Optimistisch geluid uit Iudië Dienstplicht in de Ver. Staten de Zondvloed 2e DIENSTBODE BREIWERK KLERK jonge arbeidskrachten R1MID0ENSTAN3ERSZ00N BAKKERS- BEDIENDE Monument voor de Vrouwen Een geallieerde officier, die bij de Rapwi op Java werkt en kort geleden naar Engeland vertrok, heeft, voor zijn terug keer, nog even tijd gevonden om enkele vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers van zijn ervaringen te vertellen. Over het algemeen kon deze ooggetuige, die zelf het leven in de kampen op Java heeft on dervonden, een optimistischer geluid over de situatie laten hooren, dan in Nederland over het algemeen vernomen wordt. Toestand in de kampen baart geen zorg meer. „De toestand in de kampen der burgerlijke geïnterneerden is duizendmaal beter dan voor heen. Op het oogenblik behoeft men zich in Nederland daar over geen zorgen te maken. De kampen, die geconcentreerd zijn bij Batavia, Bandoeng en midden-Java staan onder be scherming van geallieerde troe pen en de voorziening van le vensmiddelen en medicijnen, baart geen zorgen. Plaatse lijk, nl. in sommige kampen in midden-Java, is de watervoor ziening een probleem. Een aan tal geïnterneerden heeft op eigen risico de kampen verla ten en is naar Soerabaja ge trokken. Ik ben ervan over tuigd", aldus spreker, „dat ook zij het goed maken". Opmerkelijk is het, dat zelfs tijdens de ernstigste moeilijkhe den op het eiland, het leven pn de steden nog zoo betrekkelijk normaal zijn gang ging. Temid den der Indonesiërs in Batavia bijvoorbeeld, woonden Euro peanen, wien geen overlast werd aangedaan. Huisvrouwen deden rustig him inkoop en! Geen groote vernielingen. De treinenloop op Java is Ipractiseh normaal, ook de elec. triciteitsvoorziening en de wa terleiding functioneeren nog over het geheele eiland. De Ja panners hebben wel huizen ge plunderd en beroofd van biiv. koelkasten en klokken, maar vernieling op groote schaal zijn niet voorgekomen. De scha de die is ontstaan, is meestal te wijten aan verwaarloozing. Inflatie. Over de prijzen zeide de offi cier, dat die nu op een iets la ger peil liggen, dan voor de ca pitulatie. Sinds 1942 is er een constante inflatie aan den gang, die de laatste vier maan den voor de bevrijding catastro- phalen omvang aannam. „Voor een zeer kleine en verschrom pelde banaan, betaalde men een gulden!" Voor zilvergeld kon men alles krijgen. Een ei kost te in papier 125 cent, met pas munt slechts 5 cent! Monument voor de 'vrouwen. Veel woorden van lof sprak de officier nog over de houding der Nederlandsche vrouwen, die zich gedurende de internee- ring van een prachtige zijde hebben: laten zien. De geallieer de krijgsgevangenen zijn van meening, dat voor hen een mo nument moet worden opge richt. Ook de jongens beneden de tien jaar, die dus nog niet geïnterneerd waren, gedroegen zich voorbeeldig. Al waren zij jong, zij verrichtten het werk van een vader en een groot vader". OMGEVING NOOTDORP. Zomer-zotheid. In het R.K. ver- eenigingsgebouw heeft het tooneelgezel- schap van de K.j.M.V. drie achtereen volgende avonden opgevoerd het blij spel „Zomer-zotheid". De opening van de uivoeringen geschiedde door den voorzitter van de K.J.M.V., den heer P. de Koning. Het tooneelgezelschap heeft getoond dat bet haar reputatie nog steeds ten volle waard is ondanks het feit dat de voorbije jaren ook voor het dilettantentooneel remmend hebben ge werkt. Uit het feit dat na drie achter