ALS NAAR EEN FEEST IS DE BOOTDIENST LEIDEN—AMSTERDAM GESTAAKT. Flink Meisje R.K. Meisje ELECTRO- MONTEUR PENSION gevraagd Groote Bijverdienste Huishoudster ENGELSCH heeft diend meri- nves- foben heb- aan- i-g. l uit krin- nister i Sji- heeft van van boord slag- ■m en lesten pro- ligers naar iburg n Jo in en Irma torige ruwen giers- nigde Eire merie weer voor open- land en. voór- ikein- uit de litsch- omen; üming ipaan- direc- edsel- >p het waar over in ons heeft l voor anden X) ton vleesch noodig heeft, boven dien elke maand 90.000 ton tarwe. In een plechtigheid aan het Korte Voorhout, te Den Haag, heeft de aftredend' com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland dr. A. A. L. Rutgers, zijn amibt over gedragen aan mr. A. L. Kes- per, griffier van de Tweede Kamer. De aftredende com missaris heeft daarbij het woord tot de aanwezige ambte naren en tot zijn opvolger ge richt. De in burgeraantal groot ste gemeente in den lande, Am sterdam, heeft zioh over het lot van de kleinste, Hemmen geheeten, ontfermd. Dit eer tijds zoo lieflijk dorpje, gele gen in het midden van de Be tuwe, had tijdens de hevige gevechten .gedurende de win termaanden zwaar geleden. De naar België geëvacueerde be volking, bestaande uit ruim 200 personen, vond na de thuis komst nauwelijks meer dan ruïnes terug. Dankbaar aan vaardt men thans de toegesto ken, helpende hand van den grooten „broer". De Fransdhe Max Blokzijl Paquis, is te Parijs ter dood veroordeeld. GOED NIEUWS VOOR REIZIGERS, De electrische halfuur-dienst Rotterdam—Oen Haag is door getrokken tot Leiden. Een uur- dienst met den electrischen trein wordt onderhouden op de lijn LeidsehendamVoor burg—Laan van Nieuw Oost- Indië—Den Haag. STADSNIEUWS Ned. R. K. VOLKSBOND. Morgenavond eerste leden vergadering na de 'bevrijding van den Ned. R. K. Volksbond, welke zal worden gehou den in het Gebouw „Prediker", JanVossensteeg, om 8 uur des avonds. Dé agenda vermeld o.a.: Bestuursverkiezing. BEULEN WORDEN BERECHT Proces tegen Joseph Kramer en Fritz Klein. In het proces tegen de beulen van Bergen-BeLsen en Aus- witz verklaarden de verdach ten, dat zij onschuldig waren. De aanklager hield daarop een rede, waarin hij een expose van het bezwarend materiaal tegen de verdachten gaf. Hij' deed mededeelingen over de toestanden in deze kampen. Ziekten, vervuiling, mishande ling en dood, kwellingen en zelfs kannibalisme waren in deze kampen normaal. Van de 28.000 in Bergen aanwezige vrouwen waren er 2QOO ernstig ziek en 18.000 behoefden drin gend medische hulp. Er waren ■na de bevrijding dagelijks 125 nieuwe ziektegevallen.„Ge zult straks hooren, dat dit alles gebeurde in de laatste maan den, omdat de Engelschen ieder transport onmogelijk maakten en omdat zoodoende het kamp zonder bevoorrading bleef, maar dat de commandant, Kramer en zijn helpers en helpsters alle moeiten gedaan hebben, de aan hun zorgen toevertrouwde gevangenen goed te VerzorgenMaar in een Wehrmacht-kamp. waar het voedsel voor Bergen-Bel- sen vandaan kwam. een kilo meter verder aan denizelfden weg, werden reusachtige hoe veelheden voedsel gevonden, die onder deze menschen ver deeld hadden kunnen worden. Er- was een volledige bakkerij, die zestigduizend brooden per dag kon produceeren, gezien den graanvoorraad en dit na de bevrijding ook dagelijks deed Er waren ook voorraden me dicamenten, bestemd voor de gevangenen, en afkomstig Van het Hongaarsche Roode Kruis, die de gevangenen nooit hebben bereikt". De zitting werd hier. op verdaagd tot morgen, wan neer de getuigen a charge ge hoord zullen worden. WARSCHAU'S OPZEGGING