Het proces Mussert Katholieke Nationale Partij Jdancame BEPAALD OP 13 NOV. Het belangrijkste proces, dat waarschijnlijk ooit in de ge schiedenis van den Nederlandschen staat is voorgekomen, het proces namelijk tegen Ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zal 13 November a.s. te Den Haag beginnen. Vermoedelijk zal het proces voor het Haagsohe bijzonder ge rechtshof niet meer dan twee dagen in beslag nemen, terwijl (het aantal getuigen, dat door den procureur-fiscaal, mr.- J. Zaayer, is gedagvaard, tot drie is beperkt. Slechts drie getuigen De dagvaarding. In de eerste plaats zou Mussert in September 1940 een brief aan de Duit- sche autoriteiten hebben overhandigd met de bedoeling, dat deze aaii Hitier zou worden doorgezonden, en waarin hij aan Hitier verzoekt een bond van germaansche volken te stichten en het Nederlandsche volk als lid daarin op te nemen. Deze bond zou, zooals Mus sert in een nota aan Hitier zou hebben uiteengezet, ond.r leiding moeten staan van het krachtigste germaansche volk, het Duitsche, staande onder het op pergezag van Hitier als germaansch fuehrer. Voorts legt de dagvaarding Mussert ten laste, dat hij in begin September 1940 aan Hitier een telegram verzon den heeft, waarin hij verklaarde het welzijn van het Nederlandsche volk in diens handen te leggen en zijn bevelen af te wachten, terwijl hij ongeveer te zelfder tijd ten overstaan van rijks-, commissaris Seyss-Inquart schriftelijk Hitier heeft erkend (anerkannt) als fuehrer aller germanen. De eed van trouw aan Hitier. Dan legde Mussert, naar de dagvaar ding eveneens vermeldt, op of omstreeks 12 September 1941 te Berlijn den eed van trouw tot in den dood, aan Hitlei* af, terwijl hij daarna op of omstreeks 20 Juni 1942 te Utrecht een groot aan tal fnuctionarissen van de N.S.B. een eed van trouw aan hemzelf heeft afge nomen. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij in Nederland bij zijn werkzaam heden als leider van de N.S.B. opzet telijk ter bevordering van de verwezen lijking van zijn plan een bond van ger maansche volkeren onder leiding van Hitier, voor dezen propaganda heeft gevoerd. Mr. Zaayer staaft deze bewering met een groot aantal citaten uit ,,Volk en Vaderland", de brochure „De toekomst van Nederland" en uit redevoeringen, welke Mussert op bijeenkomsten en voor de radio heeft gehouden. Ook legt de dagvaarding Mussert ten laste, dat hij onder meer door opzette- 'ijk op of omstreeks 14 Februari 1941 j I macht van den Duitschen vijand be- I vond, volgens na te noemen plan een aanslag zou worden gepleegd met het i' oogmerk om den ^rondwettelijken re- geeringsvorm in het Koninkrijk der Ne derlanden te vernietigen, althans op on wettige wijze te veranderen, een schrif telijk plan heeft in gereedheid ge bracht en onder zich gehad voor de uitvoering van dit misdrijf, welk plan was bestemd om aan den Duitschen rijkscommissaris in Nederland, Seyss- Inquart, en aan het Duitsche staats hoofd, Adolf Hitler, te worden medege deeld en aan welk plan het volgende is ontleend: De wijze van regeeringsaanvaarding is eenvoudig en legaal. Door het vertrek van de Koningin naar het buitenland is, krachtens art. 46/3 der grondwet, de Raad van State drager van de ko ninklijke macht. De rijkscommissaris benoemt in dit college tot leden, diegenen, die mijn volle vertrouwen hebben er. hersteld daarna dit college in zijn grondwette lijke bevoegdheden. De Raad van State roept den Leider I der beweging uit tot