Deze week in het LEERARES Permanent-Wave Modevakschool H.C.V. De vredesverdragen Na een oorlog moet er vrede worden gesloten. In Londen dokteren nu vijf ministers van buitenlandsche zaken aan de vredesverdragen welke met Italië, Roemenië en met eeni ge andere landen Duitsch land is nog niet aan de beurt moeten worden aangegaan. Het woord verdrag is niet hee- lemaal juist, want dat veron derstelt twee partijen, die het beiden voor het zeggen hebben. Daarvan is hier natuurlijk geen sprake. De overwonnene kan marchandeeren, hij kan handig pogen de eene overwinnaar tegenover den anderen uit te spelen, maar per saldo heeft hij te aanvaarden wat men hem oplegt. Italië heeft maar af te wachten wat het van zijn ko loniale gebieden rondom de Middellandsche Zee zal terug zien, doch de nieuwe Roe- meensche premier heeft reeds met Stalin gedineerd. Dat gaat zoo tegenwoordig. Men slokt een land zoo maar niet op. Men zoekt den weg-van de vredes- penetratie. Wie was er vrede lievender dan Hitier! Het nieu we Europa zou worden opge bouwd uit vrije volken, niet waar. En wil je niet mijn broe der zijn dan sla ik je den sche del in. Men zoekt naar volge lingen. in het land, dat men wil overheerschen. Gedweeë naturen geeft men een schijn van macht, die lijders aan eigenwaan streelt en daarna gebruikt men hen en hun land1 ten eigen bate. Ja, ja. Duitschland heeft nu verloren. Dat land zal voor- loopig geen kans meer krij gen. Frankrijk is nog steeds be zig zichzelf uit te moorden, zijn bevolking gaat elk jaar achteruit. De Balkan blijft een heksenketel, dat hebben we reeds op de schoolbanken ge leerd. Het feit ligt daar dat Rusland de eenigste sterke mi litaire .mogendheid op dat ar me vasteland van Europa is en dat het daarenboven over een paar jaar de formule van den atoombom ook wel zal kennen. En nu moeten vijf heeren in Londen, vijf heeren, die ook maar gewone stervelingen zijn, het probleem van de landsgren zen eens gaan bekijken, waar bij ieder van die heeren, helaas maar één oogmerk heeft: de belangen van zijn eigen land zoo goed mogelijk te beharti gen. Arm Europa, innerlijk zoo verdeeld en verscheurd, uitge put door oorlogen. Men komt niet veel verder met een mooie constructie op papier van Europa. Voorloopig zouden wij al heel bli.1 zijn met een sterk West-Europeesch blok, dat En geland, Nederland, België, Frankrijk, ook de Scandinavi sche landen zouden kunnen vormen en waartoe te zijner tijd een ander Duitschland' zou kunnen toetreden. Weliswaar zou tegenover dat West-Europeescho blok een Oost-Europeesch blok komen te staan, maar wie weet, zou er toch een evenwicht van krach ten uit kunnen groeien, dat voor langeren tijd een vrede zij het dan geen vrede op de ideale basis zou kunnen waarborgen, omdat de verschil lende volken aldus een eigen levenssfeer zouden kunnen vinden. De komende vredesverdra gen zullen moeten bewijzen of uit dezen oorlog ook iets goeds is voortgekomen. De heeren in Londen zullen zich ook met de voor ons zoo gewichtige zaak van de Duit- sche grenzen in het Westen hebben bezig te houden. An nexatie van Duitsch gebied heeft hier te lande zijn voor- en zijn tegenstanders. Van een grootsch opgezette beweging vóór, of xan een zooadnige be weging tegen, merkt men niets. Er is een comitétje en er ver schijnen boekjes over, zooveel als de papierschaarschte toe laat, maar van een volksbewe ging is geen sprake.- Annextio- nistisch aangelegd zijn wij nu eenmaal niet. Er komen meer Ouden aanvragen zijn nog geldig De distributie van z.g. straat schoeisel kan thans op be perkte schaal weer worden hervat. Thans zal in de dis tricten I en II gelijktijdig de bonuitgifte geschieden. Tot district I en II behooren de provincies Zuid-Holland en Utrecht, alsmede de gemeen ten Haarlem, Heemstede. Vel- sen en Bloemendaal. Tot 5 October a.s. zullen (bonnen worden uitgereikt, welke uiterlijk 8 October a. s. bij een handelaar moeten worden ingeleverd. Deze zal zoo mogelijk schoenen uit voorraad leveren. Is dit niet mogelijk, dan zal hij de bon in ontvangst nemen tegen af gifte van een ontvangstbewijs, waarop vermeld moet worden: naam, adres en woonplaats van den klant, het soort schoe nenbon en de maat