STADSNIEUWS BUITENLAND Nieuwsflitsen Denkt morgen om de collecte! „GEEFT TWEE-GEEFT TIENVOUDIG!" DOODENHERDENKING IN DE PIETERSKERK. De steenen spreken nog hun oor spronkelijke taal, en na eeuwen zeggen ze ons, dat op deze plek werd geofferd en gebeden voorlevenden en dooden. Geen wonder, dat de herdenking der dooden hier kon beantwoorden aan zijn doel: een oproep tot de levenden. Wij moeten deze herdenking zien als een geheel, als de uiting van ons volk. We kunnen het niet zien als een paar spreekbeurten met muzikale omlijsting. Daar waren twee sprekers, beide amts- dragers, beide voorgangers, geheel ver schillend in geloof en toch ook weer één van hart. Ze moesten elkander aanvullen, maar ze moesten ieder op zich vertolken, wat er leefde in het hart en brandde in den geest van dui zenden Katholieken en Protestanten, die hen aanhoorden. Dat zij daarin geslaagd zijn is de edelste hulde aan onze dooden, de krachtigste aanspo ring voor ons, die mochten blijven leven. Gaf Ds. Touw de tragische op somming van allen, die het offer brachten, de diepe zin van het offer maakte hij duidelijk door te wijzen op Hem, die aan het Kruis ons in elk offer was voorgegaan. Pater Sanders nam deze gedachte over en belichtte ze heen naar de levenden. De mensch op de kloof van leven en dood, klimt naar God, als naar het Hoogste Goed en daarom een „stervende mensch is een goed mensch", daarom „wil een stervende vereenen". Heel dit woord was een doorloopende smeeking het offer der dooden vruchtbaar te doen worden in de samenwerking en het elkander willen helpen van de leven den. Dan zou uit de rust der dooden een nieuw leven opjuichen, dat God eer zal geven en waarom wij Hem zouden prijzen. De prachtige liederen uit Valerius' Gedenckklanck schiepen de sfeer, waarin het woord tot zijn volle ontplooiing kon komen. Het Requiem en het Te Deum waren in hun opeenvolging een uitbeelding van de gedachte „uit den dood bloeit een nieuw leven", maar gezien in muziek- vertolking van den tekst blijkt het duidelijk, dat voor Diepenbrock het Te Deum een geloofsovertuiging is, terwijl bij Mozart de tekst inspireerde tot mu zikaliteit. Voor katholieken, die aan wezig waren was dit verschil wel zeer markant en menigeen zou op deze plaats en bij de hier gesproken woor den het simpele maar zoo zuivere Gre- goriaansche Dies Irae hebben willen hooren. De medewerkenden, wier namen wij hieronder laten volgen, verdienen ieder voor zich en allen gezamenlijk onzen bijzonderen dank, wijl zij zoowel door technisch kunnen als door hun geeste lijke bereidheid ons deze schoone en ontroerende momenten hebben ge schonken. Medewerkenden: Mea Naberman, so praan; Belia Brusse-Keyzer, alt; Han le Fèvre, tenor; Lucien Louman, bas; A. Martijn, orgel; Alma Mater-koor; Ex Animo; Leidsch a Cappellakoor; Rotterdainsch Philharm. Orkest. Het geheel o-l-v. Willem Mizée. UNIE VAN VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS. Het bestuur van de U.V.V. deelt ons mede dat met ingang van Dinsdag 3 Juli haar bureau gevestigd zal zijn ten Stadhuize, Kamer 26, tel. 20041, toestel No. 20. Het bureau is geopend iederen morgen, behalve 's Zaterdags, van 10 tot 12 en 's Woensdagmiddags van 24 HULP AAN ARNHEM. Door reactie op de redactioneele noot onder het artikeltje „Arnhem bouwt'" in een onzer vorige nummers, is het ons bekend geworden, dat er in Leiden wel een initiatief is genomen om de behoeftige bevolking van Arnhem te hulp te komen. Naar men ons mede deelde liggen er hier pakketten gereed voor verzending, doch het transport- vraagstuk schijnt de oorzaak te zijn, dat de goederen niet naar Arnhem kunnen worden vervoerd. Wij zouden gaarne een ieder, die in staat is hierin verandering en verbetering aan te brengen, verzoeken zich in verbinding te stellen met het Roode Kruis. Laten we onzen plicht beseffen en diegenen helpen, die