UIT DE OMGEVING Rijwielbanden BINNENLAND OFFICIEELE PUBLICATIE DAGMEISJE In ruil aangeboden BAKKERSBEDIENBE Abonneer! U op „De Berth!' BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken en Pastoor te Alphen a. d. Rijn den Zeereerw. Heer L. H- M. Nieuw erfhuizen; tot De ken van het Dekenaat Wervershoof en tot Pastoor te Wognum den Zeereerw. Heer B. G. Hosman; tot Pastoor te Langeraar den Weleerw. Heer J. M. Halkes; tot Pastoor te Maasland den Weleerw. Heer J. J. J. H. Riswick; tot Pastoor te de Cocksdorp den Weleerw. Heer G. J. W. van Dijk, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Hart). Vervolgens tot Pastoor te Noordwij- kerhout (H. Jozef) den Weleerw. Heer H. W. van der Waarden; tot Pastoor te Vijfhuizen den Weleerw. Heer A. R. M. van Beijnen, die Kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.). Verder tot Pastoor te Hoek van Hol land den Weleerw. Heer J. A. v. Kleef, die Kapelaan was te Rotterdam (H. Willibr.) Tenslotte tot Rector van Huize „Sancta Maria", Haviklaan 4 te 's Gra- venhage, den Weleerw. Heer J. R. van Dael. Tot Kapelaan te Lisse (H. Aga tha) den Weleerw. Heer C. A. van Steen, die Kapelaan was te Nederhorst den Berg. NEDERLANDSCHE PAARDEN TERUG NAAR NEDERLAND. De geallieerde militaire autoriteiten dragen er zorg voor, dat binnenkort de Nederlandsche paarden, die door het Duitsche leger over de grens zijn mee gevoerd, terugkeeren naar Nederland, aldus generaal-majoor J. Olark, lei der van de Britsche missie in Neder land, in een door hem aan het Neder - landsch militair gezag verzonden brief. Bij de evacuatie van de Wehrmacht uit Nederland is tusschen de geal lieerd militaire en de Nederlandsche autoriteiten overeen gekomen, dat Ne derlandsche paarden gebruikt zouden worden can de evacuatie te bespoedi gen, aangezien het transport van het Duitsche leger voornamelijk met be hulp van paarden diende te geschie den. Deze overeenkomst hield mede in, dat de geallieerde militaire autoritei ten stappen zouden doen om die paar den uiteindelijk uit Duitschland naar Nederland te doen terugkeeren. Dit voornemen zal thans ten uitvoer wor den gelegd. Met militair gezag zal overleg wor den gepleegd aangaande de wijze, waarop de overdracht het best kan plaats hebben uit geallieerde militaire in Nederlandsche handen, op geschikte plaatsen aan de Nederlandsch-Duit- sche grens. Eenmaal overgedragen, zal de verantwoordelijkheid voor en de controle op de paarden door het M. G. moeten worden overgenomen. WEDEROM MASSAGRAVEN OP WAALSDORP GEVONDEN. Op de Waalsdorpervlaktê, in een duinpan, zijn wederom massagraven van aldaar door de Duitschers gefusi- leerde illegale werkers, afkomstig uit de gevangenis te Scheveningen, ge vonden. Meer dan honderd lijken zijn er in de afgeloopen week op last van de Justitie opgegraven. Het betreft hier in hoofdzaak slachtoffers van de Duitsche terreur uit de jaren 1941. '42, '43 en '44. Vermoedelijk bevinden zich o.a. on der de gevallenen de vijftien ter dood veroordeelden uit het Geuzen-proces, dat in 1941 zoo sterk de aandacht trok. De slachtoffers zullen na behoorlijk gekist te zijn, een waardiger rust plaats krijgen. ALKEMADE. Woensdag 11 Juli werd op initiatief van de gez- Oranje-vereenigingen in de gemeente Alkemade een feestelijke bijeenkomst georganiseerd van ex-on derduikers. Vele