Het verzet Opkcrfegolf. van de Leidsche Universiteit Prins Willem van Oranje iheeft de Leidsche Universiteit gesticht als een „bolwerk van de vrijheid", „praesidium li- bertatis". Gedurende de laatste oorlog, dat is bijna vier eeuwen later, heeft zijn Universiteit een zeer zwaren proeftijd door gemaakt en het mag met vreug de worden geconstateerd, dat zii deze heeft doorstaan en dat zii haar naam daarin heeft hooggehouden. Dank zij een beginselvolle houding van ver zet tegen de onrechtmatige in grijpingen van den heerschen- denen laaghartig schendenden vijand, heeft de oudste Uni versiteit van den lande over tuigend getoond, dat zii ook in moeilijke tijden inderdaad een bolwerk van de vrijheid is, een geestelijke vesting, die de haar toevertrouwde hooge belan gen, ondanks geconcentreerde en aanhoudende stormloopen nooit heeft behoeven prijs te geven. Dit waren geen aan vallen van infanterie, kanon nen, tanks of vliegmachines, van dezen strijd kon men geen frontlijn op de oorlogskaart teekenen en herteekenen. De pogingen om de Leidscbe Uni versiteit te overrompelen of anderszins onder beheer te krijgen, geschiedden anders, de strijd was er echter niet ge makkelijker door In dezen strijd leefde de Leidsche Universiteit tevens haar gehechtheid aan het Huis van Oranje uit, haar verknocht heid aan het Vorstenhuis, waar voor heel Nederland zooveel liefde en dankbaarheid voelt, aan welk deze Universiteit haar ontstaan dankt en van xv elk Huis alle leden, die ge studeerd hebben, dit deden juist aan deze „Oranje-Uni versiteit". De Duitschers voelden heel goed, dat de Leidsche Universi teit voor hen begeerenswaar- dig en gevaarlijk tegelijk was. Het was hun bedoeling, het Nederlandsclie volk te winnen voor hun zaak, de Nederlan ders over te halen tot hun we reld- en levensbeschouwing, Nederland daardoor te maken tot een meewerkend deel van hun rijk en daarmede de kans te verhoogen op een Duitsche overheersching van Europa. Zij meenden mogelijk terecht dat deze bedoeling ten opzich te van ons volk heel wat meer kans van slagen zou hebben als zij er bij hun propaganda op zouden kunnen wijzen, dat deze Universiteit (met haar welbe kende naam en met haar vele connecties in het geheele bui tenland op hun hand zou zijn, en als van haar ambtsdragers, die vaak zoo zelfstandig hun oordeel en meening plachten te uiten, het „goede voorbeeld" van een Duitsche oriënteering zou uitgaan. Ook hun helpers de N. S. B.'ers, onze zoo zielige, maar daarom niet minder ge vaarlijke en misdadige ver dwaalde landgenooten. zagen ait in onder de ophitsing van den Belgischen landverrader Van Genechten. En op de nu zoo bekende, maar toen nog niet zóó sterk tot ons bewust zijn doorgedrongen manier van „stapje voor stapje", werd de aanval ondernomen. DE STRIJD BEGON. Verzet der professoren. Ondertusschen was de Leid sche Universiteit albegonnen, ziah tegen den komenden strijd te wapenen. De overtuiging, dat de rede die Seyss Inquart na zijn komst in Nederland had gehouden, slechts lijmende huichelarij was geweest, en de kneep om Nederland steeds ve nijniger zou worden aange haald. bracht enkele Leidsche hoogleeraren reeds een enkele maand na de capitulatie ertoe, een kleinen kring van vertrouw de ambtgenooten bijeen te roe pen, om regelmatig den gang van zaken met elkaar te be spreken en zoo waakzaam mo gelijk te zijn en daardoor het universiteitsbestuur en de col lega's bijtijds te kunnen waar schuwen en raden. Het professorenverzet was geboren. De structuur van de Leidsche senaat was gunstig voor dat plan: sinds jaren ■hadden verschillende profes sorengezelschappen bestaan, die eik veelvuldig bijeenkomsten hadden gehouden, zoodat vele senaatsleden elkander uitste kend hadden leeren kennen, zoowel in hun werk als in hun persoon. Toch bleek onmiddel lijk, dat er vele en eigenaardi ge moeilijkheden zouden moe ten worden overwonnen. Zoo deinsden reeds direct ver scheidene, voorzichtig gepol