche ha vens, waardoor de te verwachten klee ding niet verscheept kan worden, de voorraad van het Hark-comit uitgeput raakt, zoodat voorloopig slechts de al lernoodzakelijkste aanvragen kunnen afgedaan worden. Voetbal. Onze voetbalvereeniging A.V.V. is voor de competitie 19451946 District I! ingedeeld in afdeeling B, waardoor z?i zal moeten spelen tegen Archipel, Esdo, De Jagers, R.R.V.C., Oliveo. Oranje-Blauw, Rava, Texas en Vogel. Gesloten. In verband met Allerheili gen zal het distributiekantoor Donder dag a.s. den geheelen dag gesloten zijn. De uitreikingen van extra-rantsoenen wegens ziekte en de uitgiften van toe wijzingen aan detaillisten zullen ver plaatst worden naar Woensdag 31 Oct. aanstaande. ZOETER WOUDE—LEIDERDORP. K.A.J. Vrijdagavond 26 Otc. Jl.. vergaderde de K.A.J. (St. Jozefgezellen) voor de derde maal tijdens de bevrij ding. Hoewel de opkomst niet onbevre digend was, schijnen de jonge mannen in onze parochie, helaas, nog niet al len overtuigd van de noodzaak, zoowel als het groote geluk, weer een katho lieke jongerenbeweging te bezitten. De voorzitter, Aad van Rhoon, richt te in zijn openingsspeech, een hartelijk welkomstwoord tot onzen nieuwen aal moezenier, den weleerw. heer kap. A. M. Vulsma. Na even aangestipt te heb ben, dat de vereeniging a.h.w. opnieuw in de kinderschoenen staat, beloofde hij namens het bestuur alle medewerking, om tot nieuwen opbloei te komen. Ver volgens sprak kap. Vulsma, die na een woord van dank aan den voorzitter, een uiteenzetting gaf van het doel en de organisatie der K.A.J. Hierna werd contributieregeling en uitvoering van het winterprogram be sproken, waarna geanimeerde rond vraag en sluiting op de gebruikelijke wijze. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de ontspanningsavond verzet is van Vrijdag naar ""Woensdagavond. Woens dagavond a.s. begint de tafeltenniscom- petitie. Vrijdagavond worden alleen die leden verwacht, die zich opgdven voor de afd. tooneel. OPSLAG VAN STOOKOLIE. In verband met de omstandigheid, dat voor verwarmingsinstallaties in bedrij ven en in dienstgebouwen (geen bedrijf zijnde) wederom vloeibare brandstof o.a. stookolie, wordt gebruikt, verzoekt de commandant van de brandweer, uit een oogpunt van brandveiligheid, diegenen, die thans voor ^it doel deze brandstof benutten, dit schriftelijk op te geven aan het bureau van de brandweer. Zon neveldstraat no. 9. OPROEP VOOR EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd (bestaande uit Piet Hamburg, Doetinchem, Henk Heykoop, Winscho ten, Theo Jagersma, Zwolle, Jaap Pe ters, Tilburg, Bram de Wit, Groningen), dat het initiatief heeft genoemen om o.m. een huldeblijk aan te bieden aan hen, die zich in den Duitschen tijd verdienste lijk gemaakt hebben voor de gevangenen te Vught. Het comité beschikt daartoe gaarne over de namen, adressen, gevangennum mers, Arbeitskommando's (voor Phi lips ook de afdeeling) en den tijd van gevangenschap van allen die in Vught gevangen zaten, in het bijzonder ook van hen die in Vught gestorven zijn. We hebben een eereschuld af te los sen. Laat leder dus zijn plicht verstaan en bovengenoemde gegevens opzenden aan H. L. Heykoop, Burg. Venemastraat 16, te Winschoten. Per circulaire ont vangt men dan nader bericht. Het comité. SPORT VOETBAL. Competitie N. V. B. Uitslagen van Zondag 28 October. DISTRICT V. Ie klasse A. AchillesVeendam 1—1 le klasse B. SneekHeerenveen 1—3 Vriendschappelijk. D.W.S.A.D.O. 4—1 Blauw WitR.F.C. 4—3 AjaxEindhoven 1—1 N.V.S.—E.D.O. 3—2 A.S.C-Westerkwartier 0—1 U.V.S.—E.D.O. J—2. Ongeveer 4000 toeschouwers woonden gisteren den wedstrijd U.V.S.E.D.O bij, die gespeeld werd ter gelegenheid van de heropening van het Sportpark van U.V.S. De loco-burgemeester, wethouder Ver- wey, verrichte den aftrap. Direct na het begin pakt EDO aan en moet Den Raas redden. Een U.V.S.