BINNENLAND Deze week In het i In de politieke Arena De Eerste Kamer bijeen. ^AN DE EERSTE KAMER zal ver moedelijk geen lang ieven ir.eer be schoren zijn. Er is een tijd geweest waarin de hoogte van den belasting aanslag voor het lidmaatschap dier Ka mer besliste. Dat was in denzelfdcn tijd waarin de oplichter, die eenige be lasting moest betalen (veel betaajde niemand) goedgekeurd werd om afge vaardigden ter Staten Generaal te kie zen. terwijl de man die alleen maar arbeidde niet waardig was te stemmen. Het was dezelfde tijd waarin in oe roemruchte academiestad, Leiden, een dispuut plaats vond van studenten on der leiding van den roemruchten hoog leeraar prof. Buys over de mogelijk heid en de wenschelijkheid van de in voering eener belasting op het inko men. De vergadering kwam tot de con clusie, dat een dergelijke belasting zoo wel moreel te verwerpen als practisch onuitvoerbaar was. Prof. Buys is nu al lang dood, ofschoon zijn naam nog steeds met eere wordt genoemd. Het was dezelfde tijd van prachtige mili taire uniformen, die stijf stonden van he* goud, ofschoon dat wat er in stak nooit op een slagveld aan het front zegt men tegenwoordig was geweest. Een achturige werkdag was onbekend, tenzij voor kinderen beneden de twaalf jaar en boven de zes. Wie niet tot de hoogst aangeslagenen in de belasting behoorde, had toch ten minste een dubbele naam, of hij was geen lid van de Eerste Kamer. Hier zetelde alles wat aan het bestaande vasthield en wat in zelfgenoegzaamheid tegen elkander opbood. In een later stadium heeft men de Eerste Kamer willen verdedigen als een rem op al te groot geachte voortva rendheid der Tweede Kamer. Ten slotte heeft men ook dit „argument" voor haar behoud moeten laten varen omdat de loop der dingen haar tot een doublure van de Tweede Kamer maakte. Een .tikje deftiger is ze nog wel, de gemid delde leeftijdsgrenzen harer leden is iïo wel wat hooger, ze telt naar verhou ding nog wel wat meer dubbele namen, hoogleëraren zoeken haar nog wel bij voorkeur op om er hun staatsrechtelijke colleges ten beste te geven, maar haar politieke samenstelling volgt die der Tweede Kamer ajs een schaduw. Eigen werk presteert zij nauwelijks meer. Het is de Tweede Kamer die over de groote lijn beslist. Deze reden, lezer, ligt zeker niet in de lijn van den 86-jarigen voorzitter der Eerste Kamer, baron de Vos van Steen- wijk, die er een aparte taal op na houdt 0111 de plechtigheid eener verga dering luister bij te zetten. Deze krasse grijsaard toch noemde in de eerste bij eenkomst na vijf en een half jaar dc Eerste Kamer „bolwerk en palladium" van onze constitutioneele monarchie"! Van de 9 leden, die de Eerste Kamer ontvielen, wist de heer De Vos van Steenwijk alleen dr. Colijn te vermel den: „den mondiale, van zijne schou deren en opwaarts hooger dan al het volk". De brochure van Colijn: „Op de grens van twee werelden", was anders niet bepaald mondiaal! I11 deze eeuw van de jeugd is dat zoo juist gezegd? moest er toch ook een senioren-convent blijven bestaan. Ga terug tot den oertijd en reeds ziet men hoe de oudsten van den stam met eerbied worden omgeven en om raad worden gevraagd. Zoo is het. de oude ren moeten raden on grond hunner er varing, maar de dadenkracht missen zij. Indië. 