êaaia Truman, pionier der wereldvrede? De auteur van M.O. aan het woord 20826 AMERIKA WENSCHT VREDE cn gerechtigheid. Amerika wenscht geen gebiedsuitbreiding, maar wel vrijheid en welvaart voor allen. Er zijn echter nog zooveel verborgen krachten die vrede en welvaart wil len aantasten dat men paraat moet zijn. De atoombom blijft de drei gende schaduw op den wand. Meenings verschillen moeten worden opgelost! Atoombom schaduw op de wand Ter gelegenheid van den Amerikaanschen vlootdag heeft pres. Truman in New-York een belangrijke redevoering uitge sproken, waarin hij vooral ook enkele voorname aspecten van de buitenlandsche politiek der Ver. Staten belichtte. De President ving aan met hulde te brengen aan den grooten leider. Franklin D. Roosevelt. Na een opsomming van de formidabele krachten waarover de Amerikaansche Marine thans beschikte, gaf Truman de redenen op waarom Meeningsverschillen moe ten worden opgelost. Meeningsverschillen van den aard die thans onder de volken bestaan, zijn niet hopeloos of onoplosbaar. Er zijn geen con flicten van beteekenis tusschen de zegevierende mogendheden, WAT IS DE De „twaalf van de buitenlandsche politiek der V. S. President gaf hierop in die zoo diep geworteld zijn dat zij ni e t zouden kunnen wor den geregeld. Onze Ameri kaansche politiek is een poli tiek van vriendschap en bond genootschap met alle vredelie vende naties en van volledigen steun aan de organisatie der vereenigde volken. Het groote gevaar. Het grootste reohtstreeksohe gevaar, dat ons bedreigt, is dat van de ontgoocheling, het ge vaar van een verraderlijk scep ticisme en van verlies van ver trouwen in de doeltreffendheid van internationale samenwer king. Een zoodanig verlies van vertrouwen zou altijd gevaar lijk zijn, maar in het huidige tijdvak van de atoomenergie zou het niet minder dan cata strophaal zijn. De vurigste hoop van het Amerikaansche volk is, dat de wereldvr^desorganisatie spoedig een zobdanigen staat van perfectie zal bereiken, dat de vernielingsmethoden door middel van de atoomkracht de finitief en doeltreffend voor al tijd kunnen worden uitgeban nen. artikelen" een ant- ook na de demobilisatie Ame- woord, uitgaande van „de fun- rika een gigantische vloot en damenteele beginselen van ge- luchtmacht noodig heeft. rechtigheid'. 1. Wij zoeken geen uitbrei- waarom. ding van grondgebied of egoïs- Deze vloot- en luchtmacht tische voordeelen. Wij koeste hebben wij noodig om de vol- ren aanvalsplannen tegen geen gende redenen: enkelen staat, groot of klein. 1. Wij moeten de militaire 2. Wij gelooven in den uit- verplichtingen nakomen, die eindelijken terugkeer van sou- wij als lid van de vereenigde vereine rechten en zelfbestuur naties op ons hebben genomen, tot alle volken, die daarvan met lil. een duurzamen vrede, zoo geweld zijn beroofd. noodig met geweld, te waar- 3 wij zullen geen territo- borgen. riale wijzigingen in eenig deel 2. Ons leger, onze vloot en der wereld erkennen, tenzij onze luchtmacht moeten m sa- «jeze jn overeenstemming zijn menwerking met onze bondge- met den vrijelijk uitgesproken nooten de aan onze verslagen van het betrokken volk. vijanden opgelegde vredesvoor- w d t ^ile waarden ^n mt^ren^^ volj(;en, die tot zelfbestuur in met andere Amerikaansche na- tussdufnkomst van ■ficko r»m tfvrriitoriale on- Z011u.6r tUSSOxlGILKOITlSX V3I1 het westeUik halfrond te be- Tn 4 In deze verwarde en on- evengoed voor het westelijk zekere wereld moet onze mili- na. taire macht paraat zijn, om de 5. Met de