De kindertransporten naar Engeland IN MEMORIAM JAN MULDERS STADSNIEUWS EEN AMERIKAANSCHE STEM OVER DE VERHOUDING NEDERLAND— INDIÊ. De „New York Times" bevatte dezer dagen een hoofdartikel onder den titel „The Netherlands Faces East", waarin wordt opgemerkt, dat de Nederlanders zich wederom keeren naar den Oost. Het is zeker, dat de Japanners het zullen verliezen en de Nederlandsche regeering bereidt zich voor op den terugkeer. Het nieuwe leger en de nieuwe luchtmacht worden geoefend om deel te nemen aan de bevrijding van Indonesië. Het blad vervolgt dan; de Nederlan ders kunnen echter nimmer alleen de krachten bijeen brengen om den vijand te verdrijven De herovering was een deel van de taak, die sterker geallieer den op zich hebben genomen, het ver slaan der Japanneezen op alle fronten. Aanvankelijk was de ontwikkeling langzaam. Het duurde geruimen tijd voor Nieuw-Guinea was gezuiverd, doch de herovering van Borneo gaat tot dusver in een sneller tempo. De Nederlanders zonden militaire afdee- lingen naar Tarakan en Balikpapan, waar hun vrijwilligers thans strijden aan de zijde der Australiërs. Waar echter Indische bodem was bevrijd volgde het burgerlijk bestuur onmid dellijk. Maar op Java, Sumatra en an dere eilanden zijn de Japanneezen nog sterk. Naar verluidt, zouden zij alleen op Sumatra nog 75.000 man hebben. De terugkeer der Nederlanders zal door de vereenigde naties worden ver welkomd, daar zij behoorden tot de meest vrijzinnige kolonisators. Hun regeeren over bijna 70.000.000 inheem- schen en een gebied van 735.000 vier kante mijlen was verlicht. Maar deze eilanden zullen niet langer koloniën zijn. Na een zeventien maanden durend onderzoek door een Nederlandsche commissie, gaf Koningin Wilhelmina hen de belofte van zelfstandigheid bin nen het rijk met volledige onafhanke lijkheid voor inwendige aangelegenhe den. De vervulling zal nog een lange overgangsperiode vergen, want de Ja panners zijn wreed en het bestuur was verderfelijk. Op deze gezegende eilan den geneest de natuur echter snel en de Nederlanders weten hoe de ontwik keling te versnellen. Zij zijn even on misbaar geworden voor Indonesië als Indonesië dat is voor hen. ONDERWIJSPROBLEMEN IN DUITSCHLAND. De correspondent van Reuter schrijft, dat, voor de scholen heropend kunnen worden, er eerst een selectie onder het onderwijzend personeel moet plaats vinden en dat daarmede de militaire autoriteiten voor een moeilijk probleem zijn geplaatst. Professor Mohl van de universiteit van Goettingen heeft ver klaard, dat op het platteland tachtig procent van de onderwijzers volledig genazificeerd is. Van de universiteit in Goettingen behoeven enkel drie of vier vroegere professoren verwijderd te worden vanwege hun politieke overtui ging. Hij stelde voor momenteel op de scholen in Duitschland geen aardrijks kunde en geschiedenis te onderwijzen. De burgemeester van Cuxhaven zeide, dat bijna alle onderwijzers onder de dertig onbruikbaar zijn daar deze vol ledig doortrokken zijn met de nazileer. Katholieke priesters in de omgeving van Stade hebben een beroep gedaan op de militaire autoriteiten de bijzon dere scholen, die door de nazi's onder drukt zijn, weer te openen, en zij eisch- ten, dat ook de onderwijzers boven de dertig „gezuiverd" zouden worden. NEDERLANDSCHE BOLLEN- KWEEKERS IN ENGELAND. De Sunday Express publiceert onder het hoofd „Britsche bloembollentelers vertoornd over Nederlandsche invasie" een bijdrage van zijn medewerker Spalding uit Lincolnshire, waarin deze onder meer het volgende schrijft: „Tal van Britsche bloembollentelers die nu deze industrie op vooroorlog- sche basis hopen te herstellen, zijn ontdaan en vertoornd door de zich steeds meer uitbreidende invasie van Nederlanders in dit rijke en vrucht bare veenland. Een hunner heeft open lijk verklaard, dat het district Zuid- Lincolnshire als een stuk van Neder land wordt beschouwd en dit ook let terlijk spoedig zoo zal worden Nederlandsche telers, waarvan een groot gedeelte genaturaliseerde Brit sche onderdanen