eenvolgende uitvoeringen nog velen te leurgesteld moesten worden wegens de plaatsruimte, mag zonder eenige twijfel worden geconcludeerd, dat het tooneel gezelschap de hooge verwachtingen nog heeft overtroffen. NIEUWKOOP. Nood-gemeenteraad. Het kiescolle ge heeft als candidaten gesteld de vol gende heeren: R.K. r A. J. Verhaar, J. Eijs, C. van Koert Pzn., S. Splinter. P Pietersen Wzn. en H. Pietersen Szn. Chr. Hist.: A. Blijleven Wzn. en F. Verduyn. Anti-Rev.J. v. Tienhoven en liberalen: ds. L. W. van Wijngaarden en L. A. P. Stoppelenburg. Voorstel vanTruman aan Congres Dc ruggegraat van onze militaire macht moet de geoefende burger zijn, die in de eerste en voornaamste plaats burger is en slechts in tijden van gevaar soldaat en zeeman wordt en dan nog alleen, indien het congres het noodig acht* WIE RUILT mijn damesfiets op lucht banden tfoor elegante winterjapon maat 40-42. Br. bur. Volkskrant Oude Singel 10, Leiden onder no. 672 TURF AANGEBODEN n ruil voor kinderstoel en box, moet in goeden itaat zijn. Br. agentschap van dit blad P. Wortman Rijpwetering. 685 EEN JAAR TRAINING In een zitting van het Ame rikaansche congres heeft presi dent Truman in een persoonlijk ke boodschap er op aangedron gen, dat in de Vereenigde Sta ten voor iederen Amerikaan een jaar militaire training ver plichtend zal worden gesteld, voordat de twintigjarige leeftijd wordt bereikt. Nieuwe wapenen niet voldoende Deze oefening moet bij jon gemannen beginnen, wanneer ze achttièn jaar zijn en van de middelbare school komen. „Ons streven om sterk te blijven weerspiegelt geen gebrek aan vertrouwen in de vereenigde volkeren", voegde hij er aan toeslechts door kracht ten toon te spreiden kunnen wij een mogelijken aanvaller in de toekomst er van doordringen, dat wij geen bedreiging van vrede of vrijheid zullen toe staan". „Bij eiken toekomsti- gen oorlog zou het hart van de Vereenigde Staten het eerste doelwit voor den vijand zijn". De president wees op het be lang van het voortschrijden der wetenschap, maar, zei hij: „de atoombom is van weinig waarde zonder bijpassende lucht- en zeemacht". I De president eindigde met te betoogen, dat nieuwe wapenen nimmer voldoende zullen zijn om een overmaehtigen vijand te weerstaan. De diensttijd moet volgens hem gebruikt worden om de Amerikaansohe natie lichamelijk op een hooger plan te brengen, de ongeletterdheid te doen afnemen en het ideaal der verantwoordelijkheid we gens het Amerikaansche staats burgerschap bij jonge menschen te ontwikkelen. Amerikaansche soldaten naar hun vaderland terug. De meeste Amerikaansohe militairen zullen binnen drie maanden naar huis terugge keerd zijn. In Mei 1946 zullen in het geheel 6 millioen man uit overzeesche landen weer thuis gekomen zijn. In de drie en een halve maand tusschen V-day en den lsten September zijn meer dan 850.000 man van Europa naar de Vereenigde Staten terugge bracht. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Bavo Nico- 'aas Maria, z. van A. P. van der Poel en A. C. C. van der Geest. Ondertrouwd: P. H. Bregonje 47 j. en J. M. de Jong 40 j. Getrouwd: J. Penning de Vries en C. J. van Wieringen; M. Turk en A. M. M Baak. Overleden: C. P. v. d. Meer 4 j.; H. J. A. Bakker 2 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burg. Stand. Geboren: Cornelis Abraham z. van W. Griffioen en N. van Leeuwen; Antje d. van N. van den Ak ker en E. Verhagen; Maria Johanna d. van J. C. van der