Montgomery _L SWaaói! Doodstraf voor Genechten „Leiden Ontzet" - na 5 jaar oorlog - viert zich uit. Luisterrijke optocht Dinsdagavond. Toen Dinsdagavond in de binnenstad weer de ouderwet- sche 3-Octoberdrukte ging heerschen en tegen aoht uur de taptoe begon, voelden wij al len duidelijk, wat wij vijf lange jaren hadden gemist. Duidelijker nog realiseerden wij dit, toen wij in de stoet de heel jonge kinderen zagen, met hun flinke, maar onwen nige passen. Deze kinderen beneden de tien jaar maakten dit voor het eerst van hun le ven mee, bewust mee. En met groote dankbaarheid zagen wij naar Hollands jeugd, die in grooten getale en met geweldig enthousiasme, met fakkellicht en wapperende vlaggen optrok om dit feest van bevrijding in te zetten. Woensdag. De Woensdag begon met een beetje motregen, maar daar om niet minder enthousiasme. Van der Werff zag in den vroe gen ochtend al een groote me nigte om zich heen, die hem hartelijk toezong en triomfan telijk de nu legaal geworden bloemenhulde bracht. In het Waaggebouw was het uren lang een druk in en uitloopen van hen, die de jaarlijksche haring en wittebroodtractatie kwamen halen onder de vroo- lijke tonen van buiten opge stelde muziek. Op verschillen de punten van de stad deed Jan Klaassen vanuit de pop penkast de kinderen schateren en de groote menschen glim lachen. En om één uur vertrok de groote optocht, Leidens luisterrijkste evenement, onder een hemel, die wel dreigde, maar het voorloopig daarbij liet. Wij hadden van deze optocht al een en ander gehoord, maar wij moeten eerlijk bekennen, dat alle verwachtingen wer den overtroffen. Wanneer wij, gedrongen tusschen de men- schenmassa's, vreemdelingen achter of naast ons ontdekten, waren wij er trotsch op, dat Leiden d 11 presteerde. Wij kunnen het begrijpen, dat de menschen telkens weer naar andere plaatsen holden om opnieuw het sprookje te televen van den intocht van het verleden. Een extra vermelding ver dienen de mannen van de spoor, die zoo pakkend voor dén dag kwamen. Zij hebben op hun weg menig open doek je gekregen, en teredht. Grimeer en kapwerk werd verzorgd door de firma P. van der Pijl en Koos Benning te Leiden. De avond zag een groote me nigte op het Schuttersveld bij een tusschen de draaiende mo lens, de knallende hoofden van Jut en de vele aanlokkelijk aangekleede en verlichte ten ten, die alle druk bezocht werden ondanks de geld- schaarschte. In de groote zaal der Stadsgehoorzaal hield Wim Sonneveld's Cabaret een groot publiek aangenaam bezig, ter wijl de dag besloten werd met een grootsch vuurwerk. Leiden heeft het 3-October vieren niet verleerd. De koning van de 3-October- optocht viert ztin 25-jarig reeeeringsjubileum. Deze 50e 3- Octoberviering, eerste viering na de bevrijding, werd nog door een derde bij zonder feit gekenmerkt. De heer B. de Koning bestuurde die dag voor den 25e maal den optocht. Wij mochten een kort onder houd hebben met den vitalen grijsaard, die voor ons aller gevoel aan het beeld van den feesteliiken stoet onafscheide lijk is verbonden. „U maakt het niet te bont!", waarschuwde hij ons lachend. En dat zullen wij ook niet. Maar wij geven eere wien eere toekomt. Want, inderdaad, dit ver bui ten onze stad beroemde evene ment in elkaar zetten, moet besturen genoemd worden. Wie, die in de warm-koesterende stralen van het Octoberzonne- tie den bonten stoet gadeslaat, denk er aan, dat dit alles het resultaat is van drie maanden intense voorbereiding? Maar wanneer op den dag zelf de organisatie klopt als een bus en de stoet punctueel op tijd vertrekt, acht onze jubilaris zich genoeg beloond. Wij vroe gen de heer De Koning, of Leiden nog lang op hem mocht rekenen in deze. En wij waren e i g e n 1 ij k bang het te vra gen. Het mocht eens neen zijn! Heelemaal neen was het niet en heelemaal j a was het ook niet. Het is te begrijpen. De oor log heeft ook hem niet ge spaard. Maar, als een goed vorst, droeg hij zorg voor een voor zijn taak berekend op volger. Daarom mogen wij de zaak niet al te somber zien, maar de heer De Koning zal het ons toch niet kwalijk ne men, dat wij den wensch uit spreken hem nog lang den 3- Octoberoptocht te zien