s Deze week in het BUITENLAND Op ULTRA-KORTE golf PUNTJES op de Zorgen. De atoombom is gebarsten en de zon ging in het Oosten onder. Terecht bliift de atoombom in het buitenland meer dan in ons land de gemoe deren bezig houden. Sterven er niet nog dagelijks men- schen, die na de uitbarstingen geen verwondingen hadden -pgeloopen, aan een geheimzinnige ziekte die men de „atoom-pest" noemt! Dat de mensch in staat is gebleken de oerkrachten welke in het onzicht baar atoom steken, dienstbaar te ma ken. voorloopig alleen nog maar aan de vernietiging, is een huiveringwek kend feit. Zal de uitvinding leiden tot de zelfmoord der wereld? Zal het ge heim spoedig aan andere landen be kend zijn? Japan is bezet gebied. Het heeft zijn gezicht verloren. Met grootsch machtsvertoon hebben de geallieerden voet aan wal gezet. Ons Indie is weer vrij. Met een ernstig gezicht beweren sommige Amerikaansche bladen. dat Indië weer aan ons behoort te worden teruggegeven. Het kwam er nog maar aan te kort! Alsof niet onze strijd krachten Australië voor een Japansche invasie hebben behoed. Alsof het niet ons Indie is! Door de Japansche nederlaag is Rus land van een tegenstander in den rug bevrijd Er is nog een andere bom gebarsten De wereld zal weten wie de overwin naar van dezen oorlog is. De wereld zal weten dat zii leeft onder de economi sche dictatuur van Amerika. Amerika zegde de Leen- en Pachtwet onver hoeds op. Dit had het effect van de bekende knuppel in het bekende hoen derhok. Europa staat voor een zwaren winter. Alle deskundigen zijn het er over eens dat er een ernstig wereld te kort is aan levensmiddelen, aan klee ding aan steenkool. En nu zegt Ame rika de Leen- en Pachtwet op. Wat wil dat zeggen? Het beteekent dat de ontzagliike hulp welke Amerika aan Engeland en aan andere landen heeft verleend, plotseling wordt stopgezet. Amerika, het werelddeel, produceert. alles- En als alles gereed was, nam het zelf wat het noodig had. maar ver scheepte de rest zonder er dollars, die Engeland niet meer had, voor terug te vragen. De goederen werden geleend, werden gepacht in elk geval men be hoefde ze (nog) niet te betalen. En nu moeten wil wél gaan betalen, wij, Ne derland ook, aan Amerika of aan En geland met dollars en ponden, die wii niet hebben en met exportgoederen, die we ook nog niet hebben. Er is één troost. Amerika kan nfet naar Europa uitvoeren als Europa geen goederen heeft om daarmede de van Amerika ontvangen goederen te beta len En ons Indië is er ook nog. Dat is een tweede troost. Inmiddels schiint de verminderde aanvoer van benzine al het gevolg te ziin van de opzegging der Leen- en Pachtwet. Hoe bouwen wii onze welvaart weer op indien anderen onze goederen niet noodig hebben of ze niet kunnen beta len? De geallieerden schünen ernst te maken met de afbraak van de Duit- sche industrie. Maar het Duitsche in- dustrieële land was de grootste klant van onze boeren en tuinders! Dit plan netje van de Geallieerden werkt voor ons dus als een averechtsche schade vergoeding. Intusschen mogen wii toch Wel onze schadevergoedingseischen bij de groote heeren indienen. Engeland zooveel milliard. Amerika een aardig sommetje, België, Polen, Rusland niet te vergeten, en Nederland naar de berichten lulden een elsch van 16 milliard gulden. Men kan van een kip slechts zooveel veeren ol ukken als ze niet kaai is. En Duitschland zal des te gauwer ,kaal" ziin al naarmate men het industrieel