Psychologisch Laboratorium net R.K. Meisje de missie roept en bloedt Kappers-Vakonderwijs Vele priesters en religieuzen vermoord! en omgekomen bij transporten! Wij geven hieronder een overzicht van de nieuwste gegevens ons door het Diocesaan Missiebureau verstrekt betreffende de Katholieke Missie in Indië en andere werelddeelen. Het zijn slechts dorre cijfers en getallen, maar waarachter het offer zich voltrok en voltrekt van een leven gewijd aan God en Vaderland. Gelukkig het land dat zulke zonen en dochters gaf en geeft, roemrucht de gods dienst, die hen inspireerde en weer begeestert. Maar duizenden staan weer gereed om de open plaatsen in te nemen Missionarissen die vertrokken. Uit Portugal, Canada, Frankrijk, Ier land en Zwitserland zijn in de jaren 1941 en 1942 ruim 150 missionarissen naar missiegebieden van Afrika vertrok ken. Ierland, waar in de oorlogsjaren de missie-actie zeer levendig was, kon maandelijks gemiddels 18 missionarissen naar Afrika zenden. Van Januari tot April 1945 vertrok ken er uit Farankrijk meer dan 40 mis sionarissen van de Congregatie van den H. Geest naar Afrika. Na de bevrijding van België zijn er ook reeds een betrekkelijk groot aantal Belgische missionarissen naar de Con go vertrokken. Vrij! Op de Philippijnen^ (Luzon) werden door de Amerikanen uit twee internee- ringskampen met andere Nederlanders ook twee Nederlandsche bisschoppen bevrijd, Mgr. C. Jurgens van de Con gregatie van Scheut, bisschop van Ta- guegarao (Luzon) en Mgr. J". Vrakking van de Missionarissen van het H. Hart, bisschop van Surigao (Mindanao). Ver der een 50-tal Nederlandsche missiona rissen en een 20-tal missiezusters. Deze missionarissen behooren tot de Congre- gratie van de Missionarissen van het H. Hart (30). Mill-Hill (12), Scheut (7) en het Goddelijk Woord (1). De zusters zijn allen Franciscanessen van Veghel. Groot aantal slachtoffers. Verschillende missiegebieden werden in de oorlogsjaren door verlies aan per soneel zwaar getroffen: in den zomer van 1942 werden in de missie van Ne- derlandsch N.-Guinea (Missionarissen van het H. Hart) de Apostolische Vica ris Mgr. J. Aerts en 7 van zijn mis sionarissen door de Japanners ver moord. Op de Philippijnen stierven in 1942 1943 zes missionarissen van Mill-Hill een geweldadigen dood. Van de Floresmissie (Congregatie van het Goddelijk Woord) kwamen in Ja nuari 1942 bij een transport, ten gevolge van een Japansche duikbootaanval, 18 missionarissen om het leven. In 1944 verloor de Congegratie van het God delijk Woord in de missie van Nieuw- Guinea bij een transport een bisschop. (Mgr. F. Wolf), 25 missionarissen en 36 missiezusters. Geïnterneerden. Naar we uit een bericht van Juni 1944 met groote waarschijnlijkheid kon den opmaken, waren toen de Neder landsche missionarissen van de Flores missie (ruim 80) te Makassar (Celebes) geinterneerd. Het aantal missionarissen van de Congregatie van het Goddelijk Woord, in verschillende missiegebieden ge interneerd. bedroeg toen ongeveer 170. Bijna alle missionarissen van Borneo bevonden zich den laatsten tijd in een intefneeringskamp te Cebu (Philip pijnen). In 1943 waren in een Japansch inter- neeringskamp in China 350 missionaris sen (waaronder 7 bisschoppen) en 150 missiezusters. Door de bemoeiingen van den Apostolischen Delegaat van Peking, Mgr. Zanin, zouden deze mis sionarissen in 1944 een beperkte vrij heid gekregen hebben, doordat zij bij groepen te Peking in kloosters werden ondergebracht. Het waren missionaris sen van