ste senaatsleden, terug voor de gevaren, die aan zulk een ge heimen kring verbonden waren. In'dezen tijd ontbond de be zetter tal van Nederlandsohe vereenigingen, o.a. die van de studenten. Dit beteekende een verzwakking en om, ondanks dezen maatregel, een nauw con tact tusschen de studenten van alle standen en richtingen on derling. en ook tusschen hen en de docenten tóch te bevorde ren, riepen enkele leden van de „kleine krans", zooals de juist opgerichte professoren vriendenkring zich noemde, een universitaire sportorganisa tie in het leven. Verzet der studenten. Nadat besprekingen met vele studenten, waaronder voorgan gers van het toen beginnende studentenverzet, het wantrou wen van de studenten hadden weggenomen en ontslagen be stuursleden van alle ontbon den studentenvereenigingen hun naam onder de desbetref fende circulaire hadden gezet, zou de eerste sportprestatie plaats vinden, een wandeling van studenten en docenten naar Katwijk, af te sluiten doox handiboogschieten. Maar de versch-benoemde procureur-generaal Van Ge nechten greep persoonlijk in en verbood elke uiting in deze richting, dreigende met de ern stigste tegenmaatregelen. De politie kreeg opdracht, nauw lettend tegen elke studenten- sport te waken. De eerste po ging tot verzet was dus mis lukt, maar er is later veel goeds uit geboren En de kiem was gelegd voor het vertrou wen van de Leidsche studenten in de vaderlandsche bedoelin gen van velen hunner hoog leeraren. Jodenverklaring. Nog een nederlaag moest worden geïncasseerd. De amb tenaren, en het eerst van hen ie professoren, kregen opdracht te vermelden, tot welk kerk genootschap zij zelf, hun echt- genoote, hun ouders en hun grootouders behoorden of had den behoord. Het was duidelijk, dal dit het begin was van de maatregelen tegen de joden in Nederland. De -kleine krans" besloot een poging te onderne men, de Leidsche hoogleeraren te doen weigeren, deze „joden verklaring" af te geven. Er bleek een pijnlijke weifeknoe- digheid te bestaan en daarom werd gevraagd: le) wie wilde weigeren, hóe weinig weige raars er ook zouden zijn, en 2e) wie weigeren zou als min stens 25 ambtgenooten zéker zouden weigeren. Dit laatste aantal werd helaas niet be reikt, ook deze poging was mis lukt. Wèl stonden de Leidsche hoogleeraren mede vooraan bij het protest, dat over deze ver klaring werd ingediend. Maar de meesten hunner moesten la ter met werkelijk grooten spijt erkennen, dat het toen een ca- pitale fout van hen is geweest, deze oneervolle verklaring te hebben ingestuurd. Hét hellen de vlak naar omlaag was er mee betreden, elk volgend ver zet zou daar moeilijker door worden. Prof. Cleveringa. Een volgende jodemmaatre- gel trof de universiteit in het hart: de joodsche professoren en lectoren in Nederland wer den ontslagen. Van de Leidsche professoren trof dit lot de pro- HERDENKING VAN HET 370-JARIG BESTAAN DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT IN DE HOOGLANDSCHE KERK. Begeleid door talrijke mu ziekcorpsen en vlaggen, vooraf gegaan door het corpsvaandel, bereikte de stoet der 1500 reu- nisten te half vier de Hoogland- sche Kerk. Nadat allen zich met moeite een plaatsje hadden veroverd en heel ongedwongen en vrij wel onopgemerkt H. K. H. Prin ses Juliana, gekleed in zwart mantelpak, was binnengekomen en temidden van haar oud V.V. S.L.-vriendinnen had plaats ge nomen, trad de Rector Magni ficus, Prof. W. v. d. Woude, gevolgd door het Collegium ci- vitatis academicae en V.V.S.L.