der schoe nen en den datum van afgifte. Tegen inlevering van dit ont vangstbewijs kunnen de schoenen bij den winkelier af gehaald worden, zoodra deze de schoenen ontvangen heeft. Hiermede zullen in het alge meen 2 a 3 weken gemoeid zijn. Het indienen van. aanvra gen voor schoenenbonnen kan met ingang van heden in alle provincies benoorden de groo te rivieren wederom geschie den op door de plaatselijke distributiediensten nader be kend te maken datum en plaats Zij die een aanvraag voor schoenen bij de distributie diensten in behandeling heb ben, behoeven geen nieuwe aanvraag in te dienen, aange zien deze aanvragen thans door de distributiediensten in behandeling kunnen worden genomen. In de eerste plaats komen voor het indienen van aanvragen in aanmerking zij, die een medisch attest over leggen, waarbij met gewone schoenen kan worden vol staan, vervolgens zij, die over geen bruikbare schoenen meer beschikken. Het aantal nog te behandelen aanvraagfor mulieren is echter nog groot en het aantal te verdeelen schoenen in verhouding daar mede nog gering, zoodat aan vragers in volgorde van in diening binnen het raam van elke categorie zullen worden geholpen. In verband met deze hervat ting van de schoenendistribu tie zijn alle nog in omloop zijnde oude schoenenbonnen, waarop nog geen schoenen zijn afgeleverd, met ingang van heden ongeldig verklaard. Wie derhalve nog in het bezit is van een schoenenbon, waar op hij nog geen schoenen heeft kunnen koopen; zal dus even tueel een nieuwe aanvraag bij den plaatselijken distributie- dienst moeten indienen. NATIONALE ZITTING DER KATHOLIEKE ACTIE. De nationale leiding van de Katholieke Actie in Nederland, zal op 20 September a.s. bijeen komen te Utrecht in verband met belangrijke besprekingen aangaande de inschakeling van de Katholieke Actie bij den geestelijken wederopbouw van ons vaderland en ons algemeen volksherstel. Deze nationale bij eenkomst zal uitdrukking ge ven aan de eensgezinde activi teit en de wijze, waarop de ka tholieken zich aan hun werk willen wijden. De andere ker ken en de regeering zijn inge wijd over het geheeie plan der K.A. Waarschijnlijk zal de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong. deze bijeen komst bijwonen. POOLSCH CONCORDAAT MET H. STOEL BEëINDIGD. Volgens radio-Warschau heeft de Poolsche regeering ver klaard, dat zij het concordaat met de H. Stoel beëindigd acht, aangezien het Vaticaan de Poolsche voorloopige regeering niet heeft erkend'. OMGEVING LEIDS CHEND AM. Gerehabiliteerd. De ge westelijke commandant van de binnenlandsche strijdkrachten en eenige andere commandan ten deelen mede. dat de heer C. H. Voorhoeve, alhier, na een nauwkeurig en omvangrijk on derzoek door alle betrokken in stanties, in elk opzicht volledig gerehabiliteerd is. De sportdag. De sportdag waarvan de netto-opbrengst 777.bedroeg, welk bedrag aan de Hark is afgedragen, heeft ook als sporbdemonstra- tie succes afgeworpen. Vooral de voetbalwedstrijd A.V.V. I tegen V.U.C. II is buitengewoon gunstig verloopen want A.V.V. wist de overwinning te beha len met 40. Spaargeld. Bij de post spaarbank is gedurende de maand Augustus j.l. ingelegd 97.668.35 en terugbetaald 26.650.14. NOORDWIJK. Zilveren jubileum. Op 26 Sept. a.s. hebben wij in onze plaats een zilveren jubilaresse en wel de bekende en sympa thieke R.K. Voetbalvereeniging S.J.C. Het devies van Neder land tijdens de bezetting „Wel gebogen, doch niet gebroken" mogen wij ten volle in toepas sing brengen op deze jubilares se, want nadat deze sportver- eeniging op 'l Mei 1942 op brute wijze door den bezetter werd opgeheven en totaal uitgeplun derd, hebben bestuur en ieden ondanks alle verbod toch het onderlinge contact weten te bewaren, terwijl de actieve sporters konden worden on dergebracht bij onze gastvrije vrienden van V.V.S.B. te Noordwijkerhout. Jammer ge noeg is in het tijdsverloop tot de bevrijding het mooie sport park door den bezetter en hun slaafsche trawanten grondig vernield, zoodat er nog wel en kele jaren zullen mee heen gaan alvorens de S.J.C.'ers daar weer kunnen voetballen. Dit is natuurlijk een groote handicap voor S.J.C.temeer daar alle pogingen om een tij delijk voetbalterrein te krijgen, tot nog toe faalden, redenen waarom S.J.C. nog niet tot ontplooing kon komen. Door de welwillende medewerking van V.V.S.B. zullen de sportlief hebbers Zondag 16 Sept. hun oude favorieten op het groene veld kunnen aanschouwen in een wedstrijd tegen L.F.C. I uit Leiden op het V.V.S.B.