verschillende nationaliteit (Amerikaansche, Canadeesche, Neder landsche, Belgische). Daar verlies, hier winst. De Afrikaansche missie van Accra (Goudkust), van de Missionarissen van het Goddelijk Woord, werd in 1943 Apostolische Prefectuur. Hier hebben d€ missionarissen in den oorlog hun werk ongehinderd kunnen voortzetten. In September 1944 vertrokken 20 Ame rikaansche missionarissen van het God delijk Woord, bestemd voor Nieuw- Gtiinea, naar Australië. In de laatste 5 jaren vóór den oor log (19341939) vertrokken er uit Ne derland 1064 priestermissionarissen naar de missiën. In het jaar 193S1939 alleen reeds 3377. In de 4 andere jaren (19341938) was het gemiddelde aantal 172. Hier zijn alleen gerekend de mis sionarissen, die voor de eerste keer vertrokken. Naar schatting zullen thans meer dan 1000 missionarissen, die in de oorlogsjaren (19401944) priester gewijd ziln, gereed staan om naar de missiegebieden over de geheele wereld uit te trekken. In Nederland. Van de Nederlandsche provincie der Paters van den H. Geest bedraagt dit aantal wachtende missionarissen ruim 100. Hoe stond het in 1942 met de missie in Nederlandsch-Indlë? Bij de overweldiging van Oost-Indië, begin 1942, was de Missie in Neder- landsch Indië georganiseerd in niet minder dan 15 Apostolische vicariaten en prefecturen met 2931 missionarissen (570 priesters, 520 broeders en 1841 zus ters). Van deze bijna 3000 missionaris sen verwijderde de vijand alle Europea nen, 2705 in getal, uit Jiun zegenrijken werkkring (als we tenminste aanne men, dat ook de zusters uit de zieken huizen werden verwijderd, wat niet overal het*- geval is) en sloot ze op in concentratiekampen. J?eeds drie jaar lang is dus de Missie in Nederlandsch Indië practisch opge heven. De inlandsche missionaris toch (1 bisschop. 15 priesters, 46 broeders en 164 zusters) met een nog beperkte be wegingsvrijheid, kunnen niets aan het eigenlijke missiewerk doen. omdat hun aantal veel te gering is, om ook maar eenigszins te kunnen voorzien in de verzorging der 462.331 katholieke inlan ders en 62.572 catechumenen, die Oost- Indië begin 1942 minstens telde. Wat zullen we terugvinden? Wat is er na het allesvernielende oor logsgeweld en na een drie jaar lange Japansche onderdrukking nog overge bleven van de talrijke missie-kerken en kerkjes? Wat bleef er over van de 1701 missiescholen met haar 312 leer krachten? Wat is er geworden van de talrijke ziekenhuizen, klinieken, wees- 100.- PER MAAND VOOR STUDENTEN. Het ministerie van Financiën deelt mede,, dat alle ingeschrevenen aan een Nederlandsche universiteit of hooge- school, maandelijks over 100 gulden in contanten mogen beschikken ten laste van hun geblokkeerde of girale rekc- ning^De instelling, in wetlks boeken de ze geblokkeerde of girale rekening voor komt, moet vóór de uitbetaling de maand, waarvoor de bedoelde 100. bestemd zijn, op de collegekaart aan- teekenen. Desgewenscht, b.v. indien de student geen eigen rekening heeft, kan het bedrag worden afgeschreven van de rekening van zijn verzorger. Deblokkeering van 100.per week voor „zelfstandigen". In de „eerste uitvoeringsbeschikking deblokkeering 1945" heeft de minister \an Financiën het aantal van hen, die uit hoofde van een zelfstandig beroep wekelijks over 100.in contanten ten laste van hun geblokkeerde of hun gi rale rekening kunnen beschikken, aan zienlijk uitgebreid. Thans komen mede in aanmerking al diegenen, die zelf standig als hoofdberoep uitoefenen het beroep van: kunstschilder, beeldhou