Wat lezers ons schrijven Aangeboden PHILIPS RADIO Wie heeft fe hoop TRIANON- EN REX-THEATER YOU WERE NEVER LOVELIER 'T ZIT IN DE LUCHT VOORVERKOOP 2000 Oude Steenen 1 of 2 Duitse uniformen Ter overname aangeb. TIMMERMAN Oedipl.Lsngerienaaister xk bij „Roomsche blijdschap". Een dansinstituut met een ge- vestigden naam ergens in Lei den, waarin alleen Kath. jonge lui nun danswoede kunnen en mogen uitvieren, organiseerde dezer dagen in de Stadsgehoor zaal een „Oranjebal" uitslui tend voor Katholieken. Zoo werd mij althans in gemoede verteld. Heel zeker een goede daad vande initiatiefnemers, die zich in beginsel opwerpen als pio niers voor ontspanning in Ka tholiek verband. Je gaat er heen, je vindt het aanvankelijk gezellig en je be schouwt den geheelen opzet als een behoefte waarin werd voor zien, maar. I. Het is alleen een tikje vreemd en het doet je min of meer verbaasd staan, als je gaat ervaren dat een behoor lijk kwantum niet-Katholieken zich onder de wiegende massa beweegt. Je stelt loffelijke pogingen in het werk om van zooiets niets te zeggen en houdt dus braaf je mond om geen scène te maken. Dat zich onder dansende pa ren niet-Katholieken bevinden is op zich niet erg; wij, Katho lieken, zijn wat dit betreft, ruim genoeg, maar misbruik dan niet het begrip „Katholiek". Annon ceer dan géén Katholiek Oran jebal, organiseer dan geen bal avonden voor uitsluitend Ka tholieken, die zich dan onwe tend begeven in een oncontro leerbare massa. Wij hebben niets tegen Ka tholieken, maar verwachten bij zulke gelegenheden alleen Katholieken, omdat alleen Ka tholieken vooraf de gelegen heid werd geboden zich van een kaart, een bewijs van toe gang, meester te maken. n. Er werd gedemonstreerd door de leiders van het insti tuut. Beheerscht en ter zake kundig. Het is alleen jammer, dat een dame van het gezel schap een schromelijk tekort aan textiel demonstreerde, het geen bij de aanwezige niet-Ka tholieken den lacht- en spotlust, om nog maar te zwijgen van andere symptomen, opwekte. Alzoo: Men probeere althans zoo goed en zoo veel mogelijk zijn geves+igden naam hoog te hou den. Eerst dan kan het insti tuut, in het onderhavige geval, blijven floreeren. A. v. L. Naschrift van de Redactie. Wij achten de hier gesigna leerde feiten zeer ernstig. Het dansen in Katholiek verband is juist begonnen om het groote gevaar te vermijden van ge mengde verkeeringen en de daaruit ontstane gemengde hu welijken, die voor een waar achtige beleving van het Katho lieke geloof zoo funest zijn, en in ons vaderland, helaas, reeds ontzaggelijk veel kwaad heb ben gedaan. Wanneer een insti tuut, opgericht om aan Katho lieken in Katholiek verband ge legenheid tot dansen te geven, op een dergelijke manier mis bruik maakt van den naam „Katholiek", dan heeft zij radi caal het vertrouwen verbeurd, dat Katholieke ouders en ziel zorgers in het Instituut hebben gesteld. Wanneer dan bovendien op een dergelijke avond nog iemand meent haar vrouwelij ke waardigheid te grabbel te moeten gooien en die dan nog voordanst als een voorbeeld en een les, dan wordt het totaal opzeggen van vertrouwen nog duidelijker gemotiveerd. Wij hopen dat hier ingrij pende maatregelen worden ge nomen en dat ieder Katholiek voor de toekomst weet waar hij aan toe is. der van humoristische teddy beren. De vijf Rospini's, Cuba. nos, het is allemaal teveel om op te noemen. Men ga zelf kij ken en genieten! Een circus komt niet iedere week in een stad. En per slot van rekening kunnen we nu ons geld nog kwijt. Een uitstekend pro gramma. N. V. H.