Pijl en M. A. Ver— hage. Ondertrouwd: W. H. Vredeveldt 22 j. te Arnhem en H. C. van Leeuwen 22 j.; M. van Zundert 20 j. en A. Henry 21 j. F. J. B. Bunnik 24 j. te Pijnacker en C, G. Luijben v23 j. Gehuwd: M. Bogaard 59 j. en J. van Grol 50 j.; T. Bakker 55 j. en L. Kooi; 52 j. te Ammérstol; T. den Ouden 32 j. te Gouderak en G. van Wieringen 24 j.; G. J. van Geen 21 j. en J. Cupe rus 22 j. Overleden: G. Roos, 69 j., gehuwd m, J. Kersbergen; J. van Veen 73 j.; H. v. Engelen 4 mnd. Ir. D. S. Huizinga gaat met pensioen. Ir. D. S. Huizinga, een der meest geziene figuren in de landbouwwereld gaat met pensioen, aldus bericht de Plattelands-Post". In ir. Huizinga gaat een sterke persoonlijkheid 'heen die recht op het doel afstevende, die ontslagdreigementen met een glimlach naast zich neerlegde en zich ook in de oorlogsjaren onbesmet op zijn post hand haafde. „Inspecteur Huizinga", want zoo kent men hem het beste, werkte „zoo lang het dag was" en vervulde daarna nog talrijke nevenfuncties en nu het moment komt, dat zijn ambtelijke func tie een einde neemt, mag men zeker van hem getuigen, dat de rust welver diend is! Derde lustrumviering „Alphensche Boys". De R.K. voetbalvereniging „De Alphensche Boys" vierde onlangs haar derde lustrum. De „Boys", die nu alle kinderziekten overleefd hebben en zoo langzamerhand zelfs de kinder schoenen zijn ontgroeid, hebben alles zins reden tot feestvieren. Dubbele re den eigenlijkwant ook de heer F Redegeld, secretaris van de Alph. Boys jubileerde méé. De heer A. A. Breu- kel, voorzitter van „De Boys" huldig de dezen steunpilaar van de katholieke voetbalsport in Alphen met sympathie ke woorden van dank en bood, als stof felijk bewijs daarvan, den jubilaris een vulpen aan, een cadeau, dat nu een voudigweg bij het meubilair van een se cretaris hóórt. Voor pater Pouw, de Braziliaansche missionaris, was het ook feest. De voorzitter overhandigde hem n.l. mei een toepasselijke speech, de financieelc opbrengst van den Zondag j.l., ten bate van zijn missie, gespeelden voetbal wedstrijd. Ofschoon de „Boys" uit der aard der zaak al reeds in feesterpming waren, wist het Cabaretgezelschap „De Lach", van Teun Klomp en zijn mak kers, aan deze stemming kracht bij te zetten. Dit gezelschap mag er zijn! He' bestuur heeft met het arrangeeren var dit cabaret-kwartet een gelukkige keuze HAZERSWOUDE. Zondag te half drie heeft in onze kerk een orgelbespeling van het geheel gerestaureerde kerkorgel plaats gehad, Het orgel werd bespeeld door den heer Martijn, uit Leiden, terwijl enkele soli werden gezongen door den heer P. C. Bik* eveneens uit Leiden. BOSKOOP. Doodelijk ongeluk. Zaterdagmiddag had op de brug te Boskoop een tragisch ongeval plaats. Het 9-jarig dochtertje van de familie v. d. Willik, wonende aan de Emmakade, geraakte spelender wijs met het hoofd tusschen de afsluit boom en de steunpilaar, waar de boom op rust. Een gecompliceerde schedel fractuur en bloedverlies bleken direct van dien aard te zijn, dat doktershulp niet meer kon baten. Burg, Stand. Geboren: Gerard z. van J. H. Kluis en J. A: v. d. Loo. Na ons LS een verschrikkelijke nachtmerrie ligt het verleden achter ons. Rot terdam. Rhenen, dat in het begin van den oor log reeds zooveel had geleden, werd opnieuw verwoest, evenals Wagenin- gen. Eindhoven en Den Bosch geteis terd; de .strijd bij Arnhem, en Nijmegen, maakte eertijds prachtige steden tot een droefgeestige puinhoop. Het