Is DIT dan behoorlijk N.S.B.-ers klagen Uit de Omgeving IN GEBREKE Studeeren of Handelen? Het vertrek van Laval Naar aanleiding van een artikel in „Christofoor" van 29 Juli 1945 waarin wordt voorgesteld, dat het Katholiek Dagblad „De Burcht" een unfaire hou ding zou hebben aangenomen tegen over Prof. Dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) meent De Kroniek op te moeten merken: „Het is ons hieruit niet geheel dui delijk geworden, hoe de vork in de steel zit, doch wij maken er wel uit op, dat De Burcht wordt bschuldigd, misbruik te hebben gemaakt van den naam van Anton van Duinkerken. Voorwaar een ernstige beschuldiging! We wachten met spanning op eenige opheldering van de zijde van De Burcht. Klare wijn, mijne heeren!" Tegenover „De Kroniek" kunnen we kort zijn. Wanneer een blad zich mengt in de Interne zaken van een ander blad en op tendentieuze wijze stemming pro beert te maken, is dit niet alleen on behoorlijk, doch onfatsoenlijk. Wanneer bovendien dit blad dan nog moet bekennen, dat het niét weet „hoe de vork in de steel zit", dan is dit niet alleen onverstandig, doch dom, zeer dom zelfs! Tegenover „Christofoor" het vol gende Uit het feit. dat Prof. Dr. W. Assel bergs zich op het verzoek „onmiddellijk en belangeloos beschikbaar stelde en bovendien in dezelfde week twee prin- cipieele beschouwingen zond over de verhouding van de Katholieken tot de andere bevolkingsgroepen moge toch wel blijken, dat er geen sprake-kan zijn van een ongepast gebruik maken voor politieke en zakelijk doeleinden van een naam, die in kringen van Katho lieken een goede en vertrouwde klank heeft. De stelling, dat De Burcht een representatieve figuur uit de ille galiteit noodig had om toestemming te krijgen voor de uitgave van een dagblad is ten eenen male uit de lucht gegrepen en getuigt niet van inzicht. We laten het bericht in Christofoor geheel voor rekening van de redactie van dit blad. Of moeten we het soms aan anderen toeschrijven? Aan Christofoor kunnen we zeggen: „Het op tendentieuze wijze stemming maken is al niet fair, maar niet goed geïnformeerd zijn en dan maar wat schrijven is onbehoorlijk, onfatsoenlijk, onverstandig en dom! Klare wijn, heeren? Asjeblieft! Pas echter op voor de kater! BINNENLAND PATIËNT, HELP THANS DE DOKTER! Nog tal van doktoren zijn gedwongen hun praktijk loopende, fietsende of trammende af te doen, met het gevolg, dat allerminst die medische hulp kan worden verleend, welke gewenscht zou zijn. Daar een verdere ondermijning van de Nederlandsche volksgezondheid hierdoor niet denkbeeldig wordt, heeft de K.N.A.C.K. een bemiddelingsbureau opgericht. Zij verzoekt een ieder, die zijn automobiel wegens gebrek aan een rijvergunning niet kan gebruiken, zich persoonlijk of schriftelijk te melden bij haar secretariaat, Prinsessegracht 11 's Gravenhage, terwijl ook de medici, die dringend verlegen zijn om een automobiel zich daar kunnen opgeven. Zij die hun automobiel aldus in dienst van de* lijdende menschheid stellen ontvangen zoodra zij zich bij de K.N.A.C.K. hebben gemeld een for mulier met nader: gegevens. De aan vragen der doktoren worden in volg orde van binnenkomst behandeld. De huurprijs wordt door belanghebbenden in onderling overleg vastgesteld. Ook hierbij zal de K.N.A.C.K. gaarne van advies dienen. HALF AUGUSTUS RIJDEN WEER TREINEN NAAR HET ZUIDEN. Hoewel oorspronkelijk het plan be stond het spoorwegverkeer tusschen het westen en het zuiden des lands via Geldermalsen en Nijmegen bij hervat ting voor geallieerd militair vervoer te gebruiken, vernemen wij thans, dat met ingang van half Augustus ook met het vervoer van burgers en Nederland sche goederen een begin zal worden gemaakt. Maandag is reeds door autoriteiten van de Nederlandsche spoorwegen een proefrit gemaakt via Culemborg, Gel dermalsen. Tiel en Kesteren naar de brug bij Nijmegen. Deze brug zal per 1 Augustus voor militair verkeer in gebruik worden gesteld, terwijl dan veertien dagen later zij het in be perkte mate gewoon reizigersvervoer «al kunnen passeeren. Geïnterneerde N.S.B.