STADSNIEUWS IN VRIJ NEDERLAND Berechting der groote oorlogsmisdadigers UIT DE OMGEVING WAT LEZERS SCHRIJVEN Ik begrijp niet OPBOUW-COLONNES. In Den Helder en enkele andere ge troffen plaatsen worden, uitgaande van -de K.A. en de B.H.A. ongehuwde vrijwilligers gevraagd, die genegen zijn tegen behoorlijke vergoeding aan het opbouw-werk deel te nemen. De ver eisten zijn: uitsluitend R.K. en goede gezondheid. Bovendien genieten zij, die met de bouwvakken op de hoogte zijn, de voorkeur. Plaatsing zal ge schieden begin September. MeldJt U nog heden schriftelijk aan Bureau B.H.A.kamer 20, Galgewater No. 1, Leiden. WANNEER BEGINT DE SCHOOL? De lessen aan de school voor Voort gezet Gewoon Lager Onderwijs aan de v.d. Werffstraat 98/100, beginnen a.s. Maandag 3 September. De lessen aan de Lagere School be ginnen eveneens a.s. Maandag terwijl de U.L.O. aan de Haarlemmerstraat 34 begint op 5 September, des morgens om 9 uur. DE UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD OP DRIE OCTOBER. (Een recordaantal gegadigden). Voor de uitdeeling van haring en wittebrood op Drie October a.s. be stond ditmaal buitengewoon groote belangstelling. Had het bestuur der Drie Octobervereenigmg gemeend de ze inschrijving alleen Zaterdagavond te moeten openstellen, de groote toe loop, die hiervoor bestond, maakte het noodzakelijk, dat hiertoe ook Maan dagochtend nog de gelegenheid werd gegeven. Een en ander had tot gevolg, dat het aantal voor deze uitdeeling beschik baar gestelde kaarten geheel werd uit gedeeld. In totaal za.1 nu aan 5000 ge zinnen deze traditioneele feestgave worden uitgereikt. Dit is een record aantal als men be denkt, dat tot nog toe de grootste uitdeeling plm. 3000 gezinnen omvatte. Het ligt in de bedoeling om aan hen die zich lieten inschrijven een dubbel brood en twee haringen uit te reiken. Het Bestuur der Drie Octoberver- eeniging heeft tot zijn leedtwezen eenige honderden personen, die gaarne nog voor de uitdeeling in aanmerking hadden willen komen, teleur moeten stellen. BABYZORG U.V.V. In de zeven eerste maanden van dit jaar zijn er in Leiden meer zuigelingen gestorven dan in de jaren 1940, 1941, 1942, 1943 tezamen. Een van de oorzaken van dit hooge sterftecijfer is kou en gebrek aan klee- ren geweest. We zullen ons in de ko mende winter niet kunnen koesteren in overvloedige kachelwarmte. Textiel- toewijzingen zijn er niet geweest. En toch moeten onze baby's geholpen worden. De afdeelingen Leiden en Oegstgeest van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers zijn daarom een actie begonnen, waarbij zij op iedere vrouw een beroep doen alles af te staan, wat voor een baby gebruikt kan worden. Wanneer Babyzorg U.V.V. zich tot U wendt, geeft dan met milde hand, maar als ge slechts weinig missen kunt, geneert U dan niet ook dat te geven. Alles is welkom! Het materiaal zal op verschillende scholen en door U.V.V.-sters verwerkt worden. Indien gij anderen al zoo vaak geholpen hebt, dat Uw kasten leeg zijn, steunt ons dan door een finantjeele bijdrage. Be denkt vooral, dat door aller samenwer king kan worden voorkomen, dat nog een baby door gebrek aan kleeren of onvoldoende dekking sterft. In samen werking met de Vereeniging Zuige lingen- en Kleuterzorg te Leiden, zul len zoo spoedig mogelijk verstrekkin gen plaats vinden. Inlichtingen over de actie Babyzorg U.V.V. verstrekt gaarne voor Leiden, Mevrouw Dr. A. Z. van 't Hoff Stolk- Huisman, de Sitterlaan 96, tel. 