wer, toonkunstenaar, letterkundige, be lastingconsulent, economisch of be drijfseconomisch adviseur, raadgevend ingenieur, beëedigd taxateur, be- eedigd translateur, expert terzake van het assurantiewezen, repetitor, make laar en particulier verpleger. Hoe rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst moeten handelen. Rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, die een geldkaart hebben waarop minder dan 100.is ingele verd op één van de postkantoren der posterijen, kunnen van hun geblokkeerde girorekening een bedrag opnemen van ten hoogste 100.verminderd met het op de geldkaart ingeleverde bedrag. Hiertoe moeten de betrokkenen van 8 t.m. 13 October op vertoon van hun geldkaart ten postkantore een chèque- advies indienen tot het daarvoor In aan merking komende bedrag. Heeft men een geldkaart waarop niets is ingeleverd, dan kan men een bedrag van ten hoogste 100.van zijn giro rekening opnemen. In dit geval schrijve riien een chèque-advies uit voor ten hoogste 100.en biede dit, op ver toon van de geldkaart ten postkantore aan van 3 t.m. 6 October. De bedoelde chèque-adviezen worden door het centrale girokantoor zoo spoe dig mogelijk betaalbaar gesteld. In geen geval zende men rechtstreeks adviezen aan het girokantoor in. Hierdoor ont staat slechts vertraging. Men late te vens correspondentie over deze aange legenheid achterwege. Aanvulling tot 100.nieuw geld. Ook zij, die minder dan 100.op hun geldkaart, volmacht of quitantie hebben ingeleverd en die geen tegoed van vroegeren datum bij het door hen of door hun bedrijf gekozen inlever- kantoor hebben, zullen voor de uitbeta ling van contanten in nieuw geld aan vulling tot 100.kunnen krijgen. Het ministerie van Financiën deelt hierover mede, dat krachtens de tweede aanvul lingsbeschikking bij de beschikking de blokkeering de volgende bepalingen daartoe in acht moeten worden geno men: Allereerst moet de betrokkene zich in het tijdvak van 8 tot en met 13 Octo ber vervoegen bij de instelling, waar hij nog een tegoed van vroegeren da tum heeft. Deze instelling zal hem dan op vertoon hetzij van zijn geldkaart huizen van de Missie? Helaas de eens zooveel belovende Missie in Indië, dat 57 keer zoo groot is als het moeder land, moeten wij thans noemen een na genoeg geheel vernielde Missie, welke verkeert in uiterste noodï met bijbehoorende distributiestamkaart, hetzij van de volmacht, hetzij van de quitantie, voor militairen, een zoodanig bedrag in nieuw geld uitbetalen als noo- dig is om het op de geldkaart, vol macht of quitantie vermelde bedrag aan te vullen tot 100. De bedoelde instelling teekent dit aanvullingsbedrag aan op de geldkaart, volmacht of quitantie, welke in het be zit blijft van den aanvrager. Pas hier na late de betrokkene zich de tegen waarde van het op de geldkaart, vol macht of quintantie vermelde bedrag in nieuw geld door het kantoor van inle vering uitbetalen. De geldkaart, vol macht of quitantie vermelde bedrag in als ingeleverd vermeld bedrag is te rugbetaald. wordt daarbij door het be- taalkantoor ingenomen. Het is uiter aard verboden zich tweemaal het aan vullingsbedrag te laten uitbetalen, het geen als misdrijf zal worden beschouwd. ZOUT UIT TWENTE. De reparaties aan het Twente-Rijnka- naal hebben het mogelijk gemaakt, dat op geringe schaal de scheepvaart her vat kan worden. Bij de zoutindustrie te Hengelo zijn de eerste schepen reeds aangekomen om zout te Iaden voor het westen. MINISTER LOCFMANN VOOR DE RADIO. De minister van