regee- reri. Ook al mocht deze regee- ring wat dictatoriaal zijn, naar zijn eigen beweren. Het was tenslotte Leidens belang. Mij nheer De Koning, nog vele jaren! Beleg en ontzet van Leiden. Dinsdagmiddag 2 October werd in het kader van de 3- Octoberviering de tentoonstel ling „Beleg en Ontzet van Lei den" in de Lakenhal geopend door den loco-burgemeester, den heer M. G. Verweij In zijn openingswoord wees de heer Verweij er op, dat de strijd van onze voorvaderen de eeuwige strijd was voor men- schelijkheid, vrijheid en recht, die ook wij in de afgeloopen vijf jaar hebben gestreden. Daarom voelen wij ons heden meer dan ooit aan hen ver want. Met trots gewagen wij, dat de offers en het voorbeeld van 1574 niet tevergeefs zijn geweest. De heer D. F. Lunsingh Scheurleer, waarnemend direc teur van de Lakenhal, gaf een samenvatting van de voor naamste feiten uit den tijd van het beleg, waarna een rond gang werd gemaakt langs het geëxposeerde. De tien musea, die in de maand October ter viering van de bevrijding een tentoonstelling organiseeren, zijn in de officieele 3-October- gids opgenomen en openen hun poorten op 4 October. C. Th. R. GESCHENK VAN DE KONINGIN. - De H.A.R.K. te Middelburg ontving vijf auto's met meube len uit het paleis Het Loo, wel ke door H.M. de Koningin ter -beschikking van de bevolking van Walcheren zijn gesteld. Dit vorstelijk bewijs van medele ven met het leed van Walche ren wordt door de bevolking van het eiland zeer op prijs ge steld. Ook Amor naar Lissabon Het blad k.Libre Belgi- que" heeft de veronder stelling geopperd, dat de reis van prins Karei en minister Van Acker naar Lissabon verband zou hou den met onderhandelingen over een huwelijk tusschen den Prins regent en de hertogin van Kent. Mari na. de weduwe van den hertog van Kent, den broeder van koning Geor ges, die in den oorlog bij een vliegtuigongeval om het leven kwam. In den loop van deze week zijn de hotels, café's en restaurants weer be voorraad met gedistilleerde dranken, waarvan de afle vering aan het publiek op 6 October a.s. zal begin nen. De bevoorrading is geschied met een rantsoen van twee maanden op ba sis van 40 van het totale gebruik in 1939. derhalve in een nog sterk beperkten omvang. Het zal dus van 6 Octo ber af mogelijk zijn in café's, of restaurants een borrel te verkrijgen. Er zijn nieuwe prijzen vastge steld waaraan streng de hand zal worden gehouden. In ieder bedrijf moeten prijslijsten aanwezig zijn, welke het publiek moet kunnen raadplegen. over Duitschland Montgomery heeft te Londen een. wat hij zelf noemde, „som ber beeld" opgehangen van het leven in Duitschland, hij zeide: „Het is mijn plan niet de Duit- schers te vertroetelen verre van dat. Zij brachten zelf deze ramp over zich en zij moeten de consequenties daarvan zelf onder ©ogen zien. Aan den ande ren kant ben ik niet bereid toe te laten dat ziekte en honger zich wijd over Europa zullen verbreiden wat onvermijde lijk zal gebeuren wanneer wij toelaten dat honderden en dui zenden Duitschers sterven". Montgomery legde den nadruk op de moeilijkheden van de voedseldistributie en de schraal heid van den oogst en zeide: „Er is werkelijk maar één op lossing en dat is het importee ren van voedsel in Duitschland. Ik wil het duidelijk maken, dat wij geen voedsel zullen impor teeren dat over de geheele we reld schaarsch is. Er zal graan worden geïmporteerd tot 1 'A milli-oen ton of zelfs meer, wan neer daarvoor scheepsruimte kan worden vrijgemaakt". „E«n somber beeld" Epidemieën. Montgomery wees op het toe nemen van epidemieën in Duitschland: Longontsteking, influenza en tuberculose grij pen steeds heviger om zich heen. Een redelijk behoorlijke voeding is daarom, en ook voor de mijnwerkers in het Roerge bied, noodzakelijk. Hij wees op de noodzaak van een behoor lijk^ kolenproductie, die de spil is waarom het economische ïeven in West-Duitschland draait, en die slechts met be hoorlijk gevoede mijnwerkers gaande kan worden gehouden. Gedegenereerde jeugd, Montgoumery wees ook op het toenemen van de misdadig heid in Duitschland als gevolg van de werkloosheid, en op de wraaknemingen op Duitschers door voormalige buitenlandsche