-aanval over rechts wordt door Harmsen juist naast gekopt. E.D.O. blijft eéhter goed aanvallen. Een overtreding tegen U.V.S. binnen het strafschopgebied levert E.D.O. een vrije scho pop, die door Schijvenaai hard wordt ingeschoten, maar echtei door v. Wel uitstekend wordt gestopt. U.V.S. onderneemt hierna eenige goe de aanvallen, die echter door het bin- nentrio niet worden benut. Bij een vol gende E.D.O.-aanval is Van Well reeds gepasseerd, Dcvilee kan nog redden, maar de bal wordt door den E.D.O.- midvoor opgevangen en hard ingescho ten 01. Hierna komt U.V.S. opzetten en zit nu steeds voor het E.D.O.-doel. Na een goede aanval schiet T. Kantebeen naast, welk voorbeeld even later door v. Oosterom wordt herhaald. Eindelijk heeft U.V.S. succes en kan Harmsen den gelijkmaker scoren. Even later weer een U.V.S.-aanval, maar nu wordt uit een moeilijke positie juist naast gekopt. Na de rust is het direct U.V.S., die hel den E.D.O.-doelman lastig maakt. Bij een uitval van E.D.O. kopt v. Dijk te gen de lat. U.V.S. is gedurende di gedeelte van den wedstrijd in de meer derheid wat zij echter niet in doelpun ten kan uitdrukken. Dan gaat E.D.O. de zaken weer wat beter aanpakken en bij een E.D.O.-aanval wordt den door één der U.V.S.-backs met de hand bewerkt. De hiervoor toegestane penalty wordt door Schijvenaar benut 12. Dit prikkeltt U.V.S. weer om hel spel weer in handen te nemen. Aanval op aanval wordt ondernomen. Bij één dier aanvallen kan de E.D.O.-keeper de bal niet voldoende wegwerken en het is v. Oosterom, die het leder in de tou wen jaagt 22. Weer komt U.V.S. terug en in de laat ste minuut gelukt het v. Wanrooy het winnende doelpunt voor U.V.S. te sco ren. Daar E.D.O. II verhinderd was. werd als voorwedstrijd gespeeld U.V.S. 11— Roodenburg, welke in een 20-zege voor U.V.S. eindigde. A.s. Dinsdag spelen de Spoorweg mannen een voetbalwedstrijd tegen een sterke A.S.C.-combinatie op het ter rein achter „Pomona", aanvang 4 uur. De Spoorwegmannen hebben versterking ontvangen van spelers uit Noordwljker- hout en Voorhout. Hun elftal is als volgt samengesteld: v. d. Kwaak Ouist Vogt v. Tol Pieneman Leugering Does Rijsdam Kriek Keizer Ouwerkerk Denk aan de verplichte registratie y. automobielen Inlichtingen bij de Rijksverkeers inspectie. Publicatie Ministerie van Verkeer en Energie. lngez. Med. 914 HOCKEY. Ned. Hockeybond. Uitslagen van Zondag 28 October. Heeren le klasse A: Leiden—H.D.M. 0-3. Dames prom.-kl. A: H.H.IJ.C. IILei den I 1—6. 2e kl. A: H.H.IJ.C. Ill—Leiden II 0-43. Heeren: LeidenH.D.M. 03. De eerste minuten waren voor Leiden, maar spoedig neemt H.D.M. het spel ln handen en volgen vele aanvallen op het Leidsche doel, die echter stuiten op den uitstekend spelenden rechtsback en keeper. Eindelijk moet de Leidsche doelman zwichten voor een zuiver schot van den internationaal Couvret 0L Even later weet Van Zeidel den voor sprong van H.D.M. te vegrooten 02. Na de rust pakt Leiden goed aan en weten zij aanval op aanval op te zet ten. In de voorhoede wil het echter niet' lukken en alle aanvallen loopen op niets uit. Tot tweemaal komen de Leidenaars alleen voor den H.D.M.-keeper, maar ook dit levert geen doelpunten op. Hier na komt H.D.M. weer aan bod en ten slotte weten zij met een kogel van v. d. Dole den stand op 03 te brengen, waarmede het einde komt. BRIDGE. Uitslag viertallencompetitie V.O.G, le klasse: team Christiaanse wint van team Verduin met 23 p.; team Wijnnobel wint van team Horree met 12 p.; team Thoolen gelijk met team Wakka (4 p. voor Thoolen). 