was in die dagen een drukken tijd voor de molest-verzekeringsmaatschap- pijen. Zelfs conservatieven, die nimmer over iets dergelijks hadden gedacht, slo ten verwaarborgingen af, teneinde ten minste hun materieele belangen v bij verwoesting veilig te zien gesteld; zij namen verplichtingen op zich mede te betalen aan de schaden voor de minder gelukkigen. Mei 1945 deed zijn intrede. Vijf ban ge oorlogsjaren waren voorbij. Een zucht van verademing ging op in ge heel ons vaderland. Een groot gedeelte van het schoone vaderland is echter veranderd in een troostelooze woeste nij, een puinhoop, waarin de verdre ven bewoners, die nog gespaard bleven, weliswaar terugkeerden, doch van alles beroofd en meestenlijds zonder dak bo ven het hoofd. Een lichtpunt voor hen bleven de mo les t-verzekeringsmaatschappijen. Niet oor niets wisten zij zich verzekerd te hebben; thans zouden deze maatschap pijen moeten doen, hetgeen de opzet der verwaarborging geweest was: het uitbetalen van schade aan de getroffe nen En het moet erkend; de maat schappijen kenden haar plicht; de om vang der schaden was evenwel zóó groot, dat de opneming slechts lang zaam kon vorderen. Maar de schaden, die reeds bekend waren, gaven een naargeestig beeld te zien en waren der mate hoog, dat met het innen der pre mies niet kon worden volstaan; er moest tot navordering" worden overge gaan. Waartoe overigens de deelnemers bij het aangaan der verwaarborging zich verplicht hadden. Maar.... de oorlog was geëindigd en gevaar dreigt er niet meer. De niet- getroffen deelnemers verzaakten schro melijk hun plicht, de angsten voor eigen bezit werden vergeten; de gedane be loften niet ingelost. Men vergat de ver plichtingen, die men heeft tegenover zijn mede-menschen. De naheffingskwi- tanties werden dikwijls botweg gewei gerd! Zoo gaat het in de wereld. Men vraagt zich onwillekeurig af, wel ke mentaliteit een gedeelte van ons volk bezit. Men beseft niet, dat uitbetaling aan al die slachtoffers slechts kan geschie den, als niet-getroffenen hun plicht ten volle nakomen. De geheele opzet der verwaarborging toch was, dat de ge spaarden hun getroffen broeders zouden helpen. In dagen van gevaar wilde men alles geven, als men maar van de el lende zou worden verlost en thans nu het leed geleden is nu de vrede is gekomen, zijn duizenden alles verge ten en maken zichzelf de meest bittere verwijten, dat men in „onberaden oogen- blikken" zich tot daden heeft ver plicht, waarvoor men nu een veer. zij het een heel kleine, moet laten. Voor een dergelijke laffe houding zijn niet genoeg woorden te vinden! Maar het laatste woord is nog niet gesproken! Het is te hopen, dat deze weigerachtigen. deze grove egoisten, door een snelle rechterlijke beslissing worden gedwongen hun financieele ver plichtingen na te komen. Doch snel! De getroffenen kunnen niet wachten; géén dag en géén nacht! Gevraagd zin flinke in doktersge- 684 R.K. DIENSTBODE voor dag en nacht. Mevr. Kerkhof, Voorstraat 23, Voorschoten. (ruideniersbediende Gevraagd nette R. k. aediende, 1618 jaar, ïefst met het vak he tend. Levensmiddelen- bedrijf W. J. kapel, Bronkhorststraat 65 te Noordwijk. 678 In ruil aangeboden lakens en sloopen (nw.) voor vitrage, overgordij nen of vloerbedekking, ïventueel met bijbeta ling. alsmede nieuw terra tafelkleed voor groen of beige. Br. no. 683 bur. V. d, blad. R. K. Pastorie Gevraagd leeftijd ongev. 