24788, voor Oegstgeest Mevrouw A. E. Bel- graverBroekstra, Nassaulaan 15. Stort financiëele bijdragen, hetzij bij de Twentsche Bank, hetzü op giro-re kening 265517, beide op naam van eerstgenoemde, met vermelding „Voor Babyzorg U.V.V.". LEIDEN HELPT VL1SSINGEN. Er zal een tweede inzameling ge houden worden voor de door onze stad geadopteerde, zwaar-getroffen ge meente Vlissingen. Vooral glas zal ge vraagd worden. Ieder stukje is bruik baar. Men maakt er n.l. glas-in-lood van, d.w.z. glas-in-zink. Voor den win ter moeten de Vlissingsche huizen dicht. Ook bedden en kachels zijn hard noodig. Zoekt dus nog eens goed, of ge niets te missen hebt! Binnenkort toort U meer van deze actie. 1/ studeert men weer bij Pont! Ponf vormt met 30scholen en de Afd.„ Briefonderwijs" de wijdst vertakte onder wijsorganisatie en steunt op 35 jaar ervaring AANBEVC' EN CURSUSSEN 1 Secretaresse, Boekhouder^ Correspondentie^Comesp- Stenotypistrei Nec/.Sng Middenstandsopleiding. Uitsl.: BREESTRAAT 89a Ingez. Mededeeling 2308 Heden is de eerste lijst gepubliceerd van oorlogsmisdadigers, die voor het internationale militaire hof te Neu renberg terecht zullen staan. Zij be vat de namen van 24 vooraanstaande nazis o.w. Hess, Goering, von Rib- bentrop en Ley. Verder worden genoemd: Rosen berg, de „philosooph" van de Nazi partij, Frank, bekend als de moorde naar van Polen, Frick, de protector van Bohemen, Streicher, de Joden- vervolger no. 1, Keitel, Funk, Schacht, Krupp von Eohlen und Halbach, de directeur der Krupp-fabrieken, Rae- der, Doenitz, von Schirach, de 'jeugd leider en later gouverneur van Wee- nen. Voorts: Speer, de minister van oorlogsproductie, Bormann, chef van den staf der Nazi-kanselarij en rech terhand van Hitier, von Papen, wiens intriges Hitier aan de macht hebben gebracht, Jodl en von Neu- rath. Hoewel geen data voor de proces sen zijn bepaald, wordt algemeen verwacht, dat zij begin October zul len aanvangen. BEKENDMAKINGEN. 1. Met ingang van heden is het niet meer noodig voor openbare vergade ringen en bijeenkomsten een vergun ning aan te vragen, onverminderd de verplichting de politie 24 uur van te voren van de voorgenomen vergadering of bijeenkomst op de hoogte te stellen. En wel schriftelijk, 2. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het verboden is militaire uitrus tingsstukken zoowel van het Neder- landsche of van de geallieerde legers te dragen, alsook deze in zijn bezit te hebben of te verkoopen. Dit geldt in het algemeen voor alle militaire goe deren. Er zal zeer streng op worden gelet en men loopt de kans op straffen tot 6 jaar toe. In verband met de viering van Koninginnedag gaat de nachtdienst van de apotheken op a.s. Vrijdag des mid dags om 14 uur in. WATERPOLO. Dinsdagavond vond in ,,De Zijl" de laatste ontmoeting plaats tusschen De Zijl Hl en Poelmeer II om het kam pioenschap voor de 2e afdeeling. „De Zijl" was voortdurend in de meerder heid en kwam dan ook uit den strijd met 81. BOKSEN. De Leidsche Boksvereeniging D.T.S. organiseert a.s. Maandag 3 September ten bate van N.V.H. Amateur-bokswed strijden in de Stadsgehoorzaal. Eenige veelbelovende jonge krachten boksen Maandag hun eersten wedstrijd. Onder leiding van Leen Nicolaas is er goed geoefend, zoodat het een interessante avond belooft te worden. Er wordt pre cies half acht begonnen. De bezoekers willen hiermede wel rekening houden. Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. - Ondertrouwd: LeonarUus v. d. Zwaan, 27 jaar en Leonarda Heijneman, 22 jaar; Hermanus Hubertus Seijsener, 30 jaar en Geertruida Cornelia van Nierop; Maarten Overvliet, 25 -jaar en Trijntje Braster, 25 jaar; Pieter Jan de Jong, 28 jaar en Jansje Stooker, 25 jaar; Pieter Camiele van der Linden, 25 jaar en Niesje Nanna de Geus, 21 jaar. Getrouwd: Adam Krotje, 24 jaar en Elisabeth Janszen, 24 jaar; Wijnand van der Leek, 45 jaar en Hilligjen de Knijff, 37 jaar; Gerrit de Vos, 24 jaar en Adri- ana den Hertog, 23 jaar; Cornelis Toor, 29 jaar en Appolonia Catharina Ver woerd, 28 jaar; Marinus Tatje, 21 jaar en Sophia Masnowa, 20 jaar; Hendrikus Jacobus Spaan, 22 jaar en Maria Kus- menko, 21 jaar; Reinder Kooiman, 34 jaar en Willempje Kentie, 30 jaar; Jo hannes Wijsman. 26 jaar en Lena Broere, 24 jaar. Hazerswoude Groenendijk. Examen - Voor leerares in het Modevak is geslaagd onze plaatsgenoote Mej. Jo Verhaar. Inbraak. Bij den bakker E. A. Pennings werd in den nacht van Woens dag op Donderdag door inbrekers een ongewenscht bezoek gebracht. Al de aan wezige rijwielen alsmede de bakfietsen werden van de goede binnen- en buiten banden ontdaan, een groot getal bonnen, een bedrag aan geld en twee vulpen houders meegenomen. Twee jonge menschen in den Rijn verdronken. Einde vorige week vond op den Rijn alhier een ernstig ongeluk plaats dat aan den 19-jarigen fruithan delaar L. Verduijn en zijn 9-jarig broer tje Piet het leven heeft gekost. Deze laatste greep zich al varende, vast aan een ander bootje en werd toen plotseling uit de boot getrokken door de grootere snelheid van de andere boot. Zijn broer, ofschoon hij de zwemkunst niet mees ter was, sprong hem na, doch is ook hij mede jammerlijk verdronken. Voorhout. R.K.S.V ..Poreholte" De uitslagen van 26 Aug. zijn: Foreholte Warmunda 23; Poreholte 2Teylin- gen 2 27; Warmunda 2Poreholte 3 UO; Warmunda Jun.Foreholte Jun. 1—0. Programma 2 Sept. Voorhout: 2 uur: Foreholte Jun.Warmunda Jun. Warmond: 2 uur: Warmunda 2 Foreholte 2; 4 uur: Warmunda Fore holte. Scheidsreohter de Groot, verloor he denmiddag zijn horloge op het Foreholte terrein. De eerlijke vinder wordt beleefd verzocht dit bij den penningmeester, Heerengracht 74 te brengen. Lisse. Wethouders Tot tijdelijke wet houders dezer gemeente zijn benoemd de Heeren J. W. A. Lefeber en J. Veld huizen van Zanten. Bevrijdingsfeesten. De bevrijdings feesten zullen ln deze gemeente plaats hebben op 30 en 31 Augustus en 1 Sep tember a.s. Zingend door het leven. De Zater dag j.l. door het Oranje-Comité georga niseerde avond met de non-stop-revue „Zingend door het leven" is in alle op zichten geslaagd. Een 2300 bezoekers waren ln de zaal aanwezig. Vele eenvoudigen, zoo als ik, begrijpen de huidige situatie niet, wat regeering en rechts pleging aangaat. Wij waren democraten, hadden een grondwet, waarop wij steunden, werden 5 jaar getyranni- seerd, waren blij, dat wij weer onder ons oud ré gime terugkwamen en nu is er een regeering, die precies doet wat haar het best lijkt, zonder inacht neming van onze histori sche rechtsbeginselen. Het schijnt, dat vele vreemde theorieën ln Londen zijn „bekok stoofd" geworden. Nu, wat regeeringsza- ken aangaat, wordt er al genoeg in den breipot geroerd, dus zal er van daag of morgen wel iets goeds uit gebrouwen worden, dooh wat onze rechtspleging betreft, daarover wordt niet zoo geboomd, hoewel die ge heel van onze grondwets- beginselen afwijkt. Of komt het misschien daar