regent, waarna door hem als Hoofd van den staat een /erantwoordelijke regeering wordt ge vormd. De daartoe noodige handelingen en staatsstukken worden door den rijks commissaris en mij voorbereid. (Als juiste tijdstip hiervoor werd Zaterdag 5 September 1942 aanbevolen). Tenslotte moet ik ook uiterlijk als Staatshoofd kunnen optreden en moge- lijkheid hebben om mijn staatssecreta- rie op te bouwen. Daarom verzoek ik den Fuehrer de als „fcïndvermogen" in beslag genomen koninklijke bezittingen ter beschikking te willen stellen van het nieuwe optredende staatshoofd. De dagvaarding besluit in het derde deel met te zeggen, dat Mussert te recht zal moeten staan ter zake dat hij tusschen Mei 1940 en Mei 1945 in hel door den vijand bezette gebied in Ne derland opzettelijk, terwijl Nederland met Duitschland in oorlog was, door zijn werkzaamheden als Leider van de N.S.B. actieve deelneming van Neder landsche zijde aan de Duitsche oorlog voering heeft bevorderd en bewerkstel ligd. NOORD W1JKERHOUT. KORTE GOLF BEGRIJPELIJK De broer van den „Fueh rer" Alois Hitler, heeft bij de autoriteiten een verzoek ingediend, zijn naam té mogen veranderen in Hil- ler. Hij zeidé: „De naam Hitier is soms erg lastig voor mij geweest den, heden en toekomst aan de hand van de katholieke beginselen kan wor den beslist. 2. Het is van het hoogste belang voor de verwezenlijking der katholieke staatkundige beginselen, dat de katho lieken zich gezamenlijk beraden om trent de belangrijke staatkundige en po litieke vragen. 3. De bepaling van het standpunt omtrent het electoraal optreden moet een oproep te rTchten tót""dën leden /efc,hi,edctl ,met, inachtneming van den der N.S.B., der W.A. en der Nederland-j felte!l)ken bestand, zooals deze moet Het „Centrum voor Staatkundige vorming" der R. K. Staats partij heeft een éénstemmig advies uitgebracht over het op treden der katholieken bij komende verkiezingen. Het advies, dat in tien. punten is opgesteld, wordt ter bespre king en bestudeering aan de plaatselijke centra voorgelegd. 1. De vraag of de katholieke Ne- - ding en program daartoe aanlei- derlanders zich electoraal zelfstandig ding geven en er naar te streven op zoo dienen te groepeeren, is een vraag, die j veel mogelijk punten, welke voor de alleen in het licht van de ontwikkeling geestelijke en materieele heropbouw der feiteliike omstandigheden van verle- van ons vaderland van belang zijn tot h„H„n .„„Oa. I gemeenschappelijk urgentie-pro- sche S.S., om zich aan te melden voor krijgsdienst in de .Waffen-S.S., en ver volgens door in een artikel, gepubli- seerd in het weekblad „Volk en Va derland" van 11 Juli 1941, de leden der N.S.B. op te roepen, om zich aan te melden voor het Nederlandsche legioen orden gezien in 't licht van de his torische ontwikkeling. 4. Voor de eerstkomende verkiezin gen is een gezamenlijk zelfstandig elec toraal optreden van de katholieke Ne derlanders vereischt, mede gezien het feit, dat de geheele politieke situatie (om met de Duitschers samen aan het j onoverzichtelijk is. Oostfront te strijden). 