STADSNIEUWS Zooveel oogen speuren... Uit de Omstreken Vergelding EEN GOED IDEE. 't Was in de directie-keet van S.F.L. in plechtige stijl genoemd: de ves- tuurskamer. Diep zat de stal gebogen over groote vellen papier, ontsierd door heele rijen cijfers. Ergens op het bureau lag het ontwerp: „Kampgids", een handleiding voor de leiders en leidsters van het Jubileumkamp. De wijdsche inleiding onderstreept het geestelijk doel, dat de topleiding met het zomerkamp beoogt; er schemeren woorden als zelftucht, plichtsbetrach ting, blijde gehoorzaamheidDoch de staf heeft op dit oogenblik geen tijd voor ideëele beschouwingen. Zij staat voor de zeer nuchtere vraag: hoe knoopen we de eindjes aan elkaar, alias: hoe voeren we onze inkomsten op? 250 jongens 4 weken daar komt wat voor kijken! Als de staf is moegepeinsd en vele illustre ideëen zijn gekelderd, stormt een vaandrig binnen en deponeert f. 88,— op tafel. Groote vraagoogen, van wie? Waarom precies f. 88.Is dit het begin van de oplossing? „Heel eenvoudig", zegt de vaandrig, „mijnheer zoo en zoo vroeg me, hoe veel één maaltijd kost voor heel het kamp. Mijnheer wilde per sé één maal tijd betalen. Nou, dat was aan de hand van onze begrooting, gauw uitge rekend. Die grap kwam hem te staan op f. 88. Lezers, dat is het reddende idee! Wie volgt? Wie betaalt één maaltijd? Haast U, want vier weken zijn gauw om, al heeft iedere dag drie maal tijden! Ons adres is Nieuwstraat 45, resp. Haarlemmerstraat 106. Het Sint Franciscus Liefdewerk dankt U! PATER VAN DAM, O FM. wnd. aalmoezenier. GAS? Op enkele leidingen in de stad schijnt een beetje druk te staan. Verschillende bewoners van deze wijken hebben geprobeerd gas af te nemen met als resultaat, dat de meter ontplofte. Naar aanleiding hiervan hebben we ons om inlichtingen gewend tot de 'Sted. Lichtfabrieken. .Verbeeld je, dat we gas zouden krijgen". Het antwoord was echter een teleur stelling, gemengd met blijde hoop. Er is nog geen voldeonde gas in de gashouder om een gedeelte van de stad regelmatig te voorzien. Wel opent men hier en daar wijkleidingen om al vast een geringe druk hierop te krij gen om water e.d. uit de leidingen te verwijderen. Deze druk is echter abso luut onvoldoende voor gebruik. Opent men de gaskraan en probeert men gas af te nemen, dan ontploft toeslist de meter. Men denke niet, dat dit bangmakerij is om de gebruikers te weerhouden gas af te nemen. Het is bewezen realiteit. Men zij dus ge waarschuwd Het zou mogelijk zijn om een ge deelte van de stad enkele dagen een paar uren van gas te voorzien, doch dan zou men daarna weer geruimen tijd moeten stoppen. Daarom wachten de Sted. Lichtfabrieken tot er vol doende voorraad is om een regelma tige, zij het zeer beperkte, gasdistri butie te kunnen waarborgen. Dit kan een week duren, het kan ook 3 weken duren. Dit hangt af van verscheidene onzekere factoren. We hebben dus hoop, dat het devies van de Gasfabrieken spoedig weer waar wordt. Gasrein en ras. Vooral het laatste! BISSCHOPPELIJKE HULP-ACTIE. Voor de ouders, wier kinderen voor hun gezondheid zijn geplaatst in het district Bergen op Zoom (transport van 25 Juni), ligt de adres-lijst ter inzage in Kamer 20, N.V.H.-gebouw, uitsluitend 's morgens van 8.30 tot 12 uur. Wie helpt ons aan behoorlijke kost huizen voor gerepatrieerde Katholieke jongemannen en onze „boven-geko- men" onderduikers? Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Opgaven aan: bureau B. H. A. Gal gewater 1, kamer 20; voormiddags kan het mondeling, namiddags uitsluitend schriftelijk. 