Rond de atoombom Het verzet der Studenten OFFICIEELE BONNENLIJST Van 30 Sept. t/m 13 Oct. 1945. Alle (bonkaarten 511. 730 200 gr. bloem. 731 250 gr. gort 732 125 gr. jam 733 200 gr. kaas 734 200 gr..zout 735 225 gr. huishoudz. bonkaarten 511 a, b, c. 700 t/m 705 800 gr. brood 706 707 708 709 710 711 712 713 a 750 b 750 400 gr. brood 500 gr. peulvr. 400 gr. suiker 125 gr. boter 125 gr. margarine 100 gr. vet 1 doosje lucifers 800 gr. brood bonkaarten 511 d d 750 751 800 gr. brood d 752 d 753 d 754 755 d 756 inlegvellen d 17 e 19 250 gr. rijst of kindermeel 500 gr. suiker 125 gr. boter 125 gr. margarine 800 gr. brood 250 gr. rijst of kindermeel tabakskaart geen import sigaretten 52 2 rantsoenen tabaksarti'kelen Van 30 Sept. t/m 6 Oct. 1945. a 751 2 liter melk b c 751 3 yt liter melk d 757 758 3 liter melk 740 100 gr. vleesoh 741 fa 752 1 kg. aardappelen 714 2 kg. aardappelen Op bon 733 zal 100 gr. vol vette of 40 4- kaas en 100 gr. magere of 20 4- kaas worden geleverd. De jam op bon 732 zal in ver band met de bevoorrading van den handel eerst in den loop der 14-daagsche periode worden afgeleverd. Op bon 52 der tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Engelsche en Amerikaansche import-cigaret- ten niet worden verkocht. Deze import-cigiaretten moeten be waard worden tot t. z. t. weer een bon voor import-cigaretten wordt aangewezen. Bovengenqemdbonnen kun nen reeds op Vrijdag 28 Sept. a.s, van dés middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 1 Oct. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltij den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 740 voor vleesch en 714 voor aard appelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door de distributie diensten te bepalen dagen al daar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardappelen. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Zij die in de proviincies Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht in het bezit ziin van kaarten voor petroleum voor kook- doeleinden, kunnen op bon 05 t.m. bon Od van de kaarten UA 510, bon 05 en bon 07 van de kaarten UB 510 en bon 62 van de kaarten UC 510 gedurende de maand October vier liter petroleum koopen. Voorts ziin gedurende bovengenoem de maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petroieumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor het koopen van 2 liter petroleum. DISTRIBUTIE VAN CACAOPOEDER. In de tweede helft van October zal begonnen worden met de distributie van cacaopoeder. De distributie zal zich uit strekken over alle leeftijdsgroepen en het rantsoen zal 100 gram per hoofd bedragen. De cacaopoeder is van voor- oorlogsche samenstelling en zal niet met suiker zijn gemengd. Het is niet zeker of dit rantsoen regelmatig zal kunnen worden gegeven. BINNENKORT STROOP I Dag en nacht werken de Ho- nig's Fabrieken in Koog aan de Zaan; honderdduizenden ki lo's zuivere, smakelijke Ho- niig's Stroop zullen de fabriek spoedig verlaten. Zoodra zeer binnenkort de nieuwe stroop- bon wordt aangewezen, zal dus iedereen weer de onvolprezen, Voedzame Honig's Stroop kun nen koopen. Belaas is het nog niet mogelijk, deze stroop te le veren in de zoo bekende oranje- groene bekersmaar dat komt ook weer! U moet dus nu nog een potje of bus meebren gen. Ingez. Med. 4207 Cripps waarschuwt de wereld Superatoombommen gereed. Het congreslid Leslie C. Arends heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten zullen overgaan tot het decentraliseeren van de industrieën en steden. De op Hirosjima uitgeworpen atoom bom, zoo zeide hij, is slechts een „voetzoeker" vergeleken met de projectielen die thans ontwikkeld worden. Amerika's steden worden daarmede de ge vaarlijkste plpekken op aarde. Wanneer de -superatoombom