-NIENUWS. Op Donderdag 20 Sept. organiseert het comité „Kunst en Ontspanning" zijn laatste openluchtzangavond van dit jaar en wel op het Stadhuis plein, aanvangende om 8 uur. Onder leiding van Herman Stènz, met pianobegeleiding van Tilly Leening, zullen de Leidenaars daar wederom vrij en vroolijk kunnen zingen, be schenen door schijnwerpers. Gaarne wekken wij de Leid- scne ingezetenen op, hier weer hun stem te doen hooren. Drie stampvolle Stadszalen en ze ven drukbezochte openlucht- bijeenikomsten vormen het ecla tante bewijs, dat Leiden kan zingen.... en dat het meezingt! STADSNIEUWS DIENSTNEMING VAN O. V.'s BIJ DE GEZAGSTKOEPEN. Het Hoofd van het Centraal Vrijwilligers Bureau maakt be kend, dat alle O. V.'s, ongeacht de door hen gekozen Voorkeur, ingeschreven bij de diverse aan- meldiingsbureaux, in aanmer king kunnen komen voor een tijdelijke indeeling bij de Ge zagstroepen. in afwachting van hun eventueel definitieve deeling overeenkomstig hun voorkeur. Zij dienen daartoe ten spoedigste hun berendheid voor deze tijdelijke indeeling mondeling of schriftelijk te kennen te geven aan het Hoofd van het Aanmeldingsbureau, waarbij zij als oorlogsvrijwil liger staan ingeschreven. Het is redelijkerwijze te verwach ten dat deze tijdelijke inscha keling op korten termijn zal geschieden. Voorkeur hebben uiteraard zij, die reeds vroe ger als militair hebben ge diend. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar op ieder Aan meldingsbureau. Het Hoofd C. V. B. De Kolonel, Ir. G. H. Thai Larsen. CIRCUS MIKKENIE- STRASSBURGER. Wie van dieren houdt en van romantiek, zal genieten in het Circus. Prachtige konmgstijgers en de mooiste paarden van Europa. De Strassburgers kun nen dresseeren. Er werden be wonderenswaardige staaltjes van rijkunst gegeven en van paardendressuur. Ook de jong leurkunst, die men er te zien krijgt, is de moeite waard. Wil liam Wilke is de vroolijke lei JAN VAN HOOF-FONDS. Op 18 September 1944 redde Jan v. Hoof de Waalbrug te Nijmegen, „De Waalbrug, dat is mijn taak, die red ik!" Hij redde de Waalbrug en daar mee Nederland. De dag na deze heldendaad werd hij bij de bestorming van de brug door de Buitsohers vermoord! Maar de nagedachtenis van Jan v. Hoof moet blijven leven. Daar om werd het comité Noord- Nederland opgericht, dat in nader overleg met het Jan van Hoof-fonds gelden wil inza melen, die de oprichting van een waardig monument mo gelijk zullen maken. Thans be gint ook een dergelijke actie voor het Zuiden. Giften kun nen gestort worden op giro 313844, Jan van Hooffonds, Haarlem. RADIO-PROGRAMMA van Donderdag 20 September 7.157.50 Bioscooporgelspel, afgewis seld door bet pianoduo Ra- wicz en Landauer. 8.159.00 Werken van Eric Coates. 9.3.310.00 Muziek uit de 17de eeuw. 11.2012.00 Yehudi Menuhin en Hepzibah Menuhin spelen. 12.1513.00 Benedict Silbermann and his novelty serenaders. 13.1513.45 Joop de Leur met Boris Lensky. 14.3015.15 Programma van vooroor- logsche dansmuziek. 15.3016.30 ,,La Traviata" van Verdi, 17.3018.00 Teddy Brooks en zijn or kest. 18.4519.00 Het wekelijksch optreden van Jeanne Bron. 19,1519.30 Tot half acht speelt voor u het pianisterduo, Ivor Mo- reton and Dave Kaye. 20.0020.15 J. P. Vroolijk „Prijscon trole ons aller belang". 20.1522.00 Aansluiting met het Con certgebouw. Het Concert gebouworkest o.l.v. Albert van Raalte, solist: Willem Noske, viool. MGR. GRIFFIN NAAR HET CONTINENT. De aartsbisshcp van West- minster Mgr. Grif fin, is Maan dag uit Lenden vertrokken naar het continent, om een veertiendaagsch bezoek te brengen aan Frankrijk, België en Nederland, Hij zal bespre kingen voeren met kardinaal Suhard, aartsbisschop van Pa rijs. met kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en met Mgr. de Jong. aartsbisschop van Utrecht PRIJSCONTROLE, ONS ALLER BELANG. Donderdagavond 20 Sept. om 8 uur zal de heer J. P. Vro lijk, hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching van bet directoraat-generaal van de prijzen, voor radio Herrij zend Nederland het woord Voeren over het onderwerp: Prijscontrole, ons aller belang. DE GELD VERNIEUWING ïnleveringsweek. Van 26 September tot 2 Oc tober moet men zorgen zijn laatste centen kwijt te raken. Het zinken geld wordt niet ingeleverd. Én evenmin het zilveren geld, dat men heeft opgepot. Dat blijft geldig. Men krijgt in die week geen loon. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Omwisseling bankbiljetten en uitreiking van „Geldkaarten" A. In het tijdvak van 19 tot en met 25 September 1945 zal de bevolking in staat gesteld worden bank- en munt biljetten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van 1.en 2.50, te vens zullen z.g. „geldkaarten" A wor den uitgereikt. Bij het omwisselen van de bankbil jetten dient de belanghebbende of ge machtigde de thans in gebruik zijnde inlegvellen alsmede de tweede distri- butiestambkaart van het gezinshoofd aan den ambtenaar te overleggen. Er mogen uitsluitend worden ingele verd bank- en muntbiljetten van 10. 20.en 50.terwijl bankbiljetten van 25.uitsluitend in even aantal len mogen worden ingeleverd. De storting mag alleen in gepast geld geschieden en zal 10.per per soon mogen bedragen. In verband hiermede wordt de bon 25 van het inlegvel door den ambte naar ingenomen. Muntbiljetten van 5.2.50 en 1.worden bij deze omwisseling niet in ontvangst genomen. In verband met de uitreiking van geldkaarten A dient de rechthebben de of zijn gemachtigde de tweede dis tributiestamkaart van het gezinshoofd en de brandstoffenkaart T 509 aan den ambtenaar te overleggen. Tegen inname van bon 51 van de brandstoffenkaart wordt een geldkaart A uitgereikt, waarbij in het vakje 401 A van de stamkaart van het gezinshoofd een diagonale afkruisïng wordt ge plaatst. Tevens wordt het nummer van de stamkaart, door den ambtenaar, op de geldkaart A ingevuld. De omwisseling van bankbiljetten zal plaats vinden in kamer 4, terwijl de geldkaarten in kamer 3 zullen wor den uitgereikt aan het distributiekan toor, ingang Langebrug. Omgewisseld en uitgereikt zal wor den aan hen wier familienaam begint met de letter: D, E, F en G op Donderdag 20 Sep tember 1945 H, I, J en K. op Vrijdag 21 Sep tember 1945 L, M, N en O op Zaterdag 22 Sep tember 1945 P, 0, R en S op Maandag 24 Sep tember 1945 T, U, V, W, X, Y en Z op Dinsdag 25 September 1945 De geldomwisseling is niet gebon den aan den distributiekring van in woning, voor zoover het geen inwo ners zijn van de provincies: Gelderland ten Zuiden van de Waal, Brabant, Zeeland en Limbrug. Schippers afkomstig uit een van de hierboven genoemde provincies kunnen tegen overlegging van hun bevrach tingsboekje en tegen inlevering van bon 260 van de thans in het Zuiden des Lands geldende bonkaart de oude bank- en muntbiljetteno mwisselen. Zij, die om wat voor reden ook, niet in het bezit zijn van een tweede dis tributiestamkaart en-of inlegvelu ko men niet in aanmerking voor geldom wisseling en-of een geldkaart A. Voor verdere bijzondeheden wordt verwezen naar het algemeen persbe richt van 13 September 1945. Aan personen welke den leeftijd van 18 jaar niet bereikt hebben wordt niet uitgereikt. Voor deze ultreiikng is het Distribu tiekantoor geopend van 9.15 tot 14.30 uur. In verband met de omwisseling van bankbiljetten en de uitreiking van geldkaarten A wordt de uitreiking van de nieuwe bonkaarten Ka t.m. Ke 511 met ingang van 19 September 1945 be ëindigd. Flet vervolg van deze uitreiking zal plaats vinden aan hen wier familienaam begint met de letter: S op Woensdag 26 September 1945. T. U en V op Donderdag 27 Septem ber 1945. W, X. IJ e.n Z op Vrijdag 28 Septem ber 1945. Voor bijzonderheden omtrent deze uit reiking raadplege men de aanplakbil jetten. Bijzondere arbeid. Door bijzondere omstandigheden zal dc uitreiking van rantsoenbonnen en het afhalen van aanvraagformulieren voor zwaren, zeer zwaren en langdu- rigen arbeid vanaf Woensdaf 19 Sep tember Lm. Zaterdag 22 September plaats hebben van 9.15 tot half drie n.m. De oproep van personen naar letters voor textiel is