hulp van onze fundamenteele taak te vervul- fcondgenooten zullen wij de ver- len haar opgelegd door onze slagen vijandelijke landen hei grondwet, nl. te zorgen voor de pen naar eigen vrije keuze verdediging van de V.S. vreedzame democratische re- Deze vier militaire taken zijn geeringen op te richten. Wij gericht niet op oorlog, niet op zullen trachten naar een wereld verovering, maar op vrede. Wij te streven, waarin nationaal- trachten onze militaire kracht socialisme, fascisme en militai- uitsluitend te gebruiken voor re agressie niet kunnen be- het behoud van den wereldvre- staan. de, want wij weten, dat zulks 6. Wij zullen weigeren de eenige veilige weg is om eenige regeering te erkennen, onze eigen vrijheid te geran- die aan eenig land door eenige deeren. buitenlandsche mogendheid met De schaduw op den wand. fiewel-d wordt opgelegd. ,7. Wij gelooven, dat alle na- De wereld kan geen verzwak- ties de vrijheid ter zee moeten king dulden in het hechte voor- bezitten en gelijke rechten op nemen van de geallieerden om de scheepvaart van grensrivie ren blyvenden vrede tot stand ren en waterwegen, die door te brengen. De wereld kan niet meer dan een land loopen. verduren dat de geest van sa- Blijv«ide°samenweNchigrmoet gehfkheideto^SenPh^- iHpf t~>p un-nl yiin nan flllp VolikPTl V3.I1 fj6lijKil6KX tot Q.CI1 hSTl De atoombommen die gevalfen en de grondstoffen van de zijn op Hirosjima en Nagasaki moeten tot een signaal worden, 9. W1.1 gelooven, dat de sou- niet voor de oude methode van vereine staten van het weste isolatie, maar voor een nieuw li.ik halfrond zonder invloed tijdvak van steeds hechtere een- van buiten als goede buren moe heid en steeds nauwere vriend- ten samenwerken om hun ge- sdhap tusschen de vredelieven- meenschappelijke problemen de volken. op te lossen. De atoombom brengt geen 10. Wij gelooven, dat volle- wijziging in de fundamenteele dige economische samenwer- buitenlandsche politiek van de king tusschen alle volkeren van V.S. Zij maakt de ontwikkeling essentieel belang is om de le en toepassing van onze politiek vensomstandigheden over de dringender dan wij een half geheele wereld te verbeteren jaar geleden konden gedroomd en de vrijheid, vrees en vrijheid hebben. Wij moeten het ant- ran gebrek te vestigen, woord vinden op de vraagstuk- wii will.n hli:_ ken, die ontstaan zijn door het ven streven om in alle vrede- vri.ilaten van de atoomkracht, bevende eebieden der wereld ^nnaJ?ndin oen de1 velerandere vrijheid van meeningsuiting ten vinden op de vele andere vriiheid van unfl«lipnct vraagstukken van den vrede in f n bd® Tdoren K°dsdienst samenwerking met alle volken le oevoraeren. van de ver. naties, aangezien 12. Wij meenen, dat het be- hun belang bij den wereldvrede houd van den vrede een organi- even groot is als het onze. satie van de vereenigde naties Besprekingen met Engeland vereischt, bestaande uit alle en Canada en later met andere vredelievende volken ter we- landen over de atoombom kun- reld. die bereid zijn gemeen- nen niet wachten op de for- schappelijk zoo noodig geweld meele organisatie van de ver. te gebruiken om den vrede te naties. verzekeren. DE BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN STALEN. De buitenlandsche pers heeft uiteenloopende berichter^ gepu bliceerd betreffende de bood schap, welke de president van de Ver. Staten aan Stalin, pre sident van den raad van volks commissarissen der Sow jetunie, heeft gezonden. Naar van ge zaghebbende zijde wordt ver nomen, is een door