100.000 Daaropbieden de ministers den Koning ontslag aan of worden de Sta- ten-Generaal ontbonden. Vroeger ging het erom of een wets ontwerp was in het algemeen belang, ja dan neen. Thans gaan we redeka velen over volksvertrouwen! Gaan we erover twisten of de Koning het al leen, dan wel de Koning en het Par lement het samen mogen doen. Met op den achtergrond: voorgeschreven kabinetscrisis of voorgeschrven ka mer-ontbinding. De Kamer zegt: het vol'ksvertrouwen eischt, dat ik medebeslis. De Koning antwoordt: 't Is nietes. Dit spelletje bevalt ons niet. Wij zouden de Kamer die zichvan het dreigement dat Romme hanteert, n.l. kabinetscrisis of kamerontbnding niets aantrekt, groot gelijk geven. STADSNIEUWS OPENING CADI-CLUBS. Dinsdagavond werd aan het Rapen burg 6, de Cadi-club voor de Ned. Mi litairen officieel en feestelijk geopend. De Cadi-clubs zijn stichtingen van den door den Min. van Oorlog opge richte Centr. Intendance en cantine- dienst en beoogen naast de gewone verpleging van den militair ook mee te werken tot de verbroedering der ge allieerden. De Cadi zal de dienst van ontwikkeling en ontspanning (Avos, alles voor onze soldaten) zooveel mo gelijk steunen en de moreele en geestelijke belangen van den soldaat zoo goed mogelijk behartigen door geestelijken van alle richtingen in de clubhuizen niet alleen toe te laten, maar uit te noodigen en ruimte en tijd te verschaffen om de eigen menschen te kunnen bereiken. Door de oorlogs omstandigheden zal misschien hier en daar bescheiden begonnen moeten worden, maar we kunnen ronduit ver klaren, dat het Leidsche Cadi-huis een prettig tehuis zal zijn voor het garnizoen niet alleen, maar ook een huis met sfeer en zelfs comfort. Het ziet er keurig uit. Na de ouverture van de Avos-band werd een openingswoord gesproken door den commandant van de Cadi- centrale West. De loco-burgemeester, de heer M. G. Verwey, sprak een woord van opwekking. Het nieuwe Ned. leger moet en zal ook van een nieuwe geest bezield zijn. Zijn waardigheid, zijn fierheid, offervaardigheid _en fteiT "de riièuwë "volksidee, 'dé instand houding van de democratische staat en zijn instellingen. Tenslotte sprak de depot-comman dant Kapt. A. v. Ek het slotwoord en verklaarde de Cadi-clUb voor geopend met een driewerf hoera op het vader land en de Koningin. Een vlot cabaret-programma, afge wisseld door de niet minder vlotte band vulde den verderen avond, terwijl tevens een woord van waardeering ge wijd moet worden aan de aardige diensters, die zoo keurig de op hoogen prijs gestelde tractaties serveerden. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. Met groote voldoening en dankbaar heid kan Nederlandsch Volksherstel de ophanden zijnde opening van een Vacan- tie- en Herstellingsoord voor Leidsche Huismoeders aankondigen. Voldoening, dat zooveel moeilijkheden uit den weg zijn geruimd; dankbaarheid dat nu iets gedaan kan worden voor de hulsmoeders, die de afgeloopen honger winter gezorgd en gezwoegd hebben, en nu pas goed voelen, hoe moe ze zijn. Binnenkort kunnen, in een van de be kendste en mooist gelegen pensions van Noordwijk aan Zee, de afgetobde huis vrouwen van leder geloof, van eiken rang en stand worden opgenomen, daar gedurende een 2- of 4-weeks verblijf Leden van de B.S. genieten voorkeur bij de formeering van de nieuwe Ne-, derlandscheKrijgs- macht. Maar... van ie de ren B.S.-er moeten de juiste gegevens worden verzameld om hem de beste plaats te geven in de nieuwe Krijgsmacht. Dat houdt op, want de toe loop is enorm. Bureaux met een grooten staf zijn bezig deze gegevens uit te zoeken. Meldt u voor de Ingezonden Mededeeling BEGRAFENIS PATER BLEIJS („LODEWIJK"). Dinsdag is te Roermond ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Majoor Pater L. A, Bleüs, in de illegaliteit bekend als „Lodewijk". De plechtig heid werd bijgewoond door de bisschoppen Mgr. Lemmens van Roermond en Mgr. Mutsaerts van 's-Hertogerubosch. Beiden werden vergezeld door hun vica ris-generaal en door Prins Bernhard, een goeden vriend van den