voorloopig stop gezet. De redenen is: er is gebleken, dat bij het N.V.H., nog een zeer groot aantal onbehandelde urgente vragen liggen, die op grond van de reeds afgelegde huisbezoeken, een volkomen verant woorde voorkeur van behandeling heb ben. Te zijner tijd zal een nader bericht in de courant verschijnen betreffende de aanvragen der letters N., O., P. en de andere letters. Ten overvloede maak ik nog eens bekend, dat ingekomen brieven betref fende textielaanvragen niet beantwoord kunnen worden. De wnd. directeur van den Distributiedienst. les H.M. VERHULST Accountant Lid N. U.V.A. Belastingconsulent Leiden, Tel. 5.1.3.7.1. Postbus 71. Regeling Buitengewone aangiftebiljetten, Dir. Belastingen. SpreekurenEiken werk dag 9ll%-12ll2 uur en vol gens afspraak. 8056 Kan direct geplaatst wor den Vr. Kantoorbediende met eenige routine. Brieven no. 2834 bur. van dit blad. Gevraagd voor direct een D elver, een Bloemistknecht en 2826 een aank. Jongen door: Wed. P. Verdegaal en Zonen. Engelschelaan 51, Voorhout. Assistente van een huisvrouw leerlingverpleegster wor dend, vraagt opvolgster, van goede familie, in haar prettigen werkkring in verkennersgezin. Vraag eens inlichtingen order no. 2835 bureau "au dit blad. Openlijk dank aan H. Maagd Maria en Henri Belletable voor geslaagd examen, 2945 z.g.a.n. hooge br. jon- genssch. m. 40 voor da- messch. m. 38 met platte hak. C. Castelein, Noord einde 198, R.A. Veen. Te koop wegens verhui zing 2825 3 golflengten, in prima staat. Te bevragen: G. J Keijzer, '3-Gravendam- scheweg 47, Noordwij- kerhout. midd. gr. bankschroef als ook balansje m. geijkte gew. t/m 1/10 gr. v. goud en zilver. Brieven no. 2831 bur. van dit blad. Breestraat Haarlemmerstraat Wegens te verwachten ongekende belangstelling voor Vanaf Donderdag 20 September a.s. voor alle voorstollingen, vallende van 21 September Lm. 4 October 1945 voor beide Theaters a. h. Trianon-Theater (zij-ingang Mooi Japiksteeg) Cassa's dagelijks geopend van 10-4 uur LATEN STAAN in de tram Den Haag Leiden een bruine da- mestasch. Tegen beloo ning terugbez. Groene Kruis-kaart gaarne te rug. Suiker als belooning. Tulpstraat 27, Delft. In ruil aangeboden een lap mantelstof voor een lap japonstof. Janse- straat 10, Noordwijker- hout. 2896 Ambachtsschool te Leiden TYPOGRAFENCURSUS Gevraagd; 1. leeraar voor vaktheo rie aan zetters. 2. Een leeraar voor vak- teekenen a. zetters, druk kers en boekbinders. Onderwijs wordt gegeven op Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur. Zij, die een wettelijke bevoegdheid hebben genieten de voor keur. Salaris volgens r ijiksregelmg. Sollicitaties bij den Directeur der School, Haagweg 4. 2914 TE KOOP een houten schuur, lang 5.20. breed 2.90, hoog 2.35 m. Te bevragen bij A. Hogeboom, Overzijde 51, Oude Wetering. 2887 te koop gevraagd, ook kleinere hoeveelheden. L. Dijkmans, Rhijng. straatweg 15. Oegstgeest. BAKKERSKNECHT gevraagd, eenigszins be kend met de banketbak kerij. J. Kranenburg, Katwijk a. cL Rijn. 2881 In ruil aangeboden 1 paar damesschoenen, maat 37, hak, voor 'n damesjapon of babygoed. Br. no. 2954 bur. v. d. bl. Te huur gevraagd voor 25 en 26 September A. C. Colijn, agent van De Burcht te Hoogmade. bloemen en planten, win kel te Leiden. Adres: Ka naalstraat 89, Lisse. Ambachtsschool te Leiden VAKAVONDSCHOOL Gevraagd een leeraar Nederlandsche Taal en Rekenen voor 2 a 3 avonden per week van 15.3020.36 uur. Hoofd akte en akte Wiskunde vereischt. Salaris vol gens Rijksregeling. Sol licitaties bij den Direc teur der School, Haag- weg 4. 2913 Te koop gevraagd een jonge hond, bouvier of boxer, van pl.m. 8 we ken oud. Br. aan H. Jaarsveld, Jachthaven „de Leede", Oud-Ade. vraagt werk. N. v. d. Wiel, Utrechtsohe Jaag pad 123, Leiden. 2973a heeft nog 2 dagen dispo nibel. Mej. C. v. Haaste ren, Utr. Jaagpad 123 Leiden. 29"

De Burcht | 1945 | | pagina 3