de geldvern ieirwing beoogt, valt samen met een effecten- registratie, de registratie van het buitenlandsche cLeviezen- bezit. de registratie van tijdens de bezettingsperiode afgeslo ten levensverzekeringseon- tracten en van nieuw afgeslo ten hypotheken, alsmede met een herwaardeering van on roerend bezit. Deze maatrege len zullen de gegevens ver schaffen over de verdeeling van het volksvermogen, waar over voor het enmen van de geraamde belasting maatrege len moet worden beschikt. Een van die hulpmaatregelen wil ik u in het bijzonder noe men. In het dezer dagen afgekon digde navorderingsbesluit be treffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in den vorm van werktuigen, duurzame ge bruiksgoederen en kostbaar heden, zal aan een onderzoek worden onderworpen. Het overzicht, dat wij op deze wijze hopen te verkrijgen, zal in hooge mate behulpzaam zijn om de winsten, die zijn voort gesproten uit den zwarten han del, en de inkomens, die zijn verdiend door degenen, die hand- en spanidensten hebben verleend aan den vijand en misbruik hebben gemaakt van den nood van hun medebur gers, te achterhalen. Ik geef u de verzekering dat het Ministerie van Financiën met deze lieden en met hen die er aan hebben medegewerkt om de zoo verworven rijkdom men te laten onderduiken, bij zonder weinig consideratie zal hebben. Verder kan men verwachten een zware heffing op alle door de buitengewone omstandighe den van de laatste jaren ver kregen vermogensvermeerde ring, terwijl nog een verdere verniogensheffing ineens in het vooruitzicht is. Nog een enkel woord in ver band met de a.s. deblokkee ring van de bank- en giro-te goeden. Afgezien van de be dragen, die noodzakelijk zijn voor loonbetaiingen, pensioe nen, wachtgelden e. d. en voor de financiering van het loopen- fte handelsverkeer zal de be- \teding van deze tegoeden in \e eerste plaats gerioht moe- fn worden op het herstel en de herwinninn van Neder. nd's plaats in de wereld, ^ze gedachte heeft reeds toe- sing gevonden, zooals de sten uwer bekend zal zijn. betrekking tot de uitkee- een wegens geleden oor- sscliade, waarvan de her- jing aanstaande is,. Het zou ist ongewenschit izijn, in- deze uitkeeringen, die zijn temd om de verwoeste wo gen, kantoren en fabrieken herbouwen, om de bedrijven nieuwe installaties te hel- en de voorraden aan te Jlen, om de buizeji weer te eubileeren en in de kleeding- ehoefte te voorzien, voor di- ecte verbruiks-doeleinden /ouden worden gebruikt of op andere wijze aan hun beoogde bestemming zouden worden onttrokken. Hetzelfde argu ment is van toepassing op het geld, dat na de inlevering en blokkeering straks voor de blokkeering in aanmerking zal komen. De tijd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld, dat hü in het maatschappelijk pro ces heeft verworven en met het bezit aan welks vorming de gemeenschap hetzij direct het zij indirect een zoo belangrijk aandeel heeft gehad, vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt m het bij zonder voor de huidige om standigheden. waarin door het gemeenschappelijk ervaren leed en de groote schade, die is aangericht aan de nationale welvaartsbronnen, ieder van verantwoordelijkheid voor het welzijn van volk en natie ster ker dan ooit moet zijn door drongen, De toepassing van dit beginsel behoeft in geenen deele te leiden tot een ver lamming van particulier ini- Üatief. Doo- deze toelichting moge u thans duidelijk zijn geworden, dat het niet de bedoeling der regeering is de u ten aanzien van 'het ingeleverde geld te onteigenen. Eeen deel er van wordt voor belastingbetaling gereserveerd, een deel zal het karakter van een spaarsom ontvangen, waarop rente kan worden gekweekt en de rest zal voor zoover het niet ter stond na de inleveringsweek wordt vrijgegeven aan be paalde bestemmingen worden gebonden, die in het kader van het herstel toelaatbaar zijn, Landgenooten. De regeering beschouwt de geldvernieuwing, waarvan ik u de procedure en bedoeling in enkele hoofdzaken heb geschetst, als een uiterst be langrijke zaak en de grond daarvan acht zij zich gerecn- tigd tegen hen die haar bedoe lingen trachten te doorkruisen, met groote gestrengheid op te treden. Op overtredingen van de voorschriften zijn zware straffen gesteld, zoowel van