overledene H-M. de Koningin liet zich vertegenwoordigen door Hare particuliere secre taresse Mej. Geldens. Vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie verschillende burgemeesters en militaire commissarissen waren aanwezig Een eerecompagnie der stoottroepen gaf de plechtigheid een zeer bijzonder karakter Om zeven uur werd door het rectoraat een H. Mis opgedragen. Van acht tot tien uur betrokken leden van de B.S. uit den kring Roermond de eerewacht. Na de solemneele Requiem-mis in de Munsterkerk, die werd opgedragen door den Provinciaal der Redemptoristen Mgr. Mol, werd het stoffelijk over schot naar zijn laatste rustplaats overgebracht. Prins Bernhard liep direct achter de lijkkoets, welke werd voorafgegaan door kransendragers. De kapel van Onze Lieve Vrouw in 't Zand speelde treurmarschen. In den langen lijk stoet bevonden zich vele stafofficieren en manschappen der stoottroepen en B-S. De kist werd gedragen door leden van de oude O.D. uit Roermond Bij het graf, gelegen in het Kruiswestpark achter het klooster, was een vuurpeleton der strijdkrachten opgesteld. Na de absoute, die verricht werd door den Provinciaal der Redemptoristen, legden Prins Bernhard en Mej. Gel dens kransen op de kist. Prins Bernhard sprak hierop als volgt „Pater Bleijs, het heeft God behaagd U uit ons midden weg te halen. Voor ons allen is het heengaan van U, Pater „Lodewijk", een onherstelbaar verlies. Bij iedereen, die U gekend heeft, zal Uw lichtend voorbeeld in de harten blijven voortleven en het zal allen aansporen Uw voorbeeld te volgen". Hierna bracht Z.K. Hoogheid een condoleancebezoek aan het klooster der Redemptoristen. onder prettige leiding, op haar beurt eens verzorgd worden, om uitgerust en gesterkt in haar gezin terug te keeren. Het is duidelijk, dat Volksherstel dit mooie werk niet kan uitvoeren zonder aller steun; welnu, het wordt U gemak kelijk gemaakt Uw hulp te verleenen. Op den eersten verjaardag die onze Ko ningin in het bevrijde vaderland viert, houdt Volksherstel in het geheele land een collecte. De opbrengst van de Leid sche collecte zal voor het Vacantie- en Herstellingsoord worden gebruikt. Stadgenooten! Maaikt, dat deze col lecte een succes, de opbrengst een vreug devolie verrassing wordt, tot zegen van de Leidsohe huismoeders. ROODE-KRUIS-KAARTEN. Vanaf heden zijn ter Gemeente- Secretarie, Afd. Algemeene Zaken, for mulieren verkrijgbaar voor het invul len van de door het Nederlandsche Roo.de Kruis beschikbaar gestelde kaarten voor navraag naar en een be richt voor Nederlanders in Neder landsch Oost-Indië, Japan en overige door Japan bezette gebieden. o raiCiK ZONDERLAND Pater Lazarus Zonderland o.f.m., Ie er aar aan de R.K. H.B.S., is benoemd tot rector gardiaan van het klooster te Nieuwe-Niedorp. BUURTVER. „DE GOEDE WONING". Mêt medewerking van ons lid schipper H. v. d. Zon die zijn schip beschikbaar wilde stellen was het bestuur in staat om tweemaal een boottocht te organi- seeren voor kinderen van 4 t.m. 14 jaar op 11 en 17 Aug. De rondvaart ging via Bras-emermeer en Kagermeer. Ongeveer op de helft der rondvaart werd er een geschikt plaatsje uitgezocht om aan land te gaan en werd den kinde ren een versnapering aangeboden. Daarna zijn er no.g wat spelletjes ge daan en ging de tocht weer richting Lelden. De pianist de heer J. Gordijn wiLst de kinderen aangenaam bezig te houden met zang en pianospel. Het was voor de kinderen een prettige dag. BISSCH. HULPACTIE. Voor ouders der kinderen, die in Brasschaet en andere plaatsen in de omgeving van Antwerpen zijn onder gebracht, ligt de adreslijst der pleeg ouders ter inzage in kamer 20 Galge water 1. ONZE ZWAAR GETROFFEN R.K. UNIVERSITEIT. Nog veel te weinig Is in Nederland bekend, hoe zwaar de R.K. Universi teit, met zooveel geestdrift door het katholieke volk gesticht, door de ram pen van den oorlog is getroffen. Jaren lang van het begin dezer eeuw af had den de Nederlandsche katholieken ge offerd en gespaard, gulden was bij gul den gevoegd, totdat eindelijk in 1923 het groote werk kon worden onder nomen. 