- bestuur binnen. Als eerste sprak dan de Rec tor Magnificus namens de uni versiteit een kort begroetings woord tot alle aanwezigen. Daarna betrad de Praeses Collegii Civitatis Acedemicae, den heer W. Geertsema het ge stoelte. «Hij herdacht na een begroe tingswoord het feit dat dit lustrum werkelijk een mijlpaal is in de geschiedenis van het studentenleven, omdat na 1860, toen het corps officieel erkend werd, thans voor het eerst alle studenten in zich heeft opgeno men en als eenheid naar buiten optreedt. Na een extra dankwoord tot de Rector Magnificus, Prof. Es- scher en de Burgemeester, wekte spreker allen op het Io Vivat te zingen, hetgeen door allen uit volle borst werd aangeheven. Hierna volgde de feestcan- cantate van Jan Engelman. Tenslotte sprak de Praeses der Reünisten, Prof. Cleverin ga: Hij zeide o.a.: „Het brui- schende leven vraagt nieuwe wegen. Het oude moet blij ven leven in nieuwe vormen, echter met één uitzondering: de eigen Leidsche geest, -die alles doordringt en doortrekt. Het is een brandend geloof, dat zich niet laat definieeren en steeds in daden moet wor den omgezet. Het is onze trotsch die wij niet laten varen; dit is. geen hooghartigheid, maar fierheid. Zij is gedrenkt in een strijd voor de vrijheid, zij weet zich het Praesidium Libertatis. Haar sterkte is zaak der vrijheid eii zoo is haar geest steeds geweest. Als zij deze op geeft is zij haar bestaan onwaar dig". Met de woorden: „Zoo blijft de Universiteit, alle belangingen tot schande, de ware Civitas Academica", besloot spreekr zijn magistrale rede, die met een daverend applaus beant woord werd. SLECHTS 1 K.G. AARDAPPELEN MINDER. Achterstand in den aanvoer wordt ingeloopen. De aangekondigde verlaging van het rantsoen aardappelen kan reeds thans voor een deel ongedaan worden gemaakt. De achterstand in den aanvoer, die oorzaak was van dezen maatregel, wordt ingeloopen door beperking van den afzet aan den consument. Voor de week van 23 t/m. 29 September zullen voor per sonen van 4 jaar en ouder 2 bonnen van elk 1 kg. en een toeslagbon van 1 kg. voor per sonen van 13 tot 21 jaar wor den aangewezen. Deze wijziging houdt dus in, dat in de periode van 16 t/m. 29 September niet 4, zooals vo rige week is bekend gemaakt, doch 5 kg. aardappelen worden verstrekt in plaats van normaal 6 kg. Niettemin blijft het com pensatierantsoen van 800 gram brood gehandhaafd. LEIDEN „TURK" EN UNIVERSITEIT een eenheid ondanks verscheidenheid Ingezonden Mededeeling 3018 fessoren mr. E. M. Meyers, prof. dr. M. David en mr. H. Sinzheimer. Het was de decaan van de juridische faculteit, prof. mr. R. P. Cleveringa, die toen weloverwogen en na de meeste zijner facultetitsgenoo- ten te hebben ingelicht, alle stu denten in de rechten bijeenriep in de groote Gehoorzaal om hen mee te deelen, hoe de colleges van de afgezette juridische hoogleeraren zouden worden ge regeld en tevens om hun werk zaamheid te herdenken. Vooral de gloedvolle woorden, waar mede hij zijn eigen leermees ter, prof. Meyers, herdacht en er openlijk schande over uit riep dat deze zoo geliefde en zoo uitstekende, wereldver maarde kracht en hoogstaande persoon alleen om zijn afstem ming aan Leiden en Leiden aan "hem werd ontrukt, maak ten diepen indruk. Staande hieven de aanwezigen in de overvolle zaal een plechtig „Wilhelmus" aan en stil gin gen zij uiteen. Maar reeds on middellijk toen zij in de gan gen van het academie-gebouw waren gekomen spraken de studenten over de wensehelijk- heid, een week lang geen col lege te loopen uit rouw over dezen slag, hen en de universi teit zoo wederrechtelijk en zoo weerzinwekkend toegebracht. Dit plan, dat tevoren door voor aanstaande leden van het „voormalig" Leidsche Studen tencorps in alle stilte was be raamd, vond weerklank bij de studenten van alle faculteiten. Den volgenden ochtend stonden bij alle collegezalen groepen studenten te overleggen, met als resultaat, dat slechts een enkele hier en daar een colle gezaal betrad. Deze vrijwel spontane reac tie van de Leidsche studenten strekt hen tot groote eer. Met blijdschap werd vernomen, dat eenzelfde houding was aange nomen in Delft. Helaas bleven zulke reacties in de andere uni versiteiten uit. Het is algemeen bekend, dat de bezettende macht alle on derwijs aan de Leidsche Uni versiteit en aan de Technische Hoogeschool te Delft dien- zelfden dag wegens de „sta king" der studenten „tijde lijk" verbood