-ers, collabora teurs en profiteurs klagen steen en been over de hoeveelheid voedsel, die hen wordt verstrekt, terwijl toch de rantsoenen op basis van de minimum burgerrantsoenen zijn vastgesteld. Men moet maar durven! Dat er sommige gevallen van hon geroedeem in de kampen zijn voorge komen, schrijft men toe aan het feit, dat deze menschen, die over het alge meen niets tekort zijn gekomen in den afgeloopen winter, doordat zij over dubbele rantsoenkaarten enz. beschik ten, een plotselingen terugval op den gevangeniskost niet verdragen konden. (N23.B.-magen zijn niet zoo sterk; misschien zou een aanvullend rantsoen melk helpen. Overigens was het ons onbekend, dat wij buiten het prikkel draad gevangeniskost kregen, die in- tusschen ons heelemaal niet slecht be valt. Een uitstekend recept voor kla gende N.S.B.-ers is: 400 gram brood per week en 3 kg. suikerbieten. Red. „De Burcht") COME-BACK VAN ERASMUS. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft Zondagmiddag voor een verras sing gezorgd, want plotseling is het standbeeld van Erasmus weer midden in de stad geplaatst. Het was lang geen gemakkelijk karwei het zware steenen beeld met voetstuk en al te verrollen van het Museum Boymans, alwaar het na 14 Mei 1940 was opge borgen, naar den Coolsingel, maar het gelukte. Een waardiger omgeving had men moeilijk kunnen uitdenken en he denmiddag prijkte het standbeeld in volle glorie op het plein vóór het ma- jestueuse Erasmushuis, dat nu een prachtige achtergrond vormt. Nu zal ook de oude legende weer kunnen her leven, dat Desiderius Erasmus des nachts om klokslag twaalf uur een blad van zijn boek omslaat. VERZENDING VAN DRUKWERK WEER MOGELIJK. De P.T.T. deelt mede: met ingang van 1 Augustus kan, ook in het inter- locale verkeer, weer drukwerk, waar onder nieuwsbladen, al dan niet bij abonnement gefrankeerd, worden ver zonden. Het maximaal toelaathaar gewicht bedraagt voor het interlocaal verkeer 200 en voor het locaal verkeer 500 gram. Ook het verzenden van braille- drukwerk tot een maximum gewicht van 5 kg. zal van dien datum af weer mogelijk zijn. EEN VLIEGER ZONDER BEENEN. De Engelsche vliegerofficier, kapitein Baden, zal in Nederland komen spre ken over de ervaringen der nacht- jagers. Kapitein Baden verloor beide beenen in een vliegongeval voor den oorlog, maar ondanks dit diende hij als gevechtsvlieger tijdens den slag om Engeland in het najaar van 1940. In 1942 werd hij gevangen genomen door de Duitschers nadat zijn vliegtuig bo ven Frankrijk in botsing was gekomen met een Messerschmitt. Hij trachtte verschillende malen te ontvluchten, waaraan de Duitschers een einde pro beerden te maken, door een van zijn beenen een kunstbeen wel te ver staan weg te nemen. De Royal Air Force heeft voor Baden eens een zeer speciale vlucht onderno men. Toen Baden na een gevecht een Pierre Laval, de premier van de vroegere regeering van Vichy, die ge dagvaard is om in Frankrijk terecht te staan, is vandaag in gezelschap van zijn vrouw per vliegtuig uit Spanje vertrokken. Hij zou zich begeven naar Feldkirch in Oostenrijk, aan het Meer van Constanz, vanwaar hij eind April j.l. in hetzelfde Junkertoestel, dat hij thans gebruikte, naar Barcelona was gevlogen. Laval en zijn echtgenoote hadden den geheelen nacht doorge bracht op het vliegveld van Barcelona, na gisteren een vergeefsche poging tot vertrek te hebben gedaan. De oud premier verkeerde in een toestand van groote opwinding, en het is thans dui delijk, dat hij niet op eigen verzoek is vertrokken, zooals eerst was veronder steld, maar dat de Spaansche regee ring hem het verdere verblijf heeft ontzegd. Reeds is Laval door het Fransche provinciale hof bij verstek ter dood veroordeeld en indien hij naar Frank rijk terugkeert, zal hij voor hetzelfde hof terecht moeten staan, dat thans de zaak van maarschalk Petain in be handeling heeft. De Spaansche