is, zijn, sterk concur- reerend met Engelsche koopers, bezig waardevol bollenland op te koopen, waarbij zij vrijwel steeds hun concur renten de baas zijn- Zij koopen ge vestigde Engelsche kweekerijen en kas sen voordat zij op de markt komen. Hoewel de Nederlanders ook met el kaar concurxeeren, vormen zij toch een hechte groep, die ten koste van Brit sche telers opereert. Genaturaliseerde Nederlanders alsmede Nederlanders, Het is absoluut onjuist, dat de Engel sche regeering kindertransporten van uit Nederland heeft afgezegd om de voedselpositie. Men zou haast zeggen; integendeel, zij doet van haar kant alles om een overeenkomst mogelijk te maken. In Engeland zelf staan ver schillende organisaties gereed voor de ontvangst en verzorging. De „Women Volontary Service" en de „British Council" hebben op dit gebied bij de ongeveer 2000 kinderen, die tot nog toe gastvrijheid ontvingen, hun sporen verdiend. HET KAMP TE COTTINGHAM. Cottingham biedt plaats aan een vijfhonderdtal kinderen, die bij medi sche keuring in Zuid-Nederland spe ciaal werden uitgekozen, en deze 500 vormden met een staf van leidsters en leiders en verder personeel (waaronder koks, kappers, schoenmakers en naai sters) een vrooiyke gemeenschap Zoo vroolijk, dat dit „hostel" zich in Lon den al spoedig den naam van „The Happy Camp" verwierf, al gaven de bewoners zelf er df£ naam van „Nieuw Amsterdam" aan, ais dank voor de vele geschenken, die zij van officieren en bemanning der „Nieuw Amsterdam" ontvangen hebben. Het kamp zelf bestaat uit een aantal steenen huisjes, waarin zes kamers: een huiskamer, vier slaapkamers voor tezamen 16 kinderen en een leiderska mertje. De dag begint met de gebrui kelijke bezigheden als wasschen en ontbijten de eerste tien dagen leeft men volgens wetenschappelijk samen gesteld dieet en dan enkele uren school. Het „Nebherland Government Children Committee", dat in Londen zetelt, beschikt over een speciaal bu reau voor onderwys, aan het hoofd waarvan mevrouw R. Marsman staat (zij is leerares Nederlandsch M.O. en dus alleszins deskundig), dat bepaalde richtlijnen voor dit bijzonder onderwijs uitgeeft, evenals een speciaal jeugd blad „De Margriet" geheeten. Sport, spel en gymnastiek staan verder op het programma, waarbij ook de ontspan ning niet vergeten wordt. Elke week organiseert de „British Council", die zich beijvert de contacten tusschen de verschillende geallieerde landen ster ker te maken, een filmmiddag, en vaak treden kindergezelschappen, gooche laars, buiksprekers en snelteekenaars op, die de kinderen menig genoeglyk oogenblik verschaffen. Een solarium voor ultra-violette bestraling doet veel goed werk, maar gelukkig heeft het ziekenzaaltje geen ernstige patiënten hoeven op te nemen. 's Zondagsochtends is er een vlag- genparade, de geheele kampbevolking stelt zich keurig in de houding op, de Nederlandsche en Engelsche vlaggen worden geheschen en de kampwet wordt voorgelezen. Deze wet is door de kinderen zelf opgesteld en heeft bij voorbeeld zulke artikelen: „Nederland sche kinderen zijn dankbaar en ge hoorzaam" of „Nederlandsche kinderen eeren hun koningin". Na een kort praatje van den directeur volgt dan „Ik ben aan de Scheldemond ge weest, in de Betuwe, in Arnhem, in Nymegen, in Noord-Limburg. Ik zeg niet, dat het een voorrecht was, er te wezen, want het is er als in een nacht merrie. Maar toch is het goed er ge weest te zijn en tot de andere Neder landers te zeggen, tot de menschen in de niet getroffen streken, te herhalen: wat meen jullie nog het recht te heb ben op ontevredenheid. Ga naar de Betuwe en schaam je, wanneer je wel eens hebt geklaagd. En onmiddellyk sluit daarbij iets anders aan: Landge- nooten, wat hebt gij gedaan voor uw broeders in nood." (De Patriot" voor de radio op 15 Juli 1945). die zich hier later gevestigd hebben, zyn erkende leiders der industrie ge worden. En het is vooral tegen de laat- stecategorie dat de Engelsche telers gekant zijn. In het bijzonder omdat deze Nederlanders hun voorraden heel wat goedkooper