het zwaarst getroffen zijn. Het feit, dat het Zuiden, waar de oor log in al zijn zwaarte is overheen ge gaan, spontaan een actie deed ont staan om het nog niet bevrijde Noorden en Westen te helpen, moet voor ons een aansporing zijn om van onzen kant het uiterste te doen om het Zuiden te hulp te komen. FELMAC - CASINO. De Hoogewoerd-bio, die zich onder een anderen naam presenteert dan voorheen, brengt deze week drie films, waarvan „De volkeren van Canada" wel de interessantste is. We zien hier- EEN ENGELSCHE BESCHOUWING OVER DE REDE VAN SCHERMERHORN. De uiteenzetting der politiek der nieuwe Nederlandsche Regeering toont een ongebruikelijk helder inzicht bij het benaderen der problemen van het ineenpassen der verzetsbeweging en de normale constitutioneele regeering. Dit in vele opzichten moeilijke probleem waartegenover de regeeringen van het kortelings bevrijde Europa geplaatst zijn, is zelden met zooveel verbeel dingskracht en gezond verstand onder oogen gezien. De diplomatieke correspondent geeft vervolgens een beknopte samenvatting Van de plannen ten aanzien van een „noodparlement" en zegt verder: „Het algeemen zwaarmoedige beeld, dat Schermerhorn heeft opgehangen over de problemen, waartegenover Neder land is geplaatst, is in beteekenis ge meen aan alle voormalig bezette lan den van Europa, maar de Nederland sche Regeeringsverklaring over de door haar te voeren politiek wekt den in- durk, dat deze problemen vastberaden en kundig ter hand zullen worden genomen. De verklaring van den Premier, dat men de mogelijkheid van het stellen van een eisch tot annexatie van een strook Duitsch gebied ter compensatie van de door overstroomingen vernielde gebieden zal laten rusten tot het pu bliek tijd heeft gehad om zijn inzichten te formuleeren, geeft blijk van een aanzienlijke mate van zelfbeheersching PENICILLINE TGEN POKKEN. Een 38-jarige zeeman, die - vermoe delijk in een Noord-Afrikaansche ha ven - pokken had opgeloopen, is door inspuiting met het nieuwe middel pe nicilline in zeven dagen genezen. GOUDSCHAT VAN VON RIBBENTROP GEVONDEN. Goud ter waarde van meer dan 7 mill, doll., dat verborgen was op bevel van Von Ribbentrop, is gevonden door manschappen van de Am. 3de Divisie, onder het huis van den vroegeren Burgemeester van Bad Gastein en on der een kleier huis in de nabijheid. Het goud bestond uit Britsch, Amerik. en Italiaansch muntgeld en gouden baren. Oorspronkelijk was de schat verborgen op het landgoed van Von Ribbentrop aan het Fuschlmeer nabij Salzburg. Toen de Amerikanen oprukten werd het verplaatst. Het goud was geborgen in zakken, verzegeld met het zegel van de Duitsche legatie in Bern en met de zegels van verschillende takken der Nazi-Regeering. NOOIT MEER OORLOG Onlusten in de provincie Apulië. In allerijl zijn politieversterkingen gezonden naar de provincie Apulië aan de Adriatische Zee, in verband met ongeregeldheden die zich dreigden uit te breiden. Er is nog niets bekend over een interventie der geallieerden, maar zonder twijfel zullen de Britsche auto riteiten maatregelen nemen om Enge- lands belangen in het gebied van Bari zoo noodig te beschermen. De laatste betrouwbare berichten luidden, dat de stad Andxie in handen was van een demonstreerende menigte. De politie De Britsche en Canadeesehe troe pen zullen het Noord-Westelijk deel van Berlijn bezetten, de Amerikanen het Zuid-Westelijk deel. Britsche en Canadeesehe troepen staan in Brunswijk gereed om hun in tocht in Berlijn te houden. 1000 Belgen zullen politiediensten verrichten in het door de Britten be zette gebied van Duitschland. Kardinaal Faulhaber heeft aan de onder hem staande priesters bevo len de landbouwbevolking aan te spo ren meer levensmiddelen voor de be volking te leveren. -Tusschen Johannis Georgenstad en Terezin (Westelijk Bohemen) is een massagraf ontdekt. Ruim 1000 perso nen werden hier vermoord. Twintig S.S.