BINNENLAND STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING Resumeerende kan worden gezegd, dat practisch de M-klokken gered zijn, alsmede 1000 stuks andere (in hoofd zaak P-klokken), welk aantal nog met plm. 350 vermeerdert, wanneer de 2e zending van 200 ton inderdaad nog in Fallingtoostel aanwezig blijkt te zijn. Wat de terugvoerig der klokken be treft, bestaat het plan, de klokken die nog in Groningen en Hamburg zijn, zoo spoedig mogelijk naar de depots terug te brengen en ze van daar uit onder de rechthebbenden te verdeelen. Eigenaren van klokken waarvan thans vaststaat, dat zij gered zijn, ontvangen binnenkort bericht. Door oorlogsgeweld zijn de carillons van de Abdij te Middelburg (uit 1714 dateerend en door knechten van He- mony vervaardigd) en van de beurs te Rotterdam (van 1660) vernield. Bij de plundering van Arnhem, is het klok kenspel van den St. Eusebiustoren (van 1652) eveneens geroofd en er be staat weinig hoop, dat het nog terecht zal komen. Dat van den Cuneratoren te Renkum heeft men nog bijtijds in veiligheid weten te brengen. BLOEMBOLLEN-EXPORT NAAR ZWEDEN. Zooals reeds in het kort is medege deeld, is het Zweedsche invoercontin gent voor Bloembollen voor dit jaar bekend gemaakt. Ofschoon officieel nog geen mededeelingen zijn versche nen, is het thans in de Bloembollen streek wel bekend, dat een invoer in Zweden zal worden toegestaan van 2.400.000 kg. Dit is een aanzienlijke venbetering vergeleken met het jaar 1944 en staat gelijk met de toewijzing in het jaar 1943. Het gaat er nu slechts nog om te weten hoeveel Zweden aan bedrag be schikbaar stelt voor deze invoer. Het ware te wenschen, dat de Zweedsche regeering het in te voeren bedrag vrij wilde laten, waardoor aan een reeds lang gekoesterde wensch van de zijde der exporteurs in Holland zou worden voldaan. Bovendien schijnen er reeds toezeg gingen te zijn gedaan, betreffende het vervoer, er mag namelijk gebruik wor den gemaakt van z.g. .Coasters", mo gelijk worden er ook nog groote sche pen ingelegd, maar dit is nog niet ge heel zeker. Gezien het tijdstip van het bekend worden van deze uitvoer naar Zweden, lijkt het ons gewenscht, dat de be treffende Hollandsche instanties ten spoedigste overgaan tot het vrijgeven van de export en dringen er wij bij bij betreffende instellingen op aan, dat er van zal worden afgezien om eerst weer alle mogelijke formaliteiten te laten vervullen door de exporteurs zooals b.v het indienen van orders, het aanvragen van uitvoermachtigingen, contingen- teering van uitvoer om sommige soor ten, enz. daar dit alles ons nu nog overbodig lijkt en de uitvoer alleen maar onnoodig zou kunnen vertragen. Het is van de commissie voor onper soonlijke reclame (C.B.C.) een goed idee, om aan Zweden tegelijk met an dere landen een groot aantal bloem bollen gratis beschikbaar te stellen, vooral ook wat Zweden betreft, daar wij hierdoor onze dankbaarheid kun nen toonen, voor datgene, wat Zweden en speciaal het Zweedsche Roode Kruis voor ons land in het afgeloopen jaar heeft gedaan. B. Loembol. H. VORMSEL IN DEKENAAT LEIDEN. Van 23 tot 26 September as. zal de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen in het Dekenaat Beiden op Zondag 23 September. Des avonds zal Mgr. al de volwasse nen van de stad Leiden en naaste om geving vormen in de Dekenale kerk aan den Heeresingel. Dag en uur der zes doaraanvooraf- gaande instructies zullen bijtijds be kend gemaakt worden. R.K. TAFELTENNISSPELERS TE LEIDEN. Hierbij roepen wij alle R.K. Tafel- tennissepelers te Leiden op, zich aan te melden bij de nieuw op te richten Tafeltennisvereeeniging, vóór den oor log bekend als T.T.C., afd. St. Josef- gezellen v. Nispen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Men wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk (liefst schriftelijk) op te geven bij onder staand adres. Zij die in het bezat zijn van tennismateriaal (vooral ballen) en dit aan ons willen overdoen gelieven eveneens onderstaand adres hiervan in kennis te «tellen. J. van Dam Oude Singel 24, Leiden. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL Het werkcomité „Kunst en Ontspan ning" deelt mede, dat de openlucht zangavond op het Stadhuisplein, die wegens het slechte weer niet kon door gaan, is uitgesteld tot Donderdag 16 Augustus as. Houders van affiches wordt verzocht de datum te willen wijzigen. Alleen waar dit bij de affiches speciaal is vermeld, zijn tekstboekjes verkrijgbaar. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Watertemperatuur 18% graden. ALPHEN AAN DEN RIJN. BLIJDE INKOIISTE EN PLECHTIGE INSTALLATIE DEKEN NIEUYVENHUIZEN. Ten aanschouwe van zeer vele paro chianen en andere belangstellenden deed de nieuwe Deken en pastoor van Alphen aan den Rijn, de Hoogeerwaarde Heer L. H. M. Nieuwenhuizen, Vrijdag op offi- cieele wijze alhier, zijn intrede. De nieuwe Deken van Alphen en her der der Sint Bonlfaclusparoohie, werd op de gebruikelijke wijze aan de Noordelijke grens der gemeente begroet door een comité van ontvangst, namens welke Kapelaan P. Grent, Deservitor der pa rochie, een kort welkomstwoord sprak. Ter begroeting aldaar waren mede aan wezig de Weleerwaarde Heeren Kapelaans der parochie alsmede een deputatie, samengesteld uit de K A., schoolbestuur en andere instanties. j Vanaf het begin van de Kerkstraat wandelde de Deken, tenmidden van een overweldigende menigte belangstellenden geflankeerd door de mannelijke en vrou welijke leden van de R.K. Sportvereenl- ging „Wilskracht" en door de Katholieke Verkenners, voorafgegaan door de Kna pen- en Heeren leden van de Sohola Cantorum, naar de Kerk. Nadat hij aan den voet van het Al taar een kort dankgebed had gestort, werd door hem een kort Danklof ge celebreerd, onder welke Kapelaan F. Grent den nieuwen Deken, mede namens de parochianen een hartelijk welkom toeriep. De plaatselijke muziekvereeniging „Crescendo" bracht des avonds in den tuin van de Pastorie een serenade. Plechtige installatie Deken Nieuwenhuizen. door Deken Homule van Leiden. Zondagmorgen, voor de plechtige ge zongen Hoogmis werd de nieuw benoem de Deken, de Hoogeerw. Heer L. H. M. Nieuwenhuizen, door den waarn. Deken van Alphen, den Hoogeerw. Heer A. H. M J. Homulle, Deken van Leiden, volgens de kerkelijke wetgeving en kerkelijke Li turgie, geïnstalleerd in de feestelijk ver sierde kerk. Nadat de benoemingsbrief was voor gelezen en andere kerkelijke ceremoniën waren verrioht, legde de nieuwe Deken die ambtseden af. Hierna ontving de nieuwe pastoor de sleutels der kerk. het missaal, den Kelk en de gewaden. Ver volgens werd de nieuwe Deken in de kerk rondgeleid en werden bij de biecht stoel. doopvont en sacristie korte plech tigheden verrioht. Deken Homulle hield tot slot van deze indrukwekkende han delingen. welke door zeer vele parochia nen waren bijgewoond, een toespraak, waaraan hij tot tekst hsd gesteld: „In mii is het leven van Christus". Hierna werd de plechtige, gezongen Hoogmis aan God opgediragen door den nieuwen Deken, met assistentie van de kapelaans der parochie en mede opge dragen o.m. door geestelijken uit het Dekenaat en Priesterzonen der parochie. De kleine en groote Schola zong de wis selende Gregoriaansche gezangen o 1. v. Pater Winninghoff O.S.B en het Zang koor zong. met knapenkoor, de drie stemmige Mis van J. A. S. van Schaik en tot slot de Jubilate van S. Kroon, alles o. 1. v. den heer S. v. Leeuwen, met orgelbegeleiding van den heer J. Th. Verkleij Geslaagd. Mej, M. van Pulpen be haalde dezer dagen ln Den Haag het di- pllmo Leerares Costumière. HAZERSWOUDE. Vrijdagavond keerde na 