president Truman op 14 October j.L ver zonden boodschap op 24 Octo ber j.l. aan Stalin overhandigd door den Amerikaanschen am bassadeur, Harriman, die een speciale opdracht had gekregen om een bezoek te brengen aan Stalin en toelichting op de boodschap van den Amerikaan schen president te geven. De heer Harriman heeft Stalin be zocht in de omgeving van Sotsji, waar laatstgenoemde zijn vacantie doorbrengt en hij heeft twee maal een onderhoud met Stalin gehad. Op 26 Octo ber is Harriman in Moskou te ruggekeerd. Belangrijke rede van Stalin verwacht. Verwacht wordt, dat maar schalk Stalin op 7 November a.s. een belangrijke rede zal houden. In diplomatieke krin gen te Moskou wordt aangeno men, dat deze toespraak waar schijnlijk van de grootste be teekenis zal zijn voor de na oorlogsche wereld. Verwacht wordt, dat Stalin een aantal problemen, waarmede de Sow- jetunie thans te maken heeft, vooral wat de buitenlandsche politiek betreft, zal behandelen. Stalin's verschijnen op den ver jaardag van de Russische revo lutie, zal tevens waarschijnlijk het antwoord geven op de ge ruchten over zijn gezondheid, waarover de bewoners van de Sovjetunie zich ten zeerste hebben verbaasd. De Amerikaansche ambassa deur heeft de geruchten over de gezondheid van Stalin na zijn terugkeer uit Sotsji, waar Stalin zijn vacantie doorbrengt, tegengesproken. Generalissimo Stalin „verkeert in goede ge zondheid en zijn vacantie doet hem goed. Hij ziet er, dank zij zijn rustkuur, beter uit", aldus Harriman. Wijziging telefoonummer „DE BURCHT" Vanaf Dinsdag 30 Oct. is het telefoonnummer van de administratie „De Burcht" Voor advertenties, abon nementen enz. kieze men dus voortaan 20826. Het telefoonnummer van Directie en Redactie blijft 20015. Yliél am aji de fitten De Britsche pers is, naar blijkt uit een door Reuter gegeven overzicht, over het algemeen slecht te spreken over Trumans me- dedeeling aangaande het geheim van de atoombom, dat door de V. S. niet zal worden prijsgegeven. De meer of minder afwijzen de reactie komt zoowel van conservatieve als van vooruitstrevende bladen. De „Manchester Guardian" (liberaal) meent, dat men de atoombom niet „buiten de wet kan stellen door er op te gaan zitten". Dinsdagmiddag om 3 uur speetl het eerste elftal van L.S.P.V. op het ter rein aan den Zoeterwoudsche Singel te gen het elftal van de R.A.F. uit Val kenburg. 'Van Houten. Weesp Ingez. Med. 896 GENERAAL KRULS is Zaterdag in Den Haag, kort nadat zijn bevor dering tot Chef van den Generalen Staf bekend was gemaakt, gehul digd. Bij deze huldiging vertelde de Generaal, dat hij zelf de auteur was van het M. G. maar dan gelezen als: .Malle gevallen". De Generaal blijkt echter niet alleen humor te bezitten maar toonde heel goed te weten wat hij wil. Het allereerste en voornaam ste principe van het Nederland- sche leger in de toekomst, zal zijn, dat het werkelijk volksle ger is. De tijd, dat „the man in the street" min of meer vijan dig tegenover het leger stond moet definitief voorbij zijn. De situatie, die ontstond, toen eigenlijk iedereen, die een uni form droeg min of meer met den nek werd aangekeken, heeft funeste gevolgen gehad. Bovendien moeten wij de poli tiek laten varen, welke mis schien het 'best gekenschetst is met het verlangen; „om voor een dubbeltje .op den eersten rang te willen zitten". Indien de middelen ons toelaten slechts een leger van 100.000 man op de been te houden, dienen wij geen leger van 300.000 man te willen hebben. Wat voor de soldaten gebruikt wordt inoet