strafrechterlijken als van ver mogensrechtelijken aard. Het is mij bekend, dat velen hopen slimmer te zijn dan de regee ring en het is mij evenzeer bekend, van welke sluip wegen en manipulaties zij zich bedienen. Ik heb onlangs een anoniemen brief ontvangen van iemand, die mij hoonend bedankte voor de gelegenheid, die hij, terwijl de geldzuive- ring op zich liet wachten, meende te hebben gevonden om zijn zwarte geld in veilig heid te brengen; tegen deze lieden zeg ik:; juicht niet te vroeg. Het zal u blijken, dat wij diverse verrassingen voor u in petto hebben, die voor u niet plezierig zullen zijn. Het goedwillende deel van de bevolking roep ik toe: laat u niet in met hen die in de af- geloopen jaren ons volksleven hebben vergiftigd. Gaat niet in op aanbiedingen, die u zouden kunnen worden gedaan, doch helpt daarentegen de regeering het doel te bereiken, dat zij zich in het belang van het land heeft gesteld en met inzet van al haar krachten zal najagen. Luisteraars. De geldverieuwinng is op komst. Ik heb u haar opzet en haar doel in groote lijnen geschetst. Wij staan aan den vooravond van een maatregel, die hier te lande nog nimmer is beproefd en die, naar ik hoop, in de toekomst nimmer zal behoeven te worden her haald. He verheel mij niet, dat ens volk een week tegemoet gaat, waarop het zich met groot overleg zal moeten voorberei den en waarip zich ongetwij feld nog tal van moeilijkheden zullen 'voordoen. Het belang, dat met het welslagen van de geldverienuwing wordt gediend is echter oneindig veel grooter dan het ongemak, dat zij zal veroorzaken; gij hebt het in de achter ons liggende jaren getoond, dat gij een oorlog en een oorlogseconomie hebt kunnen doorstaan. Toont thans, dat gij er tegen opgewassen zijt om ook de pijn, die de ge boorte van een vredes-econo- mie met zich meebrengt, moe dig te verdragen. Door de Italiaansehe auto riteiten is bij een kunstverkoo- per te Florence beslag gelegd op een collectie Fransche schil derstukken van de hand van Cezanne, Renoir, Degas e.a welke stukken via Hermann Goering, in ruil voor Italiaan sehe kunstwerken, aldaar wa ren beland. Prinses Stefanie, de echt- genoote van kroonprins Ru- dolf van Oostenrijk, welke laat ste onder geheimzinnige om standigheden overleed, is, 81 jaar oud, in Hongarije overle den. Een verkeersvliegtuig van de lijn MiamiNew York is in Zuid-Carolina neergestort. 22 inzittenden kwamen om het le ven. De vakbond van metaal bewerkers te Stockholm, de grootste van Zweden, heeft be sloten de Soc.-Democratische partij te verlaten wegens het niet behartigen van de belan gen der arbeiders tijdens de staking. Hiermede verliest de partij ruim 30.000 leden. In Berlijn heerscht een ty- phusepidemie welke wordt toe geschreven aan de massale uit zetting van Duitschers uit Dantzig, Oost-Pruisen en Po len. Er is last gegeven tot on middellijke inenting. De Japanners op Luzon hebben toestemming gekregen om de asch van hun 6000 doo- den naar Japan te verschepen. Bijna duizend Joodsche réfu giés, voormalige gevangenen uit Duitsche concentratiekam pen, zijn vandaag te Haifa aan- PROV. PUBLICATIE. Uitreiking van nieuw geld en van „Geldkaarten A" door de plaatselijke distributiediensten. Het Centraal Distributiekaiv- toor maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 September 1945 de bevolking in staat wordt gesteld thans in omloop zijnde bankbiljetten bij de plaatselijke distributiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van 1 gulden en 2 Vi gulden tot een bedrag van tien gulden per persoon. De dagen, waarop men zich al daar moet vervoegen, zullen plaatselijk nader bekend ge maakt worden. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich bij den distributiedienst te vervoegen met, ten eerste: de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd; ten tweede: de inlegvellen van de overige gezinsleden; ten derde: de brandstoffenkaart van het ge zin. Voorts moet per gezinslid tien gulden worden ingeleverd in bankbiljetten van 10. 20.—, 25.— of 50.