5% jaar voor eenige weken welverdiende rust in de familiekring terug, onze plaatsgenoot Arrie van Aalst, die in Mei 1940 met de „Willem van der Zaan" naar Engeland is overgestoken om den strijd tégen den vijand voort te zetten. Na tot 1941 op de „Willem van der Zaan" gediend te hebben, werd hij overgeplaatst op de nieuwe „Jan van Galen" waarmee hij nu ook in Rotterdam arriveerde. Onmid dellijk na aankomst in het dorp was het dorp met vlaggen getooid en Maandag had een huldiging plaats waarin hij werd toegesproken door den Burgemeester. Na afloop hiervan had met medewerking van de Harmonie een rijtoer door het dorp plaats die evenals de huldiging zeer veel belangstelling trok. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. School alhier is benoemd de heer J. Bos man te Boskoop. Op Donderdag 23 Augustus des avonds om 7.30 zal alhier in dé Geref. Kerk een Bevrijdingsconcert gegeven worden door Henri Welbooren, bas-bari ton en Henny Schouten orgel. De R.K. Klesvereenlglng „Algemeen Belang" zal een ledenvergadering hou den op 16 Aug. a.s. des avonds te acht uur ln de oude school (dorp). Op de agenda komt o.a. voor algeheel aftreden van het bestuur. Aller opkomst zeer gewenscht. KATWIJK a. d. RIJN. Jubileum. - Het College van Collec tanten vierde Zondag 1.1. het zilveren jubileum. Vijf der leden, de heeren v. d. Marei, Oudshoom, Luyten, Compeer en P. v. Paridon jubileerden mede. Te hun ner intentie werd de plechtige Hoogmis opgedragen en na de H. Mis was er aan de pastorie een feestelijk ontbijt waar de jubileerenden van den geestelijken her der hartelijke woorden van dank en feli citaties In ontvangst hadden te nemen. Terug. - Gisteren is op het vliegveld alhier uit Engeland gearriveerd Pater Fr. v. d. Voort die eenige jaren in Theij- land (Siam) was geweest en nu tijdelijk bij zijn ouders kan vertoeven. LEIDSCHENDAM. Distributie-nieuws. - De 6e serie nood- ten en de brandstoffenkaart T 509 zul len hier worden uitgereikt op Donderdag 16, Vrijdag 24, Maandag 27 en Dinsdag 28 Aug. a.s. in het distributiekantoor Delf'tsohekade 28 telkens tussohen 9 12.30 en 1416.30 uur. Medegebracht moeten worden het In gevulde brandstoffenformulier, de 2e stamkaart met inlegvellen van alle ge zinsleden, de le stamkaart van het ge zinshoofd. Geknipt. - Een dame behoorende tot de voormalige N53., een zekere de Sw„ wonende te Voorburg, vervoegde zich aan een der loketten van het postkan toor alhier. Zij werd echter ontdekt en gearresteerd. Nader vernamen wij dat zij in het bezit was van een nagemaakt be wijs van politieke betrouwbaarheid. Tevens is in Voorburg gearresteerd de zoon van onizen vroegeren, inmiddels doodgeschoten burgemeester Simonis. Deze zoon was evenals zijn vader inge deeld bij de S.S. NOORDEN. De RK.W.V. gecombineerd met den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" hield een heropriohtlngsvergaijering op 7 Augustus 1945. De voorzitter opende de vergadering en sprak een woord van welkom in het bijzonder aan den heer van Werkhoven en den ZeerEerw. Heer Pastoor. Daarna gaf het Hoofdbestuurs lid van Werkhoven een leerzame uiteen zetting van verschillende zaken, zooals loonpolitiek en dergelijke. Volgens de in gekomen stukken van de Bouwvakken bleek de gemeente Nieuwkoop in klasse 6 te zijn ingedeeld met een loon van voor geschoolden 72 cent, geoefenden 68 cent en voor ongeschoolden 62 cent per uur. Volgens den voorzitter was de R.K.W.V. in 1941 opgeheven met 37 leden en trad nu met 58 leden opnieuw in het strijd perk. De Zeer Eerw. Heer Pastoor sprak in de rondvraag ook nog een leerzaam woord over het beleven van onze Gods dienst juist in het werk. In het bijzon der werd er hulde gebracht aan den stoeren werker H. van Leeuwen die nu op 77 jarigen leeftijd als bestuurslid de organisatie ging