r Qeett expeditie-leger HOOeSTRATEN s HANDELSSCHOOL LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. MEUBELEN I MULLER EN GIJZENIJ UW OUDE SCHEERMESJES BEKENDMAKING! NU is het tijd, om DANSLES te nemen! Dansschool Anion de Groot MIDDENSTANDSOPLEIDING MEISJES GEVRAAGD Alphen-Leiden DELVERS GEEN EXPORT VAN BOTER. In sommige kringen heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de export van boter uit ons Jand is hervat. De moeilijke bo- terpositie in aanmerking geno men. kan daarvan echter geen sprake zijn. De geruchten mis sen dan ook eiken grond. Slechts klein deel der oorlogs vrijwilligers opgeroepen Eén regiment naar Japan. Eén divisie naar Duitschland Vooral de oorlogsvrijwilligers zullen met spanning hebben gewacht bij de radio om te hooren wat de Minister van Oorlog, Z.Exc. Mr. J. Meynen vanaf „de brug" zou mededeelen over den opbouw van het Nederlandsche leger. De overrompelend snelle overgave van Japan onder de ont zaglijke invloed van de atoombom, hebben in de zeven weken, die er voorbijgingen sinds de Minister over hetzelfde onder werp sprak, alle bestaande plannen radicaal veranderd. „Wij leven snel", aldus de Minister, maar Z.Exc. gaf te ken nen, dat het tempo van handelen en plannen-hervorm en aan dit snelle leven wordt aangepast, hoe hoog de eischen ook zijn. Wij leven snel in dezen tijd en dienen ons dus ook snel aan te passen aan nieuwe verhou dingen. Het gevolg was. dat in de afgeloopen zeven weken het legeropbouwpplan, hetwelk ge baseerd was op de vlugst mo gelijke voorziening in oorlogs tijd radicaal moest worden ge wijzigd. In de allereerste plaats kwam deze eisch tot uiting in de nood zaak terstond troepen ter be1 schikking te stellen voor de bezetting van Nederlandsch In. dië, teneinde de handhaving van orde en rust aldaar zoo spoedig mogelijk te kunnen overnemen van de geallieerde eenheden, aan welke de Japan- sohe troepen ter plaatse zich zullen overgeven. De gezagsbataljons voor In die, wier opleiding in Australië zou plaats vinden, konden hier voor niet meer dienen, immers eenerzij ds verklaarde Austra lië zich niet langer bereid Voor deze opleiding zorg te dragen, anderzijds zou deze opleiding te veel tijd in beslag nemen om in de directe behoefte aan bezettingstroepen te kunnen voorzien? Dientengevolge be sloot de regeering de lichte in fanterie bataljons, welke oor spronkelijk bestemd waren voor bezettingstaken in Duitschland en welke ten deele reeds maan den lang in Duitschland bij En- gelsche en Amerikaans-he le gers waren ingedeeld, ten deele zich voor dit doel nog in trai ning bevonden, terstond ter be schikking te stellen van den admiraal Helfrich. welke als bevelhebber strijdkrachten Oost het opperbevel voert over alle in Nederlandsch Indië aan wezige strijdkrachten van ons koninkrijk. Engelsche regeering verleent alle medewerking. Terstond werd de medewer king der Engelsche regeering gevraagd en zonder aarzeling verkregen, niet alleen voor de uitrusting dezer bataljons met tropische uitrustingsstukken maar ook voor de zoo vlug mo gelijke verscheping dezer een heden. In totaal zullen in de loop der volgende vijf maanden 27 bataljons naar Nederlandsch Indië worden verscheept. Teleurstelling voor de oorlogsvrijwilligers. Ik realiseer mij ten volle, dat vele oorlogsvrijwilligers, welke zich reeds lang voor uit zending naar Nederlandsch In dië haddan opgegeven, teleur gesteld zullen zijn, wanneer zij vernemen, dat de gezagsbatal jons niet meer zullen worden gevormd, doch dat andere reeds vroeger en eigenlijk voor ande re doeleinden gevormde batal jons hun plaats zullen innemen. Getrainden gaan voor. Het persoonlijk belang moet opgeofferd worden aan het ge meenschapsbelang en kon de regeering niets anders doen dan zij deed, namelijk reeds ge trainde eenheden wegzenden en nog in training zijnde eenhe den zoo vlug mogelijk africh ten, teneinde de allerbelang rijkste taak, die hier te vervul len is, met daadkracht en ener gie aan te vatten. Gelukkig behoeft de teleurstelling ook weer niet al te groot te zijn, immers ter completeering de zer troepenmacht zijn nog on geveer 15.000 oorlogsvrijwilli gers noodig, welke door mij al lereerst zullen worden geselec teerd uit degenen, die op dienst neming in het Oosten hun keus bepaalden. Ik heb met oprechte vreugde kunnen constateeren. dat de manschappen per bataljons, die voor deze overzeesche taak wer