apparaat, dat 11a de bombardementen is overgebleven, weg voert. In Spandau kunnen van de lzu.OOO arbeiders er óOOO werken. De overonivenden zou men aan het puin ruimen kunnen zetten, indien men in de stad Essen alleen eiken dag 1000 ton puin zou vervoeren (dus elke dag een trein met 00 van de grootste wagons) zou net ciertig mar duren voor de ruï nes zouden ziin opgeruimd. Maar wii vragen van Duitschland geen puin. Dat heett het ons al gegeven, néér dan ons liei is. KONING LEOPOLD IN ZWITSERLAND. Koning Leopold van België heeft van de Zwitsersche regering toestemming gekregen zich te vestigen nabij Genève op voorwaarde, dat hij zich van elke politieke activiteit onthoudt. hotel neelemaal bezet met rustige gas ten. die kwamen om van de schoonheid te genieten. Op vertoon van de baby werd er plaats voor ons gemaakt Het* zwaluwnest boven miin legerstee is leeg. Noc een luttel aantal dagen en de zwaluwen trekken weg. ver weg. Heden liepen wi! In de processie. Morgen en overmorgen en den dag daarna is e- kermis. Vriidag, Zaterdag en Zondag daarop worden de Oranje feesten gehouden. Epen, Aug. '45. OPENING DAHLIA-TENTOON STELLING. Begeering stelt gouden medaille beschikbaar. Gisterenmiddag werd in de Stads gehoorzaal de groote speciale dahlia tentoonstelling. georganiseerd door de afdeeling Leiden en omstreken van de Kon. Nederl. Maatsch. voor Tuin bouw en Plantkunde, in samenwer king met de Nederl. Dahlia-vereeni- ging, door den Minister van Voedsel voorziening, Landbouw en Visscherij Ir S. L. Mansholt. geopend. Nadat de heer J Jonker als voorzitter van het tentoonstellingsbestuur speciale dank -had gebracht aan de keurings commissie er de he-r Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord den Minis ter de hartelijke 5amenwerkingswil van de land- en tuinbouwers had ken baar gemaakt, vroeg de heer J. F. Ch Dix den steun van de regeering voor de dahliakweeker- voor den a.s. win ter en maakte bekend, dat het Ko ninklijk Huis vooi deze tentoonstel ling prijzen beschikbaar had gesteld Minister Mansholt betrad daarna STADSNIEUWS LEIDEN HELPT VLISSINGEN. Maandag 10 September begint de tweede actie voor Vlissingen. Een 100-tal dames en heeren zullen huis aan huis komen vragen voor de zwaar geteisterde stad. Vier schepen werden na de eerste actie verzonden Maar er is zoo'n ontzettende nood Geeft daarom veel. Geeft tweemaal zooveel als de eerste keer! Toen tel den wij 1500 stoelen, 150 kachels 3500 lepels en evenveel vorken. Maar ook.een ontzettend aantal bloem- taf eitjes! Expediteurs worden opgeroepen om de giften op te halen. Geeft U op bij N.V.H. Arbeiders, m Vlissingen roept een mooie taak! Ga er werken aan den wederopbouw. Vraagt inlichtingen. CIRCUS STRASSBURGER NAAR LEIDEN. Naar men ons mededeelt zal het bekende circus MIKKENIE STRASS BURGER dat sedert 6 jaar deze stad niet meer heeft bezocht, thans weer een bezoek aan Leiden brengen en zijn feestelijke openingsvoorstelling geven op het Schuttersveld pp Donderdag 13 September des avonds om nali acht. Het Circus, dat na de bevrijding reeds te Rotterdam en Den Haag ware tri omfen vierde,, bezit thans de mooiste stal circuspaarden van het continent. Het klassieke paardenspel is weer her rezen. al is de dressuur van deze die ren doorstrengeld met tijger-, beren- en" papagaaiendressuur. Ook aan acro batiek en andere goede variétékunst is alle aandacht besteed. Niet voor niets waren alle voorstellingen in Rotter