vandaan, dat degene, wien het aangaat niet onze sympathie hebben? Dat mag ons evenwel niet verhinderen onze stam te verheffen. Ik wilde U vragen: strookt het met het recht, dat wij huldigen, menschen die in voor-arrest zijn, te behandelen als galei-sla ven. ook al zijn het land verraders? En opmerkelijk is, dat degenen, wien men zoo- Iets aandoet, de kleine luiden zijn, terwijl de grooteren, de leiders, met meer respect behandeld worden. Ik heb nl. nog niet gehoord, dat een Mussert en consorten ln een troepje door de stra ten loopen, geflankeerd door een man ln een hansop met een bulten- nissig vuurwapen, om hier of daar vuile kar- wiet-jes op te knappen. Wat die kleine men schen hebben gedaan, daar had onze regeering hen voor kunnen behoe den. Zij had bijtijds het vergif voor hun neuzen weg moeten halen. Doch toen heette het: wij mo gen een vrije meenings- uiting niet verhinderen, dat strookt niet met onze opvatting van democratie Weest grootmoedig. Laat éérst een vonnis over hen uitspreken, en bekijkt de zaak van alle kanten. Wanneer een „van den tongriem gesnedene" zoo als Blokzijl, een Geelker ken en anderen, den vrijen teugel hebben, is het dan wonder dat velen in den val loopen? De prediking, dat ar beid op zijn minst gelijk geschakeld zou worden met het kapitaal, vindt altijd gretige ooren en de strijd tegen het kapitaal gaat over landsgrenzen. Met collaborateurs en profiteurs is hst evenzoo gesteld. Een aanklacht van een ontevreden on dergeschikte Is voldoende om de maatschappij van vele nijvere werkers te berooven, die wij nu toch zoo hard noodig hebben. Vele bedrijven „lumme len" omdat zij een tijde lijke directie hebben. En de luiaard lacht. De groote mond ls weg Met dank. A. VAN ROOYEN, Konlnginnelaan 18. Berichten hebben gemeld, dat zich 90.000 meisjes hebben aangemeld bij de M.A.R.V.A. Een heele meisjesstad! Een vlot uniform, een coquette baret, een romantische verte, straks aan de reeling, waaiend in de storm.... prach tig gezicht. Geen wonder! Als vlinders op een vlam, als motten op een kaars vliegen ze erop af. Het ls natuurlijk heelemaal niet vrien delijk, maar deze drang en die drift om Marva-meisjes te willen worden schrijft ik voor nog geen 10 aan waarachtige vaderlandsliefde toe. Verreweg het meerendeel wordt ge trokken door de sensatie, door het avon tuur, door het ongewone. Zij kunnen ergens komen waar anders de poorten nooit voor haar zouden opengaan. Zij kunnen misschien iets beleven dat ge heimzinnig, en iets ervaren dat mis schien wel pikant is. Het is allemaal heel menschelijk en daarom heel goed te begrijpen, en het zou te bewonderen zijn wanneer het inderdaad voortkwam uit waarachtige gemeenschapszin, en het trillende bewustzijn: „Waar nood is daar wil ik gaan helpen." Een fel contrast bij deze vlucht in de M.A.R.V.A. is de totale onverschilligheid ja, afschuw, tegenzin, botte weigering, om ergens te gaan helpen waar géén sen satie, geen avontuur valt te beleven. Maar waar het alledaagsche werk. grauw en hard, de handen rood en rimpelig maakt. De jonge vrouw, het meisje is, zooals zij geschapen werd, geroepen om te die nen. niet in de slaafsche onderworpen zin van het woord maar om te dienen in den hoogen en verheven zin waarin de eene mensch de ander bijstaat om zijn doel te bereiken, het geluk te ver zekeren voor zichzelf en voor anderen. Een dienen dat zichzelf wegcijfert en ziohzelf niet zoekt- Het is deze geest van waarachtige dienstbaarheid aan de gemeenschap, het is deze geest van zichzelve willen geven aan de arbeid en aan het gezin, die bij verreweg het meerendeel van onze meis jes ontbreekt. Een industrieel vertelde mijMantels liggen geknipt, overalls, waar de arbei ders naar snakken, liggen eveneens ge knipt, maar ze moeten in elkaar wor den genaaid en afgewerkt. En ik heb geen personeel, de meisjes vertikken het zij komen niet. Waar zijn ze? Waar leven ze van? Wat voeren ze uit? Dag in dag uit zijn er huisgezinnen met 4. 