5; Een joodawg gezamenlijk electo- Door in Augustus 1941 te bevelen, raal optreden van katholiek Nederland dat alle mannelijke leden der N.S.B. «lscht verjonging en vernieuwing der van 18 tot 40 jaar tot de W.A. moesten i bestaande katholieke partij en een ern- stig streven ?;i deze partij naar een zoo MAAftSMANSTttq 25 EXPOSEERT de collectie parfums rouge lipstick refills soins de beauté Vastgestelde verkoopsprijzen toetreden (waarduor de W.A. weer zoo sterk zou worden, dat er vrijwilligers voor de Duitsche oorlogsvoering aan konden worden onttrokken) onder bij voeging: „Het is mijn bedoeling, dat binnen afzienbaren tijd drie volledige regimenten Nederlanders aan het Oost front zullen staan. De eerste Neder landsche divisie!". Mussert' trachtte den grond- wettigen regecrlngsvorm te ver nietigen. Het tweede deel van de dagvaarding zegt, dat Mussert terecht staat, ter za ke, dat hij in of omstreeks Juli 1942 te Utrecht, althans in Nederland, opzette lijk met het oogmerk om voor te be reiden of te bevorderen, dat, terwijl het Rijk in Europa zich in dc feitelijke partij groot mogelijke samenwerking met an dere politieke groepeeringen. 6. Voor de verjonging en vernieu wing is noodig, dat de politiek der par tij de gewijzigde omstandigheden tot het uiterste benut voor de doorvoering der katholieke staatkundige beginselen dat het apparaat der partij grondig wordt herzien. Qmtrent de actueele po litiek der partij wordt verwezen naar bet ontworpen staatkundig urgentie program. Wat de grondige herziening van het partij-apparaat betreft. geschiede ten spoedigste de aantrekking van nieuwe functionarissen, van wie mag worden verwacht, dat zij aan de doorvoering der actueele politiek kracht zullen bij zetten, 7. Voor de zoo groot mogelijke sa menwerking met andere politieke groe peeringen is wenschelijk reeds vóór de verkiezingen nauw contact met die groepeeringen te onderhouden, wier hou SPORT Voetbaluitslagen Sassenhelm. Forteholte ATevlingen B 11: Tey- lingen IIIKagia 11 7—1; V.V.S.B. 1— Teylingen I 3—5. Voetbaluitslagen Lisse. Lï>sse T—Hillegom 00; Warmunda T Lisse ITI 33; Lisse IVForeholte II 02; Lisse BKatwijk 40; Lisse A Teylinren A 07. Voetbaluitslagen Voorhout. R.K.S.V. Foreholte—Kagia 3—2; Fo reholte ATeylingen B 1t; Lisse IV Foreholte III 02. WARMOND. Voetbal. „Warmunda" heeft de competitie slecht ingezet. Van de zes winstpunten werd er slechts één in de wacht gesleept. De junioren verloren van Rijnsburg met 13. Het derde elftal is te hoog ingedeeld, hetgeen zich in den strijd tegen V.V.S.B. reeds wreekte. Er werd met 06 verloren. Het eerste elftal speelde een pittigen wedstrijd tegen Lisse III. De partijen waren aan elkaar gewaagd. De uitslag 33 geeft de verhouding goed weer Warmunda speelde met 2 lavallers. gram te geraken en dat te verwezenlij ken. Als symbool van werkelijke ver nieuwing en om beter tot uitdrukking te brengen het wezen van een katholie ke staatkundige groepeering, is het ge- wenscht, dat deze 'n aanderen naam aan neemt en zich b.v. noemt: Katholieke Nationale Partij. 9. Indien de inhoud van dit advies verwezenlijkt wordt, mag van de ka tholieke Nederlanders met volle recht verwacht worden, dat zij in het staat kundige uitsluitend de leiding van de vernieuwde katholieke staatkundige groepeering zullen volgen. 10. De kennis van de verdere ont wikkeling op politiek terrein, en spe ciaal de ervaringen opgedaan metde bovenbedoelde, samenwerking moeten worden benut voor de beslissing over de vraag, welke gedragslijn op electo raal gebied in de verdere toekomst moet worden gevolgd. OMGEVING ALPIIEN AAN DEN RIJN. Alphensche Bridgeclub. De uitsla gen voor de competitie klasse-indeeling zijn als volgt: Groep A: 1. A. Kuijfv. d. Linden 289 p., 2. KromhoutMeierik 287% p., 3. de heer en mevr. Hooijer 282 p., 4. Van Elk—Van Vliet 287p. Groep B: 1. HartingRozenstraten 304p.. 2. SmitVerwegen 297p., 