VAN HET CONCORDAAT. Het bericht der opzegging van het Concordaat door de re geering van Warschau, heeft het Vaticaan nog niet officieel bereikt! Dat neemt niet weg, dat men zich ongerust, maakt over deze uiting van een gees testoestand, die men niet ver wachtte. Kort geleden had zich een ernstige evolutie voorge daan in die houdingvan het Vaticaan ten opzichte der re geering van Warschau en men scheen den weg op te gaan van de officieele erkenning van het nieuwe regime. De Poolsche regeering recht vaardigde haar beslissing door het feit, dat de Heilige Stoel door de 'benoeming van Duit- sche Apostolische administra tors in de Poolsche bisdom men, inbreuk op het Concor daat heeft gemaakt. Men merkt in kerkelijke kringen op, dat het Vaticaan, dat niet in be trekking wilde komen met de autoriteiten, die in feite het gezag, uitoefenden, (hetgeen men zou hebben kunnen be schouwen, als de erkenning van den door de bezetting ge schapen toestand), geen nieu we bisschoppen benoemd heeft in de openstaande bisdommen en er zich toe bepaalde de lei ding van de zaken der bisdom men toe te vertrouwen aan apostolische administrators. In Polen ging het om bisdommpn met een gemengde bevolking en gelegen dichtbij de Duit- sohe bisdommen en men moest een beroep doen op de hoof den van laatstgenoemde bis dommen. Mien is verwonderd over het feit, dat de regeering van Warschau niet gemeend heeft haar klachten aan het Vaticaan te moeten bekend ma ken, vooraleer een beslissing te nemen. Daarom meent men. dat men te doen heeft met een voorwendsel, bestemd om heel het vraagstuk van de betrek kingen tusschen Kerk en staat opnieuw ter sprake te brengen. BRITSCHE KRUISER NAAR BATAVIA. De Britsche kruiser „Cum berland" is op de reede van Batavia aangekomen. Japansohe officieren gingen aan boord met kaarten, waar op de mijnvelden op Java en met volledige inlichtingen be treffende de krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden. Daarna stoomde de kruiser op naar Batavia. NIEUWE DEKEN VAN AMSTERDAM GEÏNSTALLEERD. Zondag werd in de kerk aan het Begijnhof de nieuwe Deken van Amsterdam, de Zeereerw. heer G. P. J. v. d. Burg ge ïnstalleerd. De ceremoniën ver- riohtte Mgr. Dr. G. C. van Noort, die deze week zijn de kenaat officieel heeft verlaten. In zijn nieuwe waardigheid droeg Deken v. d. Burg na de installatie een plechtige H. Mis op. Mgr. van Noort hield onder deze Mis een korte pre dikatie, waarin hij als zijn hoop en verwachting uitsprak, dat zijn opvolger dezelfde -ge hoorzaamheid en medewerking van allen mag ervaren als hij zelf steeds ondervonden heeft. BROOD NOG NIET ZONDER BON. Het streven van de regee ring is er na de bevrijding op gericht .geweest het broodrant soen te brengen op een peil, dat ongeveer beantwoordde aan de behoefte van den ge middelden consument. Met de hulp van onze bondgenooten, die voor een grooten aanvoer van broodgraan zorg droegen, slaagde zij er in dit doel spoe dig te bereiken. Dat er tot he den nog niet toe werd overge gaan het brood bonloos be schikbaar te stellen, vindt zijn oorzaak in verschillende over wegingen, ingegeven door de zorg, den thans verkregen gun- stigen toestand eerst behoor lijk te stabiliseeren. verlangt U naar uw wekelijks genoeglijk bridgeavondje; het wordt voor U een telkens weerkeerende vreugde, indien U goed kunt bridgen. Leert goed bridgen volgens het be roemde Culbertsons-ysteem op onze gezellige bridgecursus, welke Donderdag a.s. aanvangt in een zsal van „In den Vergulden Turk". Inschrijving dagelijks van 78i/2 uur. J. CASTELE1N - Hoogewoerd 140 Met ingang van