verlaten. OUD-ADE. Zooals overal elders, heerscht ook in het zoo landelijk gelegen Oud-Ade een groote vreugde over de herboren vrede en terugkeer van onze Koninklijke Familie. Deze vreugde is destemeer gerechtvaar digd als wij bedenken, dat al de razzia- slaohtoffers wederom in ons midden zijn teruggekeerd na de gedwongen deporta tie. Om uiting te geven aan deze vreugde zullen op 15, 16 en 17 Augupstus feeste lijkheden worden georganiseerd. Op 15 Augustus zal de Hoogmis wor den opgedragen voor de gesneuvelden van het vaderland, terwijl 's middags door een Eerw. Pater een gedenkrede zal worden gehouden. De parochianen wor den uitgemoodigd in grooten getale aan wezig te zijn hij deze plechtigheden, 's Avonds zal een groote optocht het middelpunt van de belangstelling zijn. Voor zoover wij de voorbereidingen hier voor konden waarnemen belooft dit éclatant te worden. Op 16 en 17 Augustus zullen de feeste lijkheden voortgezet worden met kinder en volksspelen, tractaties der jeugd, attracties op het feestterrein enz. Mogen de komende feestdagen door al de Inwoners van Oud-Ade begrepen wor den als hun dank jegens God voor de bevrijding en een betuiging van hun liefde voor Vorstin en Vaderland. OEGSTGEEST. Eerste Plechtige H. Mis - Groot feest was het Zondag in de parochiekerk van St. Wlllibrord. Pater fr. Protasius van Sohie droeg zijn eerste plechtige H. Mis op. Op den vooravond van dit feest werd de jonge priester plechtig ingehaald van af de grens der gemeente. De Harmonie „Triumph" verleende daarbij muzikale medewerking. In de kerk stond een stoet van blanke bruidjes gereed om Pater van Sohie te ontvangen, die vergezeld van Pastoor Looyaard naar het altaar schreed, terwijl de geloovigen een welkomstlied zongen. Pastoor Looyaard besteeg daarna de preekstoel om den neomist het „wel kom" toe te roepen, waarna de geeste lijkheid zich naar de sacristie begaf om zioh te kleeden voor het Plechtig Lof. Overweldigend moet stellig de indruk geweest zijn die deze ontvangst en de versiering van het kerkgebouw op den jongen priester maakte. Zondag droeg de neomist het H. Mis offer op, geassisteerd door Pastoor J. J. C. M. Looyaard als presbyter-asdstent. Na het Evangelie besteeg Pater Dr. Ephren Sloots O .P.M. den kansel tot het houden der feestpredikatie. De predi kant had tot tekst gekozen de woorden van het Evangelie: „En Hij droeg zorg voor hem". De dag werd besloten met 'n plechtig Lof en „Te Deum" tot dank baarheid voor deze priesterroeping. Geslaagd op het door de H.C.V. ge houden examen als leerares de dames W. v. d. Reek-Galjaard te Leiden, mej. RECHTSHERSTEL. Het aantal na 5 Mei gearresteerden, dat later onschuldig blijkt te zijn, is niet zoo heel erg gering. Ja, als er zoo in enkele weken tienduizenden worden opgepakt, dan worden er fouten en vergissingen gemaakt. Wij meldden onlangs reeds, dat van twee broers de een NBJB.'er, de ander goed Neder lander bij vergissing de goede vaderlander werd gegrepen en dat deze nu in het kamp onvindbaar is. Hij zucht blijkbaar nog steeds in een van de kampen voor de zonden van zijn broer. Indien de onschuld van een gearres teerde is aangetoond, behoort hij in vrijheid te worden gesteld. Dat gebeurt natuurlijk ook. Doch daarna blijkt de onschuldige zijn hoofd te stooten. „Hij heeft gezeten". Of „hij is weliswaar in vrijheid gesteld, maar zijn zaak is nog niet af, dat muisje zal nog wel een staartje hebben". Opdrachten worden hem onthouden. Wij voor ons zouden zoo gaarne zien, dat de zaak wel af was. Dat kan op twee manieren. Ten eerste doordat het publiek den onschuldige niet aan ver dachtmakingen bloot stelt. En op de tweede plaats dat de over heidsinstantie, die het aangaat, de man niet zonder meer buiten de ge vangenis zet, maar hem een brief mee geeft, waaruit de reden