De vakbeweging KERKELIJK LEVEN. UIT DE OMGEVING SOLDATENKERKHOF. In den cineac De Duitscher probeerde onze vak vereenigingen, de RK., de Chris telijke, de Socialistische, door ge dwongen liquidaties en door andere middelen te omvormen in één natio- naal-socialistische vakbeweging, welke natuurlijk was bedoeld als een willoos werktuig in handen van de Nazi partij. Het is den Duitscher grandioos mislukt. Nu treden de arbeiders wederom aan. Terecht stellen zij zich op het stand punt, dat hun organisatie nooit ont bonden is geweest. Men heeft moeten bukken voor de macht, maar geestelijk èn juridisch vermocht de Duitsche overheersching de arbeiders-beweging niet aan te tasten. Daartoe miste de mof zoowel de kracht als het recht. Indien wij ons bepalen tot het R.K. Werkliedenverbond, dan zouden wij niets liever zien dan dat alle katholieke arbeiders zich wederom bij de R.K. Werkliedenvereenigingen meldden. Deze organisatie, welke in het ver leden ontzaglijke verdiensten voor de arbeiders en voor het algemeen welzijn van land en volk heeft verworven, zal het uitgangspunt en het bolwerk zijn van waaruit de sociaal-economische democratie zal worden bestormd en verwezenlijkt. De Vakvereeniging is er en zij moet er zijn. Zij moet als weleer voor de be langen der arbeiders opkomen. Zij moet gunstige loon- en arbeidsvoor waarden bedingen. Zij moet de collec tieve arbeidscontracten sluiten, waar van in het verleden zulk een heilzame invloed is uitgegaan; zij moet het over leg voeren met de vakvereenigingen der werkgevers: zij moet actie ontplooien bij de Landsregeering voor een goede en steeds beter wordende sociale wet geving en ten slotte moet zij aan het werk.... om zichzelf te liquideeren. De vakvereenigingen van werknemers en werkgevers hebben goed werk ver richt. Stonden zij aanvankelijk uiter mate scherp tegenover elkaar, geleide lijk groeide het inzicht, dat men meer kon bereiken door overleg dan door scherp tegenover elkander te blijven staan, zonder zelfs van het standpunt van de andere partij kennis te willen nemen. Maar men bleef twee partijen vormen, men beschouwde elkander niet als medewerkers aan eenzelfde zaak. In de toekomstige standen-maat schappij nu moeten de menschen niet ingedeeld worden volgens de plaats, die zij op de arbeidsmarkt innemen, maar volgens de functie die ieder verricht in de maatschappij. Aldus wordt met evenzooveel woor den gezegd in de encycliek Quadrege- simo Anno. Wat wil dit zeggen? Het beteekent dat er versohillende beroepsstanden moeten komen. Het wil zeggen dat er in de verschillende tak ken van productie (in de metaalnijver heid, in de tabaksindustrie enz.) licha men zullen komen, waarin zoowel werkgevers als werknemers plaats ne men. Alle werkgevers en alle werknemers zijn dan verplicht zich binnen zoo'n be roepsstand te organiseeren. Zij zitten daarin als medewerkers, als samen- werkers aan eenzelfde proces. Om het populair te zeggen: kapitaal en arbeid komen te zamen tot een resultaat en deelen nu ook samen i n het resultaat van hun bijdrage. Deze beroepsstand (corporatie of hoe men het noemen wil) beslist over het loon en over de verdere arbeidsvoor waarden. In dit publiekrechtelijk lichaam worden de geschillen bespro- k?n en opgelost. De corporatie regelt de arbeidsverdeeling, is belast met de uitvoering van sociale wetten, met de werkloosheidszorg enz. Kortom zij neemt van de huidige vakbeweging de essentieele taken over. In de corporatie hebben alle ox-elgenooten in het productieproces zitting, hetzij