men ooit gericht zouden worden tegen New York, Chicago, De troit. Washington of andere groote steden, zouden met een slag millioenen menschen ge dood worden. Volgens de „Daily Expres" •hebben Engelsche en Ameri kaansche geleerden een af- weer-wapen tegen de atoom bom, dat zich reeds in een ge vorderd stadium van ontwikke ling bevindt, uitgevonden. Ln dit afweermiddel zijn drie van de voornaamste uitvindingen van den oorlog verwerkt. Men •hééft gebruik gemaakt van de Engelsche radar, van het prin cipe der Duitsolie raket-projec tielen en van het Amerikaan sche radiotastapparaat. De uit vinding komt hierc-p neer, dat men een raket langs een radar- straat, gericht op het doel, af schiet. Het zendapparaat, dat in den detonator zit. zendt stralen uit naar het doel. Wanneer de teruggekaatste stralen die door een ontvangapparaat, eveneens in den detonator aanwezig, op gevangen worden, sterk genoeg zijn, ontploft de raket. De ra dio-apparaten zijn bestand te gen zeer hooge snelheden, zelfs indien de raket met atomische brandstof voortbewogen wordt. Het zwaard van Daixtc-e.les. Sir Stafford Cripps heeft in een rede te Newcastle gewaar schuwd, dat een nieuwe oorlog gelijk zou staan met een mas sale harikiri door de naties der wereld. In zijn betoog onthulde Cripps, dat in December, ver moedelijk te Londen, de eerste conferentie gehouden zou wor den van den nieuwen Volken bond, en dat het doel daarvan was de wereld te vrijwaren voor een zakere vernietigiing der beschaving in een oorlog van atoombommen. De atoombom, zoo vervolgde hij, moet als een zwaard van Damocles boven onze hoofden hangen totdat wij er in geslaagd zijn doeltreffen de middelen te vinden om dit gevaar te keeren. Met de komst van de atoombom is het aan schijn der aarde radicaal veran derd. Oorlog is nu geworden tot een zekeren nationalen en internationalen zelfmoord. Er zou niemand zijn, die de over winning behaalt. Oorlog zou voor allen de nederlaag betee- kenen. Alleen wereldorganisa tie en wereldsamenwerking kunnen de eenig mogelijke op lossing brengen. Atoomcontrole. De senaat der Vereenigde Staten heeft eenstemmig en zonder debat een resolutie aan genomen, waarbij een uit twaalf personen bestaande commissie wordt ingesteld, die de ontwik keling en* de controle o.p het gebruik der atoomenergie moet bestudeeren. 5000 MIJL IN EEN IJZEREN LONG. Een reis van 5000 mijl in een ijzeren long, van Lahore naar Oxford, is doze week volbracht door een 27-jarigen Indischen ambtenaar, die nog geen half uur buiten deze long zou kun nen leven. Een troepen trans portschip had hem naar South ampton gebracht, vanwaar hij in een ambulance-auto werd overgebracht naar een zieken huis te Oxford, om aldaar een speciale behandeling te onder gaan. De politie hield de we gen vrij om de auto snel te laten passeeren. De patiënt was vergezeld van zijn vrouw. SINT-FRANCISCUS- LIEFBEWERK JUBILEERT. Vandaag is het 25 jaar gele den, dat door den tegenwoordi- gen deken van Goes, den toen- maligen kapelaan R. Nieveen v. Dijkum het Sint-Franciscus- Liefdewerk hier ter stede werd opgericht. Tevens is de heer J. Abelman 25 jaren als vice-voor- zitter aan het werk verbonden. Men aohtte het niet juist in de zen tijd een grootscheepsche feestviering op touw te zetten, daar wij op dit punt zoo lang zamerhand aan indigestie gaan iijden. De eigenlijke viering voor de jong,ens zal tegen den advent plaats hebben, maar van morgen is dé viering reeds in gezet met een Hoogmis in de kapel van het S. F. L.