onderduikers voelen echter in gebreke te zijn gebleven om van hün kant hulde en dank te bren gen aan Burgemeester Peek, vele auto riteiten en bewoners van de goede ge meente Alkemade voor de genoten gastvrijheid, medewerking en steun. De lof den onderduikers toegezwaaid komt ook toe aan allen, die het onder duiken mogelijk hebben gemaakt. Vele onderduikers, die, hoewel ze dien avond aanwezig waren, toch zwegen, maken nu gaarne langs dezen weg hun gevoe lens kenbaar en betuigen allen, die zich tijdens den oorlog voor hen inge zet hebben, hun oprechten dank. HAZERSWOUDE-GROENENDIJK. De Groenendijk" genoot Donderdag avond de eer het Haagsch Blaaskwintet in haar midden te zien. Na een zeer geestige inleiding van den begaafden leider van het ensemble, den heer Jaap Stotijn, werd -met het kwintet in g- kl.t. van Danzi geopend. De homogeniteit, die bij de eerste deelen niet ten volle werd bereikt, liet daarna de spelers niet meer los om tot een hoogtepunt te komen in de Suite uit Litauen van Lanziskus De solo-nummers werden aan den vleugel begeleid door Elisa beth Everts; een en ander werd een groot succes voor deze jeugdige pia niste. Het was een aardig idee, dit so listisch optreden der verschillende in strumenten waarbij de fijne muzikale trekjes zoo goed waarneembaar waren. De spelers toonden zich, stuk voor stuk, kunstenaar op hun instrument. Plaatsgebrek belet ons nader in te gaan op de gave prestaties. Dit lande lijk concert met entourage van groen gebladerte en kweelende vogels, werd besloten imet de landelijke Suite uit Litauen. Het optreden van het kwintet was voor Groenendijk een weldaad. Laten we hopen op spoedig weerzien. J. Th. Wesselingh. NOO RDWIJKERHO UT. Door de pas opgerichte Oranjever- eeniging wordt alhier een bevrijdings feest georganiseerd. Dit feest zal ge houden worden op 22 en 23 Augustus. OEGSTGEEST. Afscheid van de B.S. - Ter gelegen heid van het vertrek der B.S., waarvan een gedeelte voor Indië en een ander gedeelte voor Europa bestemd is, werd Zaterdagavond door de muziekvereeni- ging Wilhelmina uit Rijnsburg een concert gegeven op het kazerneplein aan den Terweeweg. Nadat eenige nummers ten gehoore waren gebracht, werd tot de aangetre den B.S. het woord gericht door den Districtscommandant Burgemeester Gerrevink den plaatselijken comman dant der BB. en den kwartiercomman dant. Den B-S.-ers werd dank gebracht voor het werk door hen verricht en een hartelijk tot weerziens toegeroepen. Tevens werden de kameraden her dacht, die reeds het offer van hun leven hadden gebracht. Met het Wil helmus werd deze plechtigheid beslo ten. Daarna werd voor het raadhuis een défilé afgenomen, terwijl de avond eindigde met een muzikale rondgang. VOORHOUT. Katholiek reveil. - Vrijdagavond hield Prof. Mr. Romme een causerie in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout voor „Katholiek Reveil" in de Bollenstreek. Ook deze keer werd van de gelegenheid tot discussie een ruim gebruik gemaakt. Vrijdag a.s. heeft de derde voorlichtingsavond plaats. Als spreker zal optreden Mr. C. C. A. van Haren uit Wassenaar. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Beatrix Irene Margriet, d. v. K. Smit en A. J. Regeer; Wilhelmina Eli sabeth, d. v. N. J. Nederpelt en M. J. v. d. Post; Neeltje Johanna, d. v. P. C. Reij- neveld en N. v. Ommeren; Carolina Francisca Maria, d. v. L. J. Romeijn en H. G. Wenneker; Cornelia Elisabeth, d. v. C. Rovers en W. Broeders; Aafked. v. M. Meeuse en L. Pool; Pieter Johannes, z. v. J. Bekker en M. H. Patiet; Dirk, z. v. G. Regterschot en L. Beom. Overleden: H. J. Gorter 69 j.; J. v. Steijn, 66 j.; A. D. Algera, 45 j. Ondertrouwd: S. H. Kui.jpers 27 j. en A, M. Bouw, 23 j.; D. B. de G-root, 32 j. en W. G. Bolle, 29 j. Gehuwd: S. de Bruijn 22 j. en M. C. van Reeuwijk, 23 j. WARMOND. Tafel-tennis. - Vrijdagavond werd in hotel ,.De Zon" een tafeltenniswed strijd gehouden tusschen „Steeds Vooruit" en de „Royal Art". Het was een mooie wedstrijd, waarin goed ge speeld werd en waarbij „Steeds Voor uit" gewonnen heeft met 63. Na den wedstrijd werden prijzen uitgereikt. „LEIDEN HELPT". Als je niets hebt, kun je alles ge bruiken. Zóó is het gesteld met onze landgenooten, in de, door den oorlog geteisterde streken. Laten we dat be denken als we iets opzoeken voor de groote inzamelingsactie van volgende week, en als we inteekenen op de lijst of geven in de bus. De wagens moeten kraken onder het gewicht van Uw gaven. Het meest eenvoudige èn het allergrootste is welkom. Wat de finan ciën betreft, geef tweemaal zooveel als voor Uw eigen buurtfeest. Dan gaat iret goed De in deze rubriek opgenomen mede- deelingen kunnen uitsluitend worden opgegeven via den Rccognitiedienst, Parkstraat 25, Den Haag, Telef. 116220, dan wel via contacteommlssarissen van den Recognitiedienst. 893 COMMISSIE VRIJLATING POLITIEKE GEVANGENEN. De Commissie voor vrijlating van po litieke gevangenen, voorheen J. W. Brou werstraat 21. is thans gevestigd Hermie- tenstr. no. 1 (Hugo Kaufmanp en Co.'s Bank). 891 Verzoeken om vrijlating kunnen uit sluitend schriftelijk worden ingediend. Mondelinge inlichtingen worden niet verstrekt. WIE MAG AUTO'S VORDEREN Sedert 12 Juli j.l. is alleen de mili taire commissaris voor het district Am sterdam, met uitsluiting van alle andere instanties bevoegd om in zijn district motorvoertuigen te vorderen. Het militaire district Amsterdam om vat de gemeenten Amsterdam, Ouder- Amstel, Nieuwer-Amstel, Aalsmeer. Uit hoorn en Diemen. De vordering geschiedt tegen afgifte van een exemplaar (gemerkt „b") van een in drievoud uitgeschreven vorde- ringsbewijs, geteekend namens den mili tairen commissaris en voorzien van een stempel van het commissariaat. 889 WIJZIGING TELEFOONNUMMERS RIJKSVERKEERSINSPECTIE. De Waarnemend Rijksinspecteur van het verkeer in de provincie Noord-Hol land maakt bekend, dat ingaande Maan dag 23 Juli a.s. de telefoonnummers van het kantoor Amsterdam der Rijksver keersinspectie als volgt gewijzigd zullen worden: 48155 en 38804 de waarnemend Rijksin specteur van het verkeer. 38804 en 38579 adjunct Rijksinspecteur van het verkeer, speciaal belast met de afdeeling goederenvervoer. 48155 en 38579 adjunct Rijksinspecteur van het verkeer, speciaal belast met de afdeeling Algemeene Zaken. 42293 en 42092 chef sectie eigen goede ren-vervoer. chef sectie beroepsgoede- renvervoer voorloopig te lefonisch niet te bereiken 45649 chef sectie huishoudelijken dienst. 38794 chef sectie comptabiliteit en per soneel. 