3. KorverVan Zanten 292 p., 4. de heer en mevr. Schouten 291 p. Groep C: 1. v. d. BijlDe Haan 311 K P„ 2- Beest «—Straver 298% p., 3. Roon Hertoge— De Vries 281% p., 4. v. d. BoschBreu- kel 275p. HAZERSWOUDE. Burg. Stand. Geboren: Anna Ma ria d. van A. Bakker en E. H. Baak: Theodorus Johannes Maria z. van C. N. v. d. Zwaan en G. Louwers; Janna Ma ria d. van A. Verheul en C. N. Groen- heijde; Jacobus z. van G. J. van Soest en H. van Elswijk. Overleden: G. Vesseur 75 j. KATWIJK. Dammen. De uitslagen van de Katwijksche Damclub „K.D.C." over de 4de ronde van de 1ste bekerwedstrijd zijn als volgt: Groep I: A. A. Vooys- B. v. d. Kamp 20; J. HouwerJ. van Delft 20. Overige partijen uitgesteld. Groep II: C. ZandbergenA. v. Bee- len 20; J. S. SchoneveldW. Bott- cher 20. Overige partijen uitgesteld. WASSENAAR. Door S.,-S., v. d. S., W. en V. alhier werd aangifte gedaan van dief stal van hun rijwielen. Ten nadeele van A. v. G. te Acht N.-B., werd vanaf een auto 40 liter benzine en 15 liter olie gestolen. Door de politie alhier, werd aan gehouden een zekere 31-jarige S, uit Den Haag, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van 8 ruiten uit een 'eegstaande villa, alhier. NOORDEN. Tot leerkracht aan de St. Antonius- school, alhier, is benoemd de heer A. van Noord, uit Baarn. Pastoor Westerwoudt. Zondagmorgen om kwart voor zes is in de Mariastichting te Haarlem, waar heen hij voor kort ter verpleging was opgenomen, overleden de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, Kanun nik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem, pastoor der St. Victorkerk te Noordwijkerhout. Wat de parochianen van St. Victor de laatste dagen vreesden is geschied, hun pastoor is overleden. Sedert Januari 1936 is hij de man geweest ondanks zijn wankele gezondheid die met ontembare arbeidsvreugde het paro chieleven naar de hoogte stuwde zooals nog nimmer was gebeurd. Doch niet al leen voor St. Victor is pastoor Wes- terwoudts arbeid van beteekenis ge weest, maar voor het geheele bisdom. 2 Maart 1902 priester gewijd zag hij zich reeds 10 Maart d.a.v. benoemd tot kapelaan der St. Jozefparochie te Rot terdam. In 1904 werd de nog jonge priester benoemd tot leeraar aan het Seminarie Hageveld. In Februari 1906 werd hij door zijn kerkelijke overheid geroepen naar Warmond om daar het Kerkelijk Recht te doceeren. In 1915 werd hij aangesteld als secretaris van het bisdom en werd hij 'zoodoende de rechterhand van Mgr. Callier z.g. In 1922 werd de overleden priester be noemd tot plebaan der kathedrale kerk van Haarlem 'en werd hij verheven tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem. De uiterlijke voltooiing van Haarlems kathedraal bracht hij tot stand door den bouw van de twee to rens en de monumentale portiek. Zijn gezondheid dwong hem echter in 1936 aan den Bisschop het verzoek te rich ten hem van zijn functie als Plebaan van Haarlem te ontheffen. Na zijn be noeming tot pastoor van de St. Victor- parochie, alhier, werd zijn gezondheid iets beter en sloeg hij zelfs aan het bouwen. De kerk werd van de al lang ontbeerde toren voorzien,, een nieuwe kosterswoning werd gebouwd en de pastorie werd gemoderniseerd. En nu is dit van arbeidslust overbruischende leven voorgoed weggerukt. Dinsdag wordt het stoffelijk overschot naar Noordwijkerhout overgebracht. Vrijdag om half tien zijn de Landen en om tien uur de Pontificale Uitvaartmis, opge dragen door Mgr. Huibers. WOUBRUGGE. De commissaris der Koningin