dat zij werkgever zijn of werknemer, katholiek,, protestant of socialist. Met andere woorden: de con- fessioneele vakvereeniging, die er nu nog moet zyn en waarvan wij hopen, dat alle katholieke arbeiders lid zullen worden, zal als vakvereeniging op den duur ophouden te bestaan. Zij zal daarmee niet geheel verdwij nen. Zij blijft bestaan maar eerder als een standsorganisatie, als een gods- dienstig-cultureele vereeniging op vrije NEDERLAND GAAT WEER ROOKEN 's-Gravenhage, 7 Aug. Naar het Rijksbureau voor tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling dat vermoedelijk op 30 Aug. over heel Nederland een bon zal worden bekend gemaakt, welke recht zal geven op, naar keuze, een rantsoen sigaren, sigaretten of tabak. Men hoopt in de periode van Sep tember tot en met December geregeld twee rantsoenen in de 14 dagen aan te kunnen wijzen. basis, waarvan de elite der werkne mers lid zal worden. Waarschijnlijk krijgt zij ook nog een taak ten aanzien van de publiekrechtelijke corporaties. Maar haar eigenlijk (strijd) karakter verliest de (confessioneele) vakbewe ging. Als zoodanig bedisselt zij niet meer mede aan de uitvoering der so ciale wetten, heeft zij geen taak meer ten aanzien van de werkloosheidszorg. Wij zijn er ons van bewust dat wij hier een uitermate belangrijk vraag stuk wel heel erg beknopt hebben moe ten aanduiden. Wij hebben het toch gedaan, omdat het naar onzen smaak niet genoeg leeft. De arbeiders zijn er nog niet ge noeg vertrouwd mede geraakt. Toch schrijven wij geen theorie neer. Ziet naar de mijnindustrie, waar de eerste echte bedrijfsraad reeds is opgericht. Inplaats van ach blind te staren op „vernieuwing", is het heel wat vrucht baarder de idee van de beroepscorpo raties te doen leven, opdat zij daar door ten spoedigst zal worden verwe zenlijkt. Nog één ruk en de sociaal-economi sche democratie is er. Dan krijgt ieder het zijne. En wie meer wil hebben dan waarop hij recht heeft, is een onsociaal wezen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Leeraar van het Seminarie „Hage- veld" te Heemstede: den Weleerw. Heer J. J. de Jong; tot Kapelaan te Langeraar: den Weleerw. Heer G. J. P. van Reisen, die Kapelaan was te Brielle. Godsdienstleeraar aan het R.K. Ly ceum voor meisjes te 's-Gravenhage: den Weleerw. Heer P. Grent, die Ka pelaan was te Alphen a. d. Rijn. Godsdienstleeraar aan het R.K. Ly ceum voor meisjes te Amsterdam: den Weleerw. Heer G. F. de Beer; Kape laan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.) den Weleerw. Heer L. J. Beugelsdijk; Kapelaan te Hillegorn (H. Martinus) den Weleerw. Heer P. G. van Zijp; Ka pelaan te Langedijk den Weleerw.Heer J. M. Boelen, die Kapelaan was te Haarlemmerliede. Tot Kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Maj.) den Weleerw. Heer H. Steur; Kapelaan te Rotterdam (H. Barb.) den Weleerw. Heer J. Breed- veld; Kapelaan te Noordwijk den Wel eerw. Heer N. M. Nooij; Kapelaan te Wateringen den Weleerw. Heer Th. G. Rosier, die Kapelaan was te Berkel. Vervolgens tot Kapelaan te Rotter dam (H. Will.) den Weleerw. Heer G. J. M. Groot; Kapelaan te Zaandam den Weleerw. Heer A. A. van d. Voort, die Kapelaan was te Kwadendamme. Ten slotte tot Kapelaan te Amster- sterdam (H. Hart v. J.) den Weleerw. Heer C. J. Roest; Kapelaan te Rot terdam (H. Ther. v. h. K. J.) den Wel eerw. Heer C. M. Doeswijk, die Kape laan was te Rotterdam (H. Nic.) en tot Kapelaan te Bennebroek den Wel eerw. Heer J. A. L. Cramers, die Ka pelaan was te De Kwakel. Zij hebben niets meer