goed zijn. Het is volkomen on verantwoordelijk soldaten in den strijd te brengen, wanneer zij niet over voldoende moderne strijdmiddelen beschikken. Meer vereischt dan enkel diploma's. Ook de vorming van het ka der, in het bijzonder het offi- cierskader, zal beter moeten zijn. Men zal geen officier meer worden terwille van de diplo ma's, doch iedereen zal van on der af aan in de troep beginnen en diegenen, die blijk geven over de noodige capaciteiten te -beschikken zullen de gelegen heid hebben op te klimmen. Het lotingssysteem wordt afgeschaft. Met nadruk bracht generaal Kruis naar voren dat het nieu we Nederlandsche leger een jong leger zal moeten zijn, ook wat het kader betreft. Iedere officier zal lichamelijk in staat moeten zijn de troep in alles voor te gaan. Een gevolg hier van is dus, dat ook de promotie kansen, zullen moeten verbete ren. Taak der jeugdorganisaties. Wil Nederland over een goed leger kunnen beschikken, dan zal het moeten zorgen voor een gezonde jeugd. Hierin ligt een taak opgesloten voor het minis terie van onderwijs en de diver se jeugdvereenigingen. die er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen, dat de jongeman, die op negentienjarigen leeftijd on der de wapenen komt geen stij ve hark is. Dit behoeft zeker niet te ontaarden in de Duitsche methoden. De Engelschen heb ben met het instellen van de army cadet corps een uitste kend voorbeeld gegeven. Vrouwelijk hulp-korps. De invoering van het vrou welijk element in het leger, kan, volgens generaal Kruis, belangrijke voordeelen afwer pen, mits dit op verstandige wijze geschiedt en er een be hoorlijke leiding en controle be staat. Ten eerste zijn er tal van functies in een modern leger, welke veel 'beter kunnen wor den vervuld door vrouwen dan door mannen. Dit is niet het bedienen van luchtdoelgeschut of het besturen van zware transportauto's, d-oCh wel het verrichten van administratief werk, het bedienen van tele- -foon ep telegraaf, de decodee- ren van telegrammen en het doen van huishoudelijken ar beid. Bovendien is gebleken, •dat aanwezigheid van vrouwen op de manschappen een goeden invloed kan hebben, in dien zin, dat zij zich in aanwezigheid van vrouwen over het algemeen fatsoenlijker gedragen, voorop gesteld natuurlijk, dat er een eoede leiding aanwezig is. EEN NIEUWE VLAG IN AMERIKA. De nieuwe vlag van den pre sident der Vereen. Staten, waar aan men reeds onder president Roosevelt was begonnen te v/erken, werd gisteren door president Truman ontplooid. De vlag ontleent haar uiterlijk aan een andere, die in 1916 door president Wilson aangenomen werd. Zij vertoont een wapen met den Amerikaanschen ade laar, omgeven door 48 sterren op een blauwen achtergrond. De adelaar kijkt thans niet al leen naar den kant van rechts, „den kant der eer", maar ook naar een olijftak, welke den vrede symboliseert. Deze tak houdt hij in zijn rechterklauw. Vroeger keek de adelaar naar beneden, naar pijlen, die het zinnebeeld van den oorlog wa ren, welke hij met zijn linker poot omklemde. REFERENDUM IN SPANJE? Volgens welingelichte Spaan- sche kringen in Parijs zou Fran co na overleg met Don Juan, besloten hebben de volgende maand een referendum te hou den over een eventueelen te rugkeer van de monarchie in Spanje. Van de bevolking zou worden gevraagd te stemmen voör be houd van het huidige regime of Voor de monarchie. Genoemde kringen verwachten, dat in dat geval de bevolking zich voor den terugkeer van Don Juan zal uitspreken.

De Burcht | 1945 | | pagina 2