Overzeesche Gebieds- deelen, prof. dr. J. H. A. Logemann zal Vrijdagavond in het radio-kwartiertje ,,Op de brug" over den zender Herrij zend Nederland een uiteenzetting ge ven over den toestand in Indonesië. GEEN AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 9 en Woensdag 10 Octo ber geen audiëntie verleenen. NIEUW LICHT OP DE KRUISIGING VAN CHRISTUS? Er zijn twee Hebreeuwsche en Grieksche opshriften in steen gevonden op een knekel huis een vergaarplaats voor beenderen in een ouden open grafkelder op 1 km. ten Zui den van Jeruzalem. Men neemt aan, dat zij een nieuw licht werpen op de kruisiging van Christus. De opschriften dateeren van de eerste eeuw en betreffen jammerklachten van Joodsohe discipelen over het martelaarschap van Chris tus aan het kruis. De kelder werd gevonden bij graafwerk zaamheden voor de fundeerin gen van een huis langs den weg van Jeruzalem naar Bethle hem. GENERAAL PATTON VAN ZIJN TAAK ONTHEVEN. Naar officieel is medegedeeld, is generaal Patton Van het com mando van het derde leger ont heven. Hij zal het commando overnemen van het vijftiende leger, dat nog slechts op papier bestaat. Luit-generaal Truscott, de commandant van het vijf tiende leger zal Patton opvol gen als bevelhebber van het derde leger en het Oostelijke gedeelte van de Amerikaan sche bezettingszone. Zooals men weet werd gene raal Patton door generaal Eisen hower ter verantwoording ge roepen over het feit. dat hij al te zachtzinnig en te veel op z'n gemak de Nazi's in Beieren uit roeide. Inderdaad, handschoenen uit en aanpakken! ONTBIJTKOEK, BESCHUIT, BISCUITS EN GEBAK. Met de aflevering van ontbijt koek aan het publiek zal wel dra een begin worden gemaakt. Per 12 October zal de eerste koopbon worden aangewezen. Beschuit zal tegen het einde van October eveneens in dus- tributie gebracht worden op een specialen bon van 70 gram (dit is een nomale rol) per 4 weken voor alle leeftijdsgroepen. Naast den beschuitbon wordt gelijk tijdig een bon bekend gemaakt voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze biscuits is suiker be schikbaar gesteld, zoodat bis cuits, cream crackers en „zout jes" in normale verhouding kunnen worden disponibel ge steld. Het rantsoen zal 125 gr. bedragen. Ook dit rantsoen zal voor 4 weken gelden, en zal telkens 2 weken later gevolgd worden door een bon van 75 .gram voor kobkjes, gebak en dergelijke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze op den rijstbon voor kin deren beschikbaar gestelde kin derbiscuit, zal binnenkort ook in het Westen des lands op deze wijze verkrijgbaar zijn. OFFICIEELE PUBLICATIE. Distributie rijwielbanden. De directeur van het Rijksbureau voor rubber maakt aan grossiers en kleinhandelaren in rijwielbanden be kend, dat, in verband met de derde dis tributie van rijwielbanden door de dis tributiediensten aan daarvoor in aan merking komende verbruikers rijwiel banden-bonden zullen worden uitge reikt van 1 tot en met 20 October. In aansluiting hieraan zijn voor grossiers resp. kleinhandelaren data vastgesteld, binnen welke zij zij ontvangen bonnen moeten inleveren en wel als volgt: 1. Inlevering bonnen door verbrui kers bij kleinhandelaren uiterlijk tot en met 22 October. 2 Inlevering bonnen door kleinhan delaren bij grossiers uiterlijk tot en met 25 October. 