De hoofdredacteur van „De Burcht" gaat met een personenauto naar Noord Limburg. Inplaats van passagiers zou hij gaarne wat meenemen voor hen,die niets meer hebben. Kleedingst ukken. Klein huisraad (geen meubels), maar U kunt misschien een paar vor ken, messen, schotels, kopjes enz. mis sen. Een paar handdoeken, kinder- luiers, gereedschap. Hebt U misschien niet twee handzagen of twee schoppen, twee nijptangen, terwijl U er maar af en toe één gebruikt? Het Bureau van „De Burcht" neemt een en ander gaarne in ontvangst. Zij, die van alles zijn beroofd danken U, en God doet wel de rest. In „De Burcht" zal over de bestemming der gaven verantwoording worden afge legd. JOEGO-SLAVIË. Ook hier open baart zich de ware aard van het Com munisme. Katholieke priesters, maar ook geestelijken van andere gezindten, worden onder allerlei motieven ter dood veroordeeld. In Zagreb werden gevonnist: de katholieke priesters Mi- roslow, Maksimov, Pater Barac o.p., professor in de Theologie, en voorts de Evangelische Bisschop Popp. Ook dit wordt ons medegedeeld in de „Catholic Herald". LEIMUIDEN. In memoriam. Op 89-jarigen leef tijd is overleden de heer A. Kiebert, die bijna 50 jaren als bestuurslid van het Parochieel Armbestuur zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, terwijl hij als organist meer dan 60 jaar het zangkoor begeleidde. Enkele jaren ge leden werd de heer Kiebert om zijn verdiensten begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontofice", ter wijl hij tevens werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Een gebed voor dezen weldoener der parochie is hier zeker op zijn plaats. C. v. V. VOORSCHOTEN. Geboren: Harold, z. v. H. v. d. Hoorn en M. C. Boerefijn; Rudolf, z. v. M. C. Pieterse en N. Korehhof; Adrlana Maria, d. v. H. Langer en H. J. M. Hoogeveen; Ondertrouwd: G. A. Huurman, 29 j„ en Jonkvr. C. W. Coertz de Koek 23 j.; K. A. Waasdorp 40 j. en H. Smit 42 j.; P. C. v. Noort 26 j. en M. v. d. Wereld 25 j.; W. N. Steur 38 j. en M. H. J. Hooij- mans 29 j. Gehuwd: C. de Jong 29 j. en G. v. d. Sohie 25 j.; S. H. Kuijpers 28 J. en A. M. Bouw 23 j. Op Nederlandsch grondgebied zullen drie Canadeesche kerkhoven worden aangelegd. Een kerkhof zal bij Bergen op Zoom ontstaan, alwaar twaalfhonderd Cana- deezen sneuvelden. Een kerkhof bij Groningen, waar vijftienhonderd wa penbroeders vielen en een kerkhof bij Nijmegen, waar vijf-en-twintighonderd grafsteenen de laatste rustplaats zul len aanduiden. En dan zullen nog de stoffelijke res ten van die Canadeezen, die in Duitschland vielen en aldaar tijdelijk werden begraven, naar Nederland wor den overgebracht, opdat zij zooals het in de voorloopige instructie heet „in den meer sympathieken grond van onze Nederlandsche vrienden zullen rusten(Pen-Gun). BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacqueline Catharina Marle, d. van J. W. P. Deurloo en C. W. Straat man; Catharina Cornelia, d. van A. Pouw en H. J. de Vogel; Lambertus, z. van L. Post en W. M. C. Valk; Gerrit z. van J. Lepelaar en H. Nieboer; Hendri- kus Leonardus z. van C. P. Marcelis en E. Boom; Leonardus Hendrikus z. van C. P. Marcelis en E. Boom; Johannes Cornells z. van J. C. Broslus en S. van den Berg; Artje H. C. d. van G. Burger en A. H. C. Lindhout; Johannes J. C. M. z. van J. J. L'abee en A. F. J. Eijkemans; Cornells B. z. van M. C. B. de Laaf en C. v. d. Mey. Ondertrouwd: A. van Dam 23 Jr. en L. J. M. den Dunne, 21 jr; J. H. van Lierop 24 j. en W. C. Favier 21 jr.; J. C. P. Beenakker 39 j. en