en prof. Cleverin ga wegens het aanleiding ge ven tot d-ie steking gevangen nam. Maar 's nachts was de rede van prof. Cleveringa door vele toegewijde handen op tel van typemachines vermenig vuldigd en zij werd de komen de dagen tot in alle uithoeken van Leiden gelezen, de komen de weken in alle deelen van het land. De stem van het ver zet had aan een van de univer siteiten geklonken, de eerste openlijke daad van het univer- taire verzet, de studentensta king, werd in de goed vader landsche kringen met onge kende vreugde begroet. Te meer doordat in die eerste oor logstijd in het algemeen ver schijnselen van verzet, en ze ker van verzet in hét open baar, nog zeldzaam waren en lang niet dien omvang hadden, die zij later zouden aannemen. Poging tot Nazificatie. De smakelooze soot van laag allooi, waarmee Van Genech ten bij deze gelegenheid in de openbare pers schimpte op de Leidsche Universiteit, op die verzameling van strompelende oude heertjes, maar tegelijk op dat horzelnest, dat hij zou uitbranden, (horzels maken geen nesti kan hier verder on besproken blijven. Het lokte een waardig protest uit van den waarnemend Rector Magnifi cus en den oudsten assessor op een audiëntie bij den General Kommissar für Justiz und Ver- waltung. Dr. Dr. Wimmer, die waarschijnlijk niet waardig genoeg zal zijn geweest om het naar waarde te schatten. Het waren dezelfde heeren die later tot denzelfden Dr. Dr. over een tweede aangelegen heid zeer ernstige woorden zouden richten, nl. over het duivelsche plan tot nazificatie van de Leidsche Universiteit. De heeren, die met Duitsche hulp op de kussens van het departement van Onderwijs waren gaan zitten, hadden te kennen gegeven, dat de Leid sche hoogleeraren in de Facul teit voor Rechtsgeleerdheid, Prof. Mr. R. Kranenburg en Prof, Mr. J. C, van Oven zou- Generaal MacArthur, heeft een krachtig protest ingediend bij de Russen, die een Ameri- kaansche vliegende reuzenves- ting op 29 Augustus hebben neergeschoten. De Russen heb ben verontschuldigingen aan geboden voor de vergissing. Volgens inlichtingen uit welingelichte Japansche krin gen is de Japansche minister van. buitenlandsche zaken Sji- gemitsoe afgetreden. Hij heeft als persoonlijke afgezant van den keizer de stukken van overgave geteekend aan boord van het Amerikaansche slag schip Missouri. Met de handboeien om en aan elkaar geketend moesten zich de beklaagden in het pro ces tegen de oorlogsmisdadigers van Belsen en Auschwitz naar de rechtszaal van Lunenburg begeven. Tot hen behooren Jo sef Kramer, dr. Fritz Klein en de vrouwelijke SS-lieden Irma Grese en Hertha Ehlert. De eerste viermotorige vliegmachine van den nieuwen trans-atlantisehen passagiers- dienst tusschen de Vereenigde Staten en Europa is in E aangekomen De Grieksche gendarmerie en politie» hebben thans weer de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de open bare orde in het geheele land van het leger overgenomen. Largo Caballero, de voor malige Spaansche republikeih- sohe eerste-minister is uit de Russische zone van Duitsch- land in Parijs aangekomen, hij betuigde zijn instemming met de republikeinsche Spaan sche regeering van Geral. De heer Louwes, direc teur-generaal voor de voedsel voorziening bevindt zich op het oogenblik in Washington, waar hij besprekingen voert over den import van voedsel in ons land. De heer Louwes heeft verklaard, dat Nederland voor de komende zes maanden 300.000 ton mais en 50.000 ton vleesch noodig heeft, dien elke maand 90.0 tarwe. In een plechtighi het Korte Voorhout, Haag, heeft de aftreder missaris der Koningin provincie Zuid-Holland A. L. Rutgers, zijn ami gedragen aan inr. A. per, griffier van de Kamer. De aftredende missaris heeft daar! woord tot de aanwezige naren en tot zijn opvol richt. De in burgeraanta ste gemeente in den lam sterdam, heeft zich ov lot van de kleinste, geheeten, ontfermd. 