3. Verzending van bonnen door gros siers rechtstreeks aan de bandenfabrie- binnen welke zij de ontvangen bonnen siers resp. kleinhandelaren wordt er met nadruk op gewezen, dat zij de op gegeven data strikt in acht dienen te nemen, aangezien anders het gevaar bestaat, dat de bonnen hun geldigheid zullen verliezen, waarvan de verbrui kers de dupe zouden worden. In ver band met een kleine wijziging in de distributie-methode is het noodzakelijk, dat de kleinhandelaren de bonnen zoo spoedig mogelijk naar mate zij bij hen worden ingeleverd, bij de grossiers in leveren en niet wachten tot den laat sten dag. De filmspeler Fred As- faire zal na het beëindigen van de film, die hij op het oogenblik met Bing Cros- bey maakt, het spelen voor de film opgeven en film producent worden. Astaire is 46 jaar en zijn genees- heeren hebben hem mee gedeeld, dat op dien leef tijd zijn hart niet meer ge schikt is voor het ver moeiende dansen voor de film. Astaire had in zijn films successievelijk als partners zijn zuster Adele. de latere lady Charles Ca vendish. Joan Crawford en Ginger Rogers. GEVRAAGD: Bloemisterij warme en koude kae- vergunning en open grond A en B, elk kwantum. Alle andere Tergunningen, 091 c.v. N. Bakker, Roeiofarendsveen, Tel. 48 LEIDEN (eerste psychologische instelling hier ter stede) tijd. adr.: RIJNSBURGERWEG 169, LEIDEN; tel. 22102 Dir.: Drs. L. HORNSTRA geeft voor volwassenen en voor kinderen van 4 jaar af: 1*29 psychotechnische en karakterologische ad viezen inzake school-, studie- en beroepskeus, paedagogische adviezen, en behandelt voor bedrijven: selectie van nieuw en van bestaand per soneel, promotie, overplaatsing en opleiding van personeel, alsmede organisatie en reorganisatie van personeelsafdelingen. DANSAVOND Zaterdag 6 Oct. Witteman - Hoogmade Mevr. SandersBouvy, Wilhelminapark 5. Oegst- geest, vraagt voor direct EEN FLINKE DIENSTBODE •boven de 25 jaar. v.gjg.v.. Hulp voor kinderen aan wezig. 077 GEVRAAGD 079 intern, met huiselijk ver keer. C. H. Compier, v. Zuylen v. Nijeveltstr. la Wassenaar. Tramhalte Den Deijl. Terstond gevraagd een flinke Bak kers bediende in- of extern. Fa. V. d. Meers Bakkerij, Zuid- buurtscheweg 70. Zoeter- woude. 130 RUILEN Heeren winter jas, groote maat, voor modern wan delwagentje. Vink. Zand- slootkade 27, Sassenheim. R.K. JONGEMAN biedt zich aan, 22 jaar, genegen brood- of melk- wijk te bedienen, -uitslui tend dorp. Br. onder no. 116 agent v. d. blad Zee straat 57, Noordwijker- hout. Verloren Zondag te Roe iofarendsveen een GUMMI REGENJAS van binnen geblokt. Te gen belooning terug be zorgen R. Paauw, Kan toorboekhandel Roeiof arendsveen. 118 Particulier vraagt KNECHT voor onderhoud auto, zeiljacht en dergelijke werkzaamheden. Goed loon. Br. met inl. vroege re werkzaamheden, leef tijd enz. onder no. 107 bur. van dit blad. R.K. DAGMEISJE gevraagd. Jac. Duinho ven, Heeren weg 75, War mond. Ill Er biedt zich aan DIENSTBODE voor den dag, leeftijd 22 jaar. Brieven onder lett. Z„ R. Paauw, Kantoor boekhandel. Roelofarends veen. 117 NET MEISJE gevraagd voor d. en n., in klein R.K. gezin Mevr. van Tetering, Boekenroo. de weg 24, Aerdenhout, tel. 26810, 119 Gastussenmeter kinderbox en kinderstoel gevr. Ruilen voor Haller petr.kachel. 3-pitsstel of genotmiddelen, Haagwee no. 52. 099a Half October worden de lessen aan de LEIDSCHE KAPPERSVAKSCHOOL hervat. 113 OPLEIDING voor G EZE L L E N DIP L OM A en VESTIGINGS DIPLOMA alsmede éénjarige N00DCURSUS voor OORLOGSSLACHTOFFERS voor deze diploma's. Lessen op Dinsdag- en Donderdagavond 18.3021 u. Vraagt prospectus en inlichtingen aan den admini strateur M. J. VAN DER MEER, Hooglandsohe Kerksteeg 1, Leiden. Tel. 21913.

De Burcht | 1945 | | pagina 3