466 De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau hier ter plaatse ver zoekt ons mede te deelen, dat men zach voor wachtgeldregeling nog steeds moet wenden tot het Bureau voor Wachtgeldregelingen, Breestraat, Lei den, ingang Lange Vrouwesteeg. Vijftigduizend menschen en meer lezen dagelijks „De Burcht". Duizenden en duizenden oogen vlie gen langs de kolommen, speuren de advertenties na, zoeken het nieuws, vragen naar de cijfers der bonnen. Oogen, die alleen maar kunnen zien als ze een bril krijgen, oude oogen, die moeizaam turen en woord voor woord naar zich toehalen. Oogen, die langzaam en bedachtelijk elk woord proeven, oogen die haastig en jachtend langs de regels rennen, jonge oogen die snel en afdoend klaar zijn: zij hebben het al gezien. Maar achter die oogen ligt de don kere camera der gedachten. Het beeld van zwart op wit is dooi de oogen naar binnen geflitst, opgeno men op die gevoelige plaat van ons verstand en wordt daar ontwikkeld. Belichtoverbelichtafgezwakt versterkt. Dan komt het verkregen beeld naar voren. Men gaat zijn gedachten uitspreken, meedeelen, men gaat daarmee tot an deren, men oefent invloed uit, er ko men gevolgen, er vormen zich beslui ten, men handelt. En dat alles, omdat oogen speuren langs de kolommen letters, omdat oogen de woorden, de zinnen, de beel den in hun greep nemen en vastleggen. En dat iedere dag. In duizenden en duizenden gezin nentwaalfduizend minstens. Deze kennis en wetenschap dwingt tot bezinning, dwingt hen die schrij ven en inzenden, die af laten drukken en ophouden tot een voortdurende acti viteit die geen oogenblik mag verslap pen en die steeds de fijnste trillingen moet aflezen, die de naald der ver antwoordelijkheid afteekent op de schaal van hart en geest. Vijftigduizend paar oogen speuren.... Vijftigduizend menschen denken over wat hun oogen hebben opgeno men Vijftigduizend menschen vormen uit die gedachte hun daad.... Vijftigduizend menschen kijken den man aan die schrijften ook diens oogen speuren langs de woorden die hij schreef, de gedachten die hij uitte en vijftigduizend menschen hoort hij fluisteren in de stilte: Denk aan ons als ge schrijft. ALPHEN AAN DEN RIJN. Herdenkingsbijeenkomst oud-illegalen. In de Ned. Herv. Kerk is Dinsdag 1.1. een bijeenkomst gehouden van oud-illegale strijders en voor allen, die bij dien strijd voor Koningin en Va derland hun leven gaven. De groote kerk was geheel gevuld toen de heer Mr. Meyer de inleiding hield en daarin veel van wat destijds illegaal was, aan de openbaarheid prijs gaf. Vervolgens sprak Pater L. Bleys (LodelijkO, waarna Ds. Slomp (Frits) het woord nam. Aan het einde van deze zeer ge slaagde avond werd een collecte ge houden voor de nagelaten betrekkin gen der ondergrondsche organisatie, waarna Mr. Meyer alle medewerken den dankte. Pater Bleys sloot de avond met gebed. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Anna Maria, d. van W. C. van Niekerk en M. A. van Rooijen; Johannes Hendrikus z. van G. van der Vlies en W. Knopperts; Gerrit Jan, z. van W. S. van de Meent en W. Boot; Johannes, z. van L. Vrisekoop en W. A Janssen; Hendrika Christina, d. van C. Endhoven en N. Verdonk; Johannes, z. van J. de Rooij en J. Hogenes; Alber- dina Geesje, d. van G. Kits en D. Jon kers; Willem, z. van Th. van der Vlies en P. Groeneveld; Edu Pieter Gijsbert, z. van J. Verburg en M. C. van Elswijk; Teuntje Cornelia, d. van P. Zwaan en C. Ramp; Dirk, z. van G. M. van Leeuwen en D. van Zundert; Marijke Geertruida, d. van Th. Sprey en S. Hacquebord; Marinus Johannes, z. van J. W. de Jong en Th. Koops. Ondertrouwd: Anton van Rijn, 25 jr. en Aaltje van Dongen, 23 jr.; Hendrik Jan Geertman, 51 jr. en Martha van der Meer, 41 jr.; Cornells Paling, 30 jr. en Neeltje van Wieringen, 27 Jr. Gehuwd: Petrus Werenfridus Phillp- sen, 32 jr. wonende te Valburg en Mar- garetha Geertruida van Egmond, 22 Jr.; Remmelt Pit, 29 jr., wonende te Olde- markt en Lotje Alida Wijbenga, 25 jr. Overleden: Catharina Johanna van Noort, 84 jr.. weduwe van Antonle van Gils; Jacobus Goedhart, 78 Jr. geh. met Klara Louisa Smits; Andrie van Varik, 80 jr., wedn van Neeltje Rietkerk; Maria Johanna Post, 