2e klasse: team Janson wint van team De Wolf met 38 p.; team Planje wint van team Blom met 14 p.; team Caro gelijk met team v. d. Zanden (00). 3e klasse: team Grommé gelijk met team Rumpt (2 p. voor Grommé; team Raar gelijk met team Nieboer (00); team Krop gelijk met team Baarda (4 p. voor Baarda). Sprong in de gapende ruimte En de woedende stormwind, die hem greep tot hij met een ruk tot stilstand kwam en zweefde. Een Amerikaansche para chutist, nauwelijks twintig jaar. landt in Frankrijk. .Wanneer hij zich, nog ver suft door den smak, uit zijn rukkende parachute bevrijdt, kijkt hij in den aangrauwen- den, winder i-gen Junidag rond naar zijn makkers, die samen met hem voor enkele uren in Engeland in het transport vliegtuig klommen om vier en twintig uur vóór de invasie te springen; speciale opdracht. Er is niemand in den wijden omtrek. Hij zoekt vergeefs naar de bepaalde punten, die hij op luchtfoto's bestudeerde. Hij is te ver afgedreven. Dan blaast hij op. zijn poli- tiefluit. Het schrille geluid waait verloren. Hij is totaal alleen, midden in Duitsch bezet land. „Ik zag een eind verderop een kleine boerderij. Het roo- de dak werd elk oogenblik helderder van kleur in het groeiende licht en ik moest me verbergen. De menschen,'die er woon den waren mijn eenige kans, of ze nro-Duitsch waren of niet, ik moest het er op wagen. Ik rende op het huis toe, brokstukken van de paar Fransche zinnen die we ge leerd hadden, flitsten door mijn hoofd. De vrouw, die op mijn klop pen open deed was niet knap, ze lachte niet, maar haar oogen waren vriendelijk en rustig. Ze was ongeveer dertig jaar. Ik stond plotseling midden in de ruime, warme keuken, waar het ontbijt werd klaar gemaakt. Haar man en de drie kinderen, een baby in een hooge kinderstoel, keken met open mond. „Ja, natuurlijk", zei de vrouw. „Gauw! Haast U!" zei de man. Een kwartier later vonden zes Duitsche S.S.-ers mü in de groote kast. waar de man me heen gebracht had. De Fransche boer werd on middellijk naar buiten ge sleept. Hij probeerde zijn vrouw nog een vaarwel toe te roepen, maar een van de sol daten sloeg hem met de vuist in het gezicht. Zijn laatste worden werden stuk geslagen in zijn bloedenden mond. Toen op het erf de schoten vielen, kreunde de vrouw, een der kleine kinderen gaf een schreeuw van angst. Ik werd opgesloten in een kleine keet. Voor mij moesten ze blijk baar instructies afwachten. Er was een klein smal raam aan den achterkant, waardoor ik de boomen van een bosch kon zien, dat niet veraf lag. Toen ik me door het raam naar buiten wrong hoorden de Duitschers me, maar ik liep voor m'n leven en viel even later doodmoe neer tusschen de boomen. De klopjacht begon en aan alle kanten klonk him ge schreeuw. Het wild werd ingesloten, ik werd zoo bang dat ik plot seling opnieuw opsprong en terug vluchtte. Ratelende schoten en het razend bonzen van mijn hart tot stikkens toe in mijn keel Langs dc keet, over het erf waar het lichaam van den boer lag, zeer stil en zeer vreemd in een plas geronnen bloed. Gejaagd klopte ik opnieuw aan de keukendeur. Er was geen andere uitweg. De vrouw kwam snel. Haar gezicht was bleek. Ze keek me aan met oogen gezwollen van tranen. Het duurde misschien een seconde. Ze keek niet naar het lijk van haar man, dat ze nog niet had durven aanra ken. Ze keek recht in de oogen van den jongen Ameri kaan, wiens komst haar we duwe had gemaakt en haar kinderen weezen. „Kunt U mij verbergen?" hijgde ik. „Ja, natuurlijk. Gauw!" De S.S.