Mesland doet geen concessies STADSNIEUWS POLITIEK LEVEN. Hedenavond te 8 uur wordt in den oyer van de Stadsgehoorzaal de eerste ipenbare bijeenkomst gehouden van de ath. Staatspartij. Spreker is mr. (ropman, oud-wethouder van Amster- lam. Dat nu ouderen èn jongeren van lun belangstelling blijk geven. CANDIDATEN VOOR DEN TIJDELIJKEN GEMEENTERAAD. Mr. M. B. Vos, M. Key, J. A. Riedel, Engels, J. Goslings, D. J. van Dijk Gobée, H. W. Wittenaar, J. Leicher, Stokman, mr. L. H. N. F. M. Bosch Jidder van Rosenthal, B. J. Huurman, Hendriks, mevr. H. van Traav. d. lurg, J. M. van Stralen, J. J. P. Tesse- aar, mr. H. Burgersaijk, C. J. Fiena, M. Hadiomo Koesoemo Oetoyo, A. i. Frohwein, Th. H. Perquin, A. van lijk, S. Menken, H. M. J. W. J. Kort- lann, J. A. M. van Oyen, H. van Wel en, C. T. Tielenburg, A. Smit, C. D. .igtvoet, A. Carton, J. C. van Schaik Koole, M. G. Verweij, A. J. Jonge- een, C. P. Braggaarde Does. WIM HIELKEMA. In de „kleine zaal" concerteerde de onge pianist Hieykema voo reen stamp- olie zaal. Den indruk dien hij gaf was eze: jong en als gevolg hiervan onge- ireideld. Hij is muzikaal en heef" ichnische vermogens, maar geache- eerd is zijn techniek nog niet. De toon, ie hij ontwikkelt is in het p. p.p me- 'dieus, maar niet zoo gauw maakt hij en forto, of door te groote krachtsin- panning is de toon onwelluidend en ard. Hij speelde Bach's „Preludium en :uga gis kl. t.'\ waarin wij zijn spe! it meest geslaagd vonden. Onder den idruk van het optreden, ingetogen, gaf ij een mooi en fijn exposé der stemmen, 'erder speelde hij van Beethoven de. Sonate Appassionata", „Fantasie" vr :hopin op. 49 f. kl. t. „Consolation", an Liszt, „Ballade op. 24", van Grieg, .Prélude, Sarabande en Toccata" 'an Debussy, op een eigenaardige, gril- ge manier. Niet, dat hij af en toe geen looie dingen doet, nagenoeg overal aar hij pianissimo speelt, maar zijn ijlinzicht is wonderlijk. Telkens onder- reekt hij de groote lijn. Waarom? loogstwaarschijnlijk door onbeheersch- e drang. Zijn visie mag gerust persoon jk wezen, maar moet toch aanvaard- aar zijn en tot luisteren dwingen. Ook ou oen zuiniger pedaalgebruik niet on- emotiveerd zijn. Naar men ons zeide hij nog studeerend, laat hij kalm er istig zijn studie afmaken. Vooral rust ich eigen maken, innerlijk op de eerste laats, maar ook uiterlijk. Dan zal het ontact tusschen hem en zijn toehoor- ers sterker worden. Hij ontving ap- laüs en bloemen, waarna hij als toe- lift een Valse van Chopin speelde. J. Kortmann. CABARET. Door bijzondere omstandigheden ging e voorstelling van Sinar Laoet niet loor en werd het programma gewij- jgd in een cabaretvoorstelling, die iterst slecht bezet was. Jacques Verdy lad als conferencier de leiding en trad jls humorist op, zong wat liedjes en jebiteerde wat aardigheden, soms niet pnder geest, soms wat goedkoop, [auline Wesselman zong een paar jhansons, waaruit bleek, dat zij de lunst van haar Fransche kunstzusters oed had beluisterd, een Engelsch en paansch liedje brachten haar eveneens oed succes. De vier lustige vagebo.i- en parodieerden de opera en zongen mg niet slecht Cas Rus, radiopianist, vergoot zijn toehoorders in zijn para- nrases met een regen van tonen, [ardjo Melati danste een paar Indische ansen, Indische Nacht en Vuurdans. ijn dansen (vooral zijn eerste) waren jooi, maar de W'estersche balletkunst I niet zonder invloed geweest óp zijn jiterpretatie. Een nog jonge accordeon- peelster bleek een ware virtuoos op ;aar instrument. Ten slotte zagen en oorden wij het West-Indische Rumba n Hawaiien-ensemble met zang en kns, soms uitbundig, soms meer streng ehouden rhythmisch en opzwepend iowel dans, als zang en muziek. Het andjevol menschenn apprecieerde he ibodene en applaudisseerde enthou- jast. J. Kortmaun. WIE HELPT? Er bestaan plannen om 200 kinderen It Vlissingen gedurende den winter in feiden onder te brengen, kinderen, die jet zoozeer lichamelijk moeten worden pgekweekt, maar wier zenuwen tenge- olge van het doorgestane leed ernstig ïbben geleden en die met een rustig 1 veilig tehuis zoo gebaat zouden zijn. rie Vlissingen heeft gezien, begrijpt, it dit helaas onbereikbaar is voor de Igen ouders in het nu komende jaarge- |de. 