pers heeft in het ge heel niets gepubliceerd over Lavals HAZERSWOUDE. Gezinnen van werknemers, van 8 per sonen en meer, kunnen ter secretarie een klomperrbon aanvragen. De distri butiestamkaarten van alle gezinsleden moeten daartoe worden medegebracht. LEIMUIDEN. Zaterdag en Zondag j.l. voerde de R.K. Tooneelver. „Sint Genesius" een vroolijk spel op, getiteld: „Over twaalf dagentegen middernacht". De zaal was beide avonden geheel uitverkocht. Het spel is zeer goed geslaagd. Tot 12 uur werd gedanst o. 1. v. „The Melo- dians" uit Alphen a. d. Rijn, terwijl er onder de pauze gecollecteerd werd voor N.V.H. Hetzelfde programma wordt op 8 Augustus herhaald geheel ten bate van het plaatselijk comité N.V.H. aan wie de zorg voor de gemeente Alem is toegewezen. Enkele notabelen der ge dupeerde gemeente Alem zullen a.s. Donderdagavond spreken in de zaal van Mej. Sneeboer. Woerdensche Verlaat. De hoofdstad van Wilnis en Noorden vierde haar bev I., lingsfeest op 23 en 24 Juli op uitbundige wijze. Het dorp was prachtig versierd: het feest werd met een dankdienst geopend, waarna de eerste dag geheel gereserveerd was voor kinderspelen. De tweede dag werd den Burgemeester feestelijk ingehaald, aangezien hij destijds had moeten wij ken voor een N.S.B.'er. Optocht en volksspelen waren een groot succes. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dezer dagen ontving de familie v. d. Voort, Kerkstraat, alhier, het verheu gende bericht uit Engeland, dat hun zoon. Pater Fr. v. d. Voort van de Orde der Salezianen, na een afwezigheid van 19 jaar, uit de Missie van Tailand (Siam) voor eenigen tijd naar Neder land komt. Pater v. d. Voort studeerde te Rome en ging vandaar naar Siam. Hij is thans in Engeland en hoopt spoe dig zijn ouders in Katwijk te bezoeken en dan tevens daar zijn Plechtige eer ste H. Mis opdragen. VOORHOUT. R.K.S.V. „Foreholte". Zondag 29 Juli j.l. zijn alhier de vol gende voetbalwedstrijden gespeeld van de 4e klasse K.N.V.B. ForeholteZ.L.C. 41. Foreholte 2—Z.L.C. 2 5—2. Er was veel publek aanwezig en beide wedstrijden werden door onze plaats- genooten gewonnen. 30.000.000 DOODEN. Men schat dat de Tweede Wereld oorlog 30 millioen dooden heeft ge vraagd. Twaalf a 15 milloen soldaten zijn gesneuveld en ongeveer evenveel burgers lieten het leven door bombar dementen, terreur van de Duitschers, ziekte en honger. van zijn kunstbeenen beschadigd had, werd een nieuw been in Engeland be steld en in een bombardementsvlieg tuig naar Frankrijk gevlogen. Daar werd het aan een parachute neerge laten. verblijf van drie maanden in Barce lona. Alleen het semi-officieele Spaanscbe Persbureau heeft thans een communi qué aan de pers doen toekomen, waar in gezegd wordt, dat Laval is vertrok ken, na van de Spaansche regeering het verzoek te hebben ontvangen, het land te verlaten. Laval heeft verklaard, zoo vervolgt het communiqué, naar Spanje te zijn gekomen, niet om zich aan de verantwoordelijkheid te ont trekken, maar om zich aan de veree- nigde naties over te geven. Hiervan was mededeeling gedaan aan de geal lieerde ministers van buitenlandsche zaken. Sinds Lavals aankomst is meer dan voldoende tijd verstreken voor de regeeringen der vereenigde naties, om een besluit te nemen. Aangezien deze regeeringen er zich van onthouden hebben, een definitief standpunt in te nemen, en de Spaansche regeering zich niet verplicht acht onderhande lingen over Lavals overgave toe te laten, is bevel gegeven, dat Laval moet terugkeeren naar zijn punt van uit gang, en wel in hetzelfde vliegtuig, dat hem indertijd uit Duitschland naar Spanje heeft gebracht. LAAT ons eerst als feit constatee- ren, dat zéér veel Nederlanders, die Katholiek zijn, lid wenschen te blijven van een staatkundige partij, welke wortelt in de Katholieke levens overtuiging, maar dat sommige Neder landers, die Katholiek zijn, lid van een andere partij willen worden. Tegenover de honderdduizenden nu, die een partij, welke stoelt op de Ka tholieke