— In levering van muntbiljetten van 1.2.50 en 5.is niet geoorloofd. Er dient voor gezorgd te worden, dat inleve ring in gepast geH plaats heeft. Beschikt een gezin niet over voldoende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de om wisseling te doen plaats heb ben, dan moeten behalve de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd en de brand stoffenkaart slechts zooveel in legvellen worden meegebracht als noodig is voor de omwisse ling van de beschikbare bank biljetten. Zij, die niet over voldoende bankbiljetten beschikken, maar wel een geblokkeerde rekening bezitten wegens ingeleverde biljetten van 100.kunnen bij het kantoor, waar zij de biljetten van f 10.hebben ingeleverd, het ontbrekende bedrag opnemen tegen over legging van een schriftelijke verklaring van onmacht tot be taling. Bij de inlevering der bank biljetten verwijdert de distri butiedienst van de inlegvellen de bonnen 25 (rechterboven hoek) en neemt deze in. Losse bonnen worden niet aangeno men. De uitbetaling der nieu we muntbiljetten geschiedt aan de houders van brandstoffen- kaarten in biljetten van 1 gulden en aan de overige ge zinsleden in biljetten van 2'A gulden. Zij, die niet in het bezit zijn van inlegvellen, komen niet voor omwisseling in aanmer king. Reclames dienaangaande worden niet in behandeling ge nomen. Voorts zullen tegen inneming van d<e bonnen 51 (rechterbo venhoek) der brandstoffen- kaarten de z.g. „geldkaarten A" worden uitgereikt, waarop door den distributiedienst het nummer van de stamkaart van het gezinshoofd wordt inge vuld. De distributiedienst kruist daarbij het vakje 401 A van de stamkaart van het betrokken gezinshoofd af. De verwijde ring der bonnen 51van de brandstoffenkaart geschiedt door den distributiedienst. Los se bonnen worden niet aange nomen. Deze geldkaarten A dienen voorshands zorgvuldig te worden bewaard. Zij, die niet in het bezit zijn van. zoo wel een stamkaart als een brandstoffenkaart, komen niet voor uitreiking van een geld- kaart A in aanmerking; ook wat dit betreft, worden geen reclames in behandeling geno men. Gezinshoofden of alleenwo nende personen aan wie geen brandstoffenkaart is uitgereikt en die in verband daarmede bon 51 van die kaart niet kun nen inleveren ter verkrijging van een „geldkaart A" kunnen een „geldkaart B" aanvragen. Zij dienen zich hiervoor echter niet tot den distributiedienst te wenden, doch moeten bij het postkantoor een aanvraagfor mulier voor een geldkaart B afhalen. Dit aanvraagformulier moeten zij vervolgens uiterlijk op Zaterdag 22 September a.s. ingevuld en onderteekend en onder overlegging van hun stamkaart indienen bij de bank, waar zij hun geld wenschen te deponeeren. Zij ontvangen dan van deze bank een „geldkaart B" waarbij de bank in het vak je 401 A van de stamkaart de aanteekening B plaatst. Ook personen, die geen hoofd van een gezin zijn, doch den leeftijd van 21 jaar hebben be reikt en zelfstandig een inko men genieten van meer dan 100.— per maand, kunnen, indien zij hun geld niet op de rekening van het gezinshoofd, doch op een afzonderlijke re kening wenschen te storten, op de boven omschreven wijze in het bezit komen van een „geld kaart B". Schippers, uit het zuiden af komstig. die zich in het noor den, westen of oosten des lands bevinden, kunnen op ver toon van him bevrachtings boekje in plaats van het inleg vel de hun in het zuiden uit gereikte bonkaart voo-r de 10de periode overleggen. Collectieve uitreiking. Werkgevers worden desver- langd in -staat gesteld, ten be hoeve van hun personeel en de leden van het gezin, waartoe de werknemers behooren, de omwisseling van bankbiljetten in nieuwe muntbiljetten tot een bedrag van tien gulden per persoon collectief te doen plaats hebben. De werkgevers, 'die hiervan gebruik wenschen te maken, nemen de bonnen no. 25 van de inlegvellen van de werk nemers in. Ook de stamkaar ten van de gezinshoof." n on der de werknemers en de bon nen 51 van de brandstoffen- kaarten van de gezinnen der werknemers worden ingeno men. De bonnen van het inlegvel worden geplakt op opplakvel- len en bij de distributiedien sten ingeleverd. De inlevering der inlegvelbonnen moet ge schieden in veelvouden van vijftig bonnen. De bonnen van de brand stoffenkaart worden eveneens geplakt op opplakvellen en bij de distributiediensten ingele verd. De inlevering der brand stoffen-bonnen behoeft niet in veelvouden te geschieden. De inlevering heeft plaats op door de distributiediensten na der aan te geven dagen. De in te wisselen