'Daar zal in Vlissingen nog veel loeten worden doorstaan dezen winter. aar deze kinderen tusschen de 6' en jaar hebben het zoo broodnoodig, dat j hun evenwicht weer hervinden, wil- fi zij niet voor hun heele leven de erkteekenen van deze menschont- rende oorlog meedragen! Daarom Lei- baren, geeft u op bij den secretaris In het com. „Leiden helpt Vlissingen", in heer Kerckhof, Narmstraat la of J den heer D. v. d. Blom, Steen raat 57. jVan 15 Nov. tot 15 April krijgt u dan gelegenheid zoo'n kind iets terug te ?ven van wat de oorlog het ontnam. 'Er zal op gelet worden, dat Katho- pe kinderen bij Katholieken komen p- Voor bonnen wordt gezorgd. •Het telefoonnummer van den heer Erckhof is 25555 en van den heer v. d. 21721. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (muziekwetenschap) de heer J. van der Veen te Leiden. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld .Bijdra ge tot de kennis van de therapeutische dubbelzijdige pr.eumothorex" de neer R. B. Spanjaard te Leiden. Ecvojderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „His torische ontwikkeling en be.eekeiis van de representatiegedachfe in het staats- rcch4" de heer H. R. Nord te den Haag. Geslaagd: doctoraal-examen Ned. In disch Recht de heer A. Kruyt, te Den Haag; candidaatsexamen rechtsgc leerdheid mej. J. J. Emmen Riedel, te Leiden en de heeren J. K. Kerdijk, te Leiden, W. J. Landsman, te Leiden. BISSCH. HULPACTIE. Het bureau B.H.A. is Dinsdag en Woensdag den geheelen dag voor het publiek gesloten. VOETBAL. Om den N.V.B.-Beker. LugdunumL.F.C. 0—3; A.S.C.— Roodenburg 23; L.D.W.S.Rouwkoop 2—6; Z.L.C.V.V.L.V. 3—8. KORFBAL. FluksVic. Orientis II 04; Algem. IIZuiderkwartier 15; Fluks III Algem. II 0—2; Fluks IV—Algem. V 140; Algem. VIVic. Orientis VI 09; Algem. jun. aFluks jun. a 33. HOCKEY. Heeren. LeidenVictoria 32; KievitenLei den II 3—5. HOCKEY. Dames. Leiden—T.O.G.O. 55 15—0. ATHLETIEK. Bij de wegwedstrijden te Rotteradm uitgeschreven doo*- „Dinamo" werd C Stuivenberg (Holland), als eenigste Lei- denaar in de C.-klasse'3 K.M. No. 1 in den tijd van 8 min. 58.2 sec. In Zeist werd J. Riethoven van Z.L. C. No. 2 in de D.-klasse. (Buiten me dedinging). DISTRBUTIEKANTOOR LEIDEN. Koffie voor Horeca-Bedrijven. Op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Octo ber a.s. bestaat er voor alle bij het Centraal Distributiekantoor onder code nummer (9000-nummer) ingeschreven Horecabedrijven, gelegenheid tot het aanvragen van koffie, suiker en melk- toewijzingen. Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald op 16 October en ingeleverd d.d. 17 October bij den distributiedienst, afdeeling Instellingen „Den Burcht", kamer 2A (koepelkamer). Horecabedrijven, die niet onder code nummer zijn ingeschreven, doch in het bezit zijn van een kaart MD 24491 (oud MD 223) kunnen tegen overlegging van deze kaart alsmede van het insehrij- vingsbewïjs van Bedrijfshoreca, rant soenbonnen voor koffie in ontvangst nemen. Deze uitreiking zal plaats heb ben op 18 October eveneens in kantoor Den Burcht, kamer 2A en wel van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Betreffende in stellingen dienen op de voorgeschreven tijd aanwezig te zijn. Aan hen, die niet op tijd verschijnen, kunnen voor de 12e periode onder geen voorwaarde toewij zingen worden uitgereikt. De wnd. Directeur van den Distributiedienst. L. J. DE REEDE. Nabij Hamm in Westfalen is de sneltrein KeulenHannover in botsing gekomen met een