-huis, terwijl er voor de jongens ook nog eén extratje aan vast zit vandaag. Aanvankelijk een spontane reactie^ spoedig een verbeten en bewuste strijd LEIDEN MARCHEERT VOORAAN. Eerste veetentoonstelling in den lande. Als een der eerste uit'iigen van ver- i hunner lessen. De protesten van het zetsgeest in ons land kan ongetwijfeld studentenverzet hiertegen baatten maar de spontane staking der Leidsche cn j weinig. Dfcli'sche studenten worden beschouwd, Teekenen ol die op 26 November 1940 begon als reactie op de door de Duitschers ge- trcfien maatregelen tegen de Joodse:;® Kort daarop kwam de bekende tee kenkwestie. Seyss-Inquart vaardigde n.l. een besluit uit, waarin werd me- Neoerianders tn he algemeen en tegen degedeeId> dat een aanta, s(udcnten voor 1#» lonricehi» hnoo-lAprfl roo i n n#»t hu- t i werk in Duitschland in aanmerking: ErgelIJk optreden van Eenfieldsvakbeweglng Bij de N.V. Hollandsche draad- en kabelfabriek „Dra- ka" te Amsterdam zijn zeer be langrijke orders geplaatst voor de mijnen, de P. T. T. en het Electriciteitsbedrijf. Om de uitvoering van deze orders mogelijk te maken heeft men geïnterneerde vrouwelijke N. S. B.-'ers tewerk gesteld. Bepaald was: 1) dat het loon van deze N.S.B.-sters wordt af gedragen aan het M.G. 2) dat 25% van dit loon wordt gestort in het spaarfonds voor het personeel. 3) Deze tewerkstelling zou op geen enkele manier een evt. veroordeeling tegenhouden of. verzachten. Dit alles met mede weten van de E.V.B.! Tooh zijn 200 arbeiders op instigatie van dezelfde E.V.B. in staking gegaan. De mijnen kunnen wachten, en daarmee wij op onze steen kolen, de P.T.T. kan blijven tobben en de electriciteitsbe- drijven kunnen ons niet verder helpen. Dit alles dank zij de communistische agitatie van de Eenheidsvakbeweging! Wan neer maken wij daar een eind aan? GEEN AUDIëNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 2 Octo ber geen audiëntie verleenen. R.K. SPORTVEREENIGING ..„DOCOS". Afd. Athletiek. Athleten, die wenschen deel te nemen aan de Leidsche kampioenschappen op 6 en 7 October a.s. kunnen zich vóór Zaterdag 29 September op geven bij den heer Th. Varke- visser, Rijndijkstraat 6. Je Joodsche hoogleeraren in het bij zonder. Vanuit Leiden werden toen on middellijk afgevaardigden naar Am sterdam en Utrecht gezonden om ook daar de studenten te bewegen tot sta king over te gaan. Dit werd daar cell ier verijdeld door de weifelende hou ding der studenten en door het dringende advies van de rectoren magnifici om gewoon aan het werk te blijven. Van een georganiseerd studentenver zet zooafs dat later ontstond was toen i nog geen sprake. Leiden en Delft werden gesloten. Lei- dentencorps en het Delftsche Studenten corps werden ontbonden. Inmiddels gingen de Duitschers ver der met hun maatregelen. Na de pro fessoren, kwamen de joodsche studenten aan de beurt en dit was voor bijna alle nog bes": ar.de studentencorporaties re- Aarzeling en onzekerheid, maar niet in Leiden! De universiteiten deden of hun neus bloedde. Daarna kwamen een aantal onslagen los van hoogleeraren, die in In de Sociëteit Amicitia den voorgoed, terwijl Delft later weet werd gisterenmorgen de Vebo eeopend werd. Ook het Leidsche Stu- geopend, de eerste veetentoon stelling na de bevrijding. De ■heer C. Bakker, voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Leiden memoreerde, dat ondanks de geleden ellende de veestapel slechts quantitatief was achteruit gegaan, maar qualitatief niet. De heer Ir. N. Leygnes Bakhoven, die den minister van landbouw verte genwoordigde, gaf een helder overzicht van den toestand van onzen veestapel, waaraan wij het volgende ontleenen: Paar den zijn er niet minder dan voor den oorlog, de qualiteit is niet achteruitgegaan, de paar- denstapel is zelfs verjongd. Er zijn echter tegenwoordig veel meer paarden noödig dan vroe ger. De rundveestapel is onge veer 20 pet. teruggeloopen, ter wijl de dieren ook in produc tie zijn achteruitgegaan, echter niet in productieve aanleg. De varkensteelt is wat qualiteit