den aangewezen, geen moment hebben geaarzeld hun, opdracht te volbrengen, alhoewel ook zij als oorlogsvrijwilliger voor een grot deel er in beginsel den voorkeur aan hadden gegeven een opdracht in Europa te krijgen. De eerste vier bataljons le en 3e regiment stoottroepen, 13e regiment infanterie en II, 14e bataljon infanterie zijn reeds gedeeltelijk vertrokken en zullen de eer genieten als eerste troepen der koninklijke landmacht in Nederlandsch Indië voet aan wal te zetten. Verschillende dezer eenheden heb ik in de laatste weken voor hun vertrek naar Indië geïn specteerd en ik kan met vol doening betuigen, dat de stem ming perfect was en dat de offi cieren, onderofficieren en man schappen zich volledig bewust waren van het groote belang der hun opgedragen taak. Ik weet. dat vele officieren en onderofficieren dezer batal jons den wensch in het hart gen om later na hui terugkeer een plaats in te mogen nemen in het beroepskader onzer ko- ninlijke landmacht. Zekerheid voor het achter blijvende gezin. Het is vanzelfsprekend de allereerste eisch. dat een sol daat, die naar Indië vertrekt de zekerheid heeft, dat zijn ge zin in onbezorgde omstandig heid achterblijft en ik kan u verzekeren, dat met alle energie zal worden gearbeid om aan dezen eisch te voldoen. Ik heb daarom een cirulaire doen sa menstellen. welke door iederen bataljons-commandant aan zijn manschappen kan worden uit gereikt en waaruit precies te lezen is, op welke betaling de man recht heeft, de hulp. die zijn vrouw in verschillende nauwkeurig omschreven om standigheden van burgemees ters kan inroepen en de pen sioenregeling voor hem en ziin gezin, mocht hem onverhoopt ies overkomen. Onze taak in Europa. Plicht ten opzichte van onze geallieerden. Nederland, dat gedurende de afgeloopen vijf jaren slechts in beperkten omvang kon deelne men aan den strijd in Oost en West acht het zich een plicht de bezettingstaken, welke op Eisenhower naar Nederland Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van generaal Eisenhower, met de leden van zijn otficiecl gevolg, op Zaterdag 6 October a.s. een bezoek aan ons land te brengen. Hij zal met ziin gevolg door H.M. de Koningin worden ontvan gen. Het ligt in de bedoeling, dat niet alleen de residentie doch ook de hoofdstad zal worden bezocht. Nadere bijzonderheden worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. de schouders der geallieerde mogendheden blijven rusten, mede te helpen dragen. Wij kunnen naar eer en geweten er niet mee volstaan ook deze na-oorlog-last geheel over te laten aan de groote mogend heden, welke tot dusverre bij na het volle pond dezer oor logvoering hebben opgebracht. Nu wij, zij het voor de na-oor- logsche periode een bijdrage aan de overwinning kunnen leveren, wenschen wij dit met al onze krachten te doen. Dit is een internationale plicht en in overeenstemming met onze eer. Ook nationaal eigenbelang. Het is ook welbegrepen na tionaal eigenbelang. Immers wanneer ons volk een eigen bezettingszone in Duitschland ambieert en bezig is zich een meening te vormen over het annexatieprobleem, dient het de middelen te krijgen om zijn wenschen waar te maken. Voor deze bezettingstaken nu zijn twee divisies noodig, die ter aflossing van elkaar voor deze taak dienen te wor den gevormd. Immers de re geering wil de reserve-officie ren en onderofficieren, welke zij voor dit doel onder de wa penen roept niet langer aan hun werk onttrekken, dan strikt noodig is. Maar hoeveel reserve-officie ren worden er dan in feite in militairen dienst opgeroepen, zult ge vragen? Ik moge beginnen met te vermelden, dat in de jaren 1939 en 1940 de koninklijke land macht in totaal ongeveer 10.000 reserve-officieren telde. Deze officieren kwamen regelmatig ieder jaar voor een cursus of voor practischen dienst onder de wapenen, teneinde hun mi litair-technische kennis bij te houden. Aangezien ons Nederland sche volk terecht in de toe komst over een sterk en dus goed geoefend legerapparaat wenscht te beschikken, van zelfsprekend aangepast aan de draagkracht onzer bevolking, ligt het voor de hand, dat de militair-technische kennis der reserve-officieren, in zoo groot mogelijken omvang dient te worden behouden. Dit kan echter alleen geschieden wan neer deze reserve-officieren binnen den kortst mogelijken tijd in aanvullende cursussen op de hoogte worden gebracht van de nieuwe legertechniek. Uitstekende