20 jaar heeft de universiteit haar zegenrijk werk verricht, haar bijdrage geleverd tot den opbloei en de ontwik keling der katholieke wetenschap en vele honderden principieel gevormde kath. intellectueeden aan de maat schappij geschonken. Ofschoon sinds 1940 de bezetter haar voortdurend hin derde en tegenwerkte, zette zij haar werk onverdroten voort, doch midden 1943 sloot zij haar deuren, zij kon en wilde zich niet schuldig maken aan een daad (de medewerking aan de be kende loyaliteitsverklaring) waardoor zij afbreuk zou hebben gedaan aan het fiere nationale verzet tegen den, ook geloof en zeden niets ontzienden over weldiger. Twee jaar lang heeft zij in het ver borgene gewerkt, toen kwam de ver lossing. Zij was de eerste bevrijde Ne derlandsche universiteit, maar ook degene, die den hoogsten prijs heeft moeten betalen. Toen de strijd in Nij- megen's straten was beëindigd, ston den wij voor de puinhoopen van het grootste deel van haar gebouwen; ook een belangrijk deel van haar boeken schat ging verloren. In het bijzonder op het gebied van Godgeleerdheid, wijsbegeerte, psychologie, geschiedenis en kunstgeschiedenis zijn vele kostbare werken verloren gegaan. Herstel en wederopbouw zullen veel tijd en geld kosten, maar de R.K. Uni versiteit verliest den moed niet. Reeds in Maart j.l. en wat de examens aangaat reeds veel eerder had zij op bescheiden wijze haar taak weer opgevat; in het nieuwe studiejaar hoopt zij het onderwijs volledig te her vatten. Katholiek Nederland vergete echter niet voor welke moeilijkheden zij staat, voor welke groote kosten de heropbouw haar stelt. Zij is op den steun van het katholieke volk aangewezen. Geld en boeken zijn meer dan ook wemum. 0vu;.,t,amiii)iigen zorgen de parochieele comité's; voor boekenzen- dingen is de bibliotheek der Universi teit het aangewezen adres. De persoonlijke verliezen der R.K. universiteit. De oorlog heeft onze Universiteit wel hard getroffen. Haar gebouwen werden deels verwoest, ook heeft zij veel per soonlijke verliezen geleden. Wij denken aan Prof. Hoogveld, die stierf niet lang na zijn terugkeer uit een Duitsche ge vangenis, aan Prof. Brandsma en Prof. Regout, die hun leven in het concen tratiekamp lieten. Eenzelfde lot trof den studenten-praeses Von Hövell, die in het verzet der studenten tegen den onderdrukker fier was voorgegaan. De dood ontrukte de Universiteit nog ver schillende andere mannen, zoo Prof. van der Heijden en Prof. Franses. De vijand belette het Bestuur de vacatures aan te vullen. Zoo stond de Universiteit nu kort geleden voor een groot aantal aan te vullen plaatsen. Ook hier verloor zij echter den moed niet. Tijdens de bezetting werd in het geheim de aanvulling van verschil lende vacatures voorbereid. In andere zal op korten termijn worden voorzien. Het nieuwe studiejaar zal de R.K. Uni versiteit niet onvoorbereid vinden, het zal niet lang duren of alle vacatures zullen door nieuwe krachten zijn bezet. Lector Smits van Waesberghe. Het Bestuur der St. Radboudstich- ting heeft benoemd tot lector in de Faculteit van Godgeleerdheid Dr. M. M. J. Smits v. Waesberghe S.J. te Nij megen voor het geven van onderwijs in de geschiedenis van Ascese en Mystiek en met opdracht in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om onderwijs te geven in Geschiedenis der Neder landsche Vroomheid. Dr. M. M. J. Smits van Waesberghe werd geboren te Breda 20 Jan. 1908. Hij maakte zijn gymnasiale studie aan het Willibrorduscollege te Katwijk a.d. Rijn, trad in 1925 in de Orde der Paters Jezuieten en werd 15 Aug. 1936 Priester gewijd. Hij studeerde theologie aan de Pon- tlflcia Universitas Gregoriana te Rome alwaar hij in 1940 tot doctor promo veerde. Pater Smits van Waesberghe is se dert 1938 lid van het Ruusbroec Ge nootschap te Antwerpen. RADIO-PROGRAMMA VOOR VRIJDAG 7.00 Nieuws en programma-over zicht. 7.458.00 Ochtendwijding. 8.159.00 Nieuws en programma-over- zioht. 9.009.30 Radio-baken. 9.30 Waterstanden. 14.1512.00 Oohtendconcert. 12.0012.05 Nieuws in het kort. 13.1513.45 Lunchrecital. 