gedwongen werkkrachten. De Duitsche politie wordt daarom uitgebreid met op Engelsche wijze opgeleide ambtenaren. Ook met de Duitsche jeugd is het treurig gesteld: „Dé gemid delde Duitsche jongen of Duitsch meisje kan niet meer logisch denken. Zij kunnen nog slechts steekwoorden en leuzen herhalen zonder eenig idee wat deze werkelijk beteekenen. Hun kennisniveau is „onbe grensd laag". Het gaat hen te langzaam. Volgens Montgomery klaag, den de Duitschers er zelf over, dat de de-nazificatie zoo lang zaam geschiedt. Dit moet eehter methodisch gebeuren en de En- gelschen zullen de zuivering van het Duitsche regeeringsap. paraat voortzetten, niet alleen van nazi's, maar ook van „half- DegevaarlijkstederN.S.B.'ers Na Max Blokzijl en de Blocq van Scheltinga, is thans Van Genechten aan de beurt om te beweren dat hij steeds Neder- land's belangen had voorge staan. Hij werd beschuldigd o.m. van collaboratie met den vijand. Verdachte ontkent. De president vroeg verdachte of hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan het ten laste gelegde, hetgeen verdach te ontkende. De president ging daarop over tot het getuigen verhoor. Uit getuigenverklaringen bleek wel, dat Van Genechten zeer fel gekant was tegen e'en ieder, die tegen de N.S.B. was en niet schroomde iederen tegenstander van het nationaal-socialisme te laten vervolgen, desnoods door de Sicherheits-Polizei. De president besprak vervol gens punt voor punt de dag vaarding met verdachte. In deze discussie gaf verdach te toe. dat hij propaganda had gemaakt voor het nationaal- socialisme, echter voor het Ne- cleriaifdsche nationaal-socialis me, en niet voor het Duitsche nationaal-socialisme, waartus. schen verdachte 'n subtiel ver schil meende te kunnen aan- toonen. Mr. Zaayer eischt den doodstraf. Het woord was vervolgens aan Mr. Zaayer voor het hou den van zijn requisitoir. Punt voor punt ging de pro cureur-fiscaal de dagvaarding na, zich daarbij soms heftig wendende tot verdachte. Lang stond Mr. Zaayer stil bij het feit, dat Van Genechten na de sluiting van de universiteit van Leiden in een interview deze universiteit een „horzelnest" had genoemd. Mr. Zaayer noemde Leiden een bolwerk van onze vrijheid en begreep daarom, dat Van Genechten zoo fel was opgetreden. Mr. Zaayer zeide. dat Van Genech ten een zeer helder verstand had voor zoover zijn politieke gezindheid dit niet benevelde. Hii paarde grooten ijver aan werkkracht. Een man, die over lijken gaat om zijn doel te be reiken, aldus typeerde Mr. Zaayer den verdachte, een man, die hoog uitstak boven het ra paille, dat de N.S.B. voort bracht en daarom aldus de procureur-fiscaal was deze man zoo gevaarlijk. Toen het Nederlandsche volk een strijd op leven en dood voerde tegen Duitschland, koos verd. de zij de van den vijand. Plij was de gevaarlijkste man die in den eersten tiid der bezetting op stond om in dienst van de vijan den van het Nederlandsche volk de dressuur van dit volk op zich te nemen. Op grond hiervan eisoh ik, aldus Mr. Zaayer, de doodstraf, gepaard gaande aan levenslange ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht. Voorts ver zocht Mr. Zaayer het Hof ver dachte niet het recht van cas satie te verleenen. De president verleende hierna het woord aan Mr. J. P. A. van der Oever, den verdediger, die op juridische gronden de vraag of verdachte op deze dagvaar ding veroordeeld kan worden, besproken wilde zien. Hij was ook van oordeel dat de tenlas telegging te vaag was gesteld. Op grond 'hiervan verzocht de verdediging het Hof de dag vaarding nietig te Verklaren. Bovendien heeft aldus Mr. van der Oever verdachte geen leiding gegeven aan het Nederlandsche volk. Van Genechten derdemgt zich. Het woord was ten slotte aan den verdachte. „Wanneer men mijn ambtsbezigheden beziet," aldus Mr. van Genechten, „en de wijze, waarop ik deze heb vervuld, zal men zien, dat ik weinig nuttigs voor de Duit schers heb gedaan". ,.De wijze van optreden van de Duitschers tegenover de Joden heeft altijd mijn scherpe af-' keuring gehad", aldus Van Ge nechten. Deze opmerking van verdachte lokte een gejoel op de publieke trilbune uit, waar_ dan de president, luid hame- rend, een