betreft in stijgenden lijn. Wat de pluimveehouderij be treft, deze heeft sterk geleden, ondanks het feit, dat de fok- en vermeerderingsbedrijven in stand gehouden zijn. Veel komt er in het bedrijf op de voeding aan en daarom zal het nog wel even dqren, voor wij weer op voor-oorlogsch peil zijn. Loco-burgemeester M. G. Verwey legde den nadruk op de waarde van den veestapel voor de volksgezondheid, ter wijl de heer v. Wijk wees op het schaap als grondstoffenle- verancier voor de Leidsche wolindustrie. Op het ruime veemarktter rein stonden de glanzende koeien rug aan rug; om ieder Hollandsch hart te verheugen! Dit vee is een nieuw begin. Holland bouwt weer op! kwam Let wel, het besluit van Seyss-In quart repte er niet van, dat men door het teekenen der door prof. van Dam geêischte verklaring, waarin stond, dal men loyaal de. Dnitsche maatregelen ook in de toekomst zou uitvoeren en nim mer- deel zou nemen aan eeni-ge ver zetsactie legen de Duitschers, vrij zou worden gesteld van werk in Duitsch land. De verraderlijke Prof. v. Dam. rol van Pas toen bleek, dat de overgroote meerderheid der studenten zon weigerei zich met de Duitschers loyaal te ver-' klaren, kwam prof. aan Dam in zijn beruchte radiorede met het lokmiddel, dat zij, die zouden teekenen, vrij zou den zijn van werk in Duitschland. De drogreden! dat men de Duitschers zou misleiden door alieen te teekenen ging dus nimmer op, aangezien Seyss-In quart zich heuscb niet zon storen aan de beloften van prof. van Dam. De studenten, die teekenden: specu leerden er dus samen met Van Dam op. Duitsche oogen geen genade konden j da( een ^r00f dee, der studentei, dit' vinden en bovendien werden er enkele N.S.B.'ers tot professor benoemd en ook dit werd geslikt door alle univer siteiten behalve door Leiden, waar bij na alle hoogteeraren hun ontslag in dienden. Verzet wordt georganiseerd. Inmiddels was bij de studenten het besef wakker geworden op een hellend vlak terecht gekomen te zijn en werd de Raad van Vertegenwoordigers van alle Nederlandsche universiteiten en hoogescholen gevormd, die zich tot taak stelde een verder afglijden der univer siteiten in de door de Duitschers ge- wenschte richting te voorkomen. In nauwe samenwerking met het reeds vlak na de bezetting door enkele Leidsche studenten opgerichte blad „De Geus" werd overal het verzet georga niseerd en contact gezocht met de hoogleeraren. Krachtig werd er bij de zen op aangedrongen zich te weer te stellen tegen de aanslagen door den bezetter gepleegd op het hooger onder wijs. Door het studentenverzet werd ook het initiatief genomen om de meer prin-, cipieele hoogleeraren te vereenigen in één landelijke professoren-contactgroep. Deze groep trachtte hun collega's te overtuigen, dat een krachtiger houding de eenige mogelijke was om althans nog iets te redden. Het practische resultaat bleef echter beperkt tot enkele pro testen aan den secretaris-generaal. Inmiddels waren in Februari 1943 raz zia's gehouden op collegezalen en labo ratoria en waren de studenten naar Vught overgebracht. Desondanks meen den de meeste hoogleeraren, behalve te Leiden, dat nog steeds gesloten was. door te moeten gaan met het geven zou weigeren en dat die groep dan naar Duitschland zou worden gezon den, terwijl zij zelf door zouden kun nen studeeren. „Seys" en Van Dam hebben geen succes. Rauter helaas wet! De actie van bet studentenverzet, ge steund door een regeeringsverklaring van minister Bolkesteyn over Radio Oranje, was een volledig succes, 85 pet. der studenten weigerde de verklaring te teekenen. Dit succes werd echter spoedig ge volgd door een nederlaag, immers op den oproep van Ranter, dat de stnden ten zich zouden melden voor werk ic Duitschland, waarbij met verwijzing naar het ton