30 jaar. Brieven aan Deken L. Nieuwenhuizen, Alphen a. d, Rijn. 679 HAARD ST00KF0RNUIS aangeboden als nieuw, moderne Haard merk „Lips en Peters" en wit emaiile Stookfornuis. Ook ter inruiling meubi lair enz. A. J. Hartwijk, Burchtsteeg 4. Goederen beurs Nieuwe Beesten markt 79, telef. 24013 en 26627. 674 WIE WIL 150 M2. kasruimte met Darwintulpen teelen voor de bloem om 50 pet. Zich te vervoegen bij W. v. d. Meer B 177a, Woubrugge NET MEISJE gevr. voor dag en nacht, J. de Roode, Kraaier- straat 33. 703 PAKHUIS of Garage te huur gevr. C. J. L. v. d. Meer, Han del in groenten, fruit en aardappelen, Stieltjes straat 55. Gevraagd een 686 NET MEISJE voor den dag in gezin van 2 pers. Mevr. v. Driel Lorentzkade 35, Leiden. TE KOOP GEVRAAGD Tijgerlelies, Lelies Um- belatum en andere soor ten. Joh. Straathof Cz., Rijpwetering. 689 TE KOOP 1 H. Demi Saison, Zjg.a.n. grijs, vischgraat, m. 48- 50, Oude Rijn 54a. 692a IN RUIL AANGEBODEN nieuw heerencostuum m. 48 voor moderne kinder wagen, Kam. Onneslaan 40, Leiden, tusschen 7-8 uur, 2 x bellen. 695 VERLOREN een blauwe regenjas en een linnen tasch met kroonkurken op den weg naar Noordw.'hout langs Leidschevaart naar Lei den. Tegen bel. terug te bez. Drama, Dorpsstraat 26. Noordwijkerhout. 740 Meisje vraagt aan huis. Brieven onder 702 no. 705a aan bur. v. d. bl. De St. Jacobusstichting te Wassenaar vraagt een NACHTWAKER R.K., voorzien van prima getuigen en een R.K. HULPMONTEUR- STOKER met diploma Ambachts. school. Brieven met opg. van leeftijd, staat van dienst en referenties te richten aan de Directie van de St. Jacobusstich ting. Eikenlaan 3 te Was senaar. 682 GEVRAAGD 709 R.K. HUISHOUDSTER bij bejaard echtpaar. J. Huigsloot, Noordeinde 165, Roelofarendsveen. TE HUUR GEVRAAGD ongeveer 500 Roe tuin land met teeltvergunning in of omgeving katwijk. Br. met opgaaf van prijs enz. aan G. v. d. Nouwe- land, Kerkstraat, Katwijk a d. Rijn. 708 GEVRAAGD 706 Aank. Tandtechniker af Leerling Tandtechniker Tandtechnisch Laborato rium, M. H. v. d. Linden, Langebrug 45, Leiden. GEVONDEN Kamerl. Onneslaan ro zenkrans, tegen adv.- kosten terug te bekomen. De Sitterlaan 59. 730 Op de afdeeling Compta biliteit van Rijnland wordt gevraagd een (m. of vr.) goed bekend met machi- r.eschrijven. Sal. 1296. tot 2268.Schriftelijke sollicitaties met uitvoe rige inlichtingen, vóór 1 November a.s. te richten tot den Ohef der afd. Comptabiliteit van Rijn land, Breestraat 59, Bei den. 720 BAKKERSLEERLiNG gevraagd, extern. P, van Rijn, Roelofarendsveen. Bij de N.V. Koninkl. Ne. derl. Grofsmederij te Leiden bestaat gelegen heid tot plaatsing in ver schillende afdeelingen van 714 in den leeftijd van 14 tot 22 jaren. Aanmelding da gelijks ten kantore aan den Zuidsingel. 17 jaar, zoekt plaatsing in Boerenbedrijf om zich verder te bekwamen. Eenigszins met het werk op de hoogte. Br. bur. v. d bl. onder no. 723. Moeder van zes gezonde kinderen zoekt een R.K. MEISJE dat met haar alle huis houdelijke werkzaamhe den wil verrichten. Zij die een goede behande ling en een goed salaris op prijs weten te stellen, schrijven naar Laan van N. O. Einde 9, Voorburg. Gevraagd flinke aank. leeftijd pl.m. 18 jaar. Luxe Bakkerij P. L. Ahs- mann, H. Rijndijk 118, Leiden. 743a AANGEBODEN Biedt zich aan gehuwd Boerendaggelder ook genegen andere werk zaamheden te verrichten. Woning moet disponibel zijn. Brieven aan J. H. Kiihl, Wilhelminastraat 5 Lisse (Z.-H.). 739

De Burcht | 1945 | | pagina 3