5 kinderen, de oudste 7 of 8 jaar, zonder hulp. Er is geen meisje te krijgen. Waar blijven ze? Wat doen ze? Ze gaan dansen, ze hebben 3x in de week dansavond, en, zooals het dezer dagen g'ebeurde, zegt het meisje aan haar mevrouw de dienst op, omdat zij de vierde avond in de week geen vrij kreeg om te gaan dansen. Ze ging tóch en liep na afloop met „d'r jongen" par does in het water. Zóó zijn talloos vele onzer meisjes te- tegenwoordig. Sinds Mei, na de bevrijding, werken hier in Leiden 2 gezins-colonnes om hulp te brengen in die huishoudens waar dit het meest noodig is. Maar wat beteekenen deze 30 a 35 meisjes voor onze heele stad? Langs verschillende we gen is er gevraagd dat er zich meisjes zouden aanbieden om mee te helpen, om mee te werken. Tot op heden is er niet één geweest, die zich gepresenteerd heeft, is er niet één geweest, die een voorbeeld heeft genomen aan deze dap pere 30 kinderen uit het Oosten en het Zuiden, die hier redderen en ploeteren. Maar de meisjes uit onze eigen stad lanterfanten, doen niets, loopen dans- cursussen plat, bioscopen zitten vol, en o ja, ze zijn lid van de Maria-congre- gatie! Ziedaar het aspect van het meisje van tegenwoordig en het gezicht van de toekomst De Regeering heeft al genoeg zorgen, maar wij mogen toch wel vragen of het niet tijd wordt een maatregel te nemen die eischt, dat géén meisje ergens ln betrekking kan komen, of zelfs een hu welijk kan sluiten voor den Burgerlijken Stand, of zij moet eerst een goed getuig schrift overleggen dat zij een jaar lang in een flink huishouden heeft gewerkt. Als het meerendeel van onze meisjes zoo weinig begrip heeft van haar ge meenschapsplicht en haar roeping, als zij zóó slecht in staat zijn zichzelf op te voeden, dan zullen anderen het moeten doen. En als dan de manier onaange naam. en de hand hard is. hebben zii het te danken aan hun eigen zelfzucht, en hun gebrek aan gemeenschapszin. „HERRIJZEND NEDERLAND" OP KONINGINNEDAG. Ten behoeve van de radioluisteraars het programma van den radio-omroep et programma van den radio-omroep „Herrijzend Nederland" op Koningin nedag. 7.207.30 uur Carillon-muziek 7.307.50 uur Nationale marschmuziek 8.159.00 uur Willem Hespe's kin dekkoor 10.0011.00 uur kerkuit- zsnding uit de Nieuwe kerk te Amster dam, voorgangers: ds. Buenk en ds. Donzelmann 11.1511.45 uur Ko ninginnedag 1941 in Engeland 12.30 12.40 uur Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn, toespraak voor Stich ting 19401945 14.0016.00 uur Her- denkingsspel uit het Stadion te Am sterdam 16.0017.00 uur Symphonie- concert van Nederlandsche muziek 19.1519.30 uur Reportage-flitsen 19.3020.00 uur programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten 20.00 20.15 uur „Nederland herrijst", rede van H. M. van Randwijk, bekend figuur uit de illegaliteit 21.0021.40 uur radiospel „Nederland en Oranje" 22.15—22.40 uur Reportage-flitsen van viering Koninginnedag.

De Burcht | 1945 | | pagina 2