- terrein te Noordwijkerhout. Wij zien niet alleen met be langstelling dezen wedstrijd te- Lees het Evangelie van S. Mattheus 22. 3446 Het was nu de beurt aan den Zaligmaker om vragen te stellen en hij deed het, recht op den man af. Ouder gewoonte probeerden de Farizeeën er onderuit te komen door er omheen te draaien, verduidelij king te vragen. Het baatte hen niets, de vraag liet geen ontwijd ken toe. En zij begre pen en beseften: Met het antwoord zouden zy of hun eigen levenswij ze veroordeelen, of openlijk moeten erken nen dat zij zich hadden vergist. Wat dunkt U van den Christus? Een vraag, die den Farizeeën in verwarring bracht, en als v/ij het Evangelie lezen, kunnen wii mis schien genieten van oie Verwarring, maar het Evangelie is niet ge schreven om ons te ver heugen over de moei lijkheden waarin een ander zich brengt, om dat hij Christus ver- Het Evangelie is ge schreven tot onze eigen leering en dus heeft de vraag: „Wat dunkt U van den Christus?" voor ons zélf beteekenis Het is een vraag die wii zelf moeten beant woorden. De Goddelijke Zalig maker heeft het ons makkelijk gemaakt- die vraag te beantwoorden. Hij heeft ons alle mo gelijke grond gegeven om aan te nemen en te erkennen, dat Hij is de Zoon van den levenden God. „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde." „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Le ven." „Wie Mij volgt, wan delt niet in de duister nis." „Ik ben gekomen op dat gij het leven zoudt hebben, en ihet over vloedig zoudt bezitten." En al deze uitspraken heeft Christus beves tigd door de daad van Zijn wonderen en het PUNTJES op de offer van Zijn leven. Wat dunkt U van den Christus? Wij zullen er het antwoord op moe ten geven. Misschien zijn wij huiverig en speelt zich in óns af, wat er omging in het hart en den geest van de Schriftgeleerden. Zij kónden wel antwoor den, maar dan gaven zij meteen te kennen, dat him heele doen en laten daarmede in strijd was. Als zij nml. Chris tus erkenden als den Messias, als den Verlos ser, als den Zoon van God, dan zou onmiddel lijk de vraag zijn geko men; Maar hoe ge draagt ge U naar uw v/oorden? Ditzelfde zou ook ons kunnen passee- ren. Want het is ge makkelijk genoeg om te antwoorden Pe trus heeft'het ona voor gezegd „Gij hebt de woorden van 't eeuwig leven. Tot wie anders zouden wij moeten gaan?" Het is zoo gemakke lijk om een ander na te praten, zoo verlei delijk om wat woorden na te zeggen. En wan neer wij tot ons hooren zeggen: „Wat dunkt U van den Christus?" dan moeten wij niet verge ten, dat tot ons óók is gezegd: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij!" Wij noemen ons Christenen. In dien naam „Christenen" ligt het antwoord besloten op de vraag: „Wat. dunkt U van den Chris tus?" De naam duidt aan, dat wij Hem wil len erkennen als Den- gene, Die het begin- en het eindpunt moet zijn van ons bestaan. De eenige Wetgever van ons leven, de eenige beweging van ons hart, de eenige Inspirator van onzen geest. Maar hoe is het in werkelijkheid? Als de wereld op dit oogen- blik in alle rangen en standen van onze men- schelijke gemeenschap afglijdt naar het hei dendom. dan is dat het trieste bewijs, dat wij alleen maar „naam christenen" zijn. Dat wij misschien Fari- zeeïsch en geleerd over Christus en Christen dom willen praten. Maar praten over Christus en Christen dom is nog geen Chris tus-belijden. Wij moe ten kleur bekennen, nü meer dan ooit, en daar om moet ieder, die zich deze vraag; „Wat dunkt U van den Christus" voorlegt, in geweten afvragen, of hij eerlijk en metterdaad en niet alleen met den mond Christus be lijdt. - Zijn wij waarachtige Christenen, dan is dat het beste argument en het slaande antwoord voor alle twijfelaars en spotters. Middenstands- en Ontwikkelingscursussen 1945- Voor aanmelding cursus Hazerswoude-RijndijkJ. Wesselingh J Hazerswoude-Rijndijk èn de administratie