Dinsdag 18 September REEDERIJ NEUTEBOOM 3010a REEDERIJ HARLAND Nette jongelui zoeken ge meubileerde kamer(s) m. keuken. Br. no. 2797a bur. v. d. blad. i Lei- r had ver- x ver- ai, die socia. aarna lagen, Lepten i was in de e las- is tot ;reden zijn ualis- met lindige ledén a ook lelijke goede i en neer- delijk Eicatie een e de- welk Eicatie gevat. Prof. zagen, De Aca- eiden voor werd in als gevat, werd anden neen- .ening naar t van n den ;enten werk bord- esluit :el dl). ocent! rnburg mder- t in -recht zoo i niet irden züi- nazi-, a de leden van de beide kransen besloten f^leLaf te treden zco- dra hun Collega Kranenburg zijn ontslag zou ontvangen. Zulks werd aan Dr. Dr. Wim- maal toe lieten zij weten, dat een massaal aftreden van Leid- mer medegedeeld. De genoem de heeren van het departement voelden zich daartegenover blijkbaar niet rustig. Tot drie- sche hoogleeraren door de Duitschers zou kunnen worden' opgevat als een demonstratie, die hen de kogel zou kunnen ibezorgen. Deze dreiging hielp echter niet: de Leidsche pro fessoren achtten het hun plicht, niet aan een Nazi-Universiteit mee te werken. In de N. S. B. bevonden zich zeker niet vol doende krachten om zulk een universiteit te bevolken, de medewerking van de zittende professoren zou dus noodig zijn wilde het geheel een uni versiteit blijven, maar dan zou den die echte professoren de rol van valsche munters spelen. Het was dus hun plicht, ook niet voor den doodstraf te wijken. Als afgezant Van het depar tement verscheen toen de ex- marechaussee-officiér Van Op- tenoort, nieuwbakken chef van ihet hooger onderwijs, in een bijeenkomst van de „kleine krans". Hij zette uiteen dat het hooger onderwijs in Europa vrijwel stil lag. maar dat juist aan Nederland de taak was toebedacht, .voor heel Europa het hooger onderwijs in de zen oorlogstijd te blijven ver zorgen. Welk land kon dat beter doen? En dan zou spe ciaal Leiden worden tot het hooge centrum van alle: natio- naal-socialistisch onderwijs en wetenschap. Welke universiteit kon dat beter doen dan de be roemde Leidsche? Als de hee ren echter zouden aftreden, wel, dan zou die- Leidsche Universiteit haar 'vernietiging tegemoet gaan. Het was even stil toen Prof. Huizinga daar tegenover had opgemerkt dat de heer Op- tenoort zich had vergist: de Leidsche Universiteit is een historisch begrip en zulk een begrip kan niet worden ver nietigd. Wèl kan een eincl wor den gemaakt aan het feitelijk 'bestaan van die Universiteit, maar de Leidsche hoogleeraren zouden, zoo noodig, graag het offer van dat bestaan .brengen als haar naam ongeschonden zou -blijven voortbestaan. De heer Optenoort bleek niet vol doende ontwikkeld te zijn om die taal en die houding te kun nen aanvallen, hü vertrok, doodsbleek. Kort daarna, in April 1942, werd Prof. Kranenburg ont slagen en deelden 53 Leidsche professoren en 3 lectoren mede, dat zij hun ambt neerlegden. Gijzelaars. Als reactie werden 25 van hen als gijzelaar gevangen ge nomen, uitgezonderd de enke len, die niet thuis waren ge troffen. En later werden ande ren op allerlei wijzen achter volgd: om bijkomstige redenen cellulair gevangen gezet, een drietal, waaronder de intus sohen vrij gekomen Prof. Cle- veringa, in een concentratie kamp opgesloten en wat dies meer zij. Velen werden ver bannen, van wie Prof. Huizin- ga, die met een reeds precaire gezondheidstoestand was ge gijzeld, in ballingschap is over leden. Het zal moeilijk zijn in Ne derland een aohtenswaardig corps aan te wijzen, waarvan een zoo groot percentage van de leden door de bezettende macht zijn „veroordeeld", als de