05 TWEEDE KAMER lot half November ongeveer tijdelijk-Parle- ment om dan te worden vervangen door een ander tijdelijk Parlement n.l. het nood-Parlement heeft ni'et blijk ge geven een verjongingskuur te hebben ondergaan. Want anders hadden de spre kers over Indië in één derde van den tijd hetzelfde gezegd. De achter ons lig gende jaren waren voor een dergelijke kuur ook niet bepaald geschikt en er js trouwens ook niemand, die beweert dat dit tiidelijk-Parlement, bestaat uit wat er overgebleven is van de in 1937 gekozen leden en al de geledingen van het volk vertegenwoordigt. De regeering wil niet praten met Soe- karno en niet met al degenen die met de Jappen hebben geheuld, noch ook met dezulken die Indië niet kunnen zien a)s deel van het Koninkrijk der Nederlan den. Zij wil wel praten nu reeds met die Indonesiërs, die zelfbestuur voor fndiü opeischen. Intusschen heeft ook de Engelsche minister-president gesproken. Hij had minder tijd noodig dan onze afgevaardigden. Attlee heeft beterschap beloofd. Hij erkent, dat het Engelsche volk groote verplichtingen heeft aan het Nederlandsche. Hij h,ecft ook erkend, dat het Indische drama niet alleen een bin- nenlandsche-politieke aangelegenheid is van een bevriende mogendheid, maar dat het drama zich afspeelt binnen de sfeer van de liquidatie der Japanschc capitulatie. Hij moest eveneens beken nen, dat Engeland zijn taak om het ge lag van de lappen over te nemen niet bepaald schitterend heeft vervuld. Maar nu is er dan eindelijk scheeps lui m te. Te vreezen valt nog een bloedig slot. OMGEVING NOORD WIJKERHOUT. Uitvaart en begrafenis van den Hoog. eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, Pastoor der St. Victor-parochie te Noordwijkerhout, Kanunnik van het Haarlemsche Kathedraal Kapittel en Pro visor van de beide Seminaries, Officier in de Orde van Oranie-Nassau, Eere Kruis van het Hongaarsche Roode Kruis. Donderdagavond 18 October hadden dc plechtige' Metten plaats in de St. Vie- tor-kerk te Noordwijkerhout, welke kerk geheel met parochianen was gevuld. Agens was Deken Borsboom, van Noordwijk; diaken: kapelaan C. Wil- lemse, van St. Victor, subdiaken: pater I. van Dijk, O.Carm. Cantores: pastoor Beukers uit Leiden en Dom. H. van Cranenburg O.S.B., deze laatste een neet van den overledene. De Lauden waren Vrijdagmorgen om half tien. Agens was Deken Borsboom, uit Noordwijk, diaken: kapelaan V. Til- man, subdiaken pater U. Westerwoudt O.M.Cap., cantores: als bij de Metten. Om 10 uur ving de Pontificale Uit vaartdienst aan. Celebrant: Mgr. Hui- bers, presbyter-ass. Mgr. Ammerlaan, Vicaris-Generaal. Troondiakens waren Kanunnik W. de Jongh, pastoor van Ouderkerk. Ceremoniariusde secreta ris van het Bisdom, J. Solleveld. Dia ken: V. Tilman, Subdiaken, pater Urb. Westerwoudt. Het volledige Haarlemsche Kathedra le Kapittel, op Kanunnik Niekel na, die verhinderd was, was aanwezig, waar onder de hoogbejaarde Mgr. Taskin cn Mgr. van Noort. Onder de vele genoodigden waren o.m. aanwezig: de president van het groot-seminarie Warmond W. van Deur- sen. Mgr. Noordman, Mgr. Bekkers. De ken Kok, van Delft, Deken J. v. d. Wiel, van Haarlem, Deken J. Th. Ja cobs, van Alkmaar, Mgr. J. M. v. d Tuyn, oud-Deken van Den Haag, dr. Vlaar O.E.S.A., dr. J. G. M. Wille- brands, directeur van het Phylosophi- cum te Warmond, de burgemeesters van Noordwijkerhout en Voorhout, en alle oud-kapelaans van den overledene. De lijkrede werd gehouden door Ple baan Fibry van de Kathedrale Kerk in Haarlem. Tot tekst had deze gekozei: Ik heb u uitgekozen opdat gij zoudt gaan 1 en vrucht zoudt voortbrengen en opdat uw vrucht blijvend zou zijn. (joh. XV- 16). De gewijde spreker zeide o.m. dat het bijzonder voor de parochianen van St. Victor zoo jammer was, dat hun pastoor was heengegaan en dat zij nog wel op het patroonsfeest van St. Vic tor Zondag 1.1. het afsterven moesten vernemen van hun herder. Na afloop van de H. Mis werd de ab- soute verricht door den Bisschop met dezelfde assistentie als bij de H. Mis. De begrafenisplechtigheden werden eveneens door den Bisschop gedaan. SPORT VOETBAL. Indeeling Leidsche clubs in de compe titie 1945—1946. DISTRICT II. Alphen, A.S.C., Blauw-Zwart, Hilli- nen, L.F.C., Lugdunum, Roodenburg, V. V.S.B., Wassenaar. Alphia, Bodegraven, D.O.C.O.S, Hil- legom,, L.D.W.S., Lisse, Rouwkoop, Teylingen, V.V.L.V., Z.L.C. Res. 2e k 1. A. A.D.O. IV, D.H.C. 111, Gouda II. H.B.S. Ill, H.V.V. II, Laakkwartier II, O.N. A. II, Quick II, Scheveningen II, U.V.S. II, V.U.C. III. 1^ es 3e k 1 Alphen II, Alphia II, A.S.C. II. B.M. T. II, Cromvliet II, Laakkwartier 111, Lisse II, L.F.C. II, Lugdunum III, U.V.S. III, Westerkwartier II. Res. 3e k 1. B. Celeritas II, D.H.C. IV. H.B.S. IV. H. V.V. III, Laakkwartier IV, Lugdunum II, Postduiven II, Quick IV, Tonegido II. V.U.C. IV. Wedstrijdprogramma voor Zondag 21 October 1945. Ie kl. A: Weter. Boys IAlphen III, 2 uur; Nic. BoysAltior I, 2 uur. Ie kl. B: V.V.S.B. II—Foreholte II, uur; Teylingen IIWartnunda I, 2 uur. Ie kl. C: Lugdunum IVRoodenburg II, 2 uur (le terrein); L.F.C. IIIA.S.C. III, 2 uur. le kl. D: A.S.C. IV—U.V.S. V. 11 uur (Kempenaerstr.)K.R.V.Morschkw. 2 uur. 2e kl. A: Alphen IVAlph. Boys II. 2 uur (bijterrein); Altir IINic. Boys II, 2 uur. 2e kl. B: Foreholte IIIV.V.S.B. IV 2 uur; Warmunda IIKagia 11, 2 uur. 2e kl. C: Z.L.C. II—A.S.C. V, 12 uur (Leidsche Hout); L.F.C. VA.O.V., 12 uur. 2e kl. D: Lugdunum VIL.F.C. VI, 11 uur (le terrein); D.O.C.O.S. IllV. V.L.V. II, 12 uur. 3e kl. A: Alphen VIAlphen VII, 12 uur (bijterrein); Altior VWeter. Boys II, 2 uur (bijterrein). 3e kl. B: Roodenburg IVD.S.B. II. 12 uur; Lugdunum VIIU.V.S. VII, 11.30 uur (2e terrein). 3e kl. C: L.F.C. VIII— Lugd. VIII, 10 uur; Rouwkoop IIIA.S.C. VIII, 11.30 uur. Jun. A. afd. A: Alph. BoysAlphen, 2 uur; Altior (B)Alphia, 12 uur (bij terrein). Afd. B: LisseForeholte, 12.30 uur; Teylingen (B)Teylingen (A), 12.30 u. Afd. C.LugdunumU.V.S. (A), 10 uur (2e terrein); K.R.V.A.S.C. (A), 12.30 uur. Afd. D: MeerburgL.F.C, 12 'uur; A. O.V—U.V.S. (C.), 11 uur. De competitieleider, W. CARO SCHAKEN. A.s. Zondag begint de R.K. Schaak- verecniging „Zoeterwoude" de kerke lijke viering van haar eerste lustrum met een H. Mis voor de leden te 8.30 uur 111 de kloosterkerk aan den Vrou- wenweg, waarna gezamenlijk ontbijt. Op Zaterdagmiddag en Zondag orga niseert bovengenoemde schaakvereeni- ging een tournooi in het patronaatsge bouw aan den Schenkelweg te Zoeter- woude, waaraan meer dan 100 spelers uit Rotterdam, Aalsmeer, Boskoop, Waddinxveen, Lisse, Oegstgeest, Voor schoten, Leiden en Zoeterwoude deel nemen. In de eere-afdeeling komen uit de volgende spelers: dr. Bergsma, mr. Os kam, G. Bosscha en W. Demmendaal. Er zal worden gespeeld in 3 klassen, met in elke klasse groepen van vier. Als derde gedeelte van de lustrum viering zullen er gedurende dezen win ter nederlaagwedstrijden worden uitge schreven, waarvoor reeds door acht vereenigingen is ingeschreven. LITURGISCHE KALENDER. Zondag 21 Oct.: 22ste Z. na Pinkst. Missiezondag Gl. 2e geb. H. Ewaldus, 3e geb. H. Hilarion. 4e gebed H. Ursula en gez. 5e geb. voor de verbreid, van het geloof. Op dezen Zondag mag ook de votiefmis worden gezongen, „voor dc verbreid, v. h. geloof". Maandag 22 Oct.: H.H. Missen als op Zondag. 2e geb. a cunctis. 3e geb. alle geloovigen, 4e geb. n. keuze. Dinsdag 23 Oct. Als gisteren. Woensdag 24 Oct. H. Raphael, aarts engel. Gl. Cr. Donderdag 25 Oct.: H. Chrysanthus en Darius, mart., 2e geb. a cunctis, 3e geb. n. keuze. Vrijdag 26 Oct.H. Evaristus, Paus. Nieuwe mis v. d. Pausen. 2e geb. a cunctis, 3e n. keuze. Pref. v. d. Apos telen. Zaterdag 27 Oct.: Vigilie v. d. Ap. Simon en Judas. 2e geb. concede, 3e gebed voor de Kerk of den Paus. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te 's-Gra- venhage (H. Paulus) de weleerw. hee- ren D. de Wit en L. J. Nijs; tot kap. te Alkmaar (H. Laurentius) den wel eerw. heer L. Voets; tot kap. te Hoorn den weleerw. heer K. P. J. J. Hertz- berg; tot kap. te Dordrecht (H. Boni- fatius) den weleerw. heer C. P. Meerc- boer; tot kap. te Noordwijkerhout (H Joseph) den weleerw. heer G. J. B. de Wit; tot kap. te Wassenaar (Goede Herder) den weleerw. lieer H. J. M. van der Lee; tot kap. te Voorhout den weleerw. heer C. A. J. Netten; tot kap. te Ouderkerk a. d. Amstel den wel eerw. heer A. J. Hogetna (neomist); tenslotte tot kap. te Zandvoort den wel eerw. heer B. A. M. Vroklage, die as sistent was te Schipluiden. Ue-ei dt lueïeid ROEPT OM „VERNIEUWING' Velen tasten daarbij in hei onzekere en verliezen zich in vaagheden. Wij, geloovige christenen, bezitten Goddank in onze levensleer een onwrikbaren grondslag en een nooit op drogende kracht voor een werkelijke vernieuwing van d'en mensch en zijn samenle ving: het Evangelh van Je zus Christus. Dat is een schat, die wij niet hoog ge noeg kunnen waardeeren. want daarin zijn wij „rijk geworden in alles" en uit dien rijkdom kan de mensch zich telkens weer vernieu wen. Deze gedachte krijgt een aantrekkelijke gestalte, mor gen, op den Missie-Zondag. Ook over Azië en Austra lië en de eilanden van de Stille Zuidzee heeft de oor- logsverdwazing dood en ver derf, materieele en geeste lijke ellende gebracht. En daar woont een deel der menschheid, talrijker dan in Europa en Amerika sa men, dat van ons, katholie ken, steeds groote belang stelling genoot. Want wie daar wonen, kennen in overgroote meer derheid Christus niet. En daarom zond onze Moe der de H. Kerk haar meest edelmoedige cn opofferende •zonen en dochters uit, tien duizenden priesters en reli gieuzen om daar den Chris tus niet slechts te prediken, maar te „brengen". Nederland telde onder die missionarissen eenige dui zenden zonen en dochters; en wij verheugen ons en wa ren er trotsch op. dat de „onzen" 'een nieuw en jong christendom hielpen aan- kwecken en verzorgen. De gruwel der verwoesting. Nu weten wij dat de gru wel der verwoesting ook daar rondom zich hee.i- greep. De omvang daarvan kun nen wij nog niet weien: maar druppelsgewijs komen de gegevens toch los. De eene dag na de andere lezen wij in onze couran ten met heele kleine letters (want er is zoo weinig pa pier!) dat in ons Indië het Gezelschap van het Godde lijk Woord in Flores en Ti mor 25 priesters verloor, de missionarissen van het H. Hart op Nieuw-Guinea l bisschop en 23 priesters be treuren. de Jezuieten op Java 18, de Kruisheeren in Bandoeng 4, de priesters van het H. Hart op Sumatra 9. de paters van de H.H. Har ten op Bangka 9 missionaris sen moesten afschrijven; daarbij sluiten zich aan de berichten over religieuze broeders en zusters, die het leven lieten. Op den ach tergrond van dit sombere tooneel verschijnen de gru welijke en menschonteeren- de concentratiekampen waar de overlevende missionaris sen maanden en jaren in ont bering en mishandeling hun heilzame activiteit zagen lamgelegd, krachten en ge zondheid verspeelden en hun kerken en scholen en zie kenhuizen, hun geloovigen, kinderen en zieken verkom merd en onverzorgd den geestelijken en lichamelijken ondergang ten prooi wisten. Zoo vormt zich in onzen geest het sombere beeld van de geheel ontredderde en verwoeste missies in Indone* sië D n denken wij ook aan China, aan Tonkin, en An num, en Siani, en Eng.-In- dië, en de eilanden in de Stille Zuidzee, ook aan Ja pan waar de toestand der Kerk even ontwricht is.... Het nieuwe begin. En het slagwoord „ver nieuwing" wordt ons te zwak. Daar moet van den grond af „opnieuw" woeden „be gonnen"* Maar als wij tot die diep te zijn afgedaald (een ai- grond, die niet te peilen schijnt) dan dat is tie kracht die het Evangelie geeft rijst de hoop, liet vertrouwen, de zekerheid van een alles belovend her stel. Er is n.l. nog een wereid- deel, en daaraan ging de oorlogsorkaan goeddeels voorbij: Afrika! Ook daar leed de Kerk. want de ver bindingen waren goeddeels verbroken. Maar trots dat. komen uit het zwarte we relddeel de bemoedigende be richten van een heerlijke opgang der missies de le vensuitingen van een fris- sche, nieuwe christenheid En dan keeren onze ge dachten weer terug in eigen kring. Daar staan zij voor ons de honderden jonge pries ters (meer dan duizend) gevormd onder ontzaglijke moeilijkheden. Ze hebben hun ideaal bereikt: zij zijn priester. De daad aan ons! En hun zending ligt klaar: zij zullen opnieuw de Kerk gaan opbouwen in de mis-* sielanden. En het stralende beeld der opwassende christenheid on der de zwarten zegt hun en ons, dat ook zij dat weer zullen bereiken onder de kleurlingen van Azië. Want Gods arm is niet verkort en het zaad, dat zij opnieuw gaan uitstrooien, heeft zijn kiemkracht niet verloren. „Mijn woorden zul len niet vergaan", zegt Christus. E11 nu is het woord, neen de daad aan ons. Wij zien voor onze oogen dat voor herbouw van wat verwoest werd, de arbeider alleen niet voldoende is: materiaal en werktuigen moeten worJen aangevoerd, de voedsel voorziening moet verzekerd zijn. Dat geldt ook voor de geestelijke nieuwbouw in de missies. En die'voorbereiding is onze taak." Gods zegen en genade het eerst noodige moe ten wij verzekeren: die moe ten wij afbidden en dit gebed ondersteunen door onze of fers en verstervingen. De materieele hulpmiddelen moeten wij verschaffen door onze aalmoezen. Daarom vraagt de H. Kerk morgen op den Missie-Zon dag de H. Mis, de H. Com munie, het gebed en een milde aalmoes. Dat kan wel wat koste.1, maar dat maakt juist onze deelname vruchtbaar: want het offer was de prijs van onze verlossing en alleen door onze offers wordt het verlossingswerk voltooid. De „nieuwbouw" in Je missies zal van langen duur zijn. Daarom is met den Mis sie-Zondag onze taak niet voleind: hij is een hoogte punt, maar bedoelt eigenlijk een aansporing te zijn. Het gebed en de aalmoes moe ten worden voortgezet, ;e- gelmatig en door allen. Het is dus de wil van de H. Kerk, dat de Missie-Zon dag Ons stimuleert tot deel name aan minstens de Pau selijke Missiegenootschappen* het Genootschap tot Voort planting des Geloofs (da gelijks „Onze Vader". „Weesgegroet", „H. Fran- ciscus Xaverius, bid voor ons") en wekelijks 2XA ceni; het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus voor de op leiding der inheemsche gees telijkheid (dagelijks een ge bed, wekelijks een cent) en voor de Kinderen de H Kindsheid vooi de vcrz'vgmg der heidenkinderen (dage lijks een „Weesgegio-it" en maandelijks" 2x/> cent). Met die middelen houot de H. Kerk de missiesteun ac tief, met die middelen is het succes der missionarissen verzekerd, met die «n-udclcn kan die groote en hecr'ijke gemeenschapsgedachte wor den verwerkelijkt: a'-le ge loovigen voor alle niet-ge- Ioovigen. Moge een vruchtbare Mis sie-Zondag de hernieuwing der missiën verzekeren. Voorschoten. 19 Oct. 1945. Th. M. P. BEKKERS. OP KORTE GOLF Op een persconferentie heeft maar schalk Tsjang Kai Siek verklaard te hopen, zoo spoedig mogelijk een bezoek te kunnen brengen aan Engeland, de Ver. Staten, Rusland en Frankrijk. Voorts zeide hij,^ niets af te weten van plannen voor een samenkomst van ue „big five". De zaak-Quisling zal aan de regee ring voorgelegd worden. Zijn beroep bij het hooggerechtshof werd eenstemmig afgewezen. De regeering en koning Haakon zullen beslissen over Quislings executie. De Noorsche schrijver Kunt Han- sum, een der meest vooraanstaande Noorsche collaborateurs, die aanvanke lijk geinterneerd was in de omgeving van Grimstand, is overgebracht naar een psychiatrische kliniek nabij Oslo. Geallieerde correspondenten in To kio hebben de Japansche reuzen duik boot mogen bezichtigen, welke de groot ste ter wereld is. De boot was 5700 ton groot, tegen de bekende groote Fran- sche duikboot, de „Surcouf" 3800 ton. De duikboot had drie vliegtuigen aan boord, een bemanning van 200 man en bezat een speciale installatie vermoe delijk een Duitsche uitvinding waar door het mogelijk was om voor onbe- paalden tijd vlak onder den zeespiegel te blijven. In Februari 1945 was de booi gereed gekomen, op 28 Augustus j.l. had de overgave aan de geallieerden plaats. Volgens enkele berichten zou gene raal Eisenhower in aanmerking komen voor de functie van secretaris-generaal van de nieuwe organisatie der ver- eenigde volkeren. Deze functie is een der meest belangrijke van dezen tijd. Zijn benoeming zal gesteund worden door de Engelschen en Franschen en vermoedelijk ook door de Russen. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat Eisenhower deze benoeming zal aanne men. Het Japansche symphonie-orkest te Tokio gaf zijn eerste concert na den oorlog. Uitgevoerd werd Beethovens vijfde symphonie, welbekend als de V.