Océ, Leiden, Hoog 136, Tel. 21371. Voor aanmelding cursus Warmond e.o. admin Océ Leiden, Roogewoerd 136, Tel. 21371. j)e a]gi Directe 3005 H. M. Verhuist, accc Ingez. medcdeelmg gemoet, doch ook een spoedige herrijzing van S.J.C. in de actieve sportwereld. NOOTDORP. Bevrijdingsfeest. Ook hier zal ter gelegenheid van de be vrijding feest gevierd worden en wel op 12, 13 en 14 dezer. Op Woensdag 12 dezer des avonds om 7 uur bijeenkomst van de besturen van de plaat selijke. vereenigingen, organi saties en instellingen, waarna in optocht wordt getrokken naar het gemeentehuis waar het woord gevoerd zal worden door burgemeester H. C. A. M. Schölvinck. Donderdag begint dan met een optocht der schoolkinderen, vervolgens zanghulde, kinderspelen, ring- rijderij met paard en rijtuig, wedloop met hindernisseri, vo- gelprik op de fiets voor meisjes en blinde ruiterspel voor allen.J 's Vrijdagsimorgens optocht met praalwagens, des middags ge- costumeerde optocht voor kin deren, ringrijden op de fiets, hardloopen met kruiwagens voor paren, groote demonstra tie' van Palestijn-ruiters van Zoetermeer en omgeving en tot slot stoelendans voor dames en heeren- De muziekvereeniginge „Glo ria in excelsis Deo" en „Con cordia" verleènen welwillende medewerking. IN EEN PAAR WOORDEN. De expres van St. Etienne naar Parijs is ontspoord. 28 personen werden gekwetst. Zweden heeft een over eenkomst gesloten met Rus land waarbij het 30.000 ton steenkool 'krijgt. Joseph Damand, het voor malige hoofd van de Vichy- militie zal wegens verraad te rechtstaan voor het Hooge Hof van Justitie. STADSNIEUWS BIOSCOPEN. Rex. Na het nieuws, dat o.a. de botsing van een vlieg tuig tegen Amerika's hoogste wolkenkrabber vertoont, stormt Qeorge Formby in een „old timer" van het witte doek, het theater binnen, ,,'t Zit in de lucht" is een aaneenschake ling van door onhandigheid veroorzaakte avonturen. Alles komt, zoowel letterlijk als figuurlijk, voor George op pootjes terecht, als hij weer „uit de lucht" is. Casino draait deze week „De EINDE ZOMERT In den nacht van dag op Zondag einc zomertijd. De klok z één uur moeten v teruggezet. DOCOS, AFD. VOE A.s. Zondag 16 S< zlulen op het terrein Haagweg de jaarlijkse strijden om den Recto: wisselbeker worden Deze wedstrijden word ganiseerd door de R. Docos. Na loting is gramima als volgt steld: 12 00 uu: Doi se. 1.15 uur: V.V.S.B.- gen. 2.30 uur: Verliezi 3.45 uur: Finale. D' beker is momenteel ir zit van V.V.S.B weg die voor ons li uitstekend gespeelde film. waarop wij nii zullen ingaan, daar zi enkele weken geleden Leiden is vertoond. Trianon prolongeert dige revuefilm „Jij wc man", waarin -Son: knappe staaltjes geeft en schaatskunst. Het Gi Ier-orkest zorgt op wijze voor 'n muzikal tergrond". Prachtige n namen van besneeuw< gen en bossohen bev we in deze film; ook i cumentaire over de autoweg die Noord- Amerika met elkaar leunen we dergelijke bewonderen. In het •o.a. een blik in de re waar Petain terecht s Luxor. Dat een hel dert in een normale dat kunnen we blijk! in onzen modernen t Ven, al zullen vele beweren, dat het om meer voorkomt. Ren vertelt het ons in ei geestigst opgezette fan nergens in een klucht maar de sfeer van h derbaarlijke juist gem houdt om aanvaard' worden. Na de verschi van den afgeloopen ooi ke hun voortzetting v de lange rij oorlogsf den laatsten tijd, een verrassing voor jong In ruil aangeboden Erres KY 196 radio of ijzeren roeiboot met ingebouwde motor, tegen motorfiets met of zonder banden, event, bijbeta ling. A. C. Elderhorst, Schen'kelweg 97, Zoeter- woude. 2735 en nu nog* ons hoipje ECHTE koffie en tkee van IN MODEVAK geeft les in knippen en naaien. Aanvang der les sen half Sept. Aanb. Jo Verhaar, Groenendijk A 68, Hazerswoude. (met speciale oliebehan deling). De salons van de modernste coiffures. Manicure. Gezichtsmas sage met make up. Ook verhuren wij bruids sluiers in diverse maten. DameskapsaBon NEDERLOF Oude Rijn 2a. Leiden, tel. 24208 2939 2870 Leerares M. van Fulpen, Hooftstraat 260, Alphen a. d. Rijn. Aanv. der les sen 1 Oct. a.s. Knip- en naailessen voor eigen ge bruik. Opleiding exa mens. Aanm. 19 en 20 Sept. 's avonds na 7 uur.

De Burcht | 1945 | | pagina 2