42528 chef sectie personenvervoer (al leen voor auto's met standplaats Amsterdam) 44770 chef sectie materiaalvoorziening. De telefoonnummers van de auto be- vraohtingsdienst alsmede die van het kantoor der Rijksverkeersinspectie te Haarlem (alle personenvervoer voor auto's met standplaats buiten Amster dam) blijven ongewijzigd. 892 POOTAARDAPPELREGELING 1945. De pootaardappelregeling voor den oogst 1945 zal in groote trekken gelijk zijn aan die van den oogst 1943. De cen trale regelingen, zooals deze in het noorden en westen des lands zijn gehou den, vervallen derhalve. De handel in pootaardappelen kan reeds voorloopige afspraken maken, doch zal daarbij reke ning moeten houden met de omstandig heid, dat de prijzen, welke op de ver hoogde consumptieaardappelprijzen zul len zijn gebaseerd, nog vastgesteld moe ten worden. Het afleveren en ontvangen van pootaardappelen blijft daarom voor loopig verboden. 895 VERGUNNINGEN RIJKSBUR. METALEN VERW. INDUSTRIE. Het Rijksbur. Metaalverwerk. Ind. maakt bekend: Alle vóór 5 Mei '45 ver leende thans nog in omloop zijnde ver gunningen voor artikelen, welke onder genoemd Rijksbur. ressorteeren (niet zijnde algemeene vergunningen), ver leend door het Rijksbur. en zijn bijkan toren - het kantoor te Tilburg en zijn bijkantoren uitgezonderd - of namens het Rijksbur. door de Rijksverkeersinsp., de Bedrijfs- en Vakgr., de P.V.C.'s, de Land- en Tuinbouwconsulenten en de PB.H.'s, worden hierbij ingetrokken, met uitzondering van de koopvergunningen strekkende tot bevoorrading van gros siers in metalen huishoudelijke artike len. Onder vergunningen zijn ook te ver- staam de goedgekeurde bestelformulieren voor kogel- en rollagers en de eventueel uitgeschreven zgn. „restant-verklarin gen". Voorts wordt hierbij ingetrokken de .Algemeene Vergunning A" voor be paalde electrotechn. artikelen. Aflevering van de in de ingetrokken vergunningen genoemde goederen zal sleohts mogen geschieden, nadat daarvoor nieuwe ver gunningen door of namens den Dir. van het Rijksbur. zullen zijn afgegeven. M. 1. v. 9 Juli worden alle vergunningen centraal door het Hoofdkantoor te Den Haag (Bezuidenhout 15) afgegeven. Al leen In zeer bijzondere gevallen, waarin ernstige schade zou ontstaan aan den opbouw van het economisch leven, in dien niet direct ter plaatse een vergun ning werd verstrekt, kan door de bij kantoren te Amsterdam, Rotterdam Utrecht. Arnhem, Nijmegen, Tilburg, Breda, Helmond. Maastricht, Sluiskil, Zwolle, Hengelo, Groningen en Leeuwar den een voorloopige machtiging worden gegeven. Alle distrfbutieregelingen van het Bureau zijn van kracht gebleven, zoodat, evenals voorheen, verkoop en af levering van onder het Bureau ressor- teerende distributie-artikelen slechts mag geschieden na daartoe verkregen vergunning. Bij de indiening van de aanvraag om vergunning zal voortaan een bereidsverklaring van den leveran cier tot aflevering behooren te worden gevoegd. Periodieke opgaven, zooals mu- tatiestaten, behooren weer regelmatig te worden ingezonden. 884 TOEWIJZINGEN BISCUITS, KAAS EIPOEDER. De Dir.