kunnen koopen dan Engelsche telers. Hoewel het voorschrift voor oorlogs tijd, waarby slechts veroorloofd was vijf-en-twintig procent van den be bouwden grond voor bollenteelt te ge bruiken, is opgeheven, zal nog steeds van de telers geëischt worden dat zij zestig procent van hun land voor het bebouwen van voedsel gebruiken, aldus heeft Captain Wallace, lid van het War Agriculture Executive Committee, verklaard. De telers mogen zich geluk kig prijzen, zoo zei hij, als zij dit jaar vijf-en-dertig procent van hun land voor de bollenteelt kunnen gebruiken. Vele Nederlanders hebben in de afgeloopen jaren gevangen gezeten en velen hebben in de gevangenis den dood gevonden. Onder hen bevond zich een Leidsch Academieburger, waar van het voor my een voorrecht is, hem te mogen gedenken. Zyn naam is Jan Mulders, praeses van de RK. Studenten vereniging Sanctus Augustinus, jarenlang leider van het Leidsch Studentenverzet, leider in ver schillende andere burgerverzets organisaties Hij wist door middel van zijn eigen talenten, de universiteit en Augustinus, zijn persoonlijk heid tot een groot, gaaf gebouw op te trekken, waarvoor zoowel de fundamenten als het cement door zyn diep beleefd Katholi cisme gevormd werden. Hij was iemand, die het waard was aan Nederlands oudste universiteit te mogen studeeren. Na het behalen van zijn doc toraal examen wijdde hy zijn geheele persoon aan de bestrij ding van den bezetter. In Juli 1944, hy had pas de leiding van de L. O. in Den Haag overgeno men, werd hij gegrepen. Via Scheveningen werd hy naar Vught getransporteerd en aan de zwaarste verhooren onder worpen. Niets heeft men uit hem kunnen krijgen. Vanuit zijn cel hield hij nog enthousiaste disputen over zijn geloof, muziek en de philisophie met lotgenoo- ten in de burnt, totdat de niets ontziende moordenaars ook de hand aan hem sloegen. Laat zijn bloed en het bloed van alle andere fiere strijders niet voor niets gevloeid hebben. Laat hun geest ook uw geest bevrijden, grijp Uw werk, werkt voor elkander en stèunt hen, die in nood zijn. Dat is de waardig ste herdenking van hen, die voor ons den heldendood stierven. H. J. J. A. N. nog de uitreiking van twee vlaggen voor de schoonste jongens- en meisjes hutten, die door de kinderen verzonnen namen dragen als „De Peetreuzen", „Holland's Glorie" en „De Driekleur"- Het huis „The House of Lords" ligt aan de .Downingstreet". Verschillende cursussen worden door de leiding of de kinderen gevolgd, in o.a. de Engelsche taal en leenbewerking. Een grootsche dag was de 24ste April van dit jaar, toen H.KH. Prinses Ju liana een onofficieel bezoek aan het kamp bracht, op verzoek van haar moeder naar zy de kinderen ver telde die het zoo druk had, dat zij Juliana verzocht de groeten over te brengen. PROF. MR. C. W. DE VRIES OVER RUSLAND EN DE BUITENL. POLITIEK VAN STALIN. In de groote Stadsgehoorzaal hield Prof. de Vries Maandagavond een door vlotte conferenciersgaven uitmuntende causerie over dit zeer actueele onder werp. Groot vereerder van Stalin als staatsman toonde hy zich in zijn uit eenzetting van de veranderde verhou dingen in Rusland waarin hij ook een waarborg zag voor den vrede van Europa. Bij het stellen van vragen bleek evenwel, dat de belangstelling van het publiek meer gericht was -p de religieuse, moreel en sociale ver houdingen in het nog steeds door ge heimenis omgeven Rusland. Spreker trachtte aan te toonen, dat in Rusland op dit gebied zich meer normaal-men- schelijke verhoudingen ontwikkelen. Echter juist door zijn betoog maakte Prof. de Vries ons duidelijk, hoeveel er nog aan die verhoudingen ontbreekt, en de persoonlijkheid van Stalin als staatsman is er geen waarborg voor, dat deze door tactiek geboden verande ringen zullen standhouden, zoodra om opportuniteitsredenen een andere tac tiek gevolgd dient te worden. Daarbij hebben wij slechts te zien naar Stalins houding terf opzichte van de uiterst linksche zoowel als de uiterst recht- sche vleugel van de Communistische Partij. Wat de speciale verhouding