Leidsche Senaat. Prof. Mr. B. M. Telders. Diep betreurd is ook de zoo veelbelovende Prof. Mr. B. M. Telders, die reeds in het begin van den oorlog .gevangen ge nomen was en in tal van Duit- sche concentratiekampen, ook in Vught, moeilijke tijden heeft doorleefd en daar prachtig werk heeft gedaan, o. a. vele medegevangenen Van den dood heeft gered, maar kort voor de ineenstorting van Duitsehland daar aan typhus is heengegaan. De strijd gewonnen. Maar de strijd was gewon nen. Het departement zelf heeft woordelijk aan een Leid- sohen hoogleeraar meegedeeld, dat deze hadden overwonnen: de regeéring had geen kans gezien, zonder hun hulp een nazi-universiteit te vormen. De lijst van voordrachten voor na- tionaal-socialistische hoog leeraren, door de N. S. B. op gesteld, had de goedkeuring van de Duitschers niet verkre gen omdat deze lijst op een be lachelijk laag peil stond. En de regeering moest verder erkennen, dat zij in een impasse was gekomen waaruit zij zich zelf niet kon redden: als de Leidsche hoogleeraren him ont slag zouden handhaven, zou Leiden door de Duitschers worden leeggehaald. Konden de Leidenaren dit verhinderen? Zij antwoordden schriftelijk, dat zij bij hun ontslag bleven ■maar, gedreven door hun groote liefde voor him Universiteit, er in zouden toestemmen om, zoo lang die Universiteit voor elk onderwijs gesloten zou blijven, te fungeeren als directeuren van de hen toevertrouwde in stellingen als klinieken, labo ratoria, leskamers e. d. Deze oplossing werd aanvaard, de materiëele schatten van de Universiteit zijn hierdoor vrij wel ongeschonden door den ge- heelen oorlogsstrijd heen be waard gebleven. De Leidsche hoogleeraren zelf wenschen geen belooning of hulde voor hun beleid, noch Voor zioh. noch voor de Uni versiteit. Zij ineenen eenvou dig hun plicht te hebben ge daan, ja. zelfs daarin tekort te zijn geschoten, doordat zij de jo denverklaring hebben afgege ven. Zij wijzen erop, dat de bijzondere omstandigheden, waarin de Leidsche Universi teit is komen te staan, hen de ze plichten hebben opgelegd. Zij deden die plicht niet uit lust tot avontuur of éclat, zelfs zonder vreugde; zij kwamen nu eenmaal in het vuur te staan en moesten de hen toever trouwde belangen verdedigen. Zij deden dit hoogstens met het voldoening gevende besef, dat hun hoofdbeslissing juist was. De loyaliteitsverklarfing. Eenigszins los van dit verzet der Leidsche Universiteit stond •het verzet tegen de loyaliteits verklaring, die de studenten in Mei 1942 zouden moeten teeke nen om hun studie te mogen voortzetten. Gekoppeld als deze Was aan de verordening van de totale oorlogvoering te gen het Bolsjewisme en aan de toezegging, die de studenten daarmede zouden doen om na bun studie een jaar voor Duitsehland te gaan werken, was deze moreel onaanvaard baar. Maar Leiden was geslo ten en had dus formeel geen eigen studenten ter opleiding. Illegale arbeid. De Leidsche studenten hadden deels de studie neergelegd, ve. len om des te'intensiever ille gaal te werken met inzet vaak van hun jonge leven. Eere aan de nagedachtenis van de Leid sche studenten, die vielen. An deren waren elders gaan stu- deeren. Deels ook volgden zij de vele clandestiene cursussen, die door Leidsohe hoogleeraren en vooral door hun staf van as sistenten in Leiden. Den Haag, Rotterdam en andere plaatsen werden gegeven en legden zij clandenstiene examens af. Dit alles, was niet het werk van de Universiteit als zoodanig. Maar de raad, die vele docenten aan tallooze Leidsche studenten gaven was overduidelijk: niet teekenen, maar onderduiken, en als dat laatste niet