-bewakers van het concentratiekamp van Belsen zijn aan typhus gestorven. Ze werden met de ziekte besmet bij het begraven van de doodgehongerde gevangenen waartoe ze gedwongen werden na de bevrijding. 3480 Hongaarsche fascisten zijn uit Oost-Slowakije gezet. werd tain of meei in haar kazerne be legerd. De moeilijkheden zijn begonnen in het dorp Minervino-Murge, toen een groep bandieten, die eenigen tijd in de omgeving had geopereerd, een trein deed stoppen en leegplunderde. De po litie verrichtte toen een aantal arres taties. Vervolgens deed een troep onbekende gewapende lieden een aan val op de politiekazerne en wist na een wilde schietpartij de arrestanten t bevrijden. Nu zijn de onlusten overge slagen op Andrie, waar de gemoederen reeds verhit waren aangezien de poli tieke meening verdeeld is tusschen de christelijk-democraten en de commu nisten. Er hebben zich daar ernstige bloedige vechtpartijen afgespeeld. JAPANSCHE FABRIEKEN OVERGEBRACHT NAAR MANDSJOERIJE. Domei meldde, dat Japan bezag is een groot aantal fabrieken over te brengen naar Mandsjoerije, tenindè ze te sparen voor de geallieerde bombar dementen. Met de verscherping van de oorlogs situatie in den Stillen Oceaan, aldus het Persbureau, krijgen Mandsjoerije, China en an-dere continentale gebie den verhoogde beteekenis wat hun rol van bron voor de Japansche gevechts- wiaarde betreft. Met name zou het mo gelijk moeten zijn, in Mandsjoerije de productie van aluminium en vliegtui gen te verhoogen. HOEVELEN ZULLEN NOG VOLGEN? Massagraf van 6000 slachtoffers gevonden. Een bericht van Radio Moskou uit Kishinef meldt, dat op het terrein van een vroeger Duitsch concentratiekamp in Noordelijk Roemenië de lijken van 6000 slachtoffers der Nazi-terreur zijn opgegraven. De lijken waren begraven in 15 rijen in kuilen van ca. 3 Meter diepte. Vele slachtoffers, die te uitge hongerd waren om zich staande te houden, werden levend bedolven. Het kamp was gelegen in een bosch nabij Soroki, de havenplaats aan de Dnjestr in Noordelijk Roemenië. BISSCHOPPELIJKE HULPACTIE VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS. in de ontwikkeling van het land van de ontdekking af, waaruit blijkt hoe energiek de pioniers hebben gearbeid om dit land te maken tot een dei- vruchtbaarste der aarde. Vele volken zijn in dit land samengevloeid tot één volk, met behoud van hun eigenaar dige gewoonten en gebruiken. De gods dienst neemt een voorname plaats in, wat in deze film duidelijk tot uitdruk king komt. Om de belangstelling, die nu voor Canada bestaat, verdient deze film door ieder gezien te worden. Van de rest van het programma vermel den we de beëediging van de Ned. Vrouwel. Marine in Engeland, waarbij ook Prinses Juhana op het witte doek verschijnt, welk beeld het enthou siasme van het publiek ontlokte. De reddingsdienst voor piloten op en bo ven de Noordzee laat een vreedzaam oorlogsbedrijf zien, waarbij de beelden van den strijd op het eiland Okinawa in schrille tegenstelling zijn. G. W. TRIANON. Het is een zeer interessant en ge varieerd programma, dat het Trianon- Theater ons deze week brengt. Frank Capra's „Verdeel en heersch", waarin de Duitsche inval in Nederland, België en Frankrijk op unieke en leerzame wijze wordt geschilderd, boeit van be gin tot het einde. We zien en hooren Hitler's misleidende beloften en holle phrasen in den Rijksdag. De overrom peling van Denemarken als spring plank voor de greep naar Noorwegen en op 10 Mei 1940: „der Marsch nach Westen". Met origineele opnamen van den strijd om Rotterdam en het offen sief tegen Frankrijk is dit een werke lijk „documentaire" film. Vooraf, na opnamen uit Oost en West, een alleraardigste „Walt Disney- teekenfilm „Pluto, de mascottehond", in kleuren, een film over de wereldstad Chicago en „Terug naar een nieuw leven". s. Tiso, Sano