van de Katholieke Kerk betreft, achtte spr. een conflict in de toekomst zeer waar- DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Alle toewyzingen tabak, sigaren of sigaretten, welke vóór Mei 1945 zijn uitgereikt, zijn ongeldig. De handelaren dienen deze toewy zingen, voor een eventueele verant woording van hun voorraden, te be waren. De wnd. directeur van den Distributiedienst, Th. J. VAN HUMMEL. AFHALEN ENQUÊTEFORMULIEREN MD 243-58. Alle hotel-café en restaurantbedry- ven, alsmede lunchrooms, cantines e.a. Horecabedrijven dienen heden een en quêteformulier MD 243-58 af te halen. Deze formulieren dienen voor Donder dag 26 Juli 1945 ingevuld en ondertee kend ingeleverd te worden aan loket 12 van het distributiekantoor Steenschuur no- 21, ingang Langebrug Overgelegd dienen te worden: inschrijvingsbewy- zen Centraal Distributiekantoor MD 244-91 en MD 244-13. Inschrijvings- en lidmaatschapsbewijs Bedrijfshoreca. By vermissing van een van deze in- schrijvingsbewijzen dient een verkla ring daarvan ingeleverd te worden. schijnlijk, daar de R.K. Kerk, in tegen stelling tot de Grieksch-Orthodoxe, de godsdienst op alle terreinen van het menschelijk leven haar invloed moet doen gelden. Daar er een groot aantal schrifte lijke vragen werd ingediend, waarvan de behandeling uren gevraagd zou hebben, werd een middag ter behande ling vastgesteld. C. Til. R. VEREENIGING KONINGINNEDAG. Hoewel de moffen al het geld, het geheele archief en de ledenlijsten heb ben gestolen, meent het bestuur haar taak weer te moeten aanvatten in het vertrouwen, dat de leden van voor 1940, doch bovendien vele stadgenoo- ten, die nog geen lid waren, zich als lid zullen melden. De eerste verjaardag van H.M. de Koningin in een bevrijd land mag en kan in onze Sleutelstad niet onopge merkt voorbijgaan. Enkele plannen zyn reeds gemaakt, o.a. des morgens voor de kinderen van het 6e leerjaar in de Stadsgehoorzaal, des middags staan groote sportdemon- straties, des avonds feest in de Stads gehoorzaal op het programma. Door het bestuur worden dezer da gen vertegenwoordigers van alle buurt- commissies opgeroepen tot een samen- spreking teneinde verder plannen te bespreken, w.o. kinderfeesten op div. punten,' kortom te geraken tot een waardige viering van Koninginnedag. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden. De aandacht van werkgevers en werknemers wordt nog eens gevestigd op het bepaalde in artikel 3 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen van 17 Juli 1944, krachtens welk artikel het niet geoorloofd is, hetzij wijzigingen in bestaande loonen en an dere arbeidsvoorwaarden aan te bren gen, hetzij daarvan afwykende arbeids voorwaarden in nieuwe overeenkom sten op te nemen, tenzij daarvoor toe stemming is verleend. Overtreding van deze bepaling is strafbaar. Verzoeken om toestemming te rich ten aan het College van Rijksbemidde laars, Flatgebouw Willemspark. Zee straat, 's-Gravenhage. In verband met de gestegen kosten van het levensonderhoud is uiteraard een verhooging van de op 10 Mei 1940 geldende loonen binnen bepaalde gren zen redelijk en toelaatbaar te achten. Teneinde het bedrijfsleven hierby den noodigen armslag te laten, is toestem ming gegeven tot verhooging van loo nen, mits deze niet hooger zijn dan 125 van de op 10 Mei 1940 vastge stelde of gebruikelijke loonen. Teneinde aan de moeilijkheden, welke de huidige omstandigheden me debrengen, met name voor de groote gezinnen, tegemoet te komen, heeft de regeering bepaald, dat de uitkeering ingevolge de Kinderbijslagwet, thans bedragende f0.20, resp. f. 0.25 per kind en per dag, wordt verhoogd tot f0.40 per kind en per dag. Met ingang van 1 Oct. a.s. is aan den heer G. A. v. Klinkenberg eervol ontslag verleend als Directeur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit alhier. Voorloopig is benoemd als Direc teur der Stedelyke Fabrieken van Gas en Electriciteit de heer Ir. de Jong, die thans werkzaam is bij de Kon. Nederl. Grofsmederij alhier.

De Burcht | 1945 | | pagina 2