soldaten- Bij mijn bezoek aan Enge land van enkele weken gele ien vernam ik uit den mond van Engelsche opperofficieren, die o.a. in Brentwood en Glas gow met de opleiding belast waren, dat de Hollander wat spirit en enthousiasme betreft, tot het beste sóldatenmate- riaal behoorden, wat zij had den geïnstrueerd. De officieren en onderoffi cieren, die voor de encadree- ring noodig zijn, zullen ten dee le worden genomen uit de nu in Engeland in opleiding zijn- den, zoodat velen hunner toch nog hun ideaal verwezenlijkt zullen zien om in Nederlandsch Indië ons gezag te helpen her stellen. Bovendien zal ons ko ninkrijk als geallieerde mo gendheid met een regiment deelnemen aan de bezettings- taak van JaDan. Als deze on- dracht aan de koninkliike land macht ten deel valt. zullen ook voor dit doel oorlogsvrijwilli gers en officieren worden ge selecteerd. De mogelijkheid bestaat echter ook. dat het korps mariniers deze taak te vervullen krijgt. Ik heb u hiermede zonder er doekjes om te winden en op grond van de feiten en de overwegingen, die hebben ge golden, medegedeeld hoe de ontwikkeling der laatste we ken de beslissingen, die in ver band met de legervorming wa ren genomen, hebben beïn vloed. Ik moge hieraan nog toevoe gen op verzoek van mijn ambt genoot van Marine, dat de op roeping van oorlogsvrijwilli gers door het korps mariniers en de marine vrijwel is afge loopen. Ook voor de lucht strijdkrachten zullen nog slechts zeer weinigen kunnen worden ingedeeld, zoodat ook voor deze groepen geldt, dat zjj die nog geplaatst kunnen worden hierover spoedig zul len worden ingelicht. VERBETERING. In de derde kolom van de derde pa gina van „De Burcht" van Vrijdag 28 Sept. staat in de alinea, beginnend met: „In het tijdvak van 8 tot 13 October, dat op de geldkaart A ol B 1000. (duizend gulden) wordt uitbetaald. Men zal hebben begrepen, dat dit 100. (honderd gulden) moet zijn. Repareeren Moderniseéren Driftstr. 44b - Dilienhurgstr. 7a worden als nieuw geslepen wanneer U ze droog en roestvrij bewaart. 10 stuks voor 60 cent in het „WIENERHAUS", BREESTRAAJ 32, LEIDEN Postzendingen boven 50 stuks portovrij retour. 4244 De ondernemers van de Bootdiensten AlphenLei den maken bekend, dat zij vanaf 1 October 1945 een" dagelijksche passagiersdienst gaan onderhou den van NoordwijkLeiden. Vertrek Noordwijk Schie Voorhout Seminarium W armonderhek Leiden aankomst Vertrek Leiden Maresingel W armonderhek Voorhout Seminarium Noordwijk aankomst 's Zondags geen dienst. Alleen 3 October 1 dienst extra: Vertrek Noordwijk n.m. 18.30 uur Vertrek Leiden n.m. 24.00 De Ondernemers: N.V. VAN DIEMEN SLINGERLAND, Zoeterwoude Tel. Leiden 21623. 4274 7.30 11.00 15.00 uur 7.50 11,20 15.20 8.20 12.10 16.10 8.30 12.20 16.20 9.00 13.00 17.00 9.15 13.15 17.15 9.40 13.40 17.40 10.20 14.20 18.20 4259 Inschrijving voor club- en privé dans lessen dagelijks. Speciaal xelfgevormde clubjes voor katholieken- PLANTAGE 2 TELEFOON 26820 Begin October aanvang van de nieuwe cursus Middenstand Handelskennis. Examen April 1946. TYPEN, STENOGRAFIE, TALEN, BOEKHOUDEN EN MIDDENSTANDSOPLEIDING 4242 PLANTSOEN 1 - TELEF. 25754 - LEIDEN voor het inpakken van zeep en parfumerieën. Goed loon en 's Zaterdags vrij. - 4265 Tevens flinke werkster gevraagd. Aanmelden tussen 9 en 12 uur bij: N.V. Zeep-, Eau de Cologne-, en Parfuiherieën- fabriek v/h SANDERS Co., Levendaal 3040, Leiden. Gevraagd een 4257 R.K. DIENSTBODE voor dag of dag en nacht E. A. Pennings Bakkerij, Rijndijk A 102, Hazers- wotide. De Passagiersdienst vaart 3 October een extra dienst als volgt: Vertrek Alphen 7, 10, 1, 5 6.30 uur. Vertrek Lei den 7. 10, 2. 5, 12 uur 's nachts. 4272 De Ondernemers. gevraagd, firma De Ruij- ter en Zoon. Melden Hee- renweg 196. Noordwijker- hout. 4238 Terstond gevraagd we gens huwelijk een nette R.K. DIENSTBODE bij G. v. Ruiten, Noord kade 12, Roelofarends- veen. 4256 Voor direct gevraagd een MEISJE voor dag of d. en n. bij H. Rotteveel, Pastoor v. d. Plaatstraat 79, Rijpwete- ring. 4258 NETTE MEISJES kunnen geplaatst worden op ons atelier. Aanmel den bij N.V. Leidsche Breifabriek v./h. P. en J van Poot en Co., Lam mermarkt 46.4277 Adverteert in dit blad Zoeterwoudscheweg 3. LEIDEN vraagt voor zoo spoedig mogelijke indiensttreding: Spinsters, twilnsters, has- 1239 pelaarsteri en leerlingen GUNSTIGE ARBEIDS- EN L00NV00RWAARDEN

De Burcht | 1945 | | pagina 3