dam en Den Haag uitverkocht. Ook voor Leiden zal Circuê Strassburger op amusementsgebied de gebeurtenis van het seizoen zijn. het spreekgestoelte voor de openings rede. In antwoord op het verzoek om steun zegde de Minister volle mede werking toe Waar alle takken van bedrijf weer moeizaam aan den slag gaan, is het zoo prettig te constatee- ren, dat de sierteen niet heeft stil gestaan gedurende den oorlog en on middellijk de vleugels kan uitslaan. Dat men echter ook m het buiten land niet heeft stilgezeten, zullen we niet moeten vergeten De Minister kondigde aan, dat de regeering zich in de toekomst ook met de keuring van de dahlias zal bezighouden. Ver der hoopte de Minister, dat de dahlia binnen ieders bereik zou komen Bloemen zijn geen luxe, het is een behoefte Heeft de man zijn sigaret de vrouw heeft recht op bloemen in haar venster. Ten slotte maakte Min Mansholt bekend, dat de regeering een gouden medaille beschikbaar stelde. Na het zingen van het Wilhelmus maakte de genoodigden een rond gang over de fleurige en in alle op zichten goed-verzorgde tentoonstel ling. C. Th. R LUSTRUM. De Lustrumcommisie 1945 van het Leidsche Studentencorps maakt, bekend Gezien het feit. dat de lustrumviering plaas vindt tegen een achtergrond van nood op velerlei gebied in de door di recte oorlogshandelingen getroiieu stre ken van ons land hikt het de Lustrum, commissie juist dat deze viering in een enkel opzicht aan de gemeenschap ten goede komt. Derhalve zal voor deelneming aan net Lustrumhal zoowel van dame als neer een aizondemute entrée worden geeiscnt bestaande uit leder voorwerp of artikel van nuishoudehike aaid oi direct prcatiscn nut. Het ontvangen materiaal zal aan een getroffen scaa or ciory wuruen uitgereikt. iedere deelnemer kail met ingang van neuen doen uiteruik uonüeiuag io aemeinoer zoowei voor znn dame ais voor zien deze voorwerpen inleveren tuiMoiien uur aan ue oocieteit ivii- nciva. net verstrekte omvaiigstuewus dient a is entree tot net bal. De Liustrumcommlssie neelt net reent den toegang tot het Dal te weigeren aan hen. die niet of niet voldoende in geleverd hebben. ADOLF STRASSBURGER OVERLEDEN. Te Brussel oveiifcea Donderdag op 75-jarigeii leeftijd de heer Adolf Strassburger de vAdex van den be kenden circuseigenaar Karei Strass- burger, die thans te 's-Gravenhage voorstellingen geeft. NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN LUEBECK TERUGGEVONDEN. De Neoerlandscht verbindingsoffi cier van den Repatneeringsdienst, Ka pitein W. Kamphuis, heeft in de ha ven van Lubeck tal van Nederland- sche schepen teruggevonden. Verschil lende schepen bevinden zich reeds op de thuisvaart. Verder werden door hem een groot aantal Rijnaken in deze haven „aan den ketting'^ gelegd geladen met machines afkomstig uit Rotterdam en Dordrecht. Tot opvolger van den Res. Kap. B. Koolhaas is tot districtshoofd voor Oost Brabant van het commissariaat Nood voorzieningen benoemd Kap. H. de Greeve pr. Houders van kasvoorraden wordt vanwege het Ministerie van Finan ciën den raad gegeven, hun niet strikt noodige geldmiddelen zoo spoedig mo gelijk te storten op bank- of giroreke ningen. Niet alleen zal dit een vlot verloop van de komende geldsaneering bevor deren. doch bovendien zal zulks in het eigen belang van de storters blijken te zijn. De „Tarakan" is als eerste schip van de maatschappij „Nederland" en als grootste schip sedert het nog staag vorderend herstel van de