13.4514.00 Radio-baken. 14.0014.05 Gesproken spoorboekje. 18.3019.Engelsche les. 19.0019.15 Nieuws en programma overzicht. 19.1519.30 Reportage. 19.3020.00 Programma voor Nederl. Strijdkrachten. 20.0020.15 Nederland herrijst. 22.0022.15 Nieuws en post scriptum. 21.0021.15 Op de brug (Min! spreekt). 22.15—22.30 Avondwijding, waarna sluiting. Bij de trekking van Lotisico op 20 Augustus viel de op no. 206 en natuurlijk weer bij KANTOOR LOTISICO OUDE SINGEL 142. Nog enkele Staatsloten verkrijgbaar. Ingez. Mededeeling. 2041 UIT DE OMGEVING BURGERLIJKE STAND ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Niesette Hillegonda, d. van W. J. Bosman en A. J. van Noort: Mari- nus Adrianus z. van M. L. Idelenburg en van A. de Jong; Antonius Gerardus Maria, z. van A. Groenendijk en van A. W. M. Winkel. Ondertouwd: Adriaan Blom, 26 jr. en Cornelia Graafland 29 jr.; Willem van Winkel 27 jr. en Pieternella van Leeu wen 28 jr. Gehuwd: Willem Dirk Cornells van den Wijngaard, 24 j.aar te Leiderdorp en Dina Wille 24 jr.; Cornells Johannes v. Vliet 21 jr. en Ludmilla Straum 20 jr.; Arie den Daas 24 jr. en Marrigje Cor nelia van der Laken 24 jr.; Jan Hendrik Willem Molijn, 25 jr. te Leiden en Margje van den Hoek 22 jr.; Willem Rijnsburger, 26 jaar en Margje van den Ent, 27 jaar; Anton van Rijn, 25 jaar en Aaltje van Dongen, 23 jaar. Overleden: Matthijs den Bleker, 68 j. Frederika Harting, 91 jaar: Wilhelmus Cornelis Johannes Wijfje, 3 jaar; tyille- mina Avezaat, 87 jaar; Cornelis van den Hoek, 75 jaar. BODEGRAVEN. Eerste solemneel II. Misoffer van Pater Magnus Piket. Aan den vooravond van het feest van Maria's Opneming ten hemel werd er wederom een zoon uit de St. Willibror- dusparochie op plechtige wijze inge haald. Pater Magnus, vóór zijn intrede in het klooster Frans Piket geheeten, werd aan de grens van de parochie door den pastoor, het voltallig kerk- en armbe stuur en zijn naaste familie afgehaald. Stapvoets ging het toen door de met vlaggen versierde straten naar de St. Willibrordus kerk, waar een groot aantal bruidjes langs het kerkhek en in het middenschip van de gotische kerk stond opgesteld om den neomist naar het al taar te geleiden. Nadat de herder der parochie een sympathiek woord van welkom gespro ken had, gaf Pater Piket zijn eerste zegen aan de samengekomen katholle ken en de vele belangstellenden. Met een verwelkoming op de pastorie en een gezellig samenzijn in het ouder lijk huis was deze avond spoedig voorbij De plechtige hoogmis op de uit de vierde eeuw dateerende feest werd te negen uur opgedragen. De feestpredica- tie werd onder dit H. Offer gehouden door Pater Theobaldus van Etten, even eens een Capucijn. Door het zangkoor werd een meerstemmige mis gezongen. HOOGMADE. Het bestuur van de R.K. Kiesvereeni- ging heeft besloten in zijn geheel af te treden en voor te stellen in de eerst volgende vergadering van leden (welke vóór 1 October zal plaats hebben) over te gaan tot vorming van een nieuw be stuur. Als pl.voorzitter, belast met de afwikkeling der loopende zaken en orga niseering van de ledenvergadering be noemde het bestuur den heer H. E. M. Scliaminée, lid van zijn bestuur. In samenwerking met de L.T.B.-or ganisaties, de C.B.T.B. en de Holl. Mih v. Landbouw en de arbeidersbonden is het collectief arbeidscontract tot stand gekomen. In dit contract zijn, naast ver hoogde loonen, tevens opgenomen de werktijden, vacantie-tijden en vrije Za terdag- en Zondagmiddagen. De bedoe ling is om een soheidsgerecht in te stellen. BURGERLIJKE STAND NIEUWKOOP. Geboren: Nicolaas Jacobus z. van N. A. Groen in 't Woud en J. Pleterse; Theodora Maria Helena d. van J. M. Baas en H. J. Pieterse; Henrica Maria, d. v. W. Lelieveld en J. Groeneveld. Gehuwd; H. L. Verdegaal 24 j. en J. F. Koperdraad. Ondertouwd: C. Verburg 31 j. en P. E. Kempenaar 26 j. te Ter Aar; W. van Capel, 25 j. en M. H. van der Zwet 25 j. te Zevenhoven; Th. S. Akerboom 40 j. en C. P. Kuipers 34 j. te Nieuw- veen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2