-Gen. v. d. Voedselvoorziening maakt bekend, dat detaillisten, in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht, die destijds gewoon waren droge biscuits, welke zij van fabrikanten betrokken, te verkoopen, in de week van 22 t.m. 28 Juli bij de plaatselijke distri butiediensten voorsohottoewijzingen voor biscuits moeten afhalen. Deze voorschot toewijzingen zullen worden afgegeven op basis van de ingeleverde bestelbonnen R05 (rood en blauw). Per bon R 05 (rood) zal een toewijzing voor 8 rantsoe nen biscuits worden gegeven, vermeer derd met 10 Detaillisten in kaas moeten de kaasbonnen 130 reeds in de week van 22 t.m, 28 Juli inleveren ter verkrijging van toewijzingen, zulks in afwijking van de normale regeling, vol gens welke deze bonnen eerst van 29 Juli t.m, 4 Aug. ingeleverd zouden moeten worden. In de week van 22 t.m. 28 Juli worden tenslotte voorsohottoewijzingen voor eipoeder uitgereikt op basis van de ingeleverde bonnen R05 (rood en blauw) Per bon R 05 wordt een toewijzing voor 1 rantsoen 100 gram) eipoeder uit gereikt, vermeerderd met 10 Voor eipoeder zullen toewijzingen ^an arti kel 39 (taptemelk) worden verstrekt". 815 DE HANDEL IN SCHADEN EN LAMMEREN. Het is noodzakelijk m. i. v. 22 Juli as. het vervoerverbod van lammeren, gebo ren in 1945, weder strikt toe te passen, zoodat van dien datum af de vrije mark ten niet meer gehouden worden. Ook het vervoer van sdhapen, geboren vóór 1945, zal niet meer worden toegestaan. Gelei- debiljetten voor schapen of lammeren zullen niet worden afgegeven, behalve: a. bij verweiden tusschen perceelen van hetzelfde bedrijf, als de af te leggen af stand meer dan 2 km. bedraagt; b. voor vervoer naar slachtveemarkten en nood- slachtplaatsen; c. voor het vervoer van stamboekschapen en stamboeklammeren tusschen stamboekleden onderling. In dien een schriftelijk gunstig advies van het betrokken stamboek kan worden overgelegd. Vervoer zonder geleidebiljet is toegestaan voor het verweiden van schapen en lammeren binnen een weg- afstand van 2 km. In den nazomer zal worden nagegaan of het met het oog op verschuiving van fokmateriaal noodig is het vervoer van schapen en lammeren weer mogelijk te maken. 887 OPHEFFING ROOIVERBOD AARDAPPELEN. Het rooiverbod voor aardappelen, dat voor de op tuinbouwteeltvergunning geteelde aardappelen reeds was opgehe ven, wordt m. i. v. 20 Juli 1945 geheel opgeheven, behalve in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, waar algeheele opheffing eerst m. 1. v. 1 Aug. volgt. Dit houdt niet in, dat alle gerooide aardap pelen door de V.B.N.A. zullen worden afgenomen. Er zal naar worden gestreefd de afname zooveel mogelijk gelijkelijk over de productiegebieden te verdeelen. ADRESWIJZIGINGEN. De Aid. Vissoherijen van het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, alsmede de daaronder res- sorteerende diensten, t.w. de Insp. der Visscherijen in het le district, de Dienst der Ned. Haringcontróle en de Insp. der Vissoherijen in het 4e, 6e en 7e district, zijn thans gevestigd Wassenaarsoheweg no 18, 's-Gravenhage. Het adres van het Rijksinstituut voor Visscherij-onderzoek (afd. Zeevisscberij-onderzoek) is Wasse naarsoheweg 20. 894 worden afdoende gevulca- niseerd. 935a Langezaal - Stille Rijn 7. Gevraagd met 1 September een net 773 bij Nic. v. Ruiten, Witte Singel 7, Roelofarendsveen. 1 paar nieuwe werkschoe nen, 1 paar zoo goed als nieuwe heerenschoenen m. 44. voor twee buitenban den, maat 28 x iy2. Brieven onder 110. 952 a. d. Agent van „De Burcht", Zeestraat 57, Noordw.hout. Gevraagd voor spoedige indiensttreding bij v. d. Meer's bakkerijen, Zuld- buurtseweg 70 Zoeterwoude een volslagen

De Burcht | 1945 | | pagina 3