A. D. W. Strotmann 30 j.; C. R. van de Veen 30 j. en C. A. Llps 30 j.; K. S. C. Newman 25 j. en K. van Leeuwen 18 j. A. J. Breedeveld, 27 j. en C. C. Es- kamp 28 jr.; E. Adolf 26 j. en J. Zit man 18 jr.; A. van der Pouw Kraan, wedn. 57 j. en C. M. Eijmer 50 r. Getrouwd: M. Llndenburg en N. M. Mekking; H. de Beer en M. Bruckner; J. J. Kuitems en S. G. van Duijvenboden; C. Zweistra en G. P. Broers; J. Dubbel- deman en H. J. Lezwijn; J. Verduijn en P. H. Vreeburg; A. G. A. van Rossum en J. M. C. Breuring; S. la Looij en M. J. de Wit; G. Rol en J. H. Zijlstra; J. Riethoven en A. van Vliet; A. de la Rie en M. Hartman; J. Kukler en H. M. Rietbergen; P. Blansjaar en G. v. Kuijk; P. M. de Jong en P. J. Duijverman. Overleden: C. G. Salmen 9 mnd.; L. N. Francis, wed. van W. K. van Hasselt 63 jr.; N. H. Jansen, 44 jr.; A. de Vaal, 17 j.: C. P. van Kas, huisvr. v. E. Brouwer 47 jr.; K. Ouwehand 2 mnd.; C. de Nijs, 8 mnd.; C. W. GobteAbos, 1 jr.: C. H. de Jonge 1 mnd.; M. J. Dïbbetz 82 jr. AANMELDING SBTJREAU VOOR OORLOGSVRIJWILLIGERS NOORDEINDE 5 - LEIDEN. Maandag 6 Augustus Inschrijving van de nummers 2201 t/m. 2277. Per 20 mi nuten 5 nummers. Van 9 tot 9 20 No. 2201 t/m. 2205; 9.40 No. 2206 t/m. 2210 enz. Dit zijn de z.g. marine-nummers. Voor deze week zijn verder de nummers per 20 minuten geregeld. Zie de ontvangen genummerde bewijzen. Hoofd van het Aanmeldingsbureau Leiden, De Reserve-Kapitein, 1363 J. G. WAGTENDONK. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Alle correspondentie voor de afdeelingen TEXTIEL - SCHOENEN en RIJWIELBANDEN zal voorloopig, met het oog op de pa- pierschaarschte, NIET worden beant woord. - Voor inlichtingen kunt U zioh wenden tot Loket 31, kamer 4, ingang Langebrug. De wnd. Directeur, Th. J. VAN HUMMEL. NEDERLANDSCH JOURNAAL. Van 7 Augustus af is de vaart op het Juliaaakanaal, de gekanaliseerde Maas en het Maas-Waalkanaal weer mogelijk voor sohepen tot 1.000 ton. 200.000 kub. meter hout bevind zich aan de Zuid- Vlaaimsohe westkust bij Oostburg. Duit- sahe krijgsgevangenen zullen deze uit het kustgebied weg moeten halen. Bij een stoeipartij in de Taxisstraat te Rot terdam is een lid van de B.S. door een kogel getroffen en gedood. Dader is in arrest gesteld. In Hilversum speelden dezer dagen drie kleine kinderen met een projectiel van het luchtafweerge schut. De granaat kwam tot ontploffing, waarbij een vierjarig jongetje ernstig aan gezicht en hals werd gewond en de twee andere kinderen lichte wonden opliepen. De „goede" bibliothecaris van het „Oranje Hotel", J. ter Heide, zal op 20 dezer 25 jaar gevangenisdienst heb ben vervuld. In het kamp Amersfoort zijn weer eenige massagraven ontdekt. Men meent te kunnen vaststellen, dat in een der graven een 75-tal Russen ter aarde besteld is, terwijl in een ander een aantal Joden begraven werd. Maan dagmorgen heeft de minister-president, vergezeld van de ministers Ringers, Drees, van Schaik, Mansholt en Beel een bezoek gebracht aan Rotterdam en de verwoestingen in stad en haven bezich tigd in verband met de reconstructie en wederopbouw van ons land. Men ver wacht, dat de geheele kust tusschen de Scheveningsohe haven en paal 26 in de tweede of derde week van Augustus voor het publiek geopend zal worden. De een heidsvakbeweging wil heden den arbeid in de haven opnieuw stilleggen en wel van 4 uur 's namiddags tot den vol genden dag. Het bestuur van de E.V.B. zal voor deze nieuwe staking de verant woordelijkheid dragen. Me de verzorging en onderbrenging van kinderen, wier ouders zijn geïnterneerd, hoopt M. G. in de provincie Zuid-Holland in 2 maan den gereed te zijn. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 Augustus be noemd tot haar dame du palais Mevrouw L. Th. de Beaufort, geboren Bsse. van Hardenbroek. de moeder van Binnert de Beaufort (alias lange Jan van de K. P. Amsterdam), die ln Februari j.l. voor zijn vaderland gevallen is. Het is de wensch van H.M. de Koningin haar eer sten verjaardag na de bevrijding in Ne derland in alle stilte in haar familie kring door e brengen. He ss. „Trom penberg" van de maatschappij „Oost zee" is in IJmuiden binnengeloopen met 800 standaard gezaagd hout. Het schip komt van Sundsvall en zal ligplaats kie zen bij Vinke Co. in de Minervahaven te Amsterdam. Het m.s. Tilly" van de reederij Abeca te Zaandam, 381 br.t., is eveneens te IJmuiden aangekomen met een lading cement bestemd voor Har- llngen. BUITENLANDSCH JOURNAAL. Het spoorwegverkeer tussohen Frank rijk en Spanje is hervat. De Oostenrijk- sohe regeering heeft den gepensionneer- den generaal Theodor Kerner benoemd tot burgemeester van Weenen. De voor malige Spaansche eerste minister heeft zich opnieuw onderhouden met republi- keinsche leiders in verband met de vor ming van een nieuw bewind in Spanje. De Fransche verrader Ferdonnet, die voor radio Stuttgart jarenlang nazi-pro- paganda in den aether zond, is in het fort Montrouge bij Parijs gefusilleerd. Eind Mei was hij door de Amerikanen in Oostenrijk gearresteerd. Het blijkt, dat de prijzen in België gemiddeld 287 gestegen zijn, terwijl de loonen me.t 100% verhoogd zijn (Le Peuple)De „Hawai Mars" (72 ton), een geweldige vliegboot, tevens het grootste vliegtuig ter wereld, is verongelukt in de Ohesapeakbaai. Het betrof een proefvlucht, waarna de ma chine aan de Amerikaansche vloot zou worden overgedragen. Het strand van Calvados (gedeelte van Normandië waar de geallieerde troepen hun eerste lan dingen begonnen in Juni 1944) is nog steeds gesloten voor het publiek van wege de ongelukken met ontploffende mijnen. Voortaan zullen zij die het strand tóch betreden erop moeten reke nen dat hun auto's of fietsen in beslag worden genomen In Italië zal een nieu we socialistische partij opgericht worden vermoedelijk op republikeinsoben grond slag met aan het hoofd Bonoml, de „man wan de socialistische monarchie". Er is een handelsverdrag geteekend tus sohen Zwitserland en Italië. Vier „ijze ren longen" zijn per vliegtuig uit de Vereenigde Staten naar België gezonden om de kinderverlamming te helpen be strijden. Senator Hiram Johnson, een verwoed isolationist en tegenstander van den ouden volkenbond, ls overleden. Een 22-jarlge Zuld-Afrikaansche lnboorlinge Anna Humala, heeft te Durban het leven geschonken aan een vierling, alle meis jes De Spaansche communisten in Frankrijk hebben hun hoofdkwartier van Parijs naar Toulouse verplaatst „op den weg naar Madrid", zooals een van de leiders verklaarde. De Chineesche mi nisterpresident Soeng en de nieuwe Chi neesche minister van buitenlandsche zaken zijn per vliegtuig te Moskou aan gekomen om de Ohineesoh-Russische besprekingen te hervatten die door de conferentie van Potsdam onderbroken waren. De besprekingen over Tanger zullen nog deze week beginnen. Tommy Farr. de Britsche oudbokserkamploen in het zwaargewicht, die een infectie aan een zijner oogen had gekregen, heeft sinds 21 dagen een behandeling onder gaan met het nieuwe geneesmiddel penicilline, met het gevolg, dat hij thans geheel genezen is.

De Burcht | 1945 | | pagina 2