einde maakte. Van Genechten. die af en toe zicht baar bewogen was. zeide: „de krachten, die van invloed wa ren, zijn sterker geweest dan ik en hebben mij vernietigd. Ik heb gevochten tegen verduit- sching, tegen het ontketenen van een 'burgeroorlog en tegen het idienstnemen van Neder- landers bij de S.S. of de land wacht. Verslagen in alle opzich ten leg ik mijn lot. de gevange nis of den kogel, geheel in uw handen'. De president bepaalde de uit spraak van het Hof op 17 Octo ber a.s. OP KORTE GOLF nazi's", die wel geen lid waren van de partij, maar die. toen alles goed ging. de partij ge steund hebben. En verder: „Tot dusver is het Duitsche volk apathisch en het toont weinig verlangen zich bezig te houden inet politiek op een oogenbli'k waarop zijn aandacht slechts wordt in beslag genomen door den strjid om het bestaan". Naar wij vernemen, heeft het col- lege van Rijksbeinidelaars beslist, dat in alle zuivelfabrieken en melkinrich tingen het minimumloon, zooals dit in 1942 was vastgesteld» niet 6.zal worden verhoogd. Het bezoek van generaal De Gaulle aan Brussel is thans definitief vastgesteld op 10 Oct. a.s. T- Voor het eerst in vijf jaar zal de Nobel-priis voor den vrede dit jaar weer worden uitgereikt. Een commissie voor de toekenning is gevormd. Voor- zitter is Carl Habro, voorzitter van de Noorsche Saorting. De telling van de bevolking in het groot-hertogdom Luxemburg wijst een vermindering van de bevolking aan. Derhalve zal het aantal volksvertegen woordigers slechts 51 in plaats van 54 bedragen. Ter bestudeering van het Europee- sche brandstoffenprobleem is de Ameri- kaansche minister Ickes in Parijs aan gekomen. Op 15 November zal het Ameri- kaansche censuurbureau zijn werkzaam heden beëindigen. Volgens den diplomatieken corres pondent van Reuter wordt aangenomen, dat de berichten, volgens welke koning Peter een bezoek heeft gebracht aan Jcego-Slavische troepen in Duitsch land, juist zijn. Het is waar, dat de meerderheid der Joego-Slaven in kwes tie hebben gevochten onder leiding van generaal Mihalowitsch en niet onder lei^ ding van maarschalk Tito. De eerste conferentie van provin ciale vertegenwoordigers in Oostenrijk is het eens geworden over een reeks maatregelen van belang voor den we deropbouw van het economisch leven in Oostenrijk. De conferentie verlangt algemeene verkiezingen op 25 Novem ber a.s. De deportatie van Oostenrijk- sche burgers van Sloveensche nationali teit dient volgens de conferentie als oorlogsmisdaad te worden beschouwd. Te Berlijn is een nieuw dagblad uitgekomen, ,,Der Tagesspiegel", dat onder toezicht der Amerikanen staat. Dit blad is reeds het negende in Ber lijn. Zes er van staan onder toezicht van de Russen, het zevende wordt door het Britsclie militaire bestuur en het achtste onder Amerikaansche leiding uitgegeven. De plaatselijke autoriteiten te Bombay hebben bepaald, dat zich tus schen 10 uur 's avonds en zes uur des morgens niemand op straat mag bevin den. Dit verbod geldt voor de z.g. ba- zaarwijk, waar relletjes hebben plaats gevonden. Voorts heeft de overheid be paald, dat optochten van Hindoes en van Mohammedanen in het betreffende gebied een voorgeschreven route moe ten volgen. De staking van de slagers in Mon treal als protest tegen de herinvoering van de vleeschdistributie in Canada, is vandaag geëindigd. Kort nadat hij zijn eed als minister van oorlog afgelegd had, heeft Patter son, de opvolger van Stimson, gisteren op een persconferentie verklaard, dal op 1 Juli 1946 het Amerikaansche le ger tot 1.630.000 man teruggebracht zal zijn. Burgemeester la Guardia heeft on langs een delegatie van op den voor grond tredende buitenlandsche oorlogs helden van Engeland, Australië, Noor wegen, Denemarken en Nederland ont vangen. Nederland was vertegenwoor digd door milicien Burton Sanders van Kcw Gardens Long Island, die aan den oorlog deelgenomen heeft als telegra fist in de brigade „Prinses Irene". Admiraal Sir Andrew Cunning ham heeft gisteren uit de handen van generaal De Gaulle de hoogste Fran- sche onderscheiding, de „Grand Cor don du Legioen d'honneur". ontvangen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2