STADSNIEUWS Uit cle Omstreken r~ De Sint Lodewijkskerk BINNENLAND Rijdt veilig DYNAMO R.K. MEISJE Wandelwagen PAKHUIS Schoenmakerskn. MEISJE NEDERLANDSCH VOLKSHERSTEL. „LEIDEN HELPT". Ten bate van onze zwaar geteisterde landgenooten en bedoeld als propa ganda voor de komende inzameling, is deze kunstavond georganiseerd, die jammer genoeg maar al te slecht bezet was. Namens het Inzamelingscomité tot steun aan Zeeland en Brabant, sprak de heer van der Blom enkele woorden tot opwekking tot dit liefdewerk, waar na Rector H. Sondaal eerst goed dui delijk maakte, hoe de Zuidelijke land genooten er voorzitten. Hij vertelde zijn trieste reis door de Betuwe, door het land van Mook tot Sittard, schil derde het droeve beeld van verwoeste kerken en dorpen, de huizen, die, hoe wel vrijgegeven, toch feitelijk onbe woonbaar waren, wees op het gebrek aan alles. Deed Zuid zijn best om Noord te helpen, laat Noord thans zoo edelmoedig zijn en practisch en snel helpen door het afstaan van dagelijk- sche gebruiksartikelen. Jammer dat de rede van Rector Son daal niet door een stampvolle zaal werd aangehoord. Plaats om in den breede te beschrij ven wat er gepresteerd is dezen avond, is er niet. Kortheid is geboden. Een avond, waarop zooveel verschillende krachten iets ten beste geven, is niet gemakkelijk in elkaar te zetten. Wil lem Mizee begon met het Leidsch a Capella-koor met vijf liederen uit Va lerius' Gedenckklanck. Speciaal mogen wij als zeer mooi vermelden „Geluk kig Vaderland''. Het Trio, bestaande uit de heeren Henk Geirnaert, piano, Mr. Teebaal, viool en de heer Cramers, cello, speelden het Trio van Beethoven. Tilly Leening zong drie liederen van Mozart, Wagenaar en Nicolaï, waarvan de aria uit Figaro's Hochzeit haar het mooist lag. Een vijftal Indische heeren zong onder muzikale begeleiding van viool en sidderende tokkelinstrumenten Krontjongliedjes. Vermelden wij nog de declamatie van Maarten Kaptein, het optreden van de danseres Hetty Roessingh en de liedjes bij de gitaar van Herman Stenz. Plaatsgebrek belet ons op aller pres taties nader in te gaan. Het was een geanimeerde avond, veel waardeering en dankbaar applaus. J. KORTMANN. NEDERLANDSCH VOLKSHERSTEL. In verband met de uitreiking van goederen is de dienst van N.V.H. vanaf 18 Juli tot nader order slechts geopend voor diegenen, die een oproep ont vingen. BLOEDTRANSFUSIEDIENST VAN HET NEDERLAND SCHE ROODE KRUIS. Medisch centrum: Leiden. Door de oorlogsomstandigheden is een herziening van den bloedtrans fusiedienst noodzakelijk geworden. Alle in het kaartsysteem vermelde bloed gevers krijgen binnenkort een aan hen gericht schrijven. Door adreswijzigin gen enz. is het mogelijk dat dit schrij ven hen niet bereikt. Willen deze donores bij wijziging van het op de groepkaart vermelde adres, dit zoo ALKEMADE. Bijeenkomst van onderduikers in het V eiiinggebouw. Op 11 Juli jl. trokken de honderden onderduikers uit de gemeente Alke made in een lange stoet en begeleid door fanfarecorpsen naar het Veiling gebouw te Roelofarendsveen, dat fees telijk met vlaggedoek was versierd. De avond stond onder deiding van den voorzitter der Oranjevereeniging van Nieuwe Wetering, den heer v. d. Broek, terwijl elk der oranjevereeni- gingen door hun bestuur was vertegen woordigd. Allereerst werden de geval lenen herdacht. Daarna beklom de W. Peek het spreekgestoelte. Hij her innerde aan het „publiek geheim" de honderden onderduikers in de ge meente en hij prees hun standvastige houding, hun taai volhouden. Hij prees de moeders van zijn gemeente, die naast hun vele eigen kinderen nog den moed hadden meer dan duizend vreemdelingen te verzorgen, te bewa ken, te verbergen en te beschermen. Hij wekte de jongelui echter op, thans het leegloopen, den zwarten handel etc. te laten varen en met voortvarendheid aan den slag te gaan voor den opbouw van ons geschonden