heeft goedkeuring verleend aan de door den burgemeester opgemaakte aanbe veling van leden van het kiescollege. Benoemd zijn: C. J. M. v. Schagen, F. P. A. Otte, P. J. v. d. Eng, J. W. Eist- geest, B. van Leeuwen, W. J. v. d. Post, P. H. Hoogenboom, Chr. C. v. d. Voorn en P. L. Zwetsloot, allen te Hoogmade (R.K.), C. Kempenaar, H. Angenent, J. van Rijn, Th. Westdijk, T. den Hertog, J. v. d. Nagel, allen te Woubrugge (C.H.), H. Burggraaf. E. Stigter en C. Verkade, allen te Wou brugge (A.R.), G. Kroes, B. Blom en P. Schraverus, allen te Woubrugge (Gemeentebelangen). Het ligt in de be doeling van den burgemeester zoo spoedig mogelijk tot de samenstelling van een tijdelifken gemeenteraad te ko men. Na droogmaking van de inundatie in den Polder Oudendk werd de moge lijkheid onder oogen gezien om de lan derijen te verkavelen. De bedoeling hiervan is om de thans uiteenliggende gronden van de verschillende eigena ren zooveel mogelijk bijeen te bren gen, waardoor een meer economisch beheer mogelijk wordt. De dienst van Landbouwherstel, de cultuurtechnische dienst en de dienst van de grondbelas ting, afdeeling ruilverkaveling, hadden eett voorloopig plan opgesteld, dat vol deed. Een moeilijkheid deed zich voor bij een verplaatsing van boerderijen, welke door de verkaveling noodzakelijk werd, zulks door materiaaJschaarschte In een gehouden vergadering van In gelanden en gebruikers der gronden werd van de zijde der grondgebruikers medegedeeld, dat het beter was met de verkaveling te wachten totdat de materialenpositie een herbouwen van de boerderijen mogelijk maakte. Dit voorstel vond algemeene instem ming. De cultuurtechnische dienst oor deelde het toen beter het geheele plan voorloopig te laten rusten. De burgemeester heeft bij de be vrijding van ons land aan H. M. Koningin, mede namens de gemeente, zijn vreugde geuit over de herkregen vrijheid en H.M. tevens een welkom toegeroepen bij haar aankomst in ons land. Dit medeleven werd door H.M. bijzonder op prijs gesteld en den bur gemeester werd verzocht den dank aan de ingezetenen over ie brengen. Byrnes, de Amerikaansche minis ter van buïtenlandsche zaken, heeft ver klaard, dat Nederland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Britsch-Indië uitgenoodigd zijn om deel te nemen aan de besprekingen van net comité van advies der vijf groote mo gendheden inzake het Verre Oosten. Op het vliegveld „Ypenburg" heeft de uitreiking plaats gehad van onder scheidingen aan 18 officieren en onder- ofncieren van de Nederlandsche lucht macht, die blijk gegeven hadden van L-jijz.onderen moed, tijdens den strijd in Europa. Z.K.H. Prins Bernhard heeft persoonlijk de decoraties uitgereikt. In besloten vergadering heeft het hof, dat de groote oorlogsmisdadigers zal berechten, de plannen uitgewerkt voor de komende zittingen. De regeling van het proces is thans zoo volledig, dat zelfs wanneer Hitier onverwacht op mocht duiken, zijn naam slechts be hoeft te worden toegevoegd aan de lijst van beklaagden; hij kan dan zon der verderen omslag in de beklaagden bank plaats nemen. Onze landgenooten in Indonesië, in West-Indië, in Curacao, onze zee lieden en andere Nederlanders, waar ter wereld zij zich bevinde"h, kunnen thans dagelijks de stem van het va derland hooren. Dank zij de in be- drijfstelling van de P.C.J.