bankbiljetten wor- den in gepast geld afgedragen. De distributiediensten nemen de in te leveren bonnen in ont- I vangst en verstrekken aan de werkgevers muntbiljetten van 1 gulden in pakjes van 500 stuks of muntbiljetten van VA gulden in pakjes van 400 stuks. Desverlangd kunnen deze pak jes ter plaatse worden nage teld. Reclames achteraf om- trent verschillen kunnen niet worden aanvaard. De werk gevers teekenen een kwitan tie, waarop zij tevens verkla ren, dat de omwisseling uit sluitend ten behoeve van de gezinnen hunner werknemers is geschied. De werkgevers ontvangen eveneens de geldkaarten A voor houders van brandstoffen- kaarten ten behoeve van hun personeel. Werknemers zijn niet ver plicht aan deze collectieve in levering van him werkgevers deel te nemen. gekomen aan boord van het Britsche stoomschip Mataroa uit Toulon. Bij Ilangolen in Noord- Wales is een posttrein in een afgrond gestort, doordat het water uit een hooger dan den spoorlijn gelegen kanaal, waar van de dijk was doorgebroken, den grond onder de rails had weggespoeld. De machinist kwam om het leven. Een in den trein vervoerde partij bankbil jetten en mnuten, ten bedrage van ongeveer 150.000 pond sterling, ging verloren, doordat de neergestorte trein in den af grond uitbrandde. Mgr Gregorie Diamare, abt van het klooster van Mon te Cassino, is in een dorpje bij de rivier de Rapido tengevolge van een aanval van malaria op 80-jarigen leeftijd overleden. Volgens de „France Soir" zijn de kroon-iuweelen van Wuertternberg. waaronder een met juweelen bezette kroon, een met diamanten versierde tiara, een uit goud en eboniet vervaardigde scepter en ande re kostbare sieraden ontdekt in den kelder van een oud land huis bij Baden, door Fransche militairen die op jacht waren naar oorlogsmisdadigers. De rechter van instructie heeft Laval aan den tand ge voeld over de wetten en de creten, welke hij onderteeken- de tijdens de Vichy-regeering. Een der wetten betreft het stichten van speciale gerechts hoven, die gebruikt werden om Fransche patriotten te veroor- deelen. Laval ontkende den ernst der wetten niet, doch zeide dubbel spel te hebben gespeeld, Hij reorganiseerde ook de Fransche politie, omdat de Duitschers deze anders onder SS-commando geplaatst zou den hebben. De „News Chronicle" be vat een interview met een Fransche advocate, mevrouw KramerBach, die belast is met de zorg voor duizenden oorlogsweezen. De staat heeft zich het lot van deze heel- en halfweezen aangetrokken en zij zullen de best mogelijke op voeding krijgen. Mevrouw Kramer verklaarde, dat 35.000 kinderen door de Duitschers uit Frankrijk werden gedepor teerd en dat aeen enkele meer in leven is. Allen werden sys tematisch vernietigd. Er zijn wederom 500 paar den uit Duitsehland naar Ne derland teruggevoerd. Zij zijn naar negen verschillende pro vincies gezonden. Alle koud- bloedpaarden en alle stamboek merries, elwke via Nieuwe- schans door de Duitschers wa ren weggevoerd, zijn nu binnen de landsgrenzen teruggekeerd. Een partij van ongeveer 15 ton genees- en verbandmid delen. voor Japan, door het In ternationale Roode Kruis ge schonken, zal worden aan gewend voor de slachtoffers van Hiroshima. Voedsel en op- bouw-materiaal zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Getracht wordt nog voor den winter in Zeeland Schouwen-Duiveland uitgezon derd 1200 noodwoningen te bouwen. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en met den bouw van een deel der wonin gen is reeds een begin ge maakt. Dezer dagen wordt het Missiehuis St. Willebrord van Uden (N.-B.) naar Steijn over gebracht. Het Missiehuis Ie Uden zal in verband met de vernieling van het klooster al daar tijdens de laatste oorlogs jaren in een noodverblijf te Veghel ondergebracht worden. Te Sittard heeft de Lim- burgsche - werkgeversgemeen schap een algemeene vergade ring gehouden, waarin beslo ten werd de mogelijkheid te overwegen voor de oprichting van een Limburgsch studie fonds voor academici. Men was namelijk de meening toege daan, dat er in de naaste toe komst een tekort zal zijn aan Limburgers, die in staat zijn om belangrijke posten te be zetten. Op bevel van MacArthur zijn alle overzeesche uitzendin gen van de Japansche radio" ge staakt.

De Burcht | 1945 | | pagina 2