levens- en wereldbeschouwing gewenscht achten en daaraan trouw willen blijven, is het Bestuur der R.K. Staatspartij in gebreke. De partijleden hebben er recht op dat het Partij bestuur leiding geeft, ook nu, juist nu! De opeenvolgende partijbesturen heb ben nooit gezegd: wanneer er ooit moeilijke omstandigheden komen, dan zullen wij géén leiding meer geven, dan moet ge zelf maar zien, hoe gij U er door slaat! Wij weten het, Goseling is niet meer en Verschuur is niet meer. Beiden zijn gevallen als slachtoffer der Duitsche terreur. Maar een partij als de R.K.S.P. staat of valt niet met per sonen. Leiding geven nu is moeilijker, moeilijker dan ooit. Maar ook dat is geen reden om geen leiding te geven. Éénmaal na de bevrijding heeft het Partijbestuur van zich doen hooren. In de bladen van 15 Juni werd bekend gemaakt, dat zou worden overgegaan tot oprichting van een studiecentrum voor Katholieken en om alle actieve leiding bij voorbaat te verlammen werd voorgeschreven, dat de mandaten van alle partijfunctionarissen ter be schikking moesten worden gesteld. Daarmede hebben wij het tot nu toe moeten doen. Wij moeten nu maar zoet gaan studeeren totdat het Partijbe stuur weer eens iets van zich zal laten hooren. En aan dat studeeren hebben wij nu juist allerminst behoefte. Vóór den oorlog is als resultaat van langdurige en vruchtbare studie tot stand geko men het „Algemeen Staatkundig Pro gram van de R.K. Staatspartij (1936)", terwijl in hetzelfde jaar verscheen een rapport van een door de Staatspartij benoemde Commissie omtrent „Wijzi ging van ons Staatsbestel". Deze uit stekende principieele publicaties heb ben door den inval der barbaren hun waarde en beteekenis toch niet ver loren! Wij zijn toch niet van plan de toekomst in het luchtledige te gaan opbouwen! Men vergete niet dat er vóór den oorlog een ontwikkeling volop aan den gang was, welke door den oorlog naar wij hopen zal worden ver haast. De oorlog dwingt ons niet alles nieuw op te zetten. Dat kan de oorlog niet, want oorlog is vernietiging, de oorlog is negatief, de oorlog bouwt niet op. Concreter gezegd en om één kardi naal punt te noemen, wij weten sinds Quadragesimo Anno héél duidelijk hoe het beroeps- en bedrijfsleven moet worden geordend om alle deelnemers aan het productieproces datgene te geven waarop zij recht hebben. Wij verwachten, dat de oorlog het proces dezer ordening zal hebben bespoedigd. Dan heeft het bloedig drama ook nog een goede zijde. Welnu, de partij sti- muleere dat reeds tientallen van jaren in ontwikkeling zijnde proces op de krachtigste wijze door actief te han delen. Indien de Staatspartij werkelijk leeft, dat dan blijke van alle kant dat geen genoegen wordt genomen met de afwachtende houding, welke het Partijbestuur aanneemt. Dat men zelf de handen uit de mou wen steke. In gebreke zijn eveneens degenen, die geen Katholieke Partij terugwillen. Met deze negatieve houding kan niet worden volstaan. Zij moeten zich reali- seeren welk vacuum dit standpunt doet ontstaan en welke consequenties het heeft. En dit moeten zij temeer doen al naarmate zij aanspraak kunnen maken op het geven van leiding. Zij moeten zich goed realiseeren dat Ka tholieken dan straks lid zullen worden van één van de bestaande partijen. De een van deze, een andere Katholiek van een andere party. Die partijen zullen zijn: liberaal, socialistisch, pro testant, vryzinnig, humanistisch. In elk van die partijen zullen Katholieken een kleine minderheid vormen. Zy gaan daarin, zoo zeggen de tegenstan ders van een politieke partij op Katho lieken grondslag, om het apostolaat uit te oefenen, om anderen te overtui gen, om leiding te geven en om zóó eigen ideeën eerder te verwezenlijken. Maar toch zeker óók, zoo zouden wij er aan toe willen voegen, om leiding te ontvangen en vertrouwen te schen ken! Dit wordt al te vaak vergeten. En toch schuilt hierin een zeer sterk argument voor een eigen partij-orga nisatie.

De Burcht | 1945 | | pagina 2