vaderland. Vervolgens sprak notaris Lohman van Oude Wetering een woord van hulde tot de vroegere onderduikers om hun houding. Kapelaan Sahrama her innerde aan de alarmeering, waarbij Nieuwe geruchten over Hitier en Eva Braun. Het te Chicago verschijnende dag blad „Times" publiceert vandaag een bericht van zijn correspondent te Montevideo, waarin deze het volgende mededeelt: „op grond van inlichtingen welke ik zoo juist uit Buenos Aires heb ontvangen ben ik er zoo goed als zeker van, dat Hitier en zijn „vrouw" Eva Braun de laatste gekleed in mannekleeren in Argentinië zijn ge land en zich op een zeer uitgestrekte plantage in Patagonie bevinden, welke in het bezit is van een Duitscher. Het zou op een eenzaam gedeelte van de- kust uit een Duitsche duikboot aan land zijn gegaan, waarna de duikboot weer zee zou hebben gekozen en zich aan de geallieerden zou hebben over gegeven". In verband met het feit, dat het mysterie rondom de Duitsche duikboot U-530, welke zich een week geleden in Argentijnsche wateren heeft overge geven nog steeds niet is opgelost komt het blad „Critica" te Buenos Aires, naar Reuter nog meldt, met de theorie dat Hitler met zijn „vrouw" uit een duikboot aan land zijn gegaan op het Queen Maud eiland in het Zuid poolgebied Het blad veronderstelt, dat op genoemd eiland een tweede „Berch- tesgaden" werd gebouwd tijdens de Duitsche Zuidpoolexpeditie van 1938 1939 en voegt hieraan toe, dat de U-530 vermoedelijk deel uitmaakte van een convooi van Duitsche duikbooten, dat van Duitschland naar het Zuidpool gebied was vertrokken. „De Kroniek" van 16 Juli be richt als volgt: „Bij zijn laatste bezoek aan Leiden heeft Z.H.E. de Bisschop van Haarlem te kennen gegeven dat hij de St. Lodewijkskerk wenscht te verheffen tot Deke nale kerk". Dit bericht is totaal onjuist. Er is geen sprake van om de Lodewijkskerk tot Dekenale Kerk te maken. Ook over de af scheiding van de Sint Petrus- kerk is zelfs niet gesproken! V spoedig mogelijk opgeven bij de Admi nistratie van den Bloedtransfusiedienst Rijnsburgerweg 3, Leiden. STAATKUNDIG STUDIECENTRUM VOOR KATHOLIEKEN. Gisteravond is opgericht een Staat kundig Studiecentrum voor Katholie ken in Leiden en Oegstgeest. Het initiatief daartoe werd genomen door enkele jongeren in combinatie met eenige personen die in de organi satie der Katholieke Staatspartij een vooraanstaande plaats bekleeden. Het doel van dit centrum is, de bestudee ring der staatkundige problemen in het licht der Katholieke levensbeschou wing. Er is een werkcomité gevormd dat binnenkort nadere mededeelingen zal doen. de geestelijkheid een voorname rol speelde. Pater van Leeuwen huldigde in gloedvolle woorden de burgemeester om zijn wijs beleid gedurende de be zettingstijd, waardoor werd voorkomen, dat de moffen zich in deze gemeente nestelden. De onderduikers konden be trekkelijk rustig voortleven, omdat de burgemeester nooit onderdook. Deze had dan ook een hartelijk en spontaan applaus te incasseeren. Nadat door de heeren van Nieuwkoop uit De Kaaig en de Jong uit Roelof arendsveen nog het woord was gevoerd namens de ouderen, die de jongelui in hun gezinnen hadden opgenomen, sloot de voorzitter de vergadering. WARMOND. R.K. Volksbond. Vrijdagavond kwam deze bond na enkele jaren stil zwijgen, bijeen. De voorzitter herdacht o.a. de gesneuvelden voor God en Va derland en installeerde den nieuwen geestel. adviseur, Kap. G. J. Groen. Daarna hield Prof. A. Cleophas een rede, waarin hij wees op de noodza kelijkheid van eenheid en samenwer king voor den wederopbouw na zooveel jaren vernietiging en afbraak door den vijand. De oorlog is afgeloopen. Nu de oorlog met de wapenen in Europa is geëindigd, mag er niet een oorlog in het klein op den weg begin nen. Helpt allen mede: voorkomt ver keersslachtoffers. Rijdt veilig en.... loopt veilig. DE DUITSCHE MANNEN ZIJN KRUIPERIG. De bijzondere correspondent van A.N.P.