Amsterdam- sche haven, binnengeloopen. Vóór het uitbreken van den oorlog telde de Nederlandsche visschersvloot 421 schepen. Thans in September 1945 ziin er nog maar in totaal 72 schepen voor de visscherij beschikbaar. Verscheidene vaartuigen worden nog voor de visscherij in gereedheid ge reedheid gebracht, zoodat binnenkort uitbreiding van het aantal in bedrijf zijnde schepn kan worden verwacht, hetgeen vooral het geval zal ziin wan neer de in Duitschland ontdekte sche pen terug ziin gekomen. De Britsche hoofdstad zal vanaf a.s. Maandag weer een centrum ziin van de internationale diplomatieke acti viteit met de opening van de bijeen komst van de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken. Reeds bevinden de afgezanten der vereeniede naties zich op wee naar Londen. James Byrnes, de Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken brengt de agenda voor de vergadering mede goedgekeurd door president Truman. De agenda behelst plannen voor een vredesverdrag met Italië, de beschikking over Duitsch- lands steenkool in het Ruhrgebied. Saar gebied en elders, stappen voor democra tiseering van den Balkan en Zuid-Oost Europa en een plan voor een algemeene controle van de vier groote mogendhe den op de Europeesche waterwegen, In een te Londen gehouden pers conferentie heeft de eerste minister van Tsjecho-Slowakiie, Fierlinger. ver klaard. dat ziin regeering een gede tailleerd plan heeft voorgelegd aan de Geallieerde autoriteiten betreffende de uitzetting van ruim 2 millioen Duit- schers uit Tsjecho-Slowakiie. Er zullen spoedig algemeene verkiezingen gehou den worden, waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar. Alle Tsjechoslo- waken in het buitenland en ook zii, die als mijnwerkers in West-Europa lpven. zullen worden uitgenoodigd naar hun vaderland terug te keeren. De Skoda fabrieken, die door de ge allieerde bombardementen voor 7 pet. verwoest werden, leveren weer 50 pet. van hun vooroorlogsche productie Fier linger heeft een leening gesloten in Engeland van 5 millioen pond sterling, om de aaukoopen in Engeland te ver gemakkelijken. Rechter Jackson, gedelegeerde van de Vereenigde Staten in het intergeal- lieerde tribunaal ter berechting van oorlogsmisdadigers, heeft verklaard, dat er aan de gereedmaking van de dos siers zooveel te doen is, dat naar ziin meening de processen egen de Europee sche oorlogsmisdadigers wel niet voor November aanstaande zouden kunneh aanvangen Liturgische Kalender Zondag 9 September: Zestiende Zond. na Pinkst. In de H. Mis Gl. 2e geg. H. Gorgonius. 3e geb. a cunctis. Cr. Pref. v. d. Allerh. Drieëenheid Maandag 10 September: H. Nic. van Tolentiin. Gl. Dinsdag 11 September: HH. Protus en Hyacinthus Mart Gl. 2e geb. a cunc tis 3e geb naar keuze. Woensdag 12 September: Feest van Maria's naam. In de H. Mis Gl. Cr Pref. v d. Allerh Maagd. Donderdag 13 September: H. Mis v.d. 16e Zond na Pinkst. 2e geb. a cunctis 3e naar keuze Vrijdag 14 September: Kruisverheffing In de H Mis Gl. Cr. Pref. V. h. H. Kruis. Zaterdag 15 September: Feest v. d. 7 Smarten v. L. Vrouw. In de H. Mis Gl (in stille H. Mis 2e geb. van S. NcomdusV Seq Pref v Maria Franclskaansclie Kalender Zondag 9 Sept.: H. Mis van de XVIe Zond na Pinkst Maandag 10 Sept.: Zal Apollinaris en Gezellen Mart. v.d. Ie en 3e orde. Dinsdag 11 September: Zal. Bonaven- tura a Barcimone Bel. v. d. Ie orde. V/aensdag 12 September: H. Naam van Maria Donderdag 13 September: Zal. Fran- ciscus a Calderola. Bel. v. d. Ie orde. Vriidag 14 September: Kruisverhef fing. Zaterdag 15 September: Feest v. d. 7 Smarten van O.L. Vrouw. Zoeter wou de. Missietentoonstelling. De Misslenaaikrans .St Rosa" houdt een tentoonstelling van de gemaakte paramenten en kleeren voor de Missie. De hoogeerw Deken D. Bont zal Zon dagmiddag a.s. te 2 uur de tentoon stelling openen 's Avonds wordt ten bate van de missie een film vertoond. Lees het Evangelie: Lucas XIV. 1—11. „Mag ik op Zaterdag iemand gezond maken?" Een gekke vraag zou men zeggen Natuurlijk, vanzelf sprekend." zou ons ant woord geweest ziin. Maar de Farizeëen zwegen. Zij zaten er trouwens altiid mee in, als Jezus hun een vraag stelde Het gewone verloop was dat zii het antwoord niet wisten, zwe gen en maar stilletjes af dropen verlegen met hun figuur. Maar omgekeerdals zii Jezus een vraag stelden, en de bedoeling was meestal om hem in ziin woorden te vangen, dan kregen zij een antwoord, zóó afdoende zóó wils dat zii zich ver baasd afvroegen „waar heeft hij de Schriften ge leerd, waar heeft hii ziin opleiding gehad?" Met bit tere verbazing hebben zii onder elkaar gtzega „Waar haalt hii de woorden van daan?" Ma"- nu was de beurt aan Jezus. Hij stelde hun een vraag, en zii zwegen maar niet omdat zij het niet wisten, maar omdat zi) eenvoudig weigerden er op te antwoorden. Zij wil den niet toegeven dat Hij seliik had. Zij wi) jfn hun trotsche koppen met bui gen onder Zijn gezag, en met al hun plechtige tab- baards aan. waren het maar kleine benepen men- schen. die krom groeiden door hun hoogmoed. Als de Schriftgeleerden nederig waren geweest. rt"P zou Jezus onder hen apos telen en martelaren hebben gevonden. Maar nu zag Hii hen als gepleisterde p-raven waar het bederf Hem uit tegen woei. Zii hebben de tii van hun bezoeking niet erkend. Daarom voltrok zich het oordeel in alle verschrikking aan hen. Het is opvallend maar Jezus heeft nooit gezegd: Leer van mij om te bidden of: leer van mil om te ge hoorzamen. maar welleer van mii om nederig te ziin. Nederigheid is een groote, een heel groote deugd, maar tegelijk ook een moeilijke, en een heel moei liike. Maar het is een deugd die ons leven rijk en onze omgang aangenaam maakt. Nederigheid komt voort uit een waarachtige kennis van zichzelf en de zeker heid dat alles wat wij be zitten van God is. en dat alles wat wii noodig heb ben van Hem wordt ver kregen. Nederigheid maakt onbe schaafde menschen beleefd: nederigheid opent de deu ren en harten die anders gesloten ziin: nederigheid verkrijgt van God hooge wijsheid. Wie zich te hoog acht om schoven te binden, moet er niet verbaasd over ziin als de oogst van ziin leven gaat rotten. Maak U niet méér en maak U niet grooter dan ge ziit. Men zegt wel eens: iedere stuiver brengt ziin pretentie mee. Maar noch geld en goed. noch land en vee kunnen ons die inner lijke beschaving en die in nerlijke zekerheid geven, die de nederigheid ons wél schenkt, omdat zii ons ge zien maakt bil God en Zijn genaden over ons aftrekt. Er ziin wel eens kleine menschen die voortdurend óp hüh teènen güa'n str&ah om toch maar grooter te lijken, maar juist daardoor valt aan Jan en alleman op. hoe klein ze zijn. Weest nederig, d.w.z. eer lijk, waar en open en ge zult aangenaam ziin bii God. aangenaam bii de menschen en ge zult meer invloed uitoefenen dan ge zelf kunt beseffen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2