locomotief. Hierbij zijn 26 Duitschers om het leven geko men en 73 -gewond. De trein, die voor het eerst sinds het eind van den oorlog dit traject weer bereed, was tot stil stand gebracht door een passagier, die aan de noodrem trok, waarna een lo comotief van achteren op den trein is ingereden. Het Japansche kabinet heeft maat regelen goedgekeurd, waarbij vrou wen het actieve kiesrecht verkrijgen. De leeftijd, waarop de stemgerechtigd heid intreedt, is voor beide sexen op twintig jaar gesteld. Tot dusver was die leeftijd vijfentwintig jaar. De voormalige plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken in het kabinet van Tojo, Soenitsi Mat- soemoto, is benoemd tot voorzitter van de commissie tot bestudeering van de herziening der Japansche grondwet. Volgens het blad „Unita" zou het aantal werkloozen in Italië op het oogenblik meet dan twee millioen be dragen. In IJmuiden is aangekomen het Nederlandsche s.s. „Zeeland" van Mar- tyluoto (Finland) voor Zaandam (nieu we haven) met de eerste lading bal ken en sparren. HET DIEVENOII,DE ZUIVERT MEE. Sinds de gelctzuiVering is be gonnen, is het aantal diefstal len schrikbarend toegenomen, deelde de politie ons mee. Het betreft niet zoozeer levens middelen, maar vooral sigaret ten en in het algemeen alle goed verkoopbare gebruiks voorwerpen. Over het algemeen blijkt, dat het publiek zelf mede oorzaak is. daar zelfs de eenvoudigste voorzorgen niet worden geno men. Sluit dus uw huis goed af, wanneer u weggaat. Laat des nachts geen schuurtje apen. Bedenk: ook het dievengilde zuivert!uw bezit! Waf lezers ons schrijven... DUITSCHE METHODES. OF ERGER Zondagmiddag 3.15 uur, 14 October 1945. In de buitenwijken der stad doet de Zondagsrust weldadig aan. Het zeer mooie October- veer heeft veel wandelaars naar buiten gelokt. Ook op den Witte Singel loopen wandelaars, veel wandelaars, want de singels hebben voor het Leidsohe pu bliek zeer terecht een groote aantrekkingskracht. Het wandelende publiek be staat uK moeders met kinderen, al of niet in een kinderwagen, vaders met zoons, dames en heeren op leeftijd en ook dames en heeren zelfs onder den leef tijd. Ter hoogte van het Diacones- senhuis schijnt er iets niet in orde te zijn, want het gezicht van elkeen die hier passeert, wijst onverbiddelijk naar den kant van de Doelenkazerne. Nu zult u waarschijnlijk we ten, geachte lezer, dat in het algemeen gesproken, nooit iets bijzonders aan dien kant te zien is. De aangebrachte rieten matten laten zelfs geen glimp zien v. datgene, wat daar achter gebeurt. We weten het allen, daar achter die rieten omhei ning zitten menschen, die nog op een veroordeeling wachten. Daaronder zijn er, die schul dig zijn, misschien wel. die heel schuldig zijn, maar het is ook mogelijk, dat daar onsehuldi- gen onder zitten, Hoe dan ook, zij zijn aan ons oog onttrokken, zoodat het op sensatie beluste publiek geen kans krijgt, zich te verlustigen in de gerechtighe den en ongerechtigheden, die daar gepleegd worden. Maar uitzonderingen bevesti gen den regel, en zoo is het mis schien ook te verklaren dat Van dezen regel als boven geschetst werd afgeweken. Het is ook mo gelijk, dat de bewakers een gra tis voorstelling a la Belsen, Auschwitz, Oraniënburg, Neuen gamme. Buchenv/alde wilden geven. Hoe het ook zij, een ge ïnterneerde, een jongeman van nog geen 23 jaar, werd terecht, of ten onrechte (dat kunnen v/ij als leeken onmogelijk be- oordeeleni niet achter die rie ten omheining, maar, schrik niet geachte lezer, voor die om heining, ten overstaan van alle omstanders door elkaar geran seld, wat aan de geïnterneerde den noodkreet ontlokte: .schiet me maar dood"! De reactie van het publiek was waarschijnlijk anders dan de bewakers zich hadden voor gesteld, want al het medelijden ging uit naar den geïnterneerde, misschien schuldig, maar in ieder