mogelijk was, dan thuis afwachten tot zij met gewapende macht zou den worden afgehaald. Hulde aan de zeer vele studenten, die standvastig bleven en een goed inzicht toonden in het noblesse oblige! Extra hulde voor die genen onder hen. die in per soonlijke gesprekken en vooral ook in hun eigen, zoo frissche clandestiene pers hebben aan gezet tot weigeren! En in het algemeen hulde voor die clan destiene studentenpers, die zoo stalend heeft gewerkt op de geestelijke houding van hen, die binnenkort de leiding in Nederland zullen hebben te dragen! Achteraf bekeken was het verzet van de Leidsche Uni versiteit zeer eenvoudig. Er waren maar weinig hoogtepun ten in, maar de enkele klap pen die werden uitgedeeld, wa ren raak, hun succes was vol ledig. gevraagd voor dag en nacht. Hoog loon. Mevr. Kortmann, Zoutkeetlaan 1, Oegstgeest, bij het Groene Kerkje. 2714 Gevraagd een nette KAPPERSBEDIENDE goed kunnende knippen en scheren. Goed' loon. N. H. Onderwater, Oost- dorperweg 15, te Wasse naar. 2708 Gevraagd flink voor d. of d. en n. in ge zin met 7 kinderen. Aan melden J. C. v. d. Voort, Zeestraat 38, Noord- wijk-B. 2692 SCHILDERIJ TE KOOP grote maat, prima kunst werk, te bezichtigen G. Boes, Rhijngeesterstr.w. 54, Oegstgeest. 2698a R.K. jongeman, 20 j. oud, diploma Amb. school en asp. diploma V.E.V. zoekt een hem passenden werk kring in de branche van sterkstroom-montage. Liefst buiten de stad. Br. no. 2800a bur. v. d. blad. Mevrouw Trouwborst van 't Hoff, W. de Zwijgerlaan 34, Oegst geest. vraagt 2807 Hulp in de Huishouding intern of extern. Verdere hulp aanwezig. voor 2 heeren, op be hoorlijken stand te Lei den. Brieven te richten aan N.V. Leidsche Ma chinefabriek, Postbus 17, Leiden. 2793 Gevragd een 3004 R.K. Slagersbediende of halfwas (intern), bij J. A. Vollebregt, Dorpstr. 127, Zoetermeer. Gevraagd 2992 nette huishoudster in klein gezinzonder kinderen. Hulp aanwezig. Brieven Markt 45, Delft. Te koop gevraagd een motorrijwiel. Adres: S. v. Reisen, Jac. v. Beieren- weg 73. Voorhout. 2967 Aangeboden eenige SCHILDERSTUKKEN Bevr. Genestetstraat 2a, Leiden. 2785a R.K. Banketbakker gevraagd in gemengd be drijf, zelfst. kunnende werken. Genegen in de broodlbakkerij behulp zaam te zijn. Br. bur. v. d. blad no. 2763. Gevraagd voor studie M.O. NEDERLANDSCH Stylistische Grammatica en Beknopte Versleer v. Overdiep. Gothische Grammatica van Braune en Klanken van Neder lands van Defroe Jong. Ook genegen te ruilen voor tabak of sigaretten. Br. no. 2768a bur v. d. bl. R.K. Bakkersbediende gevraagd, gez. werk kring, goede behandeling, goed loon. Br. bur. v. d. bl. no. 2764. Voor voorkomende schilderwerken Th. Kerkvliet, schilders bedrijf. Gevraagd schilder of halfwas. Genestetstr. 2a, tel. 22282 2784a Wie wil ruilen in goeden staat zijnde leeren heerenlaarzen, m. 43, voor meisjesschoenen, m. 39. Jac. Sikking, agent v. „De Bucht", Warmond. B.z.a. een 2795 Bakkersknecht voor de bakkerij, eenigs zins bekend Brieven aan P. G. Wolvers, Herew. 91, Rijnzaterwoude. Gevraagd' een R.K. MEISJE voor den dag in klein ge zin. Aanmelden: mevr. Frederiks, Prinsesseka- de 5a, Leiden. 2761a aangeboden voor werk zaamheden in de avond uren, aan persoon met prima boekhoudkundige kennis en ervaring. Uit sluitend all-round vak- mensehen. Brieven on der no. 052 Adv. lBur. Eikering N.V., Appelstr. 200, Den Haag. 3015 Voor direct gevraagd in R.K. burgergez. een nette L. P. Grevers, Oostdor per weg 62, Wassenaar. Wenscht u spoedig goed te leeren? ƒ3.per maand. Schrijf leeraar 25 j. erv. Engeland onder no. 2710 bur. v. d. bl.

De Burcht | 1945 | | pagina 3