-ers kwamen niet terug. Zij hielden geen nieu we huiszoeking, omdat zij de vrouw niet begrepen, omdat zij zich niet konden indenken, dat een mensch zoo'n hoogte bereiken kan. Drie dagen bleef de para chutist verborgen in de kast. Toen werd dat deel van Normandië bevrijd en sloot hij zich aan bij zijn divisie. Aldus in: „Pen Gun". BIOSCOPEN Lido-tbeater. De reeks films-van- vóór-den-oorlog, die we na de bevrij ding mochten zien, onderbreekt Lldo deze week met een cabaret-program ma, dat alle Tof verdient. Het gezelschap „De Lach", dat we bij een vorige ge legenheid niet konden bewonderen, komt met een geheel nieuw repertoire, waar in ernst en humor elkaar afwisselen en waarin eenige zeer aardige liedjes ten beste worden gegeven. Dat de zaaj niet vol was kwam waarschijnlijk door het stormweer, doch degenen, die dit trot- seerde'n. hebben een genotvollen avond gehad. Eén film als „Meisjes zonder uniform" is te luchtig en te onsamenhan gend om bewondering voor te hebben. In het „nieuws" eenige markante opnamen van de cross-country op Duynrcll te Wassenaar. G. V. Trianon. Toen onze verslaggever Vrijdagavond naar het theater aan de Breestraat ging om de film „Het schuim der zee" te recenseeren. dacht hü daar een rolprent aan te treffen, die zou handelen over den strijd tegen de zeepiraten, want nietwaar, de titel geeft daar aanleiding toe. Maar naar mate neze film zich voor onze oogen ont rolde, des te aangenamer worden wii verrast, eenerziids door den inhoud, an derzijds door het meer dan voortreffe lijke spel van Jean Cabin als Bobo en Ida Lupino. Is er dan niet te ertisee- ren? Ja zeker, maar wij willen onze critiek nu eens richten op de houding van het publiek, dat nog steeds maar niet weet hoe het zich moet gedragen bij mooie en ontroerende momenten. Als het zich alleen maar kan uiten met lachen en praten kan het beter thuis blijven, dan stoort het ten minste die genen niet, die genieten van een goede film. Ook als de film afbreekt is een fluitconcert als Vrijdagavond gegeven werd niet goed te praten. Resumeerend: een film, die de belangstelling ten volle verdien4 C. d. W. Casino. In het schier ondoordring bare berglandschap van Britsch-Indië leeft een koningszoon. Hll sluit vriend schap met een Schotsche trommelsla ger en leert van hem een trommelslg- naal „gevaar!" Later als hii als arme banneling de politieke eerzucht van zün trouwe volgelingen teleur stelt, en in alles opofferende liefde ziin vrienden ter hulp snelt, komt dat signaal goed van pas. Een film van romantische strek king met de noodige spanning en prach tige kleurcontrasten. Vooral de opna me van de bronskleurige „Sabu", zoo als de meeste bezoekers hem kennen. Is niet licht te vergeten. Tijdens het jour naal, waarin eenige opnamen van het kamp van Bergen-Belsen vertoond wer den, klonken heftige uitroepen van ver ontwaardiging door de zaal. J. B. ..Luxor. Ergens in Nederland. Deze film, die gemaakt werd in de mobili satie en juist voor den inval der Duit schers gereed kwam. werd door hen verboden, omdat er geen Nederlandsche marine meer bestond, dus ook niet meer op het witte doek! Met trotsch zienmwii deze film nu toch draaien. Na vijf jaren. Uit filmisch oogpunt valt de film te gen. Fotografisch uitstekend verzorgd voelen wii het pogen naar grootsche vormgeving in het hier en daar werke- liik suggestieve rhythme, maar nergens bereikt de film hoogtepunten van inten se spanning of diepe ontroering, of schoon het gegeven daar wel naar is. Ook het geluid is zwak, de dialoog is soms in het geheel niet te volgen. Vooral het spel van Liiy Bouwmeester lijdt daaronder. Een film, die ondanks dit alles een belofte voor de toekomst inhoudt voor onze vadcriandsche filmindustrie. Om den inhoud: de uit de afgeioopen oor logsjaren zoo welbekende driehoeks verhouding, voor volwassenen. In het voorprogramma o.a. enkele opnamen uit het beruchte kamp Bergen- Belsen. C. TU. R.

De Burcht | 1945 | | pagina 3