1 tijds zoo lieflijk dorpj gen in het midden van tuwe, had tijdens de gevechten gedurende termaanden zwaar gele naar België geëvacuee volking, bestaande ui 200 personen, vond na d komst nauwelijks me ruïnes terug. Dankba vaardt men thans de t ken, helpende hand v; grooten „broer". De Fransche Max Paquis, is te Parijs ti veroordeeld. GOED NIEUWS V' REIZIGERS. De electrische halfun Rotterdam—Den Haag getrokken tot Leiden. I dienst met den elec trein wordt onderhou. de lijn Leidsohendair burgDaan van Nieu1 IndiëDen Haag. STADSNIEUWS Ned. R. K. VOLKSI Morgenavond eersti vergadering na de 'Ik van den Ned. R. K. Vb welke zal worden den in het Gebouw „Pi JanvOssensteeg, om 8 avonds. De agenda o.a.: Bestuursverkiezinf den worden ontslagen en Lei den's pseudo-feurgemeester had daarvan de bedoeling ver klapt: zii zouden worden ver vangen door zeven anderen, die „min of meer" nationaal-socia- listisch gericht waren. Inderdaad werd kort daarna Prof. Van Oven ontslagen, maar wegens een onderschepten brief, zoodat het moeilijk was er op te reageeren. Nu en in de komende weken bleek hoe las tig het voor professoren is tot een gemeenschappelijk optreden te besluiten. Professoren zijn in bijzondere mate individualis tische typen, menschen met een sterk eigen, zelfstandige opvatting. Hoewel de leden van de „kleine krans" en ook die van een tweede soortgelijke groep, elk voor zich het goede doel voor oogen hadden en allen hun ambt wilden neer leggen zoodra het duidelijk zou worden, dat de nazificatie ging beginnen, had ieder een eigen constructie over de de tails, o.a. over de vraag welk feit als begin van de nazificatie zou moeten worden opgevat. Zii, die het ontslag van Prof. Van Oven als zoodanig zagen, bleven in de minderheid. De verordening, om aan het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden een bordje „verboden voor Joden" aan te brengen, werd even later wèl door allen als voldoende aanleiding opgevat, maar enkele uren later werd hen dit motief uit de handen geslagen, doordat het „gemeen tebestuur" deze vérordening introk, waarschijnlijk naar aanleiding van het besluit van de medische Faculteit, van den Directeur en de assistenten van het (ziekenhuis, hun werk neer te leggen zoodra dat bord je zou hangen (welk besluit nooit officieel is meegedeeld!). Achtelijke docent! Toen werd Prof. Kranenburg op het Departement onder vraagd over het feit, dat in zijn leerboek het nazi-recht niet was behandeld. Een zoo achterlijk docent kon toch niet aan een Universiteit worden gehandhaafd! Dit was de züi- versten vorm, waarin het nazi-, ficatie-plan verscheen en de leden van de beide besloten £>"e-af te tre dra hun Collega Kte zijn ontslag zeni on Zulks werd aan Dr. I maal toe liéten zij w< een massaal aftreden v mer medegedeeld. De de heeren van het dep voelden zich daart blijkbaar niet rustig. sche hoogleeraren Duitschers zou kunnen opgevat als een demi dde hen de kogel zou bezorgen. Deze dreigi echter niet: de Leidsc fessoren aohtten het ht niet aan een Nazi-Un mee te werken. In de bevonden zich zeker doende krachten om universiteit te bevolk medewerking van de professoren zou dus zijn wilde het geheel versiteit blijven, maar den die echte profess rol van valsche muntei Het was dus hun pli niet voor den doo< wijken. Als afgezant van he tement verscheen toer marechaussee-officier tenoort, nieuwbakken het hooger onderwijs, bijeenkomst van de krans". Hij zette uitee hooger onderwijs in vrijwel stil lag. maar aan Nederland de ta« toebedacht, voor heel het hooger onderwij: zen oorlogstijd te blij' zorgen. Welk land k< 'beter doen? En dan ciaal Leiden worden hooge centrum van al naal-socialistisch onde: wetenschap. Welke un: kon dat beter doen da roemde Leidsche? Als ren echter zouden wel, dan zou die Universiteit haar ver tegemoet gaan. Het was even stil tc Huizinga daar tegenox opgemerkt dat de tenoort zioh had ver? Leidsche Universiteit historisch begrip en begrip kan niet word' nietigd. Wèl kan een e

De Burcht | 1945 | | pagina 2