-Aneta, Jan Goderie, schrijft o.m.: Gisteren was ik er getuige van hoe een Amerikaansch soldaat zijn con tactsleuteltje liet vallen en hoe een Duitsch burger onmiddellijk op zijn buik onder den auto kroop, om het te zoeken. Een Duitsche vrouw, die erbij stond, maakte zich boos en zei: „Hab' doch etwas mehr stolz, Mensch'. Dit voorvalletje typeert de houding van de Duitsche bevolking. Mannen, kruiperig en onderdanig, sloven zich uit om te helpen en springen netjes op, wanneer je hen iets vraagt. Zij spelen „bitte sehr" en „jawohl, herr Offizier" en verklaren steeds met nadruk dat ze nooit lid van de partij geweest zijn, en dat Hitier Duitschland in het ongeluk heeft gestort. Zij zeggen, dat zij altijd wel geweten hebben, dat Duitschland zou verliezen en dat zij nu zoo blij zijn, dat de Amerikanen en Engelschen er zijn. De vrouwen zijn ook wel geïnti mideerd, maar nemen over het alge meen toch een waardiger houding aan dan de mannen. SALARIS- EN VACANTIE-ACTIE VOOR HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. Gevormd door den Alg. Bond „Mer- curius", den R.K. Bond en de Christe lijke Vereeniging, is een „Bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden" tot stand gekomen. Zij heeft zich ge wend tot de werkgeversorganisaties in de voornaamste bedrijven, met verzoek een toeslag op de loonen te overwegen. Deze loonsverhooging zou komen op 25 boven het peil van 9 Mei 1940. Voorts doet de Bedrijfsunie een beroep op de werkgevers om toekenning van vacantie. WASSENAAR BELEEFDE DEN OORLOG. Wassenaar, de tuin van Den Haag, heeft vrij gevoelig van den oorlog ge leden, aldus de wnd. directeur van ge meentewerken te Wassenaar in een onderhoud met A.NP.-Aneta. Vooral de groote landgoederen, waar onder de buitenplaatsen van H.M. de Koningin, Raaphorst en Eykenhorst zijn zwaar beschadigd. Op de Raaphorst, waar de Duit- schers munitie hadden ondergebracht, zijn bij de bombardementen van Sep tember j.l. honderden bommen inge slagen. Duindigt, Beukenhorst en Rust en Vreugd zijn voorts door neerstor tende V-bommen ernstig vernield. De prachtige boerderij „de hofstee Duindigt" aan den rijksstraatweg is in een puinhoop herschapen. Zoo verging het ook verschillende villa's aan den grooten weg. Het publiek en wel vnl. de Hagenaars hebben voorts groote schade toegebracht aan het opstaande hout. Ongeveer 1500 boomen langs de verschillende wegen vielen aan den brandstoffennood ten offer. Voorts zijn groote stukken aan den Schouwweg en op „Duinrell" volkomen „ontboscht". Ten slotte hebben de Duitsohers flink huisgehouden in de door hen be zette perceelen. Zoo geeft de Chr. school aan den Heerenweg een troos teloos beeld te zien. In totaal zijn 71 woningen in volkomen onbewoonbaren toestand; terwijl plus minus 400 andere min of meer ernstig beschadigd zijn. Thans doet de gemeente Wassenaar haar uiterste best Wassenaar weer tot een lustoord te maken. Men is met boomkweekerijen in verbinding getre den om zoo spoedig mogelijk alles weer op peil te brengen. De wegen zijn direct na de bevrijding vrij gemaakt van prikkeldraad, versperringen, dekkings gaten enz. Ook de scholen worden in orde gemaakt om het leerjaar op 1 Hoofdredacteuren: Rector H. L. J M. Sondaai en Mr Dr O. O. A. van Haren; Redacteuren: Prof Dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) en Joop Slebelt (Joop van A. C.); Directeur; G. G van Elburg Provinciale Publicatie v. li. Departement van Landbouw en Visscherij. HANDEL IN VEULENS. De veulenregeling 1944 ls ongewijzigd vastgesteld voor het jaar 1945. Derhalve mogen veulens beneden drie maanden niet verhandeld worden, terwijl veulens boven 3 maanden alleen verhandeld mogen worden op een geldige aankoop vergunning. Geleidebiljetten voor het vervoer der verkochte veulens moeten worden aangevraagd bij den Plaatselijken Bureauhouder van den kooper onder overlegging van het veeboekje, identi teitskaart en het volledig ingevuld© voor den verkooper bestemde exemplaar van de aankoopvergunning. Aanvragen, van aankoopvergunningen voor veulens kunnen evenzoo bij den Plaatselijken Bureauhouder worden Ingestuurd. Han delaren in veulens dienen zich voor het verkrijgen van handelvergunningen te wenden tot het Bureau van den Voed- seloommissaris, Anna Paulownastraat 22, 's-Gravenhage. 