85 jr.; Johannes Franciscus de Caluwe, 78 Jr., wedn. van Avond aan avond staan ze er. Soms zeven, acht, negen en meer. De een na. -den ander. Advertenties, waarin een vrouw zoekt naar haar man, waarin ouders vragen naar hun jongen. Wie weet iets van hem? Hij is weggevoerd naar Dachau.... Hij is op transport gesteld. Hij is het laatst gezien, toen hij in Saxenhausen werd weggehaald. Wie weet iets van mijn man, van mijn kind. En daaronder een nieuwe reeks. De laatste hoop is opgegeven, we ontvingen het ontstellend berioht. Zoo gaat het door, avond aan avond, en in alle bladen. Nu de barbaren weg zijn breekt het leed open naar alle kanten. Het stereo tiepe „noodlottig ongeval", wat de kranten moesten aangeven in overlij densadvertenties tijdens de duitsche terreur, is verdwenen. Het leed spreekt zich uit, somber maar schrijnender dan het ooit te hooren viel. En iedere dag opnieuw massagra ven. Dan hier, en dan daar Wij gaan nu misschien pas beseffen welke beesten er hebben gewoed on der ons volk, welke dierlijke en ver wilderde wezens hun bek en klauw hebben geslagen in ons lichaam. Recht zal er moeten worden gedaan en spoedig en geducht. Heel het duitsche volk zal de straf mee moeten dragen, want ze staan allen schuldig, ze hebben allen meege werkt om zóó de jeugd op te voeden, en te laten opvoeden, dat ze uitgroei den tot tijgers en hyena's. Dit is geen kwestie van wraak. Dit is een kwestie van vergelding, die straf beteekent. Straf, die in de harde duitsche schedels moet hameren de waarheid, hoé misdadig het duitsche volk zich gedroeg. De straf zal hen moeten bijbrengen hoe schrikkelijk „unsre Jungens" zich hebben vergrepen. Harde straf is het eenige middel om het huilerige: „es ist nicht wahr" uit hun hart en hun mond weg te vagen. KRUISEN LANGS DEN WEG BIDPLAATS VOOR ONZE HELDEN! Direct na de bevrijding verrezen er in ons Hollandsche landschap kruisen langs de wegen en op de velden, in steden en dorpen, op de plaatsen waar door Duitsche moordenaars handen de beste der besten waren neergeknald. Een kruis langs den weg is iets onge woons in ons Hollandsche landschap. En toch staan ze er thans in hun stille eenvoud en getuigen aan hen, die leven en langs gaan van de heldenmoed de zer dapperen. Zij hebben het grootste offer ge bracht, het offer van hun bruischende leven in een grimmige doch rechtvaar dige strijd. Het simpele kruis doet den voorbij ganger stilstaan, trekt zijn aandacht, roept beelden op, slaat medelijden los en ontroering en eerbied. En in alle stilte en bescheidenheid welt een ge bed op, diep en heet. En wij bidden, bidden langs den weg, in het open baar, voor hen, die in het verbor gene hebben gestreden en zijn gevallen door sadisten hand. „Heer, geef hunne zielen de eeuwige rust Laten wij, Katholieken, onze dank baarheid bewijzen aan hen, die vielen door te bidden op de plaatsen waar zij vielen. Laten wij de gangmakers zijn om het Nederlandsche volk in het openbaar te leeren bidden tot God, Die ons bestuurt, zoowel in dagen van rampspoed als in dagen van vrede. Kruisen langs den weg, bidplaatsen voor onze helden. Wilhelmina Maria Franclsca Meijer; Adrianus Godefridus Maria Huijgens, 8 mnd., (overleden te Leiden); Wilhel mina Slebrandina Mulder, 67 jr.; Jo hanna Agatha Sohlebroek, 54 Jr. VOORSCHOTEN. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bonnie Dianne, d. van J. F. Sirks en G. A. J. Leffers; Gijsbertus Lulof, z. van C. J. Bakker en M. Lodder; Cornells Jacobus Maria, z. van C. Voge laar en M. rs. v. Steen; Nelly, d. van A. Prudhomme v. Reine en W. v. Berkel; Pieter Willem, z. v. G. Mol en D. Mlnnee. Ondertrouwd: Slmon de Bruijn, 22 Jr. en Maria Cornelia Reeuiwijk 23 jr. Gehuwd: Cornells Priem, 33 jr. en J. Lindhout 35 jr. Overleden: Frederika Smit, 5 mnd., d. van F Smit en A Sol; Grietje Turen- hout, 85 jr. wed. van A. J. Momberg. DE AARDAPPEL ALS BINDMIDDEL. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in overleg met het C.N.V. meldt: Op het oogenblik missen wij bind middelen om sausen, soepén e.d. te binden. Nu de aardappelen bonloos verkocht worden, kunnen deze uitste kend als bindmiddel dienst doen. Zoo kan 1 liter melk, water of een andere vloeistof tot sausdikte gebonden wor den wanneer men er 4 geraspte rauwe aardappelen aan toevoegt en deze 5 minuten laat doorkoken onder goed roeren. Wie er de tijd voor over heeft kan aardappelmeel maken. Het recept is: Bereiding van aardappelmeel. De aardappelen wasschen en fijn raspen of malen door een vleeschmolen De aardappelmassa overdoen in een fijne zeef of een vergiet, waarin een doek gelegd is. De zeef of het vergiet op een emmer water plaatsen er zoo veel water over gieten tot het water in de zeef of vergiet staat. De aard appelmassa zoolang in het water uit knijpen tot er geen zetmeel meer uit komt. Het meel laten bezinken. Het water afgieten. Eventueel nieuw water toevoegen en het meel spoelen tot het blank is. Het water tenslotte afgieten en het meel in de zon drogen. Rauwe groenten bij den maaltijd van de centrale keuken. Niettegenstaande het eten van .de centrale keuken zeer voedzaam is, heeft men in deze warme dagen be hoefte aan versche groenten, aan sla, kortom aan iets frisoh. Door rauwe groenten bij den maaltijd te gebruiken maakt men ze aantrekkelijker en te vens vitaminerijker. Het Is bovendien zeer practisch de groenten rauw te bereiden, omdat men er geen brand stof voor noodig heeft en men met kleinere hoeveelheden toekomt dan wanneer ze gekookt worden. Men moet er eohter aan denken de groente zorg vuldig met betrouwbaar schoon water te wasschen om besmetting van mest stoffen te voorkomen. Sla van rauwe wortelen en/of andijvie of bloemkool. 1 bos wortelen en/of eenige kroppen andijvie, eenige gekookte aardappelen, wat mosterd, azijn en zout of als men die niet heeft een restje stamppot of soep van de centrale keuken en wat zout, peterselie of selderij. De groenten schoonmaken, wasschen en raspen of zeer fijn snijden. De peterselie of selderij eveneens fijn snijden. De aardappelen fijn wTijven en vermengen met wat azijn, zout en mosterd. De groenten met dit sausje aanmaken of met een restje stamppot of soep van de centrale keuken, wat zout en mosterd De sla kort voor den maaltijd bereiden om te voorkomen, dat door lang staan het vitaminege halte van de groenten achteruit gaat. OFFICIEELE PUBLICATIE. Het hoofdkantoor van den algemeen gemachtigde voor inbeslaggenomen goe deren (abego), dat voorheen gevestigd was Stationsplein 16, Arnhem, is thans naar Den Haag verplaatst. Het kantoor, Riouwstraat 151, tel. 557933, is de eerste vijf werkdagen der week voor het pu bliek geopend van 14 tot 16 uur. OFFICIEELE PUBLICATIE. Een ieder is verplicht mededeeling te doen van de bij zijn bedrijf in Neder land geplaatste vijandelijke orders tot be- of verwerking van non-ferro meta len, welke op 1 April j.l. In uitvoering waren, bij het rijksbureau voor non ferro metalen, Lyceumplein 18, Den Haag. onder opgave van alle desbetref fende gegevens. Aangezien is gebleken, dat nog niet algemeen aan deze verplich ting is voldaan, wordt een ieder, wien zulks aangaat, met nadruk aangeraden alsnog met den meesten spoed voor de bedoelde aanmelding zorg te dragen. OFFICIEELE PUBLICATIE. De kantoren van het Rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie zijn met ingang van 9 Juli verplaatst van de Riouwstraat. naar het gebouw ,3elle- vue", Bezuidenhoutsoheweg 15, Den Haag. Tel. 183120 t/m. 183129, interlo kaal letters x.x.x. Hoofdredacteuren: Rector H. L. J. M. Sondaai en Mr Dr C C A. van Haren; Redacteuren: Prol Dr. W Asselbergs (Anton van Duinkerken) en Joop Slebelt (Joop van A C.): Directeur: G. G van Elburg.

De Burcht | 1945 | | pagina 3