-zender ie Huizen zal deze dagelijks van 14.00 15.30 uur op de golflengte 19.71 meter in den aether zijn. Te New York vond de eerste op voering plaats van een nieuw stuk, vervaardigd naar den roman van Emile Zola, „Thercse Requin". De hoofdrol werd vervuld door de groote Ameri kaansche actrice Eva Lagalienne, die een Fransch-Canadeesche familie stamt. Bij de 'registratie door het ge meentelijk inlichtingenbureau van door de Duitschers gevorderde rijwielen is gebleken, dat in Amsterdam ruim 5300 rijwielen zijn in beslag genomen. Door bemiddeling van het commissariaat voor de Nederlandsche economische be langen in Duits'chland zal getracht wor den dit aan de Nederlanders ontvreem de .bezit terug te krijgen. 100 man van de Britsche militaire politie, geholpen door 300 Duitsche po litiemannen en Engelsche vechtwageos en tanks hebben een verrassenden over val gepleegd op Berlijns zwarte markt nabij de Brandenburger Tor in de Brit sche bezettingszone. Hierbij werden ruim 2.000 personen gearresteerd, on der wie ruim 100 Russische soldaten en officieren. Besloten is 50.000 kinderen in den leeftijd van 4 tot 14 jaar uit den Brit- schen sector van de Duitsche hoofdstad te verwijderen, aangezien er den ko menden winter te Berlijn onvermijdelijk veel ontberingen zullen zijn op het ge bied van voeding en verwarming. Bo vendien zijn de meeste scholen niet be schikbaar en is er groote kans op epi demieën. Op 84-jarigen leeftijd is plotseling overleden kardinaal Josef Macroy, pri maat van Ierland en aartsbisschop van Armagh. Hij is door Paus Pius XI in 1929 tot de waardigheid van kardinaal verheven. Dit jaar nog heeft hij zijn diamanten bisschopsjubileum gevierd. De mogelijkheden van 't goederen vervoer per trein zijn met ingang van 15 October opnieuw uitgebreid. Tal van stations zijn voor stukgoederen-vervoer geopend en evenals voor den oorlog zal het weer mogelijk zijn dagelijks goede ren voor vervoer naar bestemmingen in geheel Nederland aan te bieden. Winston Churchill heeft keelpijn en moet binnenshuis blijven. Men ver moedt, dat hij Dinsdag de Lagërhuiszit- ting niet zal bijwonen en evenmin die van Woensdag. Churchill's arts, lord Moran heeft hem bezocht. Er is be kend gemaakt, dat zich geen borstcom- plicaties voordoen. In een te New York gehouden ra diorede heeft de Amerikaansche minis ter van handel, Henry Wallace ver klaard: „In de volgende zes tot negen maanden verwacht ik een periode van inflatie, welke zal gevolgd worden door een periode van ernstige depressie. Ik verwacht, dat er in 1950 zes millioen werkloozen in de Ver. Staten zullen zijn. Snel en doeltreffend ingrijpen is noodig, teneinde aan de inflatie een halt toe te roepen. De productie van meer vredesartikelen zal het probleem op lossen. A Radio Moskou heeft critiek gele erd op de houding van de „reactio naire" Turksche pers ten opzichte van den uitslag der Londensche conferen tie en verklaarde, dat de huidige moei- l ij'kheden slechts van tijdelijken aard waren. Radio New-Delhi heeft een verkla ring van den gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, admiraal Thierry de Argentlieu. aangehaald, dat Indo- China een zelfde positie zou verkrijgen als Canada en Australië in het Brit sche gemeenebest innemen. Zijne Heiligheid de Paus heeft be noemd tot apostolisch delegaat voor Zuid-Afrika en titulair aartsbisschop van Adulis pater M. N. Lucas. Sinds 1941 provinciaal van de Nederlandsche pro vincie van het gezelschap van het Goddelijk Woord. Hirohito heeft, in overeenstemming meT MacAr'thur's order, het Japanschs keizerlijke algemeene hoofdkwartier ontbonden.

De Burcht | 1945 | | pagina 2