Mach en Torh, de Slo- waaksche Quislings, zullen ter beschik king worden gesteld van de Tsjechi sche autoriteiten. Maarschalk Stalin is benoemd tot Generalissimus. Deze rang werd een dag tevoren in het leven geroepen. De huidige Zweedsche regeering zal tegen eind Juli een verzoek om ontslag indienen bij Koning Gustaaf. In het seismographisch instituut van Westbromwich werd een aardbe ving geregistreerd. Deze vond plaats óf in het Westelijk deel van Oost-Indië óf in het Andes-gebergte. De trilling duurde twee uur. De campagne om de Rioe-Kioe- eilanden heeft de Amerikaansche vloot op den Stillen Oceaan 9733 offi cieren en manschappen gekost. Twee Japansche zelfmoordvlieg tuigen hebben het vlaggeschip de „Bunker Hill" buiten Okinawa getrof fen. 373 dooden, 19 vermisten. 364 ge wonden. 50 groote Amerikaansche oorlogs schepen zijn uitgerust met een speciale installatie, welke het mogelijk maakt door vijandelijke actie stuurloos ge worden schepen, toch in velige haven te brengen. Generaal Stillwell bevindt zich thans op Okinawa. Noord Luzon is door de Amerika nen in twee segmenten gesplitst. De resten van het eens- machtige 14e Ja pansche leger zijn in drie deelen ver deeld. Nader wordt gemeld, dat het ge- heele eiland Luzon thans bevrijd is. Het Japansche Nieuwsbur. voor spelde: „Aanstaande geallieerde lan dingen op Malakka". De inwoners tref fen defensieve voorbereidingen. Alfieri, de vroegere minister voor Propaganda in Italië, wordt van uit Zwitserland aan de Amerikanen uit geleverd. De Euterpestraat in Amsterdam, waar nog kort geleden de Sicherheits- dienst zijn sinister werk uitoefende, is op plechtige wijze herdoopt in Gerrit van der Veenstraat, als symbool van de bevrijding uit de Duitsche tyrannie. v. d. Veen is een der grootste vrij heidsstrijders en werd door de Duit- schers op onbekende wijze gedood. Amerik. vliegtuigen hebben instal laties gebombardeerd op de eilanden groep Sakasjima en op de Mamami- groep. 23 Jap. oppervlakteschepen zijn door Am. vliegtuigen buiten Korea in Jap. wateren en bij de Rioe Kioe-eilan- den tot zinken gebracht en beschadigd. Op Nöord-Luzon wordt thans een tangbeweging uitgevoerd. Filipinotroe- pen rukken op van den eenen kant, Amerikanen van den anderen om de Jappen te omsingelen in het Caja- gandal. Op Mindanao hebben de Am. troe pen Kabangay en Enepan genomen. Een Noorsche gevangene uit het concentratie-kamp Sachsenhausen heeft verklaard dat een geheime af- deeling in dit kamp zich o.a. onder leiding der Duitschers had bezig ge houden met het vervaardigen van valsche papieren voor het blootgelegde massagraf van Katyn. De opgegraven lijken zouden niet van PooLsche offi cieren zijn geweest. Vandaag zijn opnieuw per vlieg tuig een aantal persoonlijkheden naar Koning Leopold vertrokken. 400 Duitsohe krijgsgevangenen zijn in Sluiskil (Zeeland) tewerkge steld. 15 Juli a.s. zal de Brennerpas weer voor normaal verkeer open zijn. Radio Ottawa meldt, dat Japan sche explosieve ballons zijn gesigna leerd aan de Westkust van Canada. 7000 Belgische SS-mannen zijn uit Duitschland naar België overge bracht, wachtend op hun vonnis in het kamp te Leopoldsburg. De Amerikaansche fabrieken moe ten in de komende 12 maanden luO millioen brandbommen leveren voor den strijd tegen de Japansche indus- De vacantie in het bouwbedrijf wordt dit jaar gehouden van 6 tot en met 11 Augustus. Oberfuehrer Hermann Pis ter „het beest van Buch.nwald" is met 18 lie den van zijn soort in Beieren gear resteerd. Bernard Shaw heeft in een brief aan den vice-voorzitter der Engelsche communistische partij verklaard, dat hij een overtuigd communist is. De Fiat-fabrieken te Turijn bul len dit jaar in totaal 17000 auto's kun nen produceeren; 80 pet. van de in stallaties bleef onbeschadigd en groote voorraden aan materialen waren ver borgen.

De Burcht | 1945 | | pagina 3