van zijn in vrijheidsstelling blijkt. Waarop b.v. staat vermeld, dat de man werd ge arresteerd omdat hem collaboratie met den vijand werd ten laste gelegd, maar dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij zich aan geen laakbare hande lingen heeft schuldig gemaakt, of daarenboven dat hij zich als goed vaderlander heeft gedragen. Wij probeeren zoo'n brief los te krij gen. Dat is geen gemakkelijk karwei. J. Verhaar te Hazerswoude en W. van Tulpen, Alphen a. d. Rijn. Als costumière me). P. v. d. Marei te Katwijk, mej. B. de Wit en C. Varkevisser, beiden te Val kenburg, mej. D. Brussee te Rijnsburg, J. Remmerswaal en C. Remmerswaal te Katwijk a.d. Rijn. Voor lingerie examen de dames A. Geerlof te Deiden, A. Ra- vensbergen en M. Kerpershoek te Val kenburg en T. v. d. Maat Oegstgeest. Allen leerlingen van de modevakschool Mevr. Kaay-Root alhier. Voor een stampvolle zaai in „St. Wil-, librord" speelde de Weleerw. Heer H. de Greeve gisterenavond zijn eigen stuk „Het Vierde Beest", in gijzeling geschre ven in het kamp Ruwenberg te St. Mi chielsgestel. Ontstaan als reactie op per soonlijke belevenis beeld „Het vierde Beest" uit heel de verdorven laagheid en stadistische wreedheid van het godver geten nazi-dom, toonbeeld van een menschdom, waarin de mensch zichzelf tot God is en in zijn verwatenheid de slaaf van zijn slechtste instincten. Het is niet de persoon van den schrijver, die geniaal speelt, het is zijn geest, die met een waarachtige grootschheid van visie voor ons opvoert het gruwelijkste spel der geschiedenis, gespeeld door de demo nische hartstochten v. d. Pruisische we- reldheersohers met de lichamen en zie len van hen, die hun oogmerken weer streefden. Wanneer uiteindelijk de ware mensch zelfs in den onmensck over wint en het ware karakter der nazi-cul tuur duidelijk tot den nazi doordringt, opent zioh de lange, zware, moeilijke weg terug naar de basis van het oude, goede Dultsohland, het Christendom. TER AAR. Afscheid Pastoor Hosman. - Donder dag stond den geheelen dag in het tee- ken van het afscheid van Pastoor Hos- man. De kinderen van de bewaarschool, lagere school en het onderwijzend perso neel kwamen des morgens ln het Paro chiehuis bijeen en namens hen, overhan digde het Hoofd der School, de heer A. W. v. d. Hoorn, den scheidenden Pastoor een Tabula. Des avonds had een officieel afscheid plaats door de besturen van alle kerkelijke en sociale vereenigingen, waar bij de Weleerw. Heer Kapelaan N. Bijl, het geschenk overhandigde van de Pa rochie, n.l. de benoodigde gelden tot aanschaffing van een Radio. Door ver schillende sprekers, o.m. de Burgemeester en de heer H. Volgering resp. namens de gemeente en het kerkbestuur, werd dank gebracht aan den Pastoor voor de altijd pleizierige. joviale samenwerking. Wanneer het zangkoor nog een paar liederen ten gehooren heeft gebracht en ook de muziekvereeniging „Arti" zich niet onbetuigd liet, bracht de Pastoor allen hartelijk dank voor het mooie cadeau en de medewerking tijdens zijn pastoraat alhier, wat helaas van zoo kor ten duur Is geweest Van de gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen, werd een zeer druk ge bruik gemaakt. VORHOUT. Katholiek Reveil. - Vrijdagavond hield Mr. E. Bolsius een causerie voor „Katho liek Reveil" te Voorhout. Spreker ver klaarde zich voorstander van volledige terugkeer van de oude R.K. Staatspartij, doch meende, dat bekwame longeren aan het bestuur moeten worden toegevoegd, om zoodoende de nieuwe geest ook in de Staatspartij te doen doordringen. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd druk gebruik gemaakt. Door ziekte is Anton van Duinkerken a.s. Vrijdag verhinderd te komen. Een andere spreker zal worden aangezocht. Hierover zal nog nader berioht worden.

De Burcht | 1945 | | pagina 2