637 PROVINCIALE PUBLICATIE. Inlevering rantsoenbonnen melk. De Directeur-Generaal van de Voed selvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de standaardisatiebe- drijven de rantsoenbonnen voor melk „20-1" voor het laatst op Vrijdag 13 Juli a.s. hij de plaatselijke distributiedien sten kunnen omwisselen tegen toewij zingen. Deze toewijzingen worden voor zien van den datum „4 Augustus 1945". Na 13 Juli kunnen deze bonnen niet meer ingeleverd worden. 636 Provinciale Publicatie v. li. Departement van Landbouw en Visscherij. IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. Alle paardenhouders, die paarden in hun bezit hebben die niet voorzien zijn van een geldige identiteitskaart, zijn verplicht hiervan vóór 31 Juli 1945 aan gifte te doen bij den Plaatselijken Bu reauhouder. Indien bij controle paarden aangetroffen worden zonder geldige identiteitskaarten, zal inbeslagname volgen. 638 RIJKSBUREAU VOOR OORLOGSDOCUMENTATIE. Het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie wekt nogmaals de nabestaanden tan hen, die gedurende de jaren 1940 1945 op een of andere wijze (militair, gefusilleerd, kantpen, enz.) hun leven voor het vaderland hebben verloren, op. de namen dier gevallenen op te geven, ten einde, ter voldoening van een rege ringsopdracht, de samenstelling van een groot „Gedenkboek voor de Gevallenen" mogelijk te maken. Formulieren zijn daartoe dagelijks van 3 tot 12 en van 2 tot 5 verkrijgbaar aan iet bureau, Stadhuis, Kamer 210, Lel len, of op schriftelijke aanvrage. RIJKSBUREAU VOOR OORLOGSDOC. 510 Stadhuis, Kamer 210, Leiden, Opbouweneen ontzaggelijke taak. Inderdaad, het herstel van zooveel, dat verwoest werd is een werk van buitengewone beteekenisbijna even belangrijk als het voorkomen van nieuwe destructie, en het mooie is, dat ieder onzer bij dit laatste actief kan medewerken. Rijdt veilig, dan voorko men we verkeersslachtoffers en nutte- looze, noodelooze verwoestingen aan ons verkeersapparaat, dat zoo drin gend noodig is voor de voedselvoor ziening. Sept. a.s. te doen aanvangen. Het raadhuis „de Pauw" is weer in zijn ouden luister hersteld. Hier hadden, tijdens de gedwongen evacuatie de sol daten van het V-wapen een bezoek gebraoht, met alle gevolgen van dien. De prachtige marmeren leeuwen voor het gebouw zijn weer van hun houten omhulsel ontdaan, waaronder zij den oorlog goed hebben doorstaan. Ten fclotte vertelde de directeur het een en ander over het Wassenaarsche Slag. Voorloopig is dit voor de bad gasten nog ongeschikt door mijnen, prikkeldraad en de gewone obstakels op het strand, maar men hoopt hier in zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. Aan den opbouw van Wassenaar wordt hard gewerkt: laat het publiek eohter medewerken, door de boomen met rust te laten. voor Ford T motor te koop gevraagd een dynamo, als mede een ACCU. Ter Meer, Menneweg 73, Sassenheim. 703a Gevraagd een net v. d. dag. In gezin van 2 personen. 669 Aanm. Mevr. van Driel, Lorentzkade 35. ter ruil gevraagd voor jongenssohoenen m. 34 of heerenschoenen of iets der gelijks. Tetteroo. Ie Bin- nenvestgraclrt 15. 705a Te huur gevraagd een of GARAGE. Liefst in het Centrum der stad. Brieven onder No. 704 Bur. v. d. Blad. Gevraagd of HALFWAS bij A. Witte- man, Kortebachstraat no. 4 Noordwljkerhout. 631 Net R.K. gevraagd voor den dag met de kost. Mevr. L. v. Eisen, Spaargarenstraat 42 658 Oegstgeest.

De Burcht | 1945 | | pagina 3