afgekondigde standrecht werd gedreigd met represailes tegen de ouders, meldden zich niet minder dan 3500 studenten. Grootendeels omdat de termijn van twee dagen in de verorde ning genoemd, onvoldoende was voor een doeltreffende tegenactie, maar ook omdat vele studenten, onder den indruk van de onder het standrecht door de Duitschers gepleegde massamoorden, hun ouders niet wilden blootstellen aan de represailles waarmee werd ge dreigd. De meeste hoogleeraren hebben zich toen verder onthouden van college-ge- ven, hoewel er toch nog een aantal z.g. goede hoogleeraren meende tot het bit tere einde vol te moeten houden om les te geven aan N.S.B.'ers en teekenaars. Het studentenverzet had geregeld con tact met andere illegale groepen en liet ook ziin stem hooren, waar het meen de, dat het belang van het land hier- emde werd gediend. Zoo werden ook besprekingen gehouden met het onder- grondsche Departement van Onderwijs, waarbij vooral de zuivering van hoog leeraren en studenten ter sprake kwam. Lcidens verzet vlamde over geheel de linie. Lag hel zwaartepunt der verzetgroe- pen aan de andere universiteiten dus bij den strijd om het behoud hunner academies en van het Nederlandsche hooger onderwijs, dat naar de meening der studenten op zeer onvoldoende wij ze door de academische senaten wert verdedigd, in Leiden was haar kenmerk meer dat van een algemeeue verzets groep. Dus .steun aan onderduiker, huis aan lien, die door den vüand werden vervolgd, verstrekking van bonkaarten aan degenen, die zich hadden onttrok ken aan werk in Duitschland, verder het vervalschen van persoonsbewijzen, verspreiden van de illegale pers. he terughalen van studenten uit Duitsch land e.d. Immers Leiden was gesloten dank zij liet krachtige protest der juridische fa- culteit en later de houding van biiifi j de geheele academische senaat, die zich niet voor den wagen der Duit- I sellers wilde laten spannen en zich la- 1 ten gelijkschakelen. En ook dank zij de spontane staking der studenten. Deze sluiting is het begin geweekt i van den strijd, die ais inzet bad de Leidsche universiteit, die als oudste meest roemruchte academie van ons land, zich zeer in de belangstelling van Duitschers en N.S.B.'ers mocht ver heugen. In dezen strijd heeft in Leiden de academische senaat de laiding gehad, hierbij steeds gesteund door de studen ten wier vertrouwen de senaat in steeds stijgende mate had. Deze strijd was reeds grootendeels ge streden, toen er sprake was van een landelijk georganiseerd studentenverzet Het was de juiste verhouding, dat de leiding hier in berustte bij de hoog leeraren en dat de studenten hen steun^ den en volgden, vooropgesteld, dat deze leiding zich kenmerkt door wijsheid, moed en beleid. De Leidsche Senaat heeft hierin, uit gemunt en anders dan dit elders het ge val is, geniet zij het volle vertrouwen en de hogachting aller studenten. En wanneer er al een bij uitzondering verschil van meening heersebte, dan was dit nimmer ten aanzien van het te voeren beleid der Leidsche academie, maar over landelijk te voeren acties om ook de andere universiteiten te krijgen tot een krachtiger houding. Het Leidsche studentenverzet heeft steeds loyaal samengewerkt met de verzetgroep der andere universiteiten al was het uiteraard bij hun strijd dik wijls slechts indirect betrokken. Evenals alle illegale groepen heeft ook het studentenverzet haar offers ge bracht. Velen keeren niet terug naar hun academiestad en zullen de weder opbouw, die zij mede hebben mogelijk gemaakt niet meemaken. Leiden is herrezen en de lustrumvie ring beeft getoond waartoe het ondanks alle Duitsche maatregelen in staat is. Haar kracht is ongebroken, een groote toekomst is voor haar weggelegd. J. A. Noordijk,

De Burcht | 1945 | | pagina 2