-, de overwinningssymphonie van de geal lieerden. Meer datt 1000 leden van de eerste Amerikaansche cacallerie-divisie woonden het concert bij. Alle café's en restaurants in Pa rijs houden heden een symbolische sta king om te protesteeren tegen het feit, dat de politie opgetreden is tegen het „eten zonder bon". Bij het inladen van munitie door Duitsche krijgsgevangenen te Lapalisse aan de zuid-westkust van Frankrijk is een reeks ontploffingen veroorzaakt waarbij 25 personen werden gedood en groote materieele schade werd aange richt. Geneesheeren-specialisten onder zoeken het geval van Marcelle Petit, 22 jaar oud, uit Wasmes-au-demetz Brif- foeil. bij Doornik, die vier dagen ge slaren heeft zonder wakker te worden Op 25 September sliep Marcelle Petit in. om pas op 29 September te ont waken. Sindsdien heeft het meisje geen enkel woord meer gesproken en eet weinig of niets. Zij loopt nog wel ir huis rond. maar zij verzwakt v'an dag tot dag. De dokters geven haar inspui tingen om haar te versterken en besfu- deeren 't geval met den meesten zorg. De Canadeesche fabrieken voor atoomenergie in Ontario gaan tegen la ge kosten radio-actieve elementen pro- duceeren ten dienste van de bestrijding van kanker en andere ziekten. Bij decreet van president Benesi zijn de Duitsche universiteit te Praag er. andere Duitsche instituten te Praag en Brno opgeheven. In een kasteel in Noord-Italië heb ben de Duitschers tijdens de bezetting voor miliioenen bedragen aan valsche pond sterling-biljetten gedrukt. In Tu rijn was een speciale organisatie ge ïnstalleerd, welke tot taak had de val sche biljetten in omloop te brengen door het verrichten van omvangrijke aankoopen voor rekening van Duitscn- land in verschillende Europeesche lan den, voornamelijk Frankrijk, Joego-Sla- vit, Hongarije en Italië. Toen de politie aan het kasteel arriveerde, waar de drukkerij zich bevond, om den eigenaar te arresteeren, bleek, dat deze onder een valschen naam in het Amerikaan sche leger had weten binnen te drin gen, waar hij zich zelfs voor comman dant liet doorgaan. Een aantal inwoners van Tokio hc-eft onder leiding van enkele leden \an de pasopgerichte Japansche arbei derspartij, een „hongeroptocht" naar het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur gehouden, teneinde meer voed sel te vragen. Voordat de optocht naar het hoofdkwartier van generaal MacAr- thur werd gehouden hadden zich ru moerige tooneelen afgespeeld voor het verblijf van den minister-president, die geweigerd had een delegatie van de de monstranten te ontvangen. De burgemeester van Renesse heeft zich genoodzaakt gezien de bevolking mede te deelen, dat elke verstandhou ding met Duitsche krijgsgevangenen ver boden is. Eén persoon is om deze re den reeds geinterneerd. Uit Haamstede werden 2 personen geinterneerd wegens relaties met Duitsche krijgsgevangenen. De Japansche keizer heeft bij gele genheid v. 't Kannamesai-feest waarop de eerst geoogste rijst aan de goden wordt geofferd, op ongekend groote schaal amnestie verleend. Hij ontsloeg 320.000 personen geheel van hun siraf, verlichtte het vonnis van 37.000 ver oordeelden en schonk 600.000 personen hun burgerrechten terug. Ne eei Ev ziji vo< dei clu dei bei Ee Kg ka Bta Do YOl IL*

De Burcht | 1945 | | pagina 2