geval totaal weerloos. Een paar meisjes begonnen te huilen, een paar dames uitten hun verontwaardiging, door, onder invloed van het oogen blik, te beweren, dat dit nog erger v/as dan de Moffen had den gedaan. Van den overkant werd, op zijn „Moffisch" door- loopen geschreeuwd. Neen heeren bewakers, verlo ren prestige kan men door schreeuwen niet terugwinnen. Dat deden de Moffen ook en het baatte hun niets. Nog ster ker, het was hun ondergang. Macht is niet hetzelfde als recht. Helaas weten dat zoo weinig merschen. Na de aframmeling moest de „weerlooze". met het gezicht naar den muur gaan staan. Nog steeds ten aanschouwe van het publiek. Wij vragen u, geachte lezer! Is dat zuivering? Is dat eerlijk tegenover den (geïnterneerde, die nog veroordeeld moet worden? Een geweer is een gevaarlijk wapen, ook in handen van zoo genaamd goede Nederlanders. P. J. P. Niets duidt er op dat de impasse,welke is ontstaan tusschen de Sovjetunie en de andere "ier groote mogendheden tijdens de jongste ministersconferentie te Londen, zal worden ver broken. De uitwerkingen hiervan doen zich reeds gevoelen buiten het kader van den raad van ministers van buitenland sche zaken en hebben het werk van de geallieerde controle commissies in Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Oostenrijk vrijwel tot stilstand gebracht. In Berlijn is de positie nauwe lijks beter en de pogingen om een grootere mate van samen werking tusschen de verschil lende zones tot stand te bren gen hebben weinig succes. Er is ook wrijving ontstaan in het uitvoerende comité van de commissie der Vereenigde Volkeren, welke thans bijeen is in Church House te Londen ter voorbereiding van de eer ste bijeenkomst van de organi satie van de Vereenigde Volke ren. Het is reeds een speculatie ve aangelegenheid geworden, of het al dan niet mogelijk zal zijn in verband met de ver slechtering in de verhoudin gen tusschen de Westersche mo gendheden en Rusland dat de organisatie van de Vereenig de Volkeren begin December a.s. bijeen kan komen, zooais aanvankelijk was verwacht. In Londen geeft men ronduit te kermen, dat, aangezien Rusland onwillig bleek om eenige con cessie te doen tegenover de zienswijze van alle andere deel nemers, hetgeen de mislukking van de bijeenkomst der mi nisters van buitenlandsche za ken veroorzaakte, een even- tueele stap in de richting van een hervatting van de bespre kingen van den raad van mi nistens, van de zijde van Mos kou moet komen". Dit initiatief zal aldus verneemt de oor- Nu heeft Indië uw hulp meer dan ooit noodig, stort vandaag nog uw bijdrage op gironummer 500-500 van ■het comité „Nederland helpt Indië". Laval geëxecuteerd Hedenmorgen te kwart voor negen arriveerden President Bouchardon, procureurgene- raal Mornet, het parket en de advocaten van Pierre Laval in de gevangenis te Fresnes. om den veroordeelde mede te dee- len, dat hij geëxecuteerd zou worden. Op het moment, dat zij de cel binnentraden, voltrok zich een dramatische scène. Voordat men tusschenbeide kon komen, slikte Laval den inhoud van een klein fleschje in en viel op den grond. Een half uur lang zweefde hij tusschen leven en dood. Er is misschien kans dat de dokters hem alsnog in het leven zullen kunnen hou den. Zoojuist wordt gemeld, dat Pierre Laval om 12.31 werd geëxécuteerd. Gouv.-Generaal van Ned.-Indië Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft ontslag ge vraagd. HEILIG- EN ZALIG VERKLARINGEN. Het Vaticaan zal in de aan staande lente zeven heiligver klaringen en talrijke gelukzalig verklaringen afkondigen. Onder de nieuwe heiligen komen drie Franschen voor; Michel Gari- coits, oprichter van het genoot schap der priesters van het Hei lig Hart van Jezus; Louis Grig, non de Montfourt, stichter der missionarissen van Maria en Jeanne Bichier, stichtster der Meisjes van het Kruis; voorts zullen heilig verklaard worden: Bernardino Realino, Italiaansch jezuïet; Giovanni de Britto, Portugeeseh jezuit, Frangoise Cabrino uit Italië, stichtster van de zusters van het Heilig Hart van Jezus en Nicolaas de Flue, die als een Zwitsersehe nationale held en beschermer des lands wordt beschouwd. Twee Franschen zulien onder de gelukzaligen voorkomen: Jeanne Delanoue. stichtster der zusters van de Heilige Anna der Goddelijke Voorzienigheid en Alex Leclerc, stichter der reguliere Kanonnikessen van den Heiligen Augustinus. respondent van de „Observer"' niet komen van de zijde van Londen en ook niet, voor zoo ver dit kan worden nagegaan, van de zijde van Washington. Bij een spoorwegongeluk op de lijn IstamboelErserum zijn minstens 67 personen gedood en 78 gewond. BE ZETTIN G S KO S TE N IN DUITSCHLAND. De „New York Herald Tri bune" meldt, dat de bezetting tot op heden aan de Duitschers de som van 1 milliard dollar heeft gekost, vertegenwoordigd door marken die door de geal lieerden worden uitgegeven. De Russen hebben voor ongeveer 5 milliard aan marken gedrukt, de Amerikanen voor 3 milliard, de Engelsch en voor 2 milliard en de Franschen voor 1 milliard De mark is op het oogenblik drie Engelcshe „pence" waard, hetgeen iets minder dan twee frank is. De Amerikanen stellen zich tevreden met eenvoudig een bon te teekenen voor de presta ties, die zij van de Duitschers ontvangen. Zij worden vervol gens door de burgemeesters ge ëndosseerd en hun bedrag is betaalbaar in biljetten. De En- gelschen en de Franschen vol gen dezelfde methode. Wat de Russen betreft, zij deelen zelf aan hun troepen Duitsehe deviezen uit opdat de zen alles zouden kunnen koo- pen, waaraan zij behoefte heb ben DE VOORUITZICHTEN IN DE KLOMPENINDUSTRIE. Nederland heeft een normale behoefte aan klompen van ne gen millioen paar per jaar. Thans is deze behoefte uiter aard nog grooter, aangezien gedurende de laatste jaren van een voorziening in normale be hoefte geen sprake is geweest. Ons toch al boscharm land heeft na den roofbouw door de Duitschers een enorme behoef te aan hout; naast wederop bouw-, mijnhout-, en lucifers doeleinden zijn er meer dan honderdduizend kubieke me ters hout noodig voor de klom penindustrie, teneinde de be hoefte eeniger mate te kunnen dekken. Voorloopig zal er slechts 31.000 M3. hout uit het inlandsehe kapplan voor de klompenindustrie beschikbaar kunnen worden gesteld een partij wilgen-, kastanje-: el zen. en espenhout, Dit zal ech ter niet Veel zijn. Deze partij wordt geschat op 5000 M3. Met de beschikbare partüen zal men de algemeene behoefte voor 35 procent kunnen dekken. De landgemeenten zullen ech ter verhoudingsgewijs een hoo- :r percentage ontvangen dan de stad gem een ten. Bovendien zullen aan fabrieken en aan ar beiders bij den wederopbouw klompen beschikbaar moeten worden gesteld. Thans geschiedt de klompen voorziening volgens plaatselij ke regelingen, waarbij de han delaren worden bevoorraad op basis van de jaren 1938, 1939 en 1940. Voor bedrijven heeft het daarom geen nut aanvragen te richten aan het Rijksbureau voor huiden en leder te Am sterdam, aangezien dit bureau momenteel geen aankoopver gunningen afgeeft. Van de thans gevolgde dis- tributierr de zal binnen af- zienbaren tiid worden afgewe ken. Een geheel nieuw systeem zal er voor in de plaats komen. Geenszins zal 't ook dan nog mo gelijk zijn de groote behoefte daardoor onmiddellijk te dek ken, doch dit systeem zal er toe bijdragen de distributie lan delijk zoo rechtvaardig moge lijk te doen geschieden. Ten einde in de allernoodza kelijkste behoefte eenigszins te kunnen voorzien, zal getracht worden